Autor Wątek: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress  (Przeczytany 2700 razy)

Offline radex99

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Melitta Solo
Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« dnia: 29 Sierpień 2022, 17:56:37 »
Hejka,

jestem srednioszczesliwym wlascicielem expresu automatycznego Mellita solo pure black, na poczatek kupilem Lavazze Oro byla nie dobra mocno gorzka, potem kupilem z MKfresha 5 roznych kaw i kazda byla w zaleznosci od ustawien albo bez smaku albo mniej lub bardziej gorzka,

kawy od MKFresh bardzo mi smakowaly z aeropressu tudziez frenchpressu a z melitty mega slabo, kupilem express bo w hotelu bardzo mi posmakowala lavazza, mocna nie kwasnia nie gorzka poprostu pycha a tu takie rozczarowanie, probowalem zmiejszyc stopien zmielenia, teraz podnioslem temperature parzenia, tez bieda, moze sredniopalona kawa nie nadaje sie do expresu i musze kupic Jacobsa albo Tchibo ? Podpowiecie ?


*Poproszę o używanie polskich znaków w dalszej dyskusji na forum.
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień 2022, 23:22:40 wysłana przez ranGo »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpień 2022, 23:57:12 »
Kwestia co chciałbyś konkretnie uzyskać, a czego brakuje w tym naparze np względem aeropressu? Czego chciałbyś mniej, a czego więcej w naparze z Melitty? Ile gram tego naparu ma powstać? Używałem takiego samego ekspresu i da się na nim uzyskać zadowalające efekty z średnio palonych kaw z palarni. Jednak zmian trzeba dokonywać świadomie. Ja robiłem mniej więcej tak: młynek ustawiony na najdrobniejsze mielenie. Maksymalna ilość ziarna w filiżance temperatura średnia lub wysoka (w zależności od ziaren). Ok 50-60 gram uzysku. Czyli ok 1/3  filiżanki.

« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2022, 00:09:34 wysłana przez krystians »

Offline radex99

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Melitta Solo
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sierpień 2022, 09:00:39 »
Dziekuje za odpowiedz, narazie testowalem temperature, odnosnie mielenia to zwiekszylem grubosc i wyszla lura, a miejsze mam zaklejone i sugeracje aby poczekac miesiac :),

Ogolnie w zaleznosci od ilosci wody jest mocna lura, lura, albo cos gorzkawego, i coraz bardziej, gdzie w aeropressie jakos ta kawa potrafi byc i mocna i smaczna :) i kazda bynajmiej z tej palarni sie rozni i wyczuwa sie roznice smakow,
 moze faktycznie te mielenie pomoze.

Przez te testy wypijam 7 filizanek dziennie :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Sierpień 2022, 11:23:04 »
Do grubości przemiału należy dobrać odpowiednią ilość wody. Im grubiej tym więcej wody, Choć ja bym nie przesadzał i więcej niż 170 ml naparu nie robił. Bo jak pamiętam ok 12 g ziaren jest używanych przy maksymalnej dozie. Poza tym zmiana będzie wyczuwalna dopiero po kilku zrobionych kawach, bo część zmielonej wcześniej kawy zawsze jest dodawana do następnej kawy.

W AeroPressie bardzo fajnie robi się kawę, ale tam nie jednym przyciskiem kawy nie zrobisz. Do tego jest automat. Jeśli chcesz zrobić coś podobnego, to musisz się zastanowić nad tym co chcesz uzyskać, a potem jak to zrobić.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2022, 11:28:09 wysłana przez krystians »

Offline radex99

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Melitta Solo
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sierpień 2022, 14:07:48 »
Tak, jeszcze kombinuje wlaśnie jestem po porównaniu: Brazil Mogiana FrenchPress vs Express.

FrenchPress (mielenie ostrzowe, wiem ze blad ale taki akurat mam) intensywna i mocna
Melitta kwaskowata i mocna (najdrobniejszy przemiał plus wysoka temperatura, 80ml na jedno naciśnięcie o mocy 2)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sierpień 2022, 21:06:01 »
Ale próbowałeś zrobić przynajmniej dwie kawy po zmianie ustawień mlynka? Teoretycznie jeśli jest zbyt kwaśna tzn, że trzeba więcej wody przepuścić przez kawę albo zmielić drobniej skoro to najniższe ustawienie mlynka, to sproboj troszkę więcej wody jakiś jeden dwa kliki.

Offline radex99

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Melitta Solo
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Wrzesień 2022, 15:13:18 »
Tak, ciągle przygotowuję od paru dni na tych ustawieniach (najdrobniejsze mielenie i wysoka temperatura zaparzania) i nie mogę osiągnąć mniej kwaskowatego smaku (raz wiecej raz mniej wody [od pół do pełnej filiżanki 180ml]), nawet jak zrobię kawę na duzej ilości wody to zostaje ten kwaśny posmak. Widze dwie opcje albo w ogóle nie smakuje mi kawa z ekspresu albo moj nowy expres jest uszkodzony. Albo jest za niskiej klasy? moze 14Bar to za mało ?
Czytałem że może być coś z czasem zaparzania, gdyż najpierw wydobywa się kwaśny smak a dopiero poźniej słodycz a na samym końcu gorycz, ale na ten parametr akurat nie mam wpływu prawda ? Chyba pozostanie mi wrócić do frenchpressa ...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Wrzesień 2022, 20:18:49 »
Nie wiem, nie spotkałem się z takim problemem poza osobami, które nie znoszą kawy, która ma jakąkolwiek kwasowość. Zdalnie nie próbując tych kaw w wersji z French Pressa i automatu, nie jestem w stanie stwierdzić co jest problemem. Jeśli masz jeszcze trochę tej kawy, to możesz spróbować na jakimś innym ekspresie automatycznym ją zaparzyć i zobaczyć jak wyjdzie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Wrzesień 2022, 20:40:59 »
Czytałem że może być coś z czasem zaparzania,
Zwykle tak jest z automatami, że czas ekstrakcji nie przekracza 20s.
》tertium non datur《

Offline korpoludek666

  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Bialetti 4tz, AeroPress GO, French Press 350 ml
  • Młynek: Comandante, Niviona Cafegrano 130
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Wrzesień 2022, 21:56:02 »
ja od kilku dni testuję Aeropress i kawę od Dobrej Palarni Kawy i wyleczyłem sie z zakupu kolby :D

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Wrzesień 2022, 14:58:13 »
ja od kilku dni testuję Aeropress i kawę od Dobrej Palarni Kawy i wyleczyłem sie z zakupu kolby :D
Jest to możliwe, o ile nie masz zbyt wielkich wymagań. Porównywanie kawy z kolby i aeropresu nie ma żadnego wytłumaczenia i sensu, bo to całkiem inne  płyny..... 




Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Wrzesień 2022, 15:09:54 »
Porównywanie na poziomie odpowiada mi/jest dla mnie wystarczające, czy nie, zawsze ma sens. Oczywiście są to inne napoje o innej lepkości i koncentracji. Jednak oba są naparami kawowymi. Nie każdy musi chcieć espresso.

Wg mnie uniwersalność i prostota AeroPressu jest genialna. Niedawno zakupiłem drugi, bo po 8 latach codziennego użytkowania, stary egzemplarz już jest trochę zajechany. 

Oczywiście rozpływam się odmiennością idealnie zaparzonego espresso. Jednak czy potrzebuję w domu ekspres? jakoś cały czas nie mogę na to odpowiedzieć twierdząco. Jak ktoś jest owładnięty miłością do espresso i nie wyobraża sobie dnia bez tego eliksiru, to pewnie powinien pomyśleć o jakimś ekspresie.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2022, 15:16:48 wysłana przez krystians »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Wrzesień 2022, 16:57:11 »
Jest to możliwe, o ile nie masz zbyt wielkich wymagań.

To zdanie jest wg mnie niefortunne, bo z moich obserwacji wynika, że statystycznie lepszej jakości surowiec jest parzony metodami alternatywnymi niż w espresso i to osoby parzące kawę metodami alternatywnymi są bardziej wymagające. Pozostałbym na twierdzeniu, że obu naparów nie należy porównywać.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ekspres Automatyczny vs AeroPress / FrenchPress
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Wrzesień 2022, 20:38:17 »
uznanie wyboru aeropressu jako brak większych wymagań jest jednak absurdalne, od kiedy jest jakaś hierarchia lepszości/jakości/zajefajności kaw wedle metod? Takie teksty to w materiałach marketingowych dużych firm agd można znaleźć ale żeby u nas na forum?
A jeżeli ja bym uznał, że to właśnie nie mając zbytnich wymagań co do jakości naparu warto kupić kolbę? bo da się w niej utylizować średnich lotów, przepalone mieszanki z zapychaczem podłych robust i da się to z mlekiem obalić? Było by raczej krzywe uogólnienie ale przecież w pewnej dziedzinie prawdziwe :picardpalm:

A może powinienem zaakceptować, że jak rano znowu będę polewał tego badziewnego drippera czy tam cisną tego tandetnego plastikowego tłoka, to ja poprostu nie mam większych wymagań co do swojego życia :ups: no trudno, dalej wolę tak robić z kupowanych przezemnie ziaren, niż nie jednego shota na mieście czy praktycznie jakikolwiek automat jaki w życiu spotkałem, co zrobić, jakoś z swoimi standardami przyjdzie mi jeszcze pożyć :jezyk:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi