Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 120437 razy)

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #675 dnia: 29 Sierpień 2023, 01:23:17 »
Według mnie powinieneś sobie ustawić temp na 0 (przełącznik ma 3 opcje I / 0 / II) i skupić się na obserwacji manometru a nie na temp.

Po włączeniu ekspresu trzeba odczekać 24-30min żeby temp się ustabilizowała. Jeżeli wybudzasz go z trybu standard-by to zajmie to ok 15min. W obu przypadkach ekspres jest gotowy jeżeli manometr (górna wskazówka) wskazuje 0.5bara

Gdy rozpoczynasz ekstrakcję, to po ok 10sek od podniesienia wajchy powinnien zacząć wypływać napar z kolby a na manometrze (dolna strzałka) powinno płynnie wzrosnąć cisnienie do 9-10bar. Cała ekstrakcja powinna trwać miedzy 30-40sek.
Jezeli ekstrakcja trwa krócej to prawdopodobnie cisnienie na manometrze będzie poniżej 9bar - to oznacza ze  namieliles zbyt grubo (ewentualnie doza zbyt mała) - musisz zmienić na drobniejsze mielenie i nowa ekstrakcja (nie wiem jak to jest w ceado, ale prawdopodobnie nowa grubość zostanie osiągnięta dopiero w 2 lub nawet 3 namieleniu - nie zmieniaj po każdej kawie grubosci namielania, musisz zaparzyć min 2/3 espresso zeby mieć pewność, ze ekstrakcja jest wykonana na zadanej przez ciebie grubosci)
Jezeli ekstrakcja trwa >50sek to pomimo ze widzisz 10bar na manometrze to znaczy ze zmieniłeś zbyt drobno (lub zbyt duża doza w kolbie). W tym przypadku zawór OPV uniemożliwia zwiększenie ciśnienia ale po czasie ekstrakcji rozpoznajesz ze zbyt drobno zmielona kawa
 Zmien grubość namielania na mniejsza i zaparzaj nowa kawę (pamietaj ze dopiero po 2/3 kawach wiesz czy zmiana grubosci była właściwa)
No i tak do skutku (metoda prób i błędów, niestety)

Jeźeli nie zmieniałeś ustawień fabrycznych to ekspres jest w trybie Xmode steam (przełącznik z boku w pozycji I). W takim przypadku po zakończonej ekstrakcji wzrasta temp żeby można było spienic mleko, jezeli górna wskazówka na manometrze pokazuje ok 1.5 bar to śmiało możesz spieniać dzbanek mleka np na cappuccino. Jezeli nie potrzebujesz spieniać mleka wogole to zmień sobie na ustawienie Xmode coffe (przełącznik w poz 0)

Miłej zabawy :)


Wielkie, wielkie dzięki! Dokładnie o takie rady mi chodziło.
Dobranie dozy, grubości i czasu ekstrakcji mam już za sobą - zajęło mi to prawie 2 tyg i 2kg kawy, ale udało się :-).

Dla mnie najbardziej optymalnym okazał się tryb pracy taki, że uruchamiam ekspres, grzeję go te 25 minut, aż kontrolka temperatury przestaje migać i bez żadnego flusha robię kawę. Jak kończę, to ekspres wyłączam, a robiąc następną kawę żonie, czy sobie za jakiś czas to zwykle jest na tyle, że do 15 minut rozgrzewa się tak, że kontrolka przestaje migać.

Jedyny problem pojawia się, gdy chce zrobić dwie kawy pod rząd. Ja piję doppio, a żona Cappuciono. Jak sobie zrobię kawę, to po chwili zaczyna dogrzewać ekspres parę i druga kawa często wychodzi spieprzona. Nie mam sposobu jak robić dwie kawy pod rząd, jedna podwójna, a druga słabsze Cappuciono. Na szczęście zazwyczaj pijemy kawy w innych godzinach, więc to problem nieco rozwiązuje.

P.S. Ja myślałem, że przycisk z boku w pozycji 1 daje priorytet kawie, czyli skupia się na temperaturze, a w pozycji 0 na parze, czyli skupia się na ciśnieniu pary i temperatury, nawet kosztem przegrzania wody puszczanej na grupę. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem instrukcje (która jest napisana raczej niezrozumiale).


Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #676 dnia: 29 Sierpień 2023, 09:58:53 »
Łatwo zidentyfikować w którym trybie jest ekspres. Jeśli po jego włączeniu światełko dookoła przycisku zasilania mrugnie 5 razy, wtedy jest to priorytet kawy więc grzałka działa tylko przy wyłączonej pompie.
Jeśli światełko nie mrugnie wtedy jest to priorytet pary.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #677 dnia: 29 Sierpień 2023, 19:01:40 »
Łatwo zidentyfikować w którym trybie jest ekspres. Jeśli po jego włączeniu światełko dookoła przycisku zasilania mrugnie 5 razy, wtedy jest to priorytet kawy więc grzałka działa tylko przy wyłączonej pompie.
Jeśli światełko nie mrugnie wtedy jest to priorytet pary.

Dzięki wielkie.
Na razie ustawiłem przełącznik na "0" po uruchomieniu ekspresu, faktycznie przycisk ON/OFF miga kilka razy.

Z innej beczki, w instrukcji wyczytałem, że odkamienienie odbywa się poprzez wezwanie autoryzwanego serwisu... :-)
Poważnie tak to wygląda? Nie można samemu okamienić wlewając odkamieniacz do zbiornika wody i po godzinie przepuszczać po 100ml kranem od wody - jak w każdym ekspresie...? Czy prócz odkamienienia to urządzenie wymaga jakiś prac konserwacyjnych, typu smarowanie, cyklincza wymiana jakiś uszczelek itp.?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #678 dnia: 29 Sierpień 2023, 19:24:52 »
Lelit kiedyś wrzucił filmik z procedurą. Odkamienialem już dwa razy:



Inne działania to smarowanie dźwigni gdy zacznie skrzypiec, backflushe z detergentem, ściąganie prysznica przy pomocy np. łyżeczki. Takie tam drobnostki.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #679 dnia: 30 Sierpień 2023, 10:11:42 »
Wielkie, wielkie dzięki! Dokładnie o takie rady mi chodziło.
Dobranie dozy, grubości i czasu ekstrakcji mam już za sobą - zajęło mi to prawie 2 tyg i 2kg kawy, ale udało się :-).

Dla mnie najbardziej optymalnym okazał się tryb pracy taki, że uruchamiam ekspres, grzeję go te 25 minut, aż kontrolka temperatury przestaje migać i bez żadnego flusha robię kawę. Jak kończę, to ekspres wyłączam, a robiąc następną kawę żonie, czy sobie za jakiś czas to zwykle jest na tyle, że do 15 minut rozgrzewa się tak, że kontrolka przestaje migać.

Ciesze sie ze pomogłem  :)
Zapomniałem jeszcze dodać, że jeżeli uzyskasz takie czasy ekstrakcji i wskazania na manometrze jak opisałem wcześniej a kawa nadal Ci nie będzie smakowała (prawdopodobnie będziesz wyczuwał, że jest kwaskowata), to dopiero wtedy zmień temperaturę.
Zmień np. temp z "0" na "I" (pozostałe parametry mają być takie same: ta sama grubość mielenia, doza i uzysk w filiżance) i sprawdź nowy smak. Tutaj odczujesz zmianę natychmiast już przy pierwszej kawie
Ja osobiście używam ziarna średnio palonego (z różnych palarni) i z reguły ustawienie temp. na "0" jest właściwe. Przez ponad rok użytkowania zdarzyło mi się może 3-4x ze musiałem zmienić temp z "0" na "I"

Jedyny problem pojawia się, gdy chce zrobić dwie kawy pod rząd. Ja piję doppio, a żona Cappuciono. Jak sobie zrobię kawę, to po chwili zaczyna dogrzewać ekspres parę i druga kawa często wychodzi spieprzona. Nie mam sposobu jak robić dwie kawy pod rząd, jedna podwójna, a druga słabsze Cappuciono. Na szczęście zazwyczaj pijemy kawy w innych godzinach, więc to problem nieco rozwiązuje.

A co dokładnie masz na myśli pisząc że "druga kawa wychodzi spieprzona"? Wg mojej wiedzy, jeżeli jest wyższa temp zaparzania to druga kawa może być bardziej goryczkowa (przy założeniu że całość procesu jest w 100% powtórzona i tylko temp się zmieniła).

Piszesz też że dla żony robisz słabsze cappucino - czy to oznacza że zaparzasz espresso z innej dozy dla siebie i z innej dla żony? czy używasz tego samego sitka? Jeżeli tak, to być może tu jest problem a nie w temp. zaparzania
Na sitku jest podany przedział np. 14-18g ale espresso z dozy 18g różni się zasadniczo od takiego z dozy 14g wykonanych przy użyciu tego samego sitka
Z reguły max doza dla danego sitka jest optymalna (oczywiście nie zawsze, ale w większości przypadków to się sprawdza) - w dużym uproszczeniu jest to związane z grubością ciastka oraz odległością ubitej mielonki od prysznica po zapięciu portafiltra do grupy
Zeby upewnić się czy problem jest w temp czy raczej w dozie/sitku to najlepiej jeżeli
- będziesz wykonywał doppio i cappu z tej samej dozy w tym samym sitku
- ewentualnie zoptymalizuj sobie swój własny przepis na doppio oraz osobno przepis na cappu z wykorzystaniem innych sitek/portafiltrów (każdy z przepisów optymalizuj zaparzając daną kawę jako pierwszą)
w takim przypadku wyeliminujesz inne zmienne i tylko temp może się zmienić
jeżeli chcesz robić obie kawy z użyciem jednego portafiltra i jednego sitka to możesz spienić więcej mleka i nalewając to do większej filiżanki zwiększysz proporcję mleko:kawa - w odczuciu smakowym takie cappu będzie łagodniejsze (czyt. "słabsze")

A jeżeli chodzi o zmianę temperatury zaparzania
Z tego co pamiętam to w wielu źródłach omawiano temat zaparzania kaw jedna po drugiej w ekspresie Mara X v2 - oprogramowanie w trybie Xmode steam w tym ekspresie jest podobno tak zoptymalizowane, że jeżeli wykonujesz drugą kawę w ciągu ok. 1-2 min od zakończenia ekstrakcji pierwszej (niestety nie pamiętam dokładnie ile czasu podawano) żeby druga nadal wyszła dobrze. Wydaje mi się, że sam Lelit taką informację podawał

Ze swojego doświadczenia powiem, że jak chcę zrobić np. 2 cappucino (18g doza w NPF), to jak wykonam 2 ekstrakcje jedną po drugiej, to nie czuję różnicy w smaku pierwszej i drugiej kawy (czas w jakim się mieszczę to ok 1min do rozpoczęcia drugiej ekstrakcji, mleko mam  już w dzbanku na 2 cappu więc podczas ekstrakcji drugiego espresso spieniam mleko na 2 cappu). W ramach tej ok. 1 min czyszczę npf, czyszczę grupę espazzolą i namielam nową dozę (tak samo 18g jak w przypadku pierwszej). Wykonując druga ekstrakcje z reguły na manometrze (górna wskazówka) już widać ciśnienie ok. 1bar, czyli temp. już pewnie wzrosła. Domyślam się, że mleko maskuje jakieś niuanse smakowe, ale dużych różnic w moim przypadku nie wyczuwam pomiędzy obiema cappucino...

Jeżeli Ty pijesz doppio a Twoja żona cappu to zrób najpierw doppio dla siebie, potem jak najszybciej rób drugie espresso dla żony + spieniaj mleko (postaraj się rozpocząć ekstrakcję drugiego espresso w czasie nie dłuższym niż 2 min).
Nie powinieneś odczuć różnic w smaku.
Jeszcze raz podkreślam, że przyczyną niezadowolenia ze smaku drugiej kawy być może jest inna doza..

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #680 dnia: 30 Sierpień 2023, 19:20:18 »
Jeżeli robisz 2 kawy, to proponuję poczekać do 32 min. Wtedy następuje pełna stablizacja ekspresu. W okolicach 25min jest chwila na zrobienie kawy, ale temperatura nie jest jeszcze w pełni stabilna, bo ciśnienie w bojlerze parowym  jest w trakcie spadania ze 140 do 110 stopni Celsjusza. Przed 25min grupa jest niedogrzana, a od 25min do 32min przegrzana (sprawdzone na odczytach z sondy temperatury w wymienniku). Przed parzeniem drugiej kawy możesz też zrobić krótki flush i wytrzeć prysznic. Odnoszę wrażenie, że jak się tego nie zrobi, to na stockowym, mokrym prysznicu dystrybucja wody w początkowej fazie jest gorsza i łatwiej o kanałowanie.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2023, 19:29:26 wysłana przez arob »

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #681 dnia: 08 Wrzesień 2023, 22:55:21 »
Mam takie wydaje mi sie dosyc proste pytanie -   czy zmiane temperatury zaparzania w Mara mozna przeprowadzic na wlaczonym ekspresie, czy trzeba wylaczyc, zmienic temp i dopiero wlaczyc?

Przepraszam za to pytanie, ale szczerze mowiac nie czytalem instrukcji od deski do deski i zwyczajnie nie jestem pewien czy przegapilem taka informacje czy jej tam poprostu nie ma…

Na logike zmiana temp na nagrzanym ekspresie powinna byc dopuszczalna i nie powinna miec negatywnego wplywu na urzadzenie (w innym przypadku wszystkie PIDy uszkadzalyby ekspresy w ktorych sa zamontowane), ale lepiej jak sie upewnie

Z gory dzieki za odpowiedz

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #682 dnia: 08 Wrzesień 2023, 23:06:58 »
Tez nie czytałem ;) ale gdyby zmiana przy włączonym uszkadzała ekspres, to producent by nie nadążał z wymianami na gwarancji ;)
Zmieniać na 99,999999% można + oczywiście na efekt zmiany (dogrzanie, schłodzenie) trzeba poczekać...

BTW zmieniałem i Mara żyje

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #683 dnia: 09 Wrzesień 2023, 09:54:27 »
BTW zmieniałem i Mara żyje

 :lol2:
dzieki za podjete ryzyko, zatem zmieniam na wlaczonym bez obaw


Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #684 dnia: 09 Wrzesień 2023, 19:02:16 »
Można zmieniać dowolnie. Wersja V1 nawet migała wtedy diodą grzania do czasu ustabilizowania nowej temperatury. V2 już tego nie robi, a szkoda.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #685 dnia: 09 Wrzesień 2023, 23:32:43 »
dzieki za potwierdzenie   :ok:

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #686 dnia: 10 Wrzesień 2023, 00:48:38 »
Dzięki wielkie @NOK7 , Twoje rady są bardzo pomocne.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2023, 10:19:58 wysłana przez ranGo »

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #687 dnia: 19 Wrzesień 2023, 01:45:38 »
Lelit kiedyś wrzucił filmik z procedurą. Odkamienialem już dwa razy:



Inne działania to smarowanie dźwigni gdy zacznie skrzypiec, backflushe z detergentem, ściąganie prysznica przy pomocy np. łyżeczki. Takie tam drobnostki.

Ta procedura jest zdecydowanie bardziej przyjemna i czytelniejsza niż to co było kiedyś spisane bądź można było na innym filmie zobaczyć. Natomiast w tym filmie jest jedna zagwozdka, na którą ludziom w komentarzach pod filmem nie udało się uzyskać odpowiedzi. Czemu roztwór jest niezgodny z tym co pisze producent odkamieniacza i zamiast dwóch butelek roztworu użyta jest jedna. Co więcej na innych filmach oficjalnych Lelita z udziałem tego samego inżyniera robią roztwór 2l wody z dwoma butelkami odkamieniacza.
Ja robiłem tą metodą odkamienianie w weekend i zrobiłem roztwór z dwóch butelek jak i przy dwóch poprzednich odkemienieniach ;)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #688 dnia: 19 Wrzesień 2023, 08:00:48 »
Moje dwa pierwsze odkamieniania też były zgodne z pierwotną procedurą czyli dwie buteleczki na zbiornik. Lelit ten film po pewnym czasie ukrył a w opisie umieścił informację, że procedura jest przeznaczona tylko dla autoryzowanych techników a jej użycie na własną rękę powoduje utratę gwarancji. Pewnie dlatego zrobili drugą, mniej agresywną wersję.

Pierwszy filmik:

W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MarVald

  • Wiadomości: 256
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #689 dnia: 19 Wrzesień 2023, 21:02:30 »
Moje dwa pierwsze odkamieniania też były zgodne z pierwotną procedurą czyli dwie buteleczki na zbiornik. Lelit ten film po pewnym czasie ukrył a w opisie umieścił informację, że procedura jest przeznaczona tylko dla autoryzowanych techników a jej użycie na własną rękę powoduje utratę gwarancji. Pewnie dlatego zrobili drugą, mniej agresywną wersję.

Pierwszy filmik:



No dobra, czyli rzeczywiście jechać na jednej butelce roztworu? Rozumiem, że już tą metodą z mniejszym stężeniem odkamieniacza robiłeś także?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi