Autor Wątek: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?  (Przeczytany 7868 razy)

Offline arkadius Mężczyzna

  • Wiadomości: 1
Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« dnia: 20 Wrzesień 2022, 16:00:16 »
Cześć,
na wstępie zaznaczam, że poszukiwałem odpowiedzi na swoje rozterki na forum, niemniej nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, tym bardziej w wątkach stosunkowo "świeżych" :)

Poszukuję ekspresu automatycznego do ok. 2.500zł (+/-). Ekspres ma być raczej użytkowany weekendowo - kawa w tygodniu sporadycznie (max 1 dziennie), zarówno czarne, jak i mleczne.

Początkowo zastanawiałem się nad Melitta Latticia OT (ok. 1699zł), zaś znajomy polecał jednak Nivona 769. Czy warto dopłacić ok. 500zł do Nivony? Jeśli tak, dlaczego?

Ewentualnie, czy znajdę w moim budżecie lepszą, trwalszą alternatywę dla wskazanych wyżej ekspresów?

Bardzo dziękuję za pomoc :)
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2022, 16:21:15 wysłana przez ranGo »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Wrzesień 2022, 09:21:34 »
Byłem w podobnej sytuacji kiedyś, jak stanąłem przed decyzją o wyborze automatu.
W tym budżecie sporo sprzętu, jednakże wg mnie  Nivona odpuść, ponieważ ma bardzo wąski zakres ustawień młynka.  Ja aktualnie od roku mam Delonghi, którego młynek ma 12 ustawień co pozwala na bardzo dobre dobranie stopnia mielenia do typu kawy i preferencji.
Jak masz możliwość obejrzenia w sklepie i sprawdzenia ile ustawień ma młynek, czy nie trzeba smarować prowadnic bloku, wystarczy opłukać pod wodą to bierz taki, który spełnia Twoje wymogi, budżet i podoba się.
Jeśli wiesz gdzie będzie stał w kuchni to weź pod uwagę, z której strony jest dostęp do bloku, który trzeba wyjąć czy zbiornika z wodą, abyś się musiał odsuwać sprzętu jak postawisz go np. w rogu.

Offline martinb33

  • Wiadomości: 2
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Wrzesień 2022, 12:38:09 »
Stoję przed podobnym wyborem. Waham się między dwiema markami Melitta i Nivona, biorę pod uwagę dwa podobne parametrowo i cenowo modele z tych marek, jednak nie wiem która z nich jest lepiej wykonana, mniej awaryjna itp. Już byłem jedną nogą za Nivoną ponieważ żonie się bardziej design podoba ale moją czujność wzbudziły filmy na YT prywatnych użytkowników którzy pokazywali awarię swoich Nivon. A po drugie niezobowiązująca rozmowa z serwisantem ekspresów w moim mieście, który powiedział że jak tak sięga pamięcią to Melitty rzadziej widywał na serwisie niż Nivony, ale nie podjął się oceny która marka lepsza. I mętlik w głowie zaczął się od nowa.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2022, 12:59:10 wysłana przez ranGo »

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Wrzesień 2022, 15:15:40 »
Ja mam swoją podstawowa Nivone (6xx) już ponad 10 lat i raz była w serwisie. Ostatnio gdzieś słyszałem ze Nivona ma problem z młynkami i dlatego ludzie zaczęli kupować Melity, ale tematu nie zgłębiałem. To tak taka moja uwaga do dyskusji :)

Offline sergio Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Aeropress + Fellow Prismo, Chemex, Tygielek, Nivona 791
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Wrzesień 2022, 21:14:42 »
Też przymierzam się do pierwszego ekspresu ciśnieniowego. Obecnie faworytem jest Nivona, ale nieco droższa, do 3500 tys. Rozważam modele 795, 796, 799. Gdzieś wyczytałem, że 790 gorzej radzi sobie za kawami mlecznymi.

Już byłem jedną nogą za Nivoną ponieważ żonie się bardziej design podoba ale moją czujność wzbudziły filmy na YT prywatnych użytkowników którzy pokazywali awarię swoich Nivon.
Ale na YouTube znajdziesz też filmiki o problemach z Melittą. Wystarczy dopisać do tej nazwy terminy "awaria", "problem ze spieniaczem", itp.

Niemniej, jak czytam różne wątki na tym forum o ekspresach ciśnieniowych, to chyba troche trzeba mieć szczęścia i trafić na dobrze działający ekspres lub nie trafić na wadliwy :-). Najśmieszniejszy jest ten nowy o Jurze E8, która parzy kiepską kawę i rady typu, że trzeba jeszcze do niej dokupić odpowiednio paloną kawę z palarni  :-).

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Wrzesień 2022, 21:48:56 »
Najśmieszniejszy jest ten nowy o Jurze E8, która parzy kiepską kawę i rady typu, że trzeba jeszcze do niej dokupić odpowiednio paloną kawę z palarni  .
Co w nim takiego śmiesznego?

Offline sergio Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Aeropress + Fellow Prismo, Chemex, Tygielek, Nivona 791
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Wrzesień 2022, 22:26:05 »
To, że w Jurze, opisywanej jako ósmy cud świata, nie można niby zrobić przyzwoitego naparu ze zwykłej kawy, tylko trzeba dokupić specjalną „w palarni”. Mówiąc „zwykłej” nie mam na myśli jakiegoś kwasu supermarketowego. Wydaje mi się, że taki ekspres powinien jednak zaparzyć w miarę dobrą kawę z markowych ziaren typu Arcaffe, Brazzara, Pellini, Kimbo, Alce Nero, itp. Jeśli nie, to szkoda 5-6 tys. na taki wynalazek (Jura E8).

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Wrzesień 2022, 08:02:30 »
U mnie w pracy jest delonghi za ok. 1000 zł, do którego sypano marketowe kawy Lavazza, ale nie takie w cenie 30/kg i kawa była niepijalna. Dopiero jak namówiłem do kupna z palarni I to z dolnej półki ce owej arabiki wszyscy poczuli różnicę na +.
Kawa kawie nie równa z marketu, ponieważ z pewnością taka z datą palenia z przed roku nawet jak będzie droga nie będzie dobra.
Najważniejsze w każdym automacie jest dobranie parametrów jak młynek i temperatura czy ilość kawy pod odpowiednie ziarna.
Miałem przez prawie 20 lat różne automaty i w niektórych nawet te najdroższe ziarna nie sprawdzały się, wszystkim w domu smakowała kawa że średniego pułapu cenowego.
Na aktualnym moim delonghi wiem, które ziarna wychodzą gorzej i używam ich tylko do kolby.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Wrzesień 2022, 09:48:00 »
Jeśli nie, to szkoda 5-6 tys. na taki wynalazek (Jura E8).
Z pustego to i Salomon nie naleje. To proste: albo będziesz pił lepszą kawę z lepszej jakości ziarna, albo gorszą kawę z gorszej jakości ziarna.
U mnie w pracy jest delonghi za ok. 1000 zł, do którego sypano marketowe kawy Lavazza, ale nie takie w cenie 30/kg i kawa była niepijalna. Dopiero jak namówiłem do kupna z palarni I to z dolnej półki ce owej arabiki wszyscy poczuli różnicę na +.
Ostatnio dałem ćwiartkę Mujeres od Gorana kontrahentowi.  Starszy, podstawowy model De'Longhi, nie kombinując, ustawiłem na najmniejszą ilość wody, max. moc i podwójne espresso. Najpierw próba na ich Lavazzy crema, potem Mujeres i byli w szoku, nie na jeden +, ale na +++. Sam też próbowałem - różnica kolosalna.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Wrzesień 2022, 13:02:11 »
Wydaje mi się, że taki ekspres powinien jednak zaparzyć w miarę dobrą kawę z markowych ziaren typu Arca
To nie chodzi o to, że nie zaparzy kawy z ciemniej palonych ziaren tak samo dobrze jak z średiopalonych z palarni. Tylko najprawdopodobniej przy danym ustawieniu, któraś zaparzy się źle, bo inaczej trzeba ustawić dla ciemiej palonych kaw inaczej dla rzemieślniczycch. Zmienić trzeba praktycznie wszystkie parametry od mielenia, przez temperaturę po ilość wody żeby otrzymać optymalne rezultaty. Często ludzie chcieliby żeby automat, to każdą wsypaną kawę zrobił dobrze tak po prostu, jeszcze sam się czyścił i dbał o siebie. Tak nie jest.

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Wrzesień 2022, 21:49:39 »
I jeden i drugi będzie bardziej niż ok, 769 to już starszy model, jest Nivona serii 79x, to odpwiednik tak naprawdę 820/821 - pomijając robienie 2 kaw na raz, co przy 1 kawie dziennie będzie bez znaczenia. Ci, którzy kupili, raczej zadowoleni, ale czy warto dołozyć? Szczerze, to przy twoim używaniu chyba nie.

Każdy ekspres ma regulowany młynek (jeśli mówimy o popularnych ekspresach), to czy ma 5 czy 7 czy 12 pozycji nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia dla domowego używania, więc na to możesz nie patrzeć. Spójrz za to, żeby mleko było spieniane rurką, nie z karafki - odchodzi dodatkowe mycie pojemnika.

Reasumując - ja bym brał Melittę, o któej napisałeś. Jest po prostu OK i jest tańsza.


Offline sergio Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Aeropress + Fellow Prismo, Chemex, Tygielek, Nivona 791
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Wrzesień 2022, 22:31:10 »
I jeden i drugi będzie bardziej niż ok, 769 to już starszy model, jest Nivona serii 79x, to odpwiednik tak naprawdę 820/821 - pomijając robienie 2 kaw na raz, co przy 1 kawie dziennie będzie bez znaczenia.
Seria 79x ma jeszcze sterowanie smartfonem, chociaż nie wiem czy praktyce to się przydaje. Może lepiej stawiać na minimalizm cyfrowy? :-)

Ci, którzy kupili, raczej zadowoleni...
Otóż to. Sporo pozytywnych opinii o seriach 7xx i 8xxx

Technologia szwajcarska (Nivona) vs niemiecka (Melitta), chociaż w niektórych sklepach Nivona też bywa opisywana jako niemiecka. Wprawdzie Melitta to nie Krups czy Clatronic, ale jednak bardziej ufałbym szwajcarskim rozwiązaniom.

Offline martinb33

  • Wiadomości: 2
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Wrzesień 2022, 15:10:07 »
Powiedzcie mi proszę w którym roku na rynek wszedł model Nivona 779?

Offline sergio Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Aeropress + Fellow Prismo, Chemex, Tygielek, Nivona 791
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Wrzesień 2022, 20:52:40 »
Takie pytanie to chyba musisz skierować bezpośrednio do autoryzowanych sprzedawców Nivony, jednego ze sklepu internetowych.
Swoją drogą to fascynują mnie opisy ekspresów w tych sklepach. Wszystkie z serii 79x opisane tak samo. Podobnie z serią 82x. O niektórych różnicach udało mi się wyczytać w komentarzach gdzieś na YouTube albo forach internetowych. Jednym słowem: genialna strategia marketingowa firmy. Najlepiej żeby potencjalni użytkownicy za dużo nie wiedzieli. Bo i po co?

Offline SoundFormat Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Jura S8
  • Młynek: Professional Aroma Grinder
Odp: Ekspres do ok. 2500zł Melitta/Nivona?
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Październik 2022, 10:46:27 »
Technologia szwajcarska (Nivona)
A od kiedy Nivona jest Szwajcarska??? To tak samo niemiecka firma jak Melitta. Produkowane są owszem i w Niemczech i Szwajcarii jednak sama w sobie to firma Niemiecka, więc i technologia jest Niemiecka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi