Autor Wątek: Noże kuchenne i deski do krojenia  (Przeczytany 53429 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #150 dnia: 22 Wrzesień 2022, 10:23:36 »
@siewcu ale to zupełnie tak jak z kawą, kupisz ceramiczną stalkę w Ikea i chcesz naostrzyć tym nóż. Chcę nie kupując młynka i ekspresu nacisnąć jeden guzik i 2 minuty po wstaniu z łóżka mieć przed sobą filiżankę espresso, nie musi być jak w Cafe Factory Belgrad ale żeby była dobra i tanim kosztem, a no i żeby czasami nie było głośno bo bombelek lubi rano dłużej spać co mi poradzicie? ;-)
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2022, 10:27:09 wysłana przez mlopus »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #151 dnia: 22 Wrzesień 2022, 10:39:44 »
To możesz kupić jakiś rozsądny automat i wsypać dobrą kawę ;) Półśrodek, ale potrafi być zaskakująco dobry. Ba, nawet sam się zdziwiłem co można wyciągnąć z automatycznego ekspresu...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #152 dnia: 22 Wrzesień 2022, 10:45:06 »
Będzie tanio i osiągalnie? 

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #153 dnia: 22 Wrzesień 2022, 10:50:27 »
Obiektywnie, każdego narzędzia trzeba się najpierw nauczyć. Nawet jeśli ktoś chce ostrzyć tylko na jednym kamieniu, pręcie czy czymkolwiek innym.

Worksharp Adjust jest w świecie entuzjastów noży uznawany za złoty środek, relatywnie(nawet bardzo) tani i uzyskasz 99% efektu zestawu za kilka tysięcy złotych i więcej. Dlatego jest wszędzie polecana i ja się z tym zgadzam, tak jak pisałem wcześniej - naostrzyłem na niej setki noży(głównie drogich japońskich kuchennych z różnego rodzaju stali) do ostrości mniejszej niż 80 na testerze czyli takiej jak żyletka z podwójnym ostrzem. Nikomu, nic więcej nie potrzeba. To taki odpowiednik Niche Zero(przed Brexit) w świecie ostrzałek.

Oczywiście jeśli ktoś preferuje "frajdę", samą jakość wykonania ostrzałki itp... to naturalnie są lepsze i wyraźnie droższe zestawy, ale główny aspekt(ostrość końcowa) się nie zmieni. Jak zawsze, różni ludzie, różne potrzeby.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2022, 11:10:03 wysłana przez MSL »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #154 dnia: 22 Wrzesień 2022, 10:55:34 »
Do mnie przemawia poziom cenowy i wielkość tego ustrojstwa, wiem z doświadczenia że tanie kamienie, stalki się nie sprawdzają. Ciężki nóż szefa kuchni ostrzę teraz na dziadkowym kamieniu, chyba od brzytwy, muszę poczytać o Worksharp i to może być strzał w 10tkę ;-)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #155 dnia: 22 Wrzesień 2022, 11:06:42 »
Kamień do brzytwy to nie za bardzo do noży się nadaje. Zbyt duża gradacja, ostrzenie noża może trwać kilka dni ;)
Do noży najtańsze są płytki diamentowe (kiedyś popularne były zestawy 3szt z lidla...), o ile chce/umie się ostrzyć "z ręki".
Są też "przystawki" do płytek, kamieni trzymające nóż pod zadanym kątem...
Takie ustrojstwa jak wyżej są w sumie OK, ja mam jakąś tanią z aliexpr. + zestaw płytek diamentowych. Łatwo ustawić i trzymać dowolny kąt...



Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #156 dnia: 22 Wrzesień 2022, 11:12:24 »
Mam płytki Lansky ale dla dużego noża są zbyt małe, wydaje mi się też że już je wygładziłem więc słabo spełniają swoją rolę, może to braki techniki a nie sprzętu.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #157 dnia: 22 Wrzesień 2022, 11:18:33 »
Te z lidla były całkiem duże, nowsze takie:
Starsze to zestaw 3 osobnych, o podobnej powierzchni...

Do tego można dołożyć prowadnicę ustalającą kąt https://allegro.pl/kategoria/noze-i-nozyce-kuchenne-ostrzalki-do-nozy-110936?string=Prowadnica&price_to=50

Płytki do tych "systemowych" są mniejsze, takie np. https://allegro.pl/oferta/plytka-diamentowa-gradacja-1000-the-edge-prosharp-10463141183
Ja mam zestaw a aliexp...


« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2022, 11:21:51 wysłana przez WS5 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #158 dnia: 22 Wrzesień 2022, 11:19:46 »
@MSL ważne żeby narzędzie działało i było powtarzalne. Skoro jest to jest ok jak dla mnie. Czy możesz powiedzieć coś o jakimś sensownym zestawie kamieni i tym uniwersalnym mocowaniu? Jaki to są koszty i gdzie tego szukać?

@pj.w coś tak wczoraj pomuskałem ten nóż chlebowy. Nawet w moim przypadku średnica tych wałków kamiennych jest całkiem bliska dolinom między zębami. Aczkolwiek robienie tego ręcznie ząbek po ząbku, wymaga sporo cierpliwości. Przy kilkukrotnym przejechaniu po całości kamienia każdym zagłębieniem, jest już dość wyraźna różnica. Niestety górki/zęby wymagają doostrzenia osobno.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2022, 11:41:22 wysłana przez krystians »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #159 dnia: 22 Wrzesień 2022, 11:48:28 »
Uniwersalne mocowanie kupujesz na etsy(https://www.etsy.com/pl/listing/1061466966/universal-4-6-stone-holder-for-worksharp?ref=cart) lub ebay, średnio to jakieś 150 zł + cło. Możesz je też za prawie free zrobić sam, ewentualnie zlecić komuś, kto ma drukarkę 3D. Zestaw płytek diamentowych wedle własnych potrzeb kupujesz na Ali(przykładowo: https://pl.aliexpress.com/item/4001275298410.html) wychodzi od 45 do 120 zł.

Nic Ci więcej do szczęścia(ostrzenia noży) nie potrzeba na dekadę lub dłużej, o ile nie połamiesz podstawy. :)
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2022, 13:49:27 wysłana przez MSL »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #160 dnia: 22 Wrzesień 2022, 13:36:01 »
Ja się zastanawiam czy mi by nie wystarczyła ta QSHARP - jakoś specjalnie dużo do ostrzenia nie mam, raz na jakiś czas podostrzyć coś w kuchni(a jakichś super nie mam) czy jakiś z multitoola, bo się przydaje czasem a już stępiony... A to prawie stówka i z tego co widzę to raczej nie będzie to zły zakup.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #161 dnia: 22 Wrzesień 2022, 13:48:53 »
Jeden ze znanych kucharzy polecał kiedyś, żeby ostrzyć po każdym krojeniu, przeciągnąć z 2 razy, nikt wtedy nie będzie się bawił w mocowanie i ostrzenie tylko przejeżdża się ostrzałką prętową. Znajomy pracował kiedyś w pro kuchni i firma zewnętrzna co tydzień ostrzyła im noże.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #162 dnia: 22 Wrzesień 2022, 13:52:09 »
Na wysokim poziomie kuchni, tak się właśnie robi, po każdym zakończonym dniu, podostrzasz i konserwujesz noże(ze stali węglowej). U nas w kraju to rzadkość.

@siewcu wystarczy skoro nie robisz tego jakoś często i nie masz za dużych wymagań względem tego.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #163 dnia: 22 Wrzesień 2022, 14:30:05 »
Może i wymagania by się znalazły, jak zawsze ;) Tylko nie widzę sensu. Owszem, mógłbym sobie kupić profesjonalną ostrzałkę - tylko po co? I tak nie zauważę różnicy. Do ostrzenia noża za 50zł z juli, multitoola czy przejechania mamie noża kuchennego raz na ruski rok szkoda mi kasy ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #164 dnia: 22 Wrzesień 2022, 19:40:32 »
Jaka jest trwałość tych płytek diamentowych? Może moje od aliego były podrabiane, dość szybko straciły ostrość.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi