Autor Wątek: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego  (Przeczytany 10711 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6225
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #30 dnia: 31 Maj 2018, 22:13:43 »
Zdjęcie nr. 2 i 3 mówi samo w sobie ze woda ekstrakcyjna wynosiła znacznie mniej niż stosuje się na potrzeby espresso.
Ani fizykom, ani filozofom się o tym nie śniło.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Maj 2018, 22:27:48 »
Ostatnio taki blonding widziałem, jak córka zaczęła płakać i zatrzymałem ekstrakcję po dwóch minutach.
Obrzydlistwo
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Maj 2018, 22:30:18 »
Ty się Renata nie martw, nie tylko ty nie wiesz co to woda ekstrakcyja :) mnie za to jeszcze bardziej fascynuje korelacja rozmiaru żarna z kolorem kawy, a da się zrobić zieloną? Mooooże jak by żarna były kwadratowe hmmmm ;)

Do dobrych rad na forum należy zaliczyć też taką, żebyś nie brała do siebie rad tediego,  to taki nasz chochlik, poruszający się pomiędzy wymiarami, pomiędzy naszym światem a, a, a, no właśnie nie wiem gdzie jest ten jego, ale kawę podobno robią przednią, tylko nie wiemy czy u nich roślina zwana kawowcem też wygląda podobnie jak w naszym wymiarze ;)

Ps
Wiem wiem, nie powinienem się wyzłośliwiać, przepraszam, możesz Tedi mi dopiec, nie obrażę się, obiecuję

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Czerwiec 2018, 01:15:21 »
Przede wszystkim nie sugeruj się tym, co pisze tedi, bo to bzdury. A tym bardziej patrzeniem na kawy z jakimś tam certyfikatem :) Kawy to się kupuje wysokiej jakości, a nie z wysokiej(i najdroższej) półki w hipermarkecie.

A co szczegółów typu woda ekstrakcyjna(co to w ogóle jest?) - nie przejmuj się tym póki co. Jak kupisz ekspres i nauczysz się robić dobre espresso(tylko nie wg standardów tediego, bo Ci wyjdzie lura) to dopiero później, jeśli będziesz chciała wchodzić w szczegóły techniczne, będzie miała sens zabawa w żonglowanie temperaturą, czasem zaparzania i całą resztą dookoła... Na początek się zakłada wytyczne(np ratio 2:1 z 17 g w 25 s) i jak się to opanuje, to można iść dalej. Ale najpierw zajmij się znalezieniem dobrego sprzętu, na resztę przyjdzie czas ;)

@Szczympek - to nie blonding, to crema wg standardów inei i występująca tylko w kawach z certyfikatem inei. :D

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Czerwiec 2018, 09:10:40 »
Gdy czytam Wasze wypowiedzi, ręce mi opadają. Krytykowanie kaw INEI plus ekstrakcja kawy w 2 min. Bez urazy. Jaja sobie robicie z tego tematu, czy co?
Chyba nikt z nas nie powinien zmuszać kogoś np. naszej koleżanki do picia kawy jakiej nie lubi.

@Rena1963ta.
Ekspres. Na początku robiłem na Graefie ES 85 później na ECM Casa, teraz na gastro maszynach.
Temperatur wody od 80 do 85 stopni. Ciśnienie ok. 7 Bar.
Kawa musi być grubiej zmielona względem mielenia do espresso. Sitko z podwójnym dnem. Ziarno ilość od 11 do 13 g. Ekstrakcja koniecznie od 20 do 30 s. Uzysk od 130 do 180 g .
Młynek bdb jak są płaskie żarna 64 mm.

@Siewcu. Piłeś kiedyś słodkie i zrównoważone espresso pod względem smaku?


Co do espresso a konkretnie nauki robienia. Najlepiej zacząć na kawach z certyfikatem INEI i według przepisu INEI. Unikniemy opisów typu, kwas, gorycz. Wszystkie te kawy jakie piłem a było ich trochę, są zrównoważone pod względem smaku. Wystarczy tylko ją zrobić. Będzie jasne jak słońce czy umiemy lub też czy mamy wystarczająco dobry sprzęt by tą kawę smaczną zrobić.
Żeby nie być gołosłowny. Propozycja moja: kawa Mokarico Columbia za 66 zł. z 40 % Robustą.

Powodzenia i smacznej kawy życzę.  :ok:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Czerwiec 2018, 10:36:52 »
Musze przyznać, ze trochę tęskniłem za czytaniem tych bzdur :) 130g w 20 sekund... jakby było 30g w 20 sekund to bym zrozumiał.
Niezła beka mimo wszytsko :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Czerwiec 2018, 11:05:40 »
Bzdury nie bzdury...
Tutaj wyjaśniono dokładnie to, o czym @Tedi nam powiada:

-->> Caffè crema, café crema, crema caffè...

Lata temu, tak samo jak wy, "nabijałem się" z wyznawców takiego podejścia do espresso. Efekty tego podejścia, po włosku kpiąco określa się mianem "espresso tedesco" ;). Daleki jednak dziś jestem od potępiania tej "innej" tradycji ;). Sam nie widzę potrzeby ani sensu takiego zaparzania kawy, bo moim zdaniem espresso zgodne z obecnymi standardami jest po prostu lepsze. Zwłaszcza kawy z robustą powinny służyć do zaparzania raczej krótkiego, esencjonalnego ristretto, tak jak to robi się w Neapolu. Ale de gustibus non est disputandum.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwiec 2018, 11:17:38 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Czerwiec 2018, 11:16:10 »
Tak, takie filiżanki z ekspresu kolbowego serwują chętnie w różnych barach w Hiszpanii czy Francji (i pewnie w wielu innych miejscach ale tam mnie takimi próbowano uraczyć najczęściej). Leje się wartkim strumieniem ta kawa z podwójnej wylewki do dużych filiżanek :) Ludzie to piją, więc pewnie niektórym to smakuje. Mi nie. Ale o gustach się nie dyskutuje.

I dla jasności nie ma to nic wspólnego z espresso, INEI, Speciality, czy czymkolwiek chcemy się podpierać. Ludzie chcą dostać duży kubek kawy, a w barach są kolby, więc to robią bo na ekspresie z pompą da się.  Tyle.


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Czerwiec 2018, 11:19:54 »
nie ma to nic wspólnego z espresso
Z tym można polemizować, bo coś wspólnego ma: udział ciśnienia w procesie zaparzania, crema.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Czerwiec 2018, 12:59:41 »

Dzięki Antonio, Paweł.

Antonio, jest tak jak mówisz. Na potwierdzenie Twoich słów, wspomniałem o tym wczesniej, było potwierdzenie z mojej strony smaków tej dużej Caffe Cremy z Espresso.
Gdy było inaczej, ten typ kawy nie piłbym sam przez okres 2 lat ani nie proponował drugiej osobie.
Są jeszcze cztery inne powody z których robiąc tą kawę czerpię zysk i satysfakcję.
1.Kupuję dużo różnych kaw z myślą o espresso. Gdy smak jest niezadowalający, a często tak bywa, ziarno idzie do Caffe Cremy. Grubszy przemiał plus większy przepływ wody czyni cuda. W 90 %.
2.Łatwo wyczuwa się smaki ziaren gdy z kaw zrobimy mieszankę z dwóch lub więcej kaw czy nawet kilku typów palenia ziarna.
3/Ta kawa jest dobrym typem też dla osób nie lubiących espresso bo piją zalewajkę lub bazują na ekspresach automatycznych.
4/ Dobrze sporządzona rozkłada na łopatki ekspresy automatyczne.

Mimo, że lubię espresso z średnio jak i ciemno palonego ziarna często we Włoszech palonego, do kawy dużej z cremą lepiej nadają się kawy z forumowych palarni niż te pierwsze.
Dla przykładu, Brazylia Santos, wspaniały smak orzechów, słodyczy, plus minimalna kwaskowatość. Ziarno za 50 zł, a jaki efekt. Można poczuć słodycz bez problemu w 1 planie. 

Caffe Crema duża. Trzeba poświecić trochę swojego czasu by ją zrobić tak, żeby smakowała. Mogę powiedzieć tani sposób na dużą czarną z cremą.
Espresso. Bardzo wymagająca metoda dla samego ziarna, palenia jak i sprzętu.

To tylko moim zdaniem. Jak ktoś polubi dużą Cafe Cremę będę się cieszył, jak nie uszanuję wybór.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Czerwiec 2018, 14:28:41 »
Konstruktor mojej dźwigni, sprawił, że nawet jakbym mi coś strzeliło do głowy żeby się w to bawić, to się takiej objętości nie wyciśnie. Mogę mu podziękować ;).
Więc, chcąc nie chcą co najwyżej lungo mogę popełnić ;)

Wracając do tematu,  jak ma być kolba i to jeszcze taka które pozwala na duże uzyski to nadal proponuję:
Ascaso Steel PID (4390 + Eureka Mignon Specialita za 999 zł). Czyli ciut ponad 5k.

Albo mniej nowocześnie i bez mleka ale moim zdaniem równie dobrze:
https://www.elektros.it/pl/en/coffee_machines_quick_mill/carola_0960_evo_black.html (3,5) plus najlepszy młynek jaki zmieści się w budżecie (np. taki: https://ekspresdokawy.pl/pl/o/mlynek-do-kawy-baratza-sette-30-ap-10075.html).

I do tego duży VST: https://www.coffeedesk.pl/product/2283/Filtr-Grupy-Kalibrowany-20G-Vst-Ridgeless


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Czerwiec 2018, 16:08:55 »
@Siewcu. Piłeś kiedyś słodkie i zrównoważone espresso pod względem smaku?
A wyobraź sobie, że piłem. I nie było robione według tych twoich "standardów" pokroju 180 g uzysku z 11 g kawy w 20 sekund, i to jeszcze z sitka typu super crema. Cały czas brniesz w ośmieszanie samego siebie i swoich wymysłów. To nie ma nic wspólnego z espresso, absolutnie nic. A do robienia takich objętości będzie chyba lepsze wszystko inne niż sprzęty za tysiące zł.

I, uwaga.... Takie wynalazki o jakich piszesz są serwowane w większości kawiarni i lokali gastronomicznych - za grubo zmielone, leci w 25 s cała filiżanka kawy. Dobre to to nie jest, a różne kawy sypią.


A tak swoją drogą, bo przejrzałem jeszcze raz cały temat... Moim zdaniem koleżanka poszukuje czegoś na kształt 4-5 doppio w filiżance. Odchodząc już od tego, że to bomba kofeinowa nie dla ludzi ze słabym sercem to czegoś takiego się uzyskać nie da po prostu. Puścisz coś takiego z ekspresu to kawa wyjdzie po prostu wodnista. Jak ostatni raz takie coś piłem(i był to singiel podobno) to była to wodnista lura z mocno wyczuwalnym smakiem w okolicach asfaltu i palonej gumy. Renata, pójdź do kawiarni i tam porozmawiaj, poproś, żeby pokazali co da się zrobić z ekspresu, licząc się z tym, że wszystkiego nie pokażą(bo wątpię w to, że ktoś będzie specjalnie dla takiego czegoś jak "znawca włoskiej kawy" napisał młynek przestawiał) ale przynajmniej będziesz wiedzieć czego się spodziewać... Mając na uwadze to, że takie kawy da się zrobić w domu(choć w smaku będą odbiegały od tych w kawiarni).
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwiec 2018, 16:27:22 wysłana przez siewcu »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #42 dnia: 05 Czerwiec 2018, 14:45:42 »
Cały czas brniesz w ośmieszanie samego siebie i swoich wymysłów

Co Tobie powiem Siewcu. Cieszy mnie bardzo pewien stan rzeczy który ma czesto miejsce na tym forum. Im więcej krytykujesz moje słowa, tył łatwiej wyczuć całkowity bajer w Twoich wypowiedziach.
Komu Ty chcesz zaimponować?
Myślisz, że na tym forum są głupi ludzie ? NIE.
Sami ocenią ten temat na podstawie tego co w nim napisano. Być może zastanowią się,  jak to możliwe, że ja sam w jednej osobie dochodzę do wniosków by później móc z czystym sumieniem podać do wiadomości  swój przepis na przelew w wykorzystaniem ciśnienia 7 bar.

Link do oryginału:

https://en.wikipedia.org/wiki/Caff%C3%A8_crema

Teraz po przetłumaczeniu mały fragment:


„Caffè piankę” i angielski kalka „śmietanka” był pierwszym określenie nowoczesnych espresso , wytwarza gorącą wodę pod ciśnieniem, wymyślone w 1948 roku przez Gaggia opisać jasnobrązową pianę ( crema ) espresso. Termin ten przestał być używany na korzyść "espresso".

"Metoda zaparzania
Ponieważ caffè crema jest bardzo rzadko spotykana w świecie anglojęzycznym i nie jest powszechnie dostępna poza piwowarstwem domowym, jest niewiele materiałów w języku angielskim na temat jej warzenia, ani też nie ma konsekwencji w tym, co dokładnie jest przez nią rozumiane. "

I będzie jeszcze mniej za sprawą takich ludzi jak Siewcu, którzy nic lub bardzo niewiele wiedzą o ekstrakcji ciśnieniowej, za to w butach wchodzą w każdy temat by go popsuć merytorycznie.
Jak śmiesz krytycznie wypowiadać w temacie, gdy Ty ani jednej dobrej kawy pod ciśnieniem metodą przelewową nie zrobiłeś.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #43 dnia: 05 Czerwiec 2018, 14:49:30 »
Tedi, ok, ale napisz to tłumaczenie po polsku, gramatycznie, po swojemu, bo Google tego za Ciebie dobrze nie zrobi. Wyszło to raczej śmiesznie :).

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #44 dnia: 05 Czerwiec 2018, 15:10:13 »
Masz rację Antonio. Wyszło jak przetłumaczono.  :redface:
Mimo to przepis na kawę podałem wcześniej, zaznaczyłem co jest bardzo ważne, tylko i wyłącznie na podstawie własnych spostrzeżeń.
Temperatura wody od 80 do 85 stopni. No i sitko musi być z podwójnym dnem. Robiąc ją przy użyciu sitka od espresso ta kawa szału pod względem smaku nie zrobi.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi