Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 270508 razy)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #840 dnia: 05 Marzec 2022, 23:23:08 »
Tanie, półlitrowe dzbanki są też w Ikei. Co ciekawe, "półlitrowa Ikea" ma pojemność 590 ml, a teoretycznie taka sama Motta Europa, o 110 ml mniej.
Ale te Ikeowe nie mają takich ‚ostrych’ dziubków ;)

Też mam najtańsze dzbanki z Konesso i są dobre. Zresztą ja spieniam raz na tydzień w weekend. Z początku było mi ciężko, ale odkąd posłuchałem chłopaków tutaj i kupiłem mniejszy dzbanek taki 0.35l to szło łatwiej i jakoś się nauczyłem.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #841 dnia: 22 Wrzesień 2022, 16:29:16 »
Generalnie do opanowania spieniania mleka potrzeba wyłącznie czasu, innej metody chyba nie ma. To przychodzi samo z siebie.
Miałeś rację,  spienienie mleka (i to na 2% Piątnicy) w końcu opanowałem na Elektrze, końcówka z trzech dziur, jedna zatkana. Teraz czas na naukę wzorków:
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #842 dnia: 22 Wrzesień 2022, 18:14:55 »
Z wzorkami niestety dużo trudniej, duuuużo mlecznych kaw trzeba robić ;)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #843 dnia: 28 Wrzesień 2022, 21:03:01 »
@GostRado - gratuluję spieniania. Wzorki proponuję zacząć od serduszka - pochyl filiżankę z espresso pod katem 45 stopni i lej spienione mleko z wysokości ok 25cm, aż płyn w filiżance sięgnie prawie brzegu. Wtedy obniżasz dzbanek tak żeby ścianka dotykała filiżanki, a dzióbek był min 1cm od brzegu filiżanki i prawie dotykał powierzchni płynu - i dalej lejesz jednocześnie jednocześnie przechylając filiżankę do pionu (żeby mleka nie rozlać). Nie wykonujesz żadnych innych ruchów! (możesz oddychać :D) W ten sposób powinna na powierzchni powstać biała plama przypominająca jabłko - i to jest dobry początek :) Jak to złapiesz, to będzie można zrobić następny krok.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #844 dnia: 28 Wrzesień 2022, 22:35:50 »
możesz oddychać
Skąd wiedziałeś  :D
Wypróbuje na pewno Twoje porady, dzięki.

》tertium non datur《

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #845 dnia: 28 Wrzesień 2022, 22:42:42 »
Gdybyś wybierał się w do Wrocławia, to mogę udzielić paru wskazówek na żywo. Tylko daj znać z wyprzedzeniem :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #846 dnia: 29 Wrzesień 2022, 06:55:23 »
Gdybyś wybierał się w do Wrocławia, to mogę udzielić paru wskazówek na żywo. Tylko daj znać z wyprzedzeniem :)
To miłe, dzięki. Jak byś kiedyś wybierał się na Mazury, to zapraszam do mnie na espressową podróżną przerwę.
》tertium non datur《

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #847 dnia: 29 Wrzesień 2022, 21:32:34 »
Chciałbym też mieć taka opcje w Białymstoku :(. Mam straszny problem z wylaniem wzorków, nie wiem czy to jest wina złego spieniania mleka czy sposobu wylewania, ale mleko zawsze mi uceka pod spód mimo tego, że prawie go dotykam wylewką. Jak już coś wyjdzie to jest strasznie małe. Postaram się w weekend nagrać filmik jak to wyglada dokładnie. Może ktoś pomoże  [emoji106]
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #848 dnia: 30 Wrzesień 2022, 09:15:34 »
Mazury, Białystok - jeszcze nigdy nie bylem w tamtych stronach......
@Matius22 spróbuj wylewać mleko wg instrukcji, którą podałem powyżej - powinno coś wyjść. Jeśli wychodzą ci małe "wzorki", to wg tej instrukcji też powinno coś wyjść - jak się uda, to będzie można iść krok dalej.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #849 dnia: 02 Październik 2022, 17:12:25 »
Z wzorkami niestety dużo trudniej, duuuużo mlecznych kaw trzeba robić  [emoji38]
Miała być twarz i jest  [emoji38]

Żona jest bardzo zadowolona ze spienionego mleka, więc dobre i to :)
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2022, 17:19:05 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #850 dnia: 02 Październik 2022, 18:45:41 »
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #851 dnia: 02 Październik 2022, 18:55:46 »
Słucham podpowiedzi co robię źle.
Niech się fachowcy wypowiedzą, ale ja bym mniej napowietrzał. A wir jest?
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1010
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #852 dnia: 02 Październik 2022, 19:00:59 »
Jak na moje amatorskie oko to samo spienianie wygląda ok. Ewentualnie można próbować spieniać jednocześnie mniejszą ilość mleka bo pary jest raczej mniej niż więcej.

Samo malowanie to już tylko kolejne powtórzenia bo w teorii wszystko wydaje się łatwe, ale praktyka pokazuje, że wszystko wymaga czasu aby teorię wcielić w życie ;)

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #853 dnia: 02 Październik 2022, 19:23:24 »
Cytat: m link=topic=228.msg262317#msg262317 date=
Niech się fachowcy wypowiedzą, ale ja bym mniej napowietrzał. A wir jest?
Tak mi się wydaje, że jest. Akurat tym razem miałem wrażenie, że mleko spieniam dłużej nie zawsze (jakby para akurat była słabsza).

Odnośnie malowania co robić aby kropka była większa?

Tak jak widać na filmie używam motta europa do wylewania, natomiast barista space do spieniania (mam wtedy idealna ilość mleka na dwie filiżanki).

Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #854 dnia: 03 Październik 2022, 19:17:21 »
- mniej napowietrzać (nie rób wielkich bąbli na początku, bo później musisz je "wciągnąć");
- wir jest nieco za słaby, no ale ta maszyna nie ma bojlera z parą, jeśli się nie mylę - spróbuj zamiast trzymać dzbanek pionowo, odchylić nieco od pionu (nawet 45 stopni);
zobacz tutaj (nie sugeruj się szybkością spieniania - oni mają dwubojlerowe maszyny):





Malowanie:
- masz za dużo kawy w filiżance - na filmie wygląda, jakby espresso zajmowało połowę objętości, więc zanim zrobisz mlekiem "tło" do malowania, to już ci się kończy miejsce; żeby wzorek był duży, malowanie musi się zacząć wcześniej.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi