Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1067055 razy)

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2925 dnia: 13 Styczeń 2019, 13:44:29 »
Dzieki za rady chetnie tam zagladne. Wiesz bardziej mi chodzi by wyciagnac z tej kawy ile sie da, szalu sie nie spodziewam po prostu dostalem ja i chce ja skonczyc poki jeszcze nie znam dobrych smakow:) ta jest pijalna a nie chce jej wyrzucac. Aktualnie lubie mocniej palone ale bardziej w smak orzechowy bez tej mocnej goryczy a on sie pojawil jak zaczalem mieszac ustawieniami mlynka, wydaje mi sie ze wrocilem do tego ustawienia ale dalej masakra. A zmniejszalem mielenie zeby dluzej sie zaparzalo.
Daje do sitka podwojnego 12g bo tak gaggia ma w instrukcji ze to sitko jest na tyle g kawy co nie znaczy ze to dobra miara. A jak sie pozbyc tego palonego drewna w smaku? Takiego popiolu?na poczatku go nie mialem wlasnie.
Ogarniam ze to kawa slaba, ale jesli mam to chyba nie trzeba od razu 1kg wyrzucac. Jak wyczyszcze zbiory z przed zakupu ekspresu do zera to juz nie bede mial nic z sieciowek.

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2926 dnia: 13 Styczeń 2019, 14:02:06 »
Jedyne co możesz zrobić, by się pozbyć goryczy, to zmniejszyć temperaturę zaparzania. Ewentualnie można zmniejszać czas -- nieco grubsze zmielenie, nieco większa doza. Wszystko to jest jednak dość umowne. Zrób jakiś film i pokaż, co tam się dzieje. Niestety, kawy z tej palarni uchodzą za najgorsze, nawet te oznaczone jako jasne są bardzo ciemne.

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2927 dnia: 13 Styczeń 2019, 15:31:57 »
Lelit Anna PL41TEM. W czasie ekstrakcji spada temperatura o kilka stopni, zatem w jakiej temperaturze zachodzi ta ekstrakcja? Tej zadanej na wyświetlaczu czy może średniej z odczytu na początku i końcu ekstrakcji? Gdy udało mi się wyregulować stopień zmielenia ziaren to zacząłem eksperymentować z temperaturą i wyszło, że najlepiej smakuje mi przy 207 st. F czyli nieco ponad 97 st. C zatem nieco za dużo jak na definicję espresso.
Pozdrawiam
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

Offline mojojojo

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM, V 60
  • Młynek: Lelit Fred, Comandante
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2928 dnia: 13 Styczeń 2019, 15:40:15 »
chyba w każdym innym ekspresie z jednym boilerem dzieje się to samo tyle że tego nie widać bo po prostu nie ma PIDa

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2929 dnia: 13 Styczeń 2019, 16:50:50 »
czyli nieco ponad 97 st.
A pomiar gdzie i jak jest realizowany? ;) To, że gdzieś tam na wyświetlaczu jest 97 stopni, nie znaczy że tyle jest tuż pod prysznicem w trakcie zaparzania kawy.

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2930 dnia: 13 Styczeń 2019, 17:59:09 »

A pomiar gdzie i jak jest realizowany?

Doczytałem, że pomiar jest realizowany w bojlerku. Zatem na wyjściu prysznica może być trochę mniej. Jak będę miał inne ziarna to trochę jeszcze poeksperymentuję z temperaturą ale tylko w oparciu o doznania organoleptycznie bo nie mam na tyle motywacji żeby urządzać w kuchni małe laboratorium.  kawka
Pozdrawiam serdecznie
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2931 dnia: 13 Styczeń 2019, 18:06:27 »
chyba w każdym innym ekspresie z jednym boilerem dzieje się to samo tyle że tego nie widać bo po prostu nie ma PIDa
Doszedłem do wniosku, że tak jest jak piszesz. Nie martwi mnie to jednak bo i tak jestem zadowolony z efektów moich prób. Cieszy mnie, że mam teraz po prostu możliwość napicia się dobrego, (przynajmniej jak dla mnie) espresso.
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2932 dnia: 14 Styczeń 2019, 08:11:59 »
Lelit Anna PL41TEM. (...) Gdy udało mi się wyregulować stopień zmielenia ziaren to zacząłem eksperymentować z temperaturą i wyszło, że najlepiej smakuje mi przy 207 st. F czyli nieco ponad 97 st. C zatem nieco za dużo jak na definicję espresso.

W Rocketach HX by uzyskać na prysznicu 93*C trzeba ustawić PID na 120*C, zgodnie z instrukcją producenta. Nie ma sensu przywiązywać zbyt dużej wagi do cyferek na wyświetlaczu. Smak jest decydujący.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline westige

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2933 dnia: 16 Styczeń 2019, 11:11:10 »
Witam!
Mam do Was pytanie jako specjalistów. Robię espresso na moim Gaggia Classic (generacja 2016) i czasem wychodzi mi takie błotko gdy odpinam kolbę od grupy! Czym jest to spowodowane?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2934 dnia: 16 Styczeń 2019, 14:38:13 »
Witam!
Mam do Was pytanie jako specjalistów. Robię espresso na moim Gaggia Classic (generacja 2016) i czasem wychodzi mi takie błotko gdy odpinam kolbę od grupy! Czym jest to spowodowane?

Najprawdopodobniej za mało kawy w sitku.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2935 dnia: 16 Styczeń 2019, 15:33:54 »
Albo sitko super crema.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2936 dnia: 16 Styczeń 2019, 17:30:20 »
Witam!
Mam do Was pytanie jako specjalistów. Robię espresso na moim Gaggia Classic (generacja 2016) i czasem wychodzi mi takie błotko gdy odpinam kolbę od grupy! Czym jest to spowodowane?
Jeśli jest to błotko to może być spowodowane nadmiarem pyłu w przemiale, czyli słaba jakość tego co wypluwa twój MDF.

Offline westige

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2937 dnia: 16 Styczeń 2019, 20:51:54 »
Spróbuję dosypać kawy. Wydaje mi się że to nie rodzaj sitka ponieważ mam tylko jedno... Do normalnej cremy. Może to Młynek- chociaż jest to tylko od czasu do czasu. Wydawało mi się, że może to ze względu na brak OPV-ale to chyba nie może być powód?

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2938 dnia: 16 Styczeń 2019, 20:52:15 »
Jeśli to występuje tylko nieraz przy tych samych nastawach młyna, to też może to zależeć od jakości/rodzaju ziaren.

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2939 dnia: 16 Styczeń 2019, 21:51:50 »
 Sorry, trochę zakłucę wątek :)
Nigdy nie używam takich gramów kawy jak 7, 12  czy15, Mam  trochę śmiesz pytanie - podwójne sitko IMS, 12/18  i podwójne , 16/20 g  :) które sitko jest lepsze do 18,19 g kawy,większe ,czy mniejsze. :)


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi