Autor Wątek: Grupa E61 z HX czy PID?  (Przeczytany 5044 razy)

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Grupa E61 z HX czy PID?
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Marzec 2020, 09:48:57 »
Jak widać, różne są gusta :-)
Ciekawe to co piszesz bo w teorii PID powinien dawać większą stabilność temperaturową niż HX. Powinien tez dawać większe pole do manewru temeraturą.

W świetle opinii na forum najlepszym rozwiązaniem jest dual boiler z PID. Jednobojlerowiec z PID to przecież jednak coś podobnego w sensie technicznym tylko wykastrowane z boilera pary i gorącej wody.
W przygotowaniu espresso różnic nie powinno być.

Kolega pyta jednak co lepsze gdy pije się i espresso i kawy z mlekiem. Cóż  sam mam HX`a i poranki wyglądają tak iż wypijam jedno espresso + jedno cappuuccino a żona 2 x cappuccino.  Natychmiastowy dostęp do pary jest tutaj niezastąpiony.

Oczywiście można to robić na jednym bojlerze ale zawsze będzie trzeba mieć na uwadze czas na nagrzanie się bojlera do pary i późniejsze schłodzenie.
Stąd moja opinia że jeden bojler lepiej nadaje się do kaw czystych a HX do mieszanych.  Mając na uwadze techniczne aspekty przygotowania.
Smakowo i tu i tu pewnie można dojść do podobnych efektów.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Grupa E61 z HX czy PID?
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Marzec 2020, 10:18:58 »
A jak się ma teoria o stabilności temperaturowej do ekspozycji grupy. Lepsza jest grupa wystająca czy bardziej schowana?  Poza tym, moim zdaniem, ekspresy jednak mają jakieś właściwości indywidualne. Na forum powszechne jest twierdzenie, że do espresso wystarczy single bojler, a do kaw mlecznych Hx lub DB. Tak jakby wszystkie ekspresy były takie same i niczym się nie różniły. A przecież mają inne grupy, systemy parzenia, bojlery itd. Nie można wrzucać ich do jednego worka o nazwie Hx czy DB. Na przykład jednobojlerowiec La Spaziale jest bardzo fajny, a inne, teoretycznie podobne, konkretnych firm może nie wymienię, już takie nie są.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Grupa E61 z HX czy PID?
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Marzec 2020, 11:53:54 »
@WS Musica/Oscar są świetnymi przykładami jak ważna jest cała konstrukcja ekspresu i jakie znaczenie ma grupa zaparzająca. I jak wiele można wyciągnąć z HX, jeżeli wie się jak projektować maszyny. Myślę jednak, że Musica wersja DB z PID, też mogłaby być świetną (lepszą?) maszyną, taki domowy VA Black Eagle ;)

Offline Piskoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP DE
  • Młynek: Eureka Atom 65E
Odp: Grupa E61 z HX czy PID?
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Marzec 2020, 12:47:08 »
O ile z Musicą się zgodzę - sam kiedyś wybierałem pomiędzy nią a  Bezzerą BZ13  ( Musica przegrała gabarytami ... ) to już np Oscar jak dla mnie ma dwie poważne wady - brak wylewki do gorącej wody oraz brak manometru pokazującego ciśnienie podczas ekstrakcji. Jednym może to przeszkadzać a innym nie :-)

Zgodzę się również z opinią że wiele zależy od danego modelu OB / HX / DB .
Moje "tezy" dotyczyły raczej ogółu rozwiązań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi