Autor Wątek: Młynek Arco  (Przeczytany 25356 razy)

Offline kondziook

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Sage Barista Express, Aeropress, Hario Switch, Hario syfon
  • Młynek: Arco
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #120 dnia: 07 Czerwiec 2022, 15:17:17 »
Zgadzam się że przemiał jest grubszy niż sugerowane nastawy. Dzisiaj wypróbowałem do espresso i żeby zbliżyć się do ekstrakcji na poziomie 18g in 36g out / 30 sek musiałem zejść na klik 0-23. (Brazil Cemorrado Chocolate edition, mielone ręcznie). Z drugiej strony kolejny raz mam dowód jak ważny jest młyn. Nawet mój Barista Express zaczął wykazywać jakąś powtarzalność :)   

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #121 dnia: 07 Czerwiec 2022, 15:28:58 »
Ciekawi mnie konkretnie jak ten młynek mieli pod espresso? Szczególnie w porównaniu z konstrukcjami SD typu Niche czy innymi elektrycznymi podobnej klasy. Ktoś ma jakieś doświadczenia i przeprowadził porównanie?

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #122 dnia: 07 Czerwiec 2022, 16:21:32 »
Nawet mój Barista Express zaczął wykazywać jakąś powtarzalność

Czy piszesz o takim ekspresie jak na mojej fotce.
Bo ja co do młynka nie mam problemu, fakt że po obejrzeniu jakiegoś tam filmu było w młynku coś przestawiane i jest znacznie lepiej można uzyskać drobniejszy przemiał.
Do tego stopnia że takie coś jak na 2drugiej fotce dzisiaj zmieliłem na nr.5 i okazało się że jest za drobno, dopiero po przekręceniu na 7 i później 8 zaczęło mi coś niecoś kawowego wychodzić :) Teraz na młynek w nim to ja nie mogę narzekać, natomiast po roku używania uważam ten ekspres za strasznie wybredny w doborze / wyborze kawy.

Jka



Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kondziook

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Sage Barista Express, Aeropress, Hario Switch, Hario syfon
  • Młynek: Arco
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #123 dnia: 07 Czerwiec 2022, 16:45:03 »
Dokładnie taki sam posiadam. Nie jest tak że ten młynek nie zmieli drobno ale wg mnie przeskok jest za duży między stopniami i kawa wychodzi mocno zbrylona (trzeba się trochę pomęczyć z wdt). Tu Arco robi świetną robotę.

Ale zgadzam się ze dobra kawa robi różnicę. Ja od kiedy trochę zacząłem ogarniać o co w tym wszystkim chodzi kupuję tylko w Euro Cafe i jestem mega zadowolony. Każdy "skok w bok" z innym źródłem kończył się powrotem do tej palarni więc już zostaję im wierny ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #124 dnia: 19 Czerwiec 2022, 09:39:40 »
Arco używam na razie tylko do kaw przelewowych. Zdaje się, że ustawienie 1-10 jest wciąż za "grube" na 20g w V60. Wg producenta "filtry" zaczynają się od 1-30. Skoro tak, to na espresso zostaje niewiele.

Kłopotem jest retencja na wyjściu młynka. Jest tam coś w rodzaju plastikowego cylindra, wyrzutni, dyszy, mającej chyba skoncentrować wyrzut drobin do pojemnika i ograniczyć ich rozprzestrzenianie się po całym dnie młynka. Sporo kawy się do tego przykleja i trzeba użyć pędzelka -- oczywiście zdejmując młynek ze stacji napędu  :-[.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #125 dnia: 21 Lipiec 2022, 13:14:34 »
Arco dotarł i do mnie, ale baza nie działa 😂
Napisałem e-mail, 40 minut później został zamówiony kurier po odbiór bazy i została wysłana nowa baza plus 1kg kawy w ramach przeprosin. Całkiem przyjemnie ;)
Ręczny to bestia, 20 gramów do v60 to 19 sekund (43 obroty) mielenia. Ta sama kawa na c40 to odpowiednio 37 sekund (89 obrotów)
Napar zdaje się być czystszy, bardziej w stronę kwaskow niż C40. Ale z drugiej strony mój c40 ma już ponad 100kg kawy za sobą ;)
Z wad - górna część jest troszke za mała dla dużych dłoni, trzeba uważać by nie zmienić ustawień
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #126 dnia: 28 Lipiec 2022, 20:05:07 »
Ok. To jeszcze dodam coś od siebie.
Fajny stylistycznie, ładny młynek. Dosyć ciężki, wykonanie ponadprzeciętnie dobre, zajmuje mało miejsca na blacie, dużo w plecaku, przemiał też wydaje się ok. Pierwsze przypadkowe ustawienie pod espresso 0/42, 17g ziarna Etiopii, skutkowało ekstrakcją 40g w ciągu 31 sekund. Ponieważ piję tylko espresso nie mam pojęcia jak działa na innych ustawieniach. Skala bardzo ładnie skalibrowana. Na i niestety to koniec zachwytów.
Retencja w takim młynku do SD nieakceptowalne duża, bo nawet 2g potrafi "zniknąć", ale o tym już napisał @Antonio.
Pracując z młynkiem SD dodatkowo ważymy i przesypujemy, w tym Arco dochodzi jeszcze czyszczenie wylotu i naturalnie wiąże się to z burdelem wokół młynka.
Ja się poddałem, puknę, stuknę, włączę raz jeszcze i tyle -  kawy w sitku jest więc raz więcej, raz mniej.
Zaakceptowałem tą niedoskonałość, bo z Ascaso Dream stanowią ładną parę
Niche pozostaje zdecydowanie pierwszym wyborem.




Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #127 dnia: 28 Lipiec 2022, 20:41:54 »
Ja poradziłem sobie z retencją w prosty sposób - na końcu mielenia, nie wyłączając silnika - "strzelam" kilka razy pojemniczkiem z zmieloną kawą. Strzał polega na bocznym odchyleniu pojemniczka i puszczeniu go z impetem, ten sam manewr powtarzam po wyłączeniu silnika. W rezultacie tyle ile wsypałem, tyle wyciągam z młynka. Radzę spróbować!

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #128 dnia: 28 Lipiec 2022, 20:45:26 »
Ok z pewnością będę to stosował.
Thx




Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #129 dnia: 02 Sierpień 2022, 19:16:58 »
Ja stosuje RWD - psikam trochę wody na ziarna, lekko mieszam, wsypuje i wszystko wylatuje pięknie bez bałaganu

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #130 dnia: 02 Sierpień 2022, 19:51:07 »
Ja stosuje RWD - psikam trochę wody na ziarna, lekko mieszam, wsypuje i wszystko wylatuje pięknie bez bałaganu
Sprawdzałeś gramaturę? wszystko wylatuje?
Mielisz do espresso czy pod inne metody?
Niestety mnie metoda "stuknij puknij" nie do końca zadowala, bo w kubku ląduje raz więcej, raz mniej kawy.
Nie robię z tego problemu, stwierdzam tylko fakt, że w tym aspekcie Niche spisuje się dużo lepiej.  Ale biorąc pod uwagę jakie" lurexy " ludzie piją, to chyba mimo wszystko nie jest źle...




Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #131 dnia: 22 Wrzesień 2022, 13:13:03 »
Właśnie czekam na zestaw kalibrujący. Też już zgłosiliście się z problemem zbyt grubego mielenia?

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #132 dnia: 22 Wrzesień 2022, 14:47:48 »
U mnie jest ok.
Pod espresso w Ascaso Dream mam ustawienie 0 - 42.5 i wychodzi poprawne. Także do końca skali jeszcze daleko....




Offline kondziook

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Sage Barista Express, Aeropress, Hario Switch, Hario syfon
  • Młynek: Arco
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #133 dnia: 22 Wrzesień 2022, 15:29:06 »
U mnie na Sage Barista Express kawy pod espresso od Gorana oscylują w przedziale 0-18 i 0-22

Offline Anzelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Bianca, Rota, Clever, V60, phin
  • Młynek: EM-LT, Kinu
Odp: Młynek Arco
« Odpowiedź #134 dnia: 22 Wrzesień 2022, 22:47:15 »
Na Kazak Rota poruszałem się w przedziale 3-7 [emoji38] Po założeniu zestawu mam znacznie większe pole manewru

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi