Autor Wątek: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.  (Przeczytany 2799 razy)

Offline Minho

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Brak
  • Młynek: Severin KM3873
Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« dnia: 23 Marzec 2020, 18:06:40 »
Witam.

Od niedawna zacząłem bawić się kawą no i teraz tak:

Kupiłem frenchpress, młynek severin KM3873, kawę Johan&Nystrom Brazil Fortaleza. Po otwarciu kawy, zszokowany, dosłownie mnie zatkało, nigdy nie czułem tak cudownego zapachu kawy. No to zadowolony próbuje metody podstawowej jak i metody Hoffmana, jedna jak i druga OBRZYDLIWA. Próbuje dalej, myślę sobie to na pewno nie ten przemiał, to nie ta temperatura, może za dużo mieszałem, może nie ta doza wody, może nie ta doza kawy no i próbuje i próbuje zeszło ponad pół kilo kawy a za każdym razem kawa wychodziła beznadziejna. W końcu zdenerwowany następnego dnia zrobiłem sobie zwykłą zalewajkę zalałem wrzątkiem i co się okazało? Kawa nadal nie smakowała ale była dużo lepsza od stosowania metody alternatywnej za pomocą frenchpressa. W smaku kawę z frenchpressa bym opisał jako wodnistą lurę, o smaku asfaltu(?), palonej gumy(?). Jedyne co miała w sobie fajnego to pełne body. Pachniało po zalaniu lepiej ale zdecydowanie to nie był ten zapach co świeżo palonej kawy.

No i teraz kwestia najważniejsza, odkryłem mocno zszokowany, że moją ulubioną kawą jest raczej doppio a nie americano. W takim wypadku chciałbym zainwestować maksymalnie 1,5tyś. w ekspres kolbowy ale tutaj rodza się pytania.

Dodatkowo wiem, że zostanę zbity jak pies za to co napiszę ale znajomi posiadają ekspres automatyczny Delonghi Dynamica kawa jest bardzo smaczna, wcześniej miałem w pracy ekspres automatyczny Nivony za około 1tys zł, kawa też bardzo mi z niego smakowała chociaż już na pewno mniej. Niestety moje kubki smakowe zaspokaja nawet doppio czy espresso z ekspresu kapsułkowego nespresso za 300zł który pijam u koleżanki i poważnie bardzo mi smakuje.

1. Czy severin podoła ekspresowi kolbowemu?
2. Czy nie wydam 1,5tys. i nie przejadę się tak jak na frenchpressie? Nie chciałbym, żeby okazało się, że moja kawa to ... a wydałem około 1,5tys.
3. Czy potrzeba jakichś nie wiadomo jakich umiejętności, żeby zaparzać regularnie dobrą kawę w ekspresie kolbowym?
4. Czy jest w ogóle sens kupować ekspres kolbowy mając tylko 1,5tys?

Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2020, 18:18:36 wysłana przez Minho »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Marzec 2020, 20:36:45 »
1. Severin nie podoła.
2. Wybierz się do kilku kawiarni polecanych na forum (jak otworzą znowu) i spróbuj czy tam kawa Ci odpowiada.
3. Tak i nie. Są kawy, które na początek przygody dużo wybaczają i dość łatwo z nimi dojść do tego, aby kawa smakowała.
4. Używany dostaniesz w tej cenie, możesz pomyśleć nad małą dźwignią lub Kazak Rota, jeżeli pijesz tylko espresso.
Młynek jednak będziesz potrzebować lepszy.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Marzec 2020, 21:01:41 »
4. Używany dostaniesz w tej cenie, możesz pomyśleć nad małą dźwignią lub Kazak Rota, jeżeli pijesz tylko espresso.
Młynek jednak będziesz potrzebować lepszy.

Nowy też dostaniesz w tej cenie. Lelit lub ASCASO Basic Black. Co do młynka to na pewno nie ten. Minimum to Lelit Fred lub ASCASO i-2 mini.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marzec 2020, 21:40:02 »
Do Severina dokup V60 i zobaczysz, że kawa przelewowa może być smaczna ;) plastik to kilkanaście złotych - więc ryzyko jak nie posmakuje naprawdę niewielkie ;)

a kolba... w takim budżecie jest realna
kup młynek gastro - jest kilka na pchlim targu do dostania w cenie ok 500-700zł
żarna 58mm - Cunil Columbia - https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8652.0
żarna 64mm - Gino Rossi - https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8962.0
Trochę droższe 75mm - ok 900-1000zł
La Cimbalii https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8765.0
Carimmali https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7372.0


Do tego poczekaj na ofertę Lelita albo Gaggia Classic a może uda się w cenie ok 800-1000zł trafić
Albo jak będziesz cierpliwy to czasem i Rancillo Silva trafia się w takim budżecie - a to już byłby rewelacyjny zestaw

i masz naprawdę fajny sprzęt do kawy :D
Never Give UP †

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Marzec 2020, 21:51:57 »
Sądzisz, że kurs EUR będzie niedługo spadał ?
Też bym chciał. Ale jakoś nie wierzę... :nienie:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Marzec 2020, 22:03:27 »
Sądzisz, że kurs EUR będzie niedługo spadał ?
Nie wiem jak tam będzie z kursami walut ;)
Ale...
Patrząc na rynek wtórny - uważam, że ceny spadają... a napewno nie rosną...
Never Give UP †

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Marzec 2020, 22:10:41 »
Na reakcję rynku wtórnego jest jeszcze za wcześnie. Najpierw muszą wzrosnąć ceny nowego sprzętu. Wówczas i rynek wtórny pójdzie w górę. Jak na razie mamy w ciągu 2 tygodni wzrost kursu o jakieś 7% - 10%. Do tego brak nowych dostaw ekspresów i młynków z Włoch z powodu zamknięcia fabryk. Innymi słowy w pewnym momencie może nastąpić brak podaży. Co będzie dalej ? Nie wiadomo... Jeśli coś się trafia teraz w dobrej cenie to moim zdaniem brać. Wszystko jedno czy z wtórnego rynku czy z pierwotnego.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Marzec 2020, 22:41:56 »
Sądzisz, że kurs EUR będzie niedługo spadał ?
Też bym chciał. Ale jakoś nie wierzę... :nienie:
zero szans. ZERO

Offline stanislaus

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Krups AE8010, Zelmer Piano, kawiarki
Odp: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Luty 2021, 20:01:34 »
Cześć wszystkim po raz pierwszy!
Mam sporo pytań w zasadzie u progu przygody z ekspresami, trochę może naiwnych, wynikających z niezupełnej jeszcze pewności czy na pewno iść w ekspres kolbowy czy poprzestać na pełnym automacie, który zwalnia z zaangażowania. Będę niewypowiedzianie wdzięczny jeśli ktoś weźmie je na klatę z wyrozumiałością. Wrzucam tu, żeby nie mnożyć wątków z pytaniami dosyć elementarnymi.

W zasadzie głównym wyznacznikiem jest jakość espresso, a w związku z tym moje pytania sprowadzają się do ogólnego: które z warunków trzeba spełnić, żeby otrzymać kawę nie gorszą niż z automatu takiej klasy jak Krups AE8010 (jako laikowi bardzo mi smakowała) i oczywiście chętnie - jeszcze lepszą. Używałem kawy takie jak Dallmayr Brasil i Movenpick Himmlische, ale jasna sprawa, że mogę czasem zainwestować też w lepsze marki kawy, żeby skorzystać z walorów nowego sprzętu, ale to (chyba?) inny temat. Jestem skłonny przeznaczyć 1200-2500zł na zestaw z młynkiem. Dużo na forum przeczytałem, ale jeszcze chcę popytać. Wstępnie rozważam kupno Lelit, prawdopodobnie po kosztach, Anna PL41E.

1) Podkreślacie znaczenie młynka. W zasadzie posiadam tylko całkiem pospolity tradycyjny młynek żarnowy ręczny (żarna stalowe, nie wiem gdzie się mierzy średnicę, ale ok. 3cm u wylotu) i gdybym miał osobno kupić młynek, to pierw pewnie spróbowałbym tego swojego. Nie śmiejcie się, ale wszakże i w nim da się ustawić grubość mielenia. :D Czy tak mieląc mogę się rozczarować porównując np. z ww. Krupsem?
Gdybyście nie zostawili na mnie suchej nitki po tym co napisałem :D lub wymownie milczeli w tej kwestii, to będę myślał o kupnie Lelit Fred. Z tego, co już zostało napisane wnioskuję, że to byłby dobry wybór. Choć ktoś gdzieś kiedyś sugerował tu tani Severin 3873. :P

2) Czy przywiązywać wagę do wyższego niż 15 atmosfer ciśnienia? Czy to np. mocny atut Ascaso Arc (20atm) który stawiałby go wyżej np nad Lelit Anna PL41E albo w podobnej cenie PL41TEM?
Podobnie - czy zawracać sobie głowę mocą (np Lelit Anna "tylko" 1000W)?

3) Tu pojawia się pytanie o to, czy nie jest tak, że Lelit Anna to po prostu model wypuszczony żeby mogli znaleźć coś dla siebie niewymagający, którzy są nie zamierzają wydawać zbyt wiele, a jakość zaczyna się np dopiero przy modelu Glenda (większa moc, bojler)? Pewnie tak nie jest i wystarczy właściwie używać Anny by mieć satysfakcję, czego potwierdzeniem są wasze opinie, ale pytanie padło, więc można się odnosić. ;)

4) Skoro poruszyłem kwestię różnic między modelami , to przejdę do pytania o PID. Chyba rozumiem jego funkcję (ustawianie temperatury pod konkretną kawę z wyższej półki). Czy jeśli nie będę przykładał do tego znaczenia, bo zwykle będę pił kawę za kilkadziesiąt złotych /kg to czy PID coś jeszcze wniesie do jakości? Czy jego brak zrekompensuje dłuższe grzanie ekspresu i przelanie wody przed założeniem kolby? (chyba widziałem gdzieś taką myśl). Czy do picia kaw za kilkadziesiąt zł /kg PID może wnieść coś wartego wyższej ceny ekspresu?

5) Wracam do pytania podstawowego. Czy mogę się rozczarować jakością kawy z Lelit Anna gdy porównam efekt niepoprawnej ekstrakcji z tym co dałby Krups, Breville Prima Latte II czy cokowiek z szerokiego wachlarza automatów za ok. 2000zł. jeśli wykażę się ignorancją:

a) używając młynka jak na zdjęciu lub maksymalnie Severin 3873

b) wyrównując kawę w sitku np palcem (dbając jednak o możliwie równą jej gęstość ubicia w całym sitku), ewentualnie na koniec wypłaszczając powierzchnię plastikowym tamperem lub nie wypełniając sitka po brzegi (czy to ostatnie jest kluczowe?)

c) starając się  "na czuja" dobierać ilość i grubość kawy lub nakładać ją po prostu po brzegi lub prawie po brzegi, z niewielkim zaangażowaniem w szukanie najlepszej ilości/grubości (boję się, że do tego braknie mi zapału)

d) popełniając jakiś inny podstawowy błąd?

Bardzo dziękuję za wszelkie uwagi.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Severin KM3873 a ekspres kolbowy do 1,5tyś.
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Luty 2021, 22:15:10 »
Pozostań przy tym co masz...
Bez dobrego młynka nie masz szans mieć nic lepszego - a rozczarujesz się...

albo kup młyn gastro - już za ok 400-500zł da się kupić (fakt - wygląda jak stary Jelcz ;) ) ale efekt będzie dobry z każdym ekspresem który kupisz..


Severin jest do przelewów - i tam się fajnie sprawdza!!!
Never Give UP †

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi