Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1054474 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5235 dnia: 22 Wrzesień 2022, 11:43:49 »
Też jestem za tym żeby uczyć się na tym co się ma. Oczywiście jeśli taki zestaw spełnia kryteria wykonania zadania poprawnie i powtarzalnie. W tym przypadku zdaje się, że tak jest.

Offline Koma

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Vibiemme Domobar Inox
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5236 dnia: 22 Wrzesień 2022, 13:57:02 »
Bardzo proszę o pomoc, mam problem z powtarzalnością ekstrakcji, często podczas robienia espresso włącza się lampka sygnalizująca dogrzewanie . Praktycznie każda kawa wychodzi inaczej , powtarzając dokładnie te same parametry. Czy to wina tego że nie mam PID? Jak w takim razie przygotowywać ekspres, żeby uzyskać powtarzalność ?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5237 dnia: 22 Wrzesień 2022, 14:51:48 »
Tak strzelę, bo brak informacji o tym: grzać maszynę po zimnym starcie minimum 30 minut.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Koma

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Vibiemme Domobar Inox
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5238 dnia: 22 Wrzesień 2022, 14:58:25 »
Grzeję minimum 30 minut , czasem więcej ale to nic nie daje. Przed chwilą wyszło mi niezłe espresso , tylko że za czwartym podejściem . Jeszcze nigdy nie wyszło za pierwszym strzałem . ☹️

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5239 dnia: 22 Wrzesień 2022, 16:19:48 »
Też jestem za tym żeby uczyć się na tym co się ma. Oczywiście jeśli taki zestaw spełnia kryteria wykonania zadania poprawnie i powtarzalnie. W tym przypadku zdaje się, że tak jest.

prędzej czy później stanie przed zakupem VST , początek na takim sitku zaoszczędzi czasu.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5240 dnia: 22 Wrzesień 2022, 16:28:22 »
Bardzo proszę o pomoc, mam problem z powtarzalnością ekstrakcji, często podczas robienia espresso włącza się lampka sygnalizująca dogrzewanie . Praktycznie każda kawa wychodzi inaczej , powtarzając dokładnie te same parametry. Czy to wina tego że nie mam PID? Jak w takim razie przygotowywać ekspres, żeby uzyskać powtarzalność ?
jeśli to HX :)(nie jestem pewien ) to termometr na grupie dużo zmieni

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5241 dnia: 22 Wrzesień 2022, 16:36:20 »
Przed chwilą wyszło mi niezłe espresso , tylko że za czwartym podejściem . Jeszcze nigdy nie wyszło za pierwszym strzałem .

Jeżeli masz zasypany hopper, to przed pierwszym strzałem włącz mielenie np. na 5s i usuń zwietrzałą kawę. Przy espresso różnica jest spora. Spróbuj również nagrać film z przygotowania kawy - łatwiej będzie zdiagnozować problem. Brak PID wpłynie na powtarzalność ale tutaj grupa powinna trochę stabilizować wahania temperatury w bojlerze i nie powinno być najgorzej. Myślę, że większe problemy leżą gdzie indziej, a na temperaturę przyjdzie czas. Kiedy zmieniasz grubość mielenia, to pamiętaj, że dopiero druga kawa będzie miała w całości docelowy przemiał.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5242 dnia: 22 Wrzesień 2022, 16:55:03 »
Fakt , ten młynek w zestawie może robić zamieszanie jest dużo opini ze ciężko do espresso to jakoś sensownie ustawić , ale ile w tym prawdy osobiscie nie wiem :)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5243 dnia: 22 Wrzesień 2022, 17:02:02 »
Fakt , ten młynek w zestawie może robić zamieszanie jest dużo opini ze ciężko do espresso to jakoś sensownie ustawić , ale ile w tym prawdy osobiscie nie wiem :)

Jak się pozna sprzęt, to powinno być ok. U mnie, po wstępnym ustawieniu, 2kg kawy leci już powtarzalnie. Ewentualnie potrzebna jest drobna korekta wynikająca ze starzenia się kawy.

Offline Koma

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Vibiemme Domobar Inox
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5244 dnia: 22 Wrzesień 2022, 17:21:19 »
Przed chwilą wyszło mi niezłe espresso , tylko że za czwartym podejściem . Jeszcze nigdy nie wyszło za pierwszym strzałem .

Jeżeli masz zasypany hopper, to przed pierwszym strzałem włącz mielenie np. na 5s i usuń zwietrzałą kawę. Przy espresso różnica jest spora. Spróbuj również nagrać film z przygotowania kawy - łatwiej będzie zdiagnozować problem. Brak PID wpłynie na powtarzalność ale tutaj grupa powinna trochę stabilizować wahania temperatury w bojlerze i nie powinno być najgorzej. Myślę, że większe problemy leżą gdzie indziej, a na temperaturę przyjdzie czas. Kiedy zmieniasz grubość mielenia, to pamiętaj, że dopiero druga kawa będzie miała w całości docelowy przemiał.

Mam specjalny mieszek zamontowany na młynku ,którym przed każdym mieleniem usuwam resztki z poprzedniego mielenia.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2022, 17:25:18 wysłana przez Koma »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5245 dnia: 22 Wrzesień 2022, 17:25:43 »
No wiec się da , może jakieś sugestie pomogą koledze:)

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5246 dnia: 22 Wrzesień 2022, 22:14:19 »
Ja bym proponował się nie przejmować, tylko pić espresso i obserwować.

Kupować większe porcje jednej kawy i pozwalać jej trochę odleżeć - większość palarni na forum wysyła kawę tuż po paleniu. Z moich obserwacji wynika, że kawa potrzebuje tak z 7-10 dni poczekać aż będzie stabilna. Potem większa ilość pozwala na eksperymenty.

Dowiedzieć się, jakiej wielkości jest sitko (można zrobić test monety albo kupić VST i trzymać się wagi) i stosować tę samą dozę. W ten sposób eliminujemy jedną zmienną i możemy skoncentrować się na mieleniu, dystrybucji i temperaturze - chyba w tej kolejności.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5247 dnia: 22 Wrzesień 2022, 22:43:36 »
święte słowa kupić VST i trzymać się wagi :):

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5248 dnia: 23 Wrzesień 2022, 01:27:15 »
Czy to wina tego że nie mam PID? Jak w takim razie przygotowywać ekspres, żeby uzyskać powtarzalność ?

PID  pokazuje temp. w bojlerze, na grupie może być inaczej i zwykle tak jest.  Twój ekspres podobny jest do mojego (mój też bez PID),  czyli grupa E61 plus  jeden bojler o identycznej pojemności jak u mnie, 0,7. U ciebie zielona lampka sygnalizuje  włączenie ekspresu, czerwona u dołu pokazuje  włączenie pary, czerwona u góry po 30 min. nagrzewania jak zgaśnie to sygnalizuje pik temperaturowy. Jeśli tak jest to u mnie podobnie, choć lampki rozmieszczone są inaczej. Parę  i kwestię cappuccino zostawiany na boku. Kiedy zgaśnie lampka  grzałki (espresso) u góry to po ok. 40 sekundach temperatura powinna być  właściwa do ekstrakcji. Może mylę się, ale sądzę, że to jednak analogicznie do mojego ekspresu.  A gdy  po 30 min. lampka i góry nie  świeci się to podnosisz dźwignię i spuszczasz wodę, po  parunastu sekundach lampka zapala się. I gdy teraz zgaśnie to właśnie masz pik temperatury w bojlerze. Trzeba odczekać 40 sekund (woda między bojlerem i grupą wymiesza się osiągając właściwą temperaturę)  i  włączyć ekstrakcję.

Póki nie nabierzesz wprawy w przygotowywaniu espresso rób tak:

1/  Używaj sitka  18 g i wypełniej go zawsze równo z rantem, nadmiar usuń. Użyj tempera ze średnią silą. Zawsze taką samą.
2/ Kup większy zapas kawy (aby gatunek kawy i stopień zmielenia nie był kolejną zmienną),   takiej na wagę,  koniecznie świeżej (na początek może być  ze sklepu firmowego  Tchibo), ciemno palonej pod espresso (Full City),  by cały czas  podczas prób używać tego samego  surowca. A jak kupisz lepszą kawę to tym lepiej. Ważna jest świeżość, i to bardziej niż teoretyczna jakość kawy. 
3/Ekspres  z takim bojlerem musi być nagrzewany 30 minut (patrz wyżej, tekst czerwony)
4/ Włączasz ekstrakcję  mierząc czas, po 25-27 sekundach kończysz  i patrzysz co z tego wyszło.  Z 18 g sitka wypełnionego w całości powinno wyjść ok. 60 ml kawy, ale raczej patrz na jakość:  smak, kremę i jej barwę (ogólnie brąz w ciemniejszych odcieniach),   body (powinna być gęstawa, prawie jak oliwa)  cętki na kremie etc.
5/Jeśli z wylewki  leci za wolno lub wcale to zwiększ grubość mielenia aż będzie leciało tak oleiście, nie za szybko, nie za wolno. A jeśli jednak  nadal za wolno to  mielisz jeszcze grubiej aż  do właściwego rezultatu. Zwłaszcza na początku trzeba  wiele razy próbować aż  do wstrzelenia się w przemiał idealny. 
6/ Jeśli leci za szybko lub bardzo za szybko, niemal jak z kranu, to trzeba mielić dużo  drobniej, czasem należy parę razy drogą prób regulować  młynek  ustawiając na coraz  drobniejszy przemiał,  aż do uzyskania dobrego rezultatu. A to co po drodze to do zlewu. Niestety.

Pamiętaj, ważna jest świeża kawa, a nie  producent kawy, no  i ciemno palona do espresso, czyli Full City - zwłaszcza jak się uczysz. Z ciemno paloną jest duuużo łatwiej. Później możesz odstępować od reguł przygotowania espresso, ale dopiero jak  będziesz je znał  i to w praktyce. Czasem można łamać reguły, ale tylko pod warunkiem, że się je zna.

W swojej maszynie masz termostat regulowany (i sondę w bojlerze), ale przynajmniej na początku używaj ustawienia  standardowego. Później możesz próbować nieco zmniejszyć temperaturę zaparzania (o 2-3 stopnie),  co przy ciemniejszych paleniach daje dobre  rezultaty.
 
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień 2022, 01:43:12 wysłana przez ROSS JB »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5249 dnia: 23 Wrzesień 2022, 09:43:13 »
Bardzo fajna i pełna  instrukcja [emoji106]
Jedno bym jednak w niej zmienił - zakupy w Tchibo, nie gwarantują świeżości kawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi