Autor Wątek: Ekspres używany min. 2 grupy  (Przeczytany 2554 razy)

Offline BartekS

  • Wiadomości: 5
Ekspres używany min. 2 grupy
« dnia: 01 Marzec 2019, 14:06:47 »
Witam,

Stoję przed zakupem swojego pierwszego ekspresu do kawy. Ekspres będzie używany kilkanaście dni w roku (w czasie organizowanych przez moją firmę konferencji/targów) więc nie chcę wydać na niego fortuny (budżet około 5000 zł). Z mojego wstępnego researchu dowiedziałem się, że do tej kwoty kupię tylko ekspres używany/po renowacji.

W głowie mam 2 ekspresy (oba firmy Astoria) - Divina 3gr (na OLX jest za 4500 zł, co jest zastanawiająco niską ceną) oraz Sibilla 2gr (5000 zł). Na co należy zwrócić uwagę kupując ekspres używany, zwłaszcza w momencie, gdy nie mam możliwości przetestowania ekspresu (ekspres jest z Międzyzrdrojów, my z Warszawy więc wyjazd zająłby za dużo czasu).

Czy ewentualnie wy, forumowicze, macie jakieś propozycje ekspresów.

Moje wymagania:
- Ekspres musi mieć podłączenia do gniazdka 230 V - nie w każdej lokalizacji mamy możliwość podłączenia się do siły
- Ekspres musi mieć opcję podłączenia go do "zewnętrznego" źródła wody - nie w każdej lokalizacji mamy podłączenie do wody z sieci (zapewne nie obejdzie się bez dodatkowej pompy wody, która tworzyłaby ciśnienie)
- Analogicznie odpływ
- Ekspres musi być ready-to-use, niestety nie mamy czasu na odkamienianie lub renowacje na własną rękę
- Ekspres musi być wydajny - w ciągu jednego dnia użytkowania musi zrobić około 700-800 kaw, więc raczej 1 grupa odpada.
- Ekspres musi być w miarę mobilny - w ciągu miesiąca będzie musiał być przenoszony nawet kilkanaście razy
- Ekspres musi wyglądać - będzie on w miejscu widocznym dla wystawców, którymi są międzynarodowe firmy, więc nie chcemy pokazywać podrapanego, mega zużytego ekspresu

Aktualnie używamy ekspresów na kapsułki, więc każda zmiana będzie dla nas dużym upgradem, jednak nie chcemy kupić czegoś, co posłuży nam pół roku, tylko kilka lat.

Oferty, nad którymi się zastanawiamy (obie oferty z OLX):
oferta/ekspres-do-kawy-astoria-divina-3-grupowa-CID628-IDvZnVt.html
+ cena
+ 3 grupy
+ "profesjonalny wygląd"
+ filtr w komplecie
+- ekspres od osoby prywatnej
+- ekspres był odkamieniony rok temu
- nie mamy możliwości sprawdzenia czy i jak działa ekspres z 2 powodów: ekspres jest odłączony, ekspres jest z Międzyzrdrojów
- Sprzedający jest kolejnym właścicielem ekspresu, wcześniej kupił go od firmy robiącej renowacje ekspresów

oferta/profesjonalny-gastronomiczny-ekspres-do-kawy-astoria-sibilla-CID619-IDsXi5J.html#f8580863f1
+ ekspres z warszawy
+ mamy możliwość przetestowania ekspresu
+ gwarancja
+ ekspres po renowacji
+- ekspres od firmy
+- cena
+- 2 grupy

+- jest przy punktach, że jest to ekspres od firmy/osoby prywatnej, ponieważ nie jest to wyznacznik prawdomówności sprzedającego, aczkolwiek, z drugiej strony, stereotypowo myśląc firmy zajmujące się renowacją sprzętów znacznie częściej mogą ukryć niedoskonałości sprzętu.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Marzec 2019, 14:22:32 »
Zapytaj Janusza (ASCASO) czy nie ma czegoś ze zwrotów, niedawno pisał że trafiają do nich kilkumiesięczne maszyny gastro jeszcze na gwarancji a serwis je przegląda przed dalszą sprzedażą.
Nie widzę w tym wszystkim młynka i osoby która obsłuży tego potwora na targach bierzesz to pod uwagę ? 

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Marzec 2019, 14:29:56 »
Po pierwsze to ekspres 3GR czy nawet 2GR mało mi się kojarzy z mobilnością. Jak taki bojler napełnisz wodą to i dla dwóch ludzi będzie ciężko. Po drugie - masz budżet na ekspres 5000 zł. Troszkę za mało na nowy. A co z młynkiem ? Masz na niego osobny budżet ?

Ja bym proponował zastanowić się nad dwiema innymi opcjami. Pierwsza - ekspres ASCASO BAR 2GR z własnym, wbudowanym zbiornikiem na wodę o pojemności 10 litrów. Na pewno sporo lżejszy niż ekspresy z dużymi bojlerami i wymiennikami ciepła HX. Bardziej mobilny. Może się znajdzie używany. Jak nie to nowy trochę przekroczy budżet ale może się dogadamy.
Druga opcja - zamiast jednego 2GR zastanowić się czy nie lepiej zaopatrzyć się w dwa ekspresy 1GR i w dwa młynki. Wówczas masz większą wydajność niż na jednym ekspresie nawet 3GR ale z jednym młynkiem. W tej drugiej opcji też proponuję ekspresy ASCASO BAR 1GR z własnym, wbudowany zbiornikiem na wodę. W tym przypadku o pojemności 5 litrów. Do dyspozycji są u mnie tak używane jak i nowe.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Marzec 2019, 15:35:56 »
Ekspres musi być wydajny - w ciągu jednego dnia użytkowania musi zrobić około 700-800 kaw, więc raczej 1 grupa odpada.

Z założenia większość kaw będzie i tak mlecznych. Jeżeli kawy będziesz robił na pojedynczym espresso to masz z jednym szotem 2 kawy.  Jeżeli ekspres będzie obsługiwał jeden barista to druga grupa ci za dużo nie da bo i tak musi robić dużo rzeczy pod drodze. Ważniejszy dla mnie jest tu sprawny młynek który nie przegrzeje się przy takiej ilości kaw przez co będzie trzymał ustawienia. Nie zapominaj również o tym że potrzebujesz miejsce do mycia dzbanków do mleka np z sprinklerem (zużywa mniej wody dlatego często jest w mobilnych punktach do mycia .

Jeżeli nie macie baristy z doświadczeniem tylko będzie to robił pracownik waszej firmy to tym bardziej 2 grupy są zbędę  i może się okazać że lepiej wynająć mobilna kawiarnie która  za was zrobi wszystko (na 800 kaw mlecznych jakieś 110-130l mleka potrzeba przynieść) a wasi klienci dostaną  dobra kawę z late art - jakaś cześć kawiarni polecanych na forum posiada mobilne bary i zazwyczaj są to miasta "targowe".

Mozę rozwiązaniem dla Ciebie jest automat? Ponieważ jest bardzo mobilny, kawę jakościowo zrobi taką jak niewprawny barista, martwisz się tylko dolewaniem wody, mleka oraz dosypaniem kawy (i czyszczeniem pod koniec dnia!) dostaniesz na nowy gwarancje i przy zakupie w jednym z forumowych sklepów zapewne w gratisie otrzymasz podstawowe "szkolenie" które ułatwi ci z niego robienie dobrej kawy.  No i do tego masz kawę na odzień do biura  :hihihi:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Marzec 2019, 15:55:53 »
Zdecydowanie automat ma tu więcej sensu. Choć teoretycznie im większy bojler tym lepiej, bo więcej pary, a to jest poniekąd powiązane z ilością grup. Przez 8 godzin w takim tempie wyjdzie 36 sekund na kawę.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Marzec 2019, 18:23:26 »
Jak bardzo się Tobie śpieszy? Mam BAR 2GR TRONIC ale do remontu, muszę wymienić grzałkę jednej grupy no i wszystko rozebrać, wyczyścić.
(zdjęcie poglądowe)

Offline BartekS

  • Wiadomości: 5
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Maj 2019, 17:40:50 »
Przepraszam za odkopanie tematu, ale po kilku miesiącach wróciliśmy do tematu kupna ekspresu.

Budżet na młynek mam oddzielny. W planach mieliśmy kupno prostego młynka typu De Longhi KG40, ale nie jestem pewny czy wytrzyma tyle pracy.

Co do ekspresów jednogrupowych, bierzemy również pod uwagę takie sprzęty. W oko wpadł mi ekspres LELIT ANNA PL41E (koszt to 1300 zł więc moglibyśmy pozwolić sobie na 3 lub 4 maszyny). Co sądzicie o tym modelu?

Co do automatu, jest to jakaś opcja, tylko czy robienie kawy przez ekspres automatyczny (mielenie kawy, wylewanie kawy, podgrzewanie i spienianie mleka) nie będzie za bardzo czasochłonne? Oraz czy w tym budżecie kupimy (najlepiej kilka) ekspres dobrej jakości, który nie będzie potrzebował przerw co chwilę z powodu przegrzania się.

Moim kolejnym pytaniem jest jakie trudności może napotkać początkowy użytkownik ekspresu kolbowego, który nie miał żadnego kontaktu z podobnymi (kawę w czasie konferencji będą robiły osoby zatrudniane przez nas tylko na czas konferencji). Spotkałem się ze stwierdzeniem, że nie ma czego zepsuć w kawie robionej z ekspresu kolbowego, ponieważ jedyne co musisz zrobić to nasypać zmieloną kawę do kolby, wcisnąć przycisk do wylewania wody, spienić mleko i wlać wszystko do szklanki/kubka. Jako osoba bez doświadczenia w robieniu kawy (wręcz nie pijąca takowej) nie miałem argumentu, żeby się nie zgodzić z tym stwierdzeniem.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Maj 2019, 22:30:30 »
A nie lepiej Nespresso Gemini 220? Widziałem to w hotelu we Włoszech i w "tymczasowym" barze na stadionie Legii. Obrabia mnóstwo klientów, jest czysty, mobilny i - jak można podejrzewać - może odpoczywać kilka, kilkanaście tygodni.
Ma pojemniki na wodę, ale jest też opcja podłączenia do wodoc. Moc duża, zasilanie zwykłe. Onegdaj używałem prostszego (też wersja professional) i był wydajny, a serwisowanie niedrogie. Drogie kapsłuki, ale w hurcie wychodzi lepiej niż dla konsumentów nespresso w "naparstkach"

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Maj 2019, 10:09:34 »
 Piszesz, że kawy w ekspresie kolbowym nie da się źle zrobić?  :picardpalm: da się i to dużo łatwiej niż zrobić dobrą kawę. Młynek delonghi wytrzyma Ci dwa dni i się spali. Nie mówiąc o tym że on nie mieli kawy w odpowiednio równy sposób. Zrobi dużo pyłu i dużo gruzu. A przemiał do kolby musi być jak najrowniejszy.

Janusz dobrze Ci doradza, pogadaj z nim. Nie kupuj nic samemu, bo to się może słabo skończyć.

A jak coś, to kup dwa ekspresy przelewowe i jeden dobry młyn.
Jak masz możliwość, to podejdź do jakiegoś stacjonarnego sklepu i na miejscu zobacz jak się robi kawę w kolbie, jak w przelewie.

Offline BartekS

  • Wiadomości: 5
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Maj 2019, 13:56:10 »
@rapoh

Niestety ale ekspresy Nespresso nie wchodzą w grę. Aktualnie posiadamy te kapsułkowe i koszt kupna kapsułek, nawet w hurtowych ilościach, jest za wysoki.

@Damian, nie twierdzę, że nie da się źle zrobić. Usłyszałem taką opinię od osoby decyzyjnej w sprawie kupna czy braku kupna ekspresu. Zapytałem jakie trudności może napotkać początkowy barista przy parzeniu kawy. :)

Do Pana Janusza właśnie mam zamiar dzwonić i prosić o radę :)
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2019, 14:15:36 wysłana przez BartekS »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Maj 2019, 10:24:15 »
Nawet Ci zaawansowani domowi i zawodowi barisci czasem   potrafią mieć problemy z opanowaniem nowego sprzętu, kawy. Ale doświadczenie pomaga znalesc źródło problemu. Czasem to przemiał, czasem ilość kawy, czasem ciśnienie a czasem jeszcze coś innego.
Pamiętaj też że jak masz sprzęt przenosić, to w każdej nowej lokalizacji trzeba go skalibrowac. Musi to zrobić ktoś z chociaż minimalna wiedzą na ten temat. Jak zatrudnisz kogoś na umowę zlecenie na dwa dni, aby patrzył kawę na jakimś spotkaniu to nie licz na wiele.

Offline BartekS

  • Wiadomości: 5
Odp: Ekspres używany min. 2 grupy
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Maj 2019, 16:16:06 »
Dziękuje za odpowiedzi :) Bardzo mi wszyscy pomogliście.

Stwierdziliśmy, że na początek wypożyczymy ekspres i zobaczymy jak sobie poradzimy z takim sprzętem.

Chciałbym jeszcze zapytać o kalibracje takiego urządzenia. Na czym ona polega i jak wygląda? Czy są to bardzo złożone czynności, czy raczej po szkoleniu od sprzedawcy ekspresu będziemy w stanie sami kalibrować urządzenie przed użytkowaniem? Jak często ekspres potrzebuje takiej kalibracji (biorąc pod uwagę, że będziemy używali go w ciągu tygodnia przez 3 dni w 3 innych miejscach, a później odstawimy go na miesiąc-dwa do magazynu i tak w kółko)?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi