Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1067981 razy)

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2865 dnia: 16 Grudzień 2018, 17:38:48 »
Wlasnie przylecial do mnie NPF z Ebay'a, pierwsze koty za płoty. Doza 17g.. zmielone wbudowanym młynkiem :mrgreen:. Kawa to Kamerun Santa Blue Mountain. (100% arabika) Efekt koncowy to 34g espresso w czasie 28s.
Sorry za dzwiek, nie bylo audio wiec dodalem jakis pierwszy z brzegu sugerowany utwor.  :P Generalnie kolor moze byc troche przeklamany bo nagrywalem z wlaczonym flashem, nastepnym razem postaram sie cos nagrac w dzien.

« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2018, 17:42:00 wysłana przez k3lt »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2866 dnia: 16 Grudzień 2018, 18:32:53 »
Smacznego :)
Ja bym pewnie poszedł jeszcze w stronę drobniejszego przemiału, ale to pewnie już na Mignon a nie wbudowanym młynku.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2867 dnia: 19 Grudzień 2018, 14:52:59 »
Nie mam aktualnie Mignona, na szczęście ten wbudowany młyn daje radę. Jeszcze jeden shot, głównie chciałem sobie sprawdzić jakość nagrania w dzień bez flasha.
Doza taka sama czyli 17g, wyjściowo 34g tym razem w 27s. Pomijąjac 2 małe siknięcia całkiem niezła ekstrakcja.

« Ostatnia zmiana: 19 Grudzień 2018, 14:56:08 wysłana przez k3lt »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2868 dnia: 19 Grudzień 2018, 15:59:00 »
Może trochę zbyt szybko kawa pojawia się w całym sitku, może gdyby dać 0.5-1g więcej?

Ale poza tym malkontenctwem to  :brawa:
LMWDP #469

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2869 dnia: 19 Grudzień 2018, 16:56:21 »
Ja bym pogrzebał spinaczem przed tampingiem. Wciąż jestem pod wrażeniem tej metody dystrybucji (vide wątek “Tamper - czym ubijamy”). Te siknięcia wtedy znikają. Szczególnie się sprawdza jak młynek zbryla.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2870 dnia: 20 Grudzień 2018, 09:57:11 »
Ode mnie tylko jedna uwaga:
zapinasz kolbę i niezwłocznie uruchamiasz pompę. Żadnego czekania na ustawienie filiżanki zgodnie z zasadami feng shui ;), tarowanie wagi czy to jedyne, wymierzone uderzenie serca. 3 do 5 sekund do pojawienia się pierwszej kropli to wystarczająco dużo czasu na takie manewry. Nie wiem czy to tylko w tym filmie tak wyszło a normalnie jest inaczej. Przyda się dla potomności.

Często na filmikach z poradnikami ludzie po zapięciu kolby potrafią posprzątać mieszkanie, przygotować obiad z trzech dań z kompotem, skoczyć po piwo na stację do sąsiedniego województwa i oglądnąć blok reklamowy na polsacie po czym włączyć ekstrakcję. Takie coś zwiększa szansę na przepalenie kawy w sitku przez rozgrzaną grupę. Im ciemniej palone ziarna tym szanse rosną.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2871 dnia: 20 Grudzień 2018, 13:00:06 »
@Kekacz, to samo zauważyłem w swojej małej Faemie z termoblokiem. Ja trzymam kolbę osobno, żeby nie była nagrzana, to obniża mi temperaturę parzenia na tyle, że ciemno palone kawki smakują całkiem ok  :ok:
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2872 dnia: 23 Grudzień 2018, 19:56:28 »


 :mrgreen:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2873 dnia: 23 Grudzień 2018, 20:14:38 »
Klasyka :) U Lyncha kawa zawsze była bardzo ważna :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2874 dnia: 23 Grudzień 2018, 20:35:43 »
U Tarantino także. Dzisiaj sobie Pulp fiction przypomnieliśmy przy kawie i makowcu.
W MD słabą kawę to już filiżanka zdradziła.
 :evil:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline quinto Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: "WSTYD" i ostatnio Lelit Anna PL41TEM (będzie stał w pracy)
  • Młynek: Melitta Molino, Cunill, ręczny
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2875 dnia: 23 Grudzień 2018, 20:47:29 »
U Tarantino także. Dzisiaj sobie Pulp fiction przypomnieliśmy przy kawie i makowcu.
W MD słabą kawę to już filiżanka zdradziła.
 :evil:

Ewidentny blonding to fakt. Ale nie ufałbym jednak do końca osobie z tak pretennsjonalnie czy hipstersko? ułożonym V palcem  :picardpalm:
Forum uczy, Forum radzi, Forum nigdy Cię nie zdradzi.

Przed lekturą tego Forum tkwi się w błędnym przekonaniu, że posiada się już większość fajnych gadżetów.

Offline Jakkolwiek

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Poccino cappuccino, Rancilio Silvia v2
  • Młynek: Hario slim, Astoria SJ.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2876 dnia: 03 Styczeń 2019, 18:46:52 »
Robiłem żonie kapczino i taki mi ładny tygrysek wyszedł.


Kawa to Ariadna.
Na żywo było sporo ciemniejsze. Flash nieco przełamał kolory
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2019, 18:49:53 wysłana przez Jakkolwiek »

Halik

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2877 dnia: 06 Styczeń 2019, 18:18:06 »
Paaanyy, przeczytałem w kilka wieczorów chyba z 70 stron tego wątku i jak już mi się wydawało, że wszystko rozumiem, to czym dalej w to brnąłem, rozumiałem coraz mniej, a teraz to już w ogóle nic nie wiem... :p
Szczególnie, że mililitry objętościowo nie odpowiadają gramaturze (dużo cremy, mało cremy).

Dobra, poproszę o jasne wyjaśnienie mojego dylematu, bo już całkiem zgłupiałem.
Mam trzy sitka - pojedyncze, podwójne i oryginalne z NPF Rancilio, które mieści 21 gramów, więc nazwę je potrójnym.
I teraz tak:
- pojedyncze: 8 gramów kawy, ekstrakcja między 25-30 sekund; ile espresso powinienem uzyskać? Takie standardowe espresso to 30ml, ale czy jest otrzymywane z 8 gramów kawy? Zakładam, że między 16-24g. naparu jest w porządku, czy się mylę?
- podwójne: no tu już dylemat - 16 gramów kawy i teraz mi wychodzi, że około 30 gramów ekstraktu to jest to, ale w jakim czasie? Dobrze wnioskuję, że również między 25-30 sekund?
A może powinienem uzyskać 60 ml (skoro podwójne sitko, to i podwójna objętość standardowego espresso, czyli 2x30ml.)? No i w czasie 30 sekund, czy w minutę? :p
- sitko potrójne: tu już w ogóle nie wiem - 3xespresso, czyli 90 ml? Bo mi wychodzi, że 45 gramów będzie odpowiednio. A w jakim czasie tyle powinienem uzyskać? Standardowo 25-30 sekund, czy może czas x3, więc półtorej minuty ekstrakcji? ;)

POMOCY!  :lol2:

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2878 dnia: 06 Styczeń 2019, 18:27:15 »
Nie przejmuj się na razie ml. Zostań przy jednej jednostce, to jest - gramach.

Sitko w Twoim pytanie nie jest istotne - przy każdym sitku staraj się uzyskać ratio 1:2 - 1:3 w czasie 25-30 sekund.
Czyli:
- czas - to jest stała
- uzysk to mnożnik 2-3 od ilości kawy, której masz w sitku.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2879 dnia: 06 Styczeń 2019, 19:14:23 »
Dobra, poproszę o jasne wyjaśnienie mojego dylematu
1. Przyjmujesz wagę kawy jako punkt wyjścia. Zależy to w dużej mierze od sitka, które wybierzesz, musisz je wystarczająco wypełnić, oraz od ilości kawy jaką chcesz uzyskać w filiżance. Jeśli chcesz się napić więcej kawy, to trzeba wybrać większe sitko i wsypać doń więcej ziarna.

2. W zależności od upodobań celujesz w 1,5 do 2,5 (niektórzy nawet mówią, że 3) razy waga kawy (8g->16g; 16g->32g itd.).

3. Gdy zobaczysz, że zbliża się taki wynik na wadze naparu, wyłączasz. Sprawdzasz czas, jeśli jest w okolicach 30s, to powinno być dobrze.

Jeśli stoper lub język mówią, że było za szybko, lub zbyt wolno, to odpowiednio przestawiasz młynek drobniej lub grubiej i zaczynasz wszystko jeszcze raz.
Ważne aby nie zmieniać więcej niż jednej zmiennej na raz. Ważne aby zmieniać je w takiej kolejności jak wyżej: kawa, ratio, czas.

Mililitrami w tej wersji się nie przejmuj. To tylko efekt uboczny. Jak sam zauważyłeś zależy w dużej mierze od cremy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi