Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 117233 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Marzec 2020, 18:12:44 »
Jestem w trakcie testowania nowej Mary-X. Oprócz rozwiązań i stylistyki znanej z linii Lelit VIP wprowadzono szereg dalszych udoskonaleń. Całość robi bardzo dobre wrażenie. Ekspres szybko się nagrzewa-po uruchomieniu bojler pary jest na chwilę przegrzewany do 140C. Ekspres jest dzięki temu gotowy do pracy po 25 minutach.
W tej chwili ekspres mam ustawiony w tryb X (priorytet kawy, PID steruje grzałką optymalizując temperaturę w wymienniku) i średnią temperaturę. Nie miałem jak na razie trudności z pienieniem mleka. Pompa jest rzeczywiście cicha.
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2020, 18:24:21 wysłana przez skansen »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Marzec 2020, 17:37:53 »
Najbardziej frapuje mnie tutaj pojęcie: "silent". Naprawdę jest to "cicha" maszyna?

Po kilku dniach mogę się odnieść do kwestii cichej pracy Mary. Zastosowano pompę Olab. Jej mocowanie ma do minimum ograniczyć wibracje przenoszone na ekspres. Oprócz tego mniejszy hałas/wibracje ma zapewniać dobrej jakości OPV. Moją uwagę zwrócił natomiast inny aspekt, który pozwolił ograniczyć nieprzyjemne doznania. Dodano bardzo wiele gumowych i plastikowych elementów antywibracyjnych. Kratka na tacce odcinkowej i podstawa do ogrzewania filiżanek jest wsparta na takich wkładkach. Łączeniach i mocowaniach wielu elementów zostały wzbogacone o plastikowe wkładki. Pokrywka wlewu wody opiera się na plastikowej konstrukcji zbiornika a nie na metalowej konstrukcji ekspresu. Wszystko to, razem wzięte, przekłada się na cichą pracę ekspresu...

A tak Mara prezentuje się w moim kąciku kawowym:

IMG_20200320_090954.jpg
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2020, 17:43:47 wysłana przez skansen »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Marzec 2020, 20:51:50 »
 Wygląda zupełnie jak mój następca Silvii  :pycha:
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Marzec 2020, 06:28:08 »
Czekam na dostawę do Konesso. Niestety w obecnej sytuacji, co zrozumiałe, pewnie jeszcze sporo mi na tym czekaniu zejdzie

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Marzec 2020, 08:46:04 »
Wszystkim którzy zamówili u mnie ekspres wysłałem maila z informacją, że niestety dostawa w marcu jest niemożliwa :(  Lelit był zmuszony wstrzymać produkcję i teraz tak naprawdę nie wiadomo kiedy ekspresy do nas dojadą:( 
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4816
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Marzec 2020, 11:06:45 »
Podobnie jak wszystkie inne włoskie firmy. Włochy na jakiś czas zamarły...Oby jak najkrótszy. Zdrowia im wszystkim życzymy !
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Kwiecień 2020, 14:53:44 »
Cześć! podejmujemy transport z fabryki i planowo od 6 maja rozpoczynamy wysyłkę zamówionych w pre-orderze ekspresów mara X  8)
Mam jeszcze 3 sztuki w dobrej cenie, kto pierwszy ten lepszy  [emoji38]
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Kwiecień 2020, 16:55:40 »
Już wiem😃 Bardzo sympatyczna Pani od Was z firmy już dzwoniła z informacją. Czekam z niecierpliwością 😁

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Kwiecień 2020, 18:08:13 »
Cały ekspres został przeprojektowany, żeby nie powiedzieć zaprojektowany od nowa. Podzespoły zostały niemal w całości zmienione (większy bojler, inna grzałka, inne sterowanie które eliminuje konieczność cooling flushy, inny zbiornik wody itp.). Zmiany objęły również obudowę ekspresu. Jest wykonana ze stali szczotkowanej zamiast polerowanej. Oprócz tego w stosunku do poprzednika zmienione zostały detale (kratki zamiast z blachy wykonane są z pręcików), ułatwiony został dostęp do zbiornika. Nie ma konieczności zdejmowania filiżanek, żeby nalać wody. Wyjęcie zbiornika wymaga co prawda przestrzeni nad ekspresem, zbiornik jest za to szczelny i w pełni izolowany od światła.
Poniżej kilka zdjęć. Mniejsze zdjęcia przedstawiają poprzedni model, wykonał je @Imacman66  za co mu serdecznie dziękuję. Większe zdjęcia są mojego autorstwa, jest to nowa wersja-Lelit Mara-X wypożyczona przez @Konesso za co serdecznie dziękuję. Wkrótce  zaproszę do lektury pełnej recenzji.
tacka (1).jpg
tacka (2).jpg

podgrzewacz (1).jpg
podgrzewacz (2).jpg

zbiornik (1).jpg
zbiornik (2).jpg

zbiornik cd (1).jpg
zbiornik cd (2).jpg

avidrock

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Kwiecień 2020, 23:50:38 »
Najbardziej frapuje mnie tutaj pojęcie: "silent". Naprawdę jest to "cicha" maszyna?

Po kilku dniach mogę się odnieść do kwestii cichej pracy Mary. Zastosowano pompę Olab. Jej mocowanie ma do minimum ograniczyć wibracje przenoszone na ekspres. Oprócz tego mniejszy hałas/wibracje ma zapewniać dobrej jakości OPV. Moją uwagę zwrócił natomiast inny aspekt, który pozwolił ograniczyć nieprzyjemne doznania. Dodano bardzo wiele gumowych i plastikowych elementów antywibracyjnych. Kratka na tacce odcinkowej i podstawa do ogrzewania filiżanek jest wsparta na takich wkładkach. Łączeniach i mocowaniach wielu elementów zostały wzbogacone o plastikowe wkładki. Pokrywka wlewu wody opiera się na plastikowej konstrukcji zbiornika a nie na metalowej konstrukcji ekspresu. Wszystko to, razem wzięte, przekłada się na cichą pracę ekspresu...

A tak Mara prezentuje się w moim kąciku kawowym:

 [ Invalid Attachment ]

Ja mam grace i zawsze przy robieniu espresso przyciskam ręką tacę żeby mniej brzęczała (pomaga)😁.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Kwiecień 2020, 08:11:55 »
@skansen jak tu wygląda ustawienie temperatury zaparzania ? Znalazłem info o 3 trybach, ale czy samą temperaturę da się ustawić, czy raczej jest to fabrycznie zaprogramowane ?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Kwiecień 2020, 10:38:08 »
Po oglądnięciu testów tej wersji na YT wywnioskowałem, że w grę wchodzą tylko zaprogramowane tryby i związane z nimi temperatury. Brak możliwości ustalenia swoich.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Kwiecień 2020, 11:17:33 »
Jest dokładnie tak jak piszecie. Ekspres ma dwa przełączniki konfiguracyjne.

Pierwszy przełącznik pozwala wybrać, czy ekspres ma pracować jak zwykły HX czy w nowym trybie X tj. w oparciu o odczyty sensora w wymienniku.

Drugi przełącznik pozwala wybrać temperaturę na jednym z trzech poziomów. W trybie X te progi odpowiadają temperaturze 92/94/96 a w trybie zwykłym 120/123/126.

Użytkownik nie ma możliwości zmiany temperatur przypisanych do tych progów. 

Oprócz tego użytkownik ma możliwość wyłączenia trybu stand-by i wówczas ekspres będzie pracować cały czas.

W załączeniu dokumentacja opisująca to dokładnie.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Kwiecień 2020, 11:17:50 »
Ok, dziękuję Wam za informacje. Z niecierpliwością czekam na recenzję :]

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Kwiecień 2020, 11:59:25 »
W trybie X te progi odpowiadają temperaturze 92/94/96 a w trybie zwykłym 120/123/126.
Jak rozumiem jest to taki bardzo uproszczony PID, w którym mamy 3 wybory temperatury? Jak z stabilnością i dokładnością?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi