Autor Wątek: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego  (Przeczytany 10715 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Maj 2018, 18:59:47 »
Zasadnicze pytanie brzmi czego oczekujesz w filiżance: gęstego naparu o rozmiarach ~50ml, czy kubka czarnej kawy ~200-300 ml? a może cappuccino z delikatnie spienionym mlekiem.

W Białymstoku warto odwiedzić Baristację i Francje Elegancje chyba też. Niemniej jeden raz to za mało aby poznać czym jest kawa i jak może różnorodnie smakować. W dodatku w domu można więcej, bo można dla siebie, w kawiarni są jakieś standardy, zatem nie jest powiedziane, że w kawiarni będzie akurat tak jak lubisz i nie jest to wina ani kawy, ani sprzętu, ani biaristy -- tylko (najczęściej) przepisu/sposobu, który w domu możemy dopracować pod siebie.

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Maj 2018, 19:23:09 »
Zasadnicze pytanie brzmi czego oczekujesz w filiżance: gęstego naparu o rozmiarach ~50ml, czy kubka czarnej kawy ~200-300 ml? a może cappuccino z delikatnie spienionym mlekiem
Chcę mieć 200 ml kawy, ale takiego właśnie dość gęstego i esencjonalnego napoju. A mleczko tylko czasem do niektórych kaw, w zasadzie jest to sprawa drugorzędna.
Nie byłam nigdy w Baristacji, dziękuję za podpowiedź, wybiorę się może nawet jutro :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Maj 2018, 19:37:15 »
Tylko aby te testy zadziałały powinnaś jasno określić czego oczekujesz w smaku. Czy jesteś gotowa na owocowe kawy, rześkie o aromacie porzeczek, jagód? Czy raczej kawa powinna smakować kawą, kakao, orzechami? Powinnaś im to powiedzieć podczas zamówienia -- mam nadzieję, że sami zapytają.

Do sprawdzenia masz na pewno podwójne espresso (mało i gęsto) -- pozwoli nam określić próg intensywności. Proponowałbym też aeropress i/lub kalitę (jeśli mają, jeśli nie, to cokolwiek z filtrów) -- pozwoli to określić czy aby nie zbyt rzadko. Jeśli zdasz relację: co to były za kawy, jak Ci smakowało i w którą stronę bardziej wolisz będzie łatwiej doradzić. Obawiam się jednak (z powyższych słów), że oczekujesz czegoś pomiędzy, ale zobaczymy, może mam mylne przeczucia :)
A, zapomniałem o americano, warto to wszystko porównać z americano - jeśli serwują.

A może organizują cuppingi? wtedy byłaby możliwość spróbowania wielu kaw naraz.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2018, 19:41:54 wysłana przez donkiszot »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Maj 2018, 19:44:36 »
Zmokła Kura w Białymstoku organizuje kawowe warsztaty. http://bilety.zmoklakura.pl/pl/p/Warsztaty-kawowe-z-La-Kafo/68 Może to byłby dobry pomysł na zapoznanie się ze kawowym światkiem?

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Maj 2018, 19:56:15 »
@rena1963ta. Taką  kawka masz kawę na myśli?





Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Maj 2018, 20:15:58 »
Zdjęcia niezwykle mało mówią o smaku ;)

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Maj 2018, 20:28:11 »
Taką   masz kawę na myśli?

kawa w filiżance - obłędnie wygląda!
myślę, że tak, taka kawa by mnie satysfakcjonowała:) przynajmniej z wyglądu;) podobnie wyglądały kawy pite przeze mnie w kawiarniach. Nie umiem zrobić takiej kawy w mojej Nivonie...

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Maj 2018, 20:36:31 »
Zmokła Kura w Białymstoku organizuje kawowe warsztaty.
Dobry to byłby pomysł! Dziękuję :) Muszę tam zadzwonić spytać o termin, bo brak jakiejś daty,

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Maj 2018, 20:41:21 »
To prawda mimo, że pianka kolorem przypomina espresso z kaw z certyfikatem INEI. Robię ten typ kawy od ok. 2 lat. Własnie dzięki tej kawie mając ekspres ciśnieniowy pod ręką nigdy nie wypiję w domu americano czy też kawę z aeropressu. Liczy się dla mnie smak, wiec po co mam pić rozcieńczone espresso lub pod małym ciśnieniem uzyskany napar z aero.
Bym zapomniał. Nie spotkałem osoby, a było ich wiele (klienci, znajomi,rodzina), żeby ta kawa komuś z nich nie smakowała. A pili ją ludzie ze smakiem z cukrem jak i bez też.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Maj 2018, 20:49:37 »
obłędnie wygląda!
Uwierz, wygląd to nie wszystko. :szampan:

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Maj 2018, 21:01:44 »
Na Facebookowym profilu Zmokłej Kury data wydarzenia/warsztatów to 9 czerwca. Mimo wszystko zadzwoń i dopytaj.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2018, 21:05:04 wysłana przez GrizzzLee »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Maj 2018, 21:16:33 »
kawa w filiżance - obłędnie wygląda!
myślę, że tak, taka kawa by mnie satysfakcjonowała:) przynajmniej z wyglądu;) podobnie wyglądały kawy pite przeze mnie w kawiarniach. Nie umiem zrobić takiej kawy w mojej Nivonie...

Strzelam. Piłaś kawę z automatu gastro bardzo wysokich lotów skoro zapamiętałaś smak kawy przez kilka lat. Tak było?
Przykro mi, w ekspresie automatycznym za parę tys. kawy tak wyrazistej w smaku nie zrobisz. Ja ją robię w kolbie z przemiałem min. 64 mm żarna. Co widać po kolorze kawy na 1 zdjęciu. Zdjęcie nr. 2 i 3 mówi samo w sobie ze woda ekstrakcyjna wynosiła znacznie mniej niż stosuje się na potrzeby espresso.


@Donkiszot. Jeśli chodzi o smak zapytaj się Janusza.

Z mojej strony. Jest pełne potwierdzenie smaków tej metody względem espresso.

 
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2018, 21:19:33 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Maj 2018, 21:37:13 »
Ale o co mam pytać? Że smaku nie da się poczuć po zdjęciach*? Można przyrządzić ładną kawę która nie jest smaczna, można przyrządzić brzydką kawę, która smaczna jest. Nie ma też co strzelać, wystarczy przeczytać wątek od początku.


*w sumie, to by było fajne, nie trzeba by kawy kupować, ekspresów i tego wszystkiego dookoła, tylko ładne zdjęcia oglądać  :mhh: :taktak: :szampan:

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Maj 2018, 21:39:49 »
Strzelam. Piłaś kawę z automatu gastro bardzo wysokich lotów skoro zapamiętałaś smak kawy przez kilka lat. Tak było?
Kiedyś nie chodziłam po kawiarniach, bo uznawałam to za zbyt duży zbytek... Ale człowiek wciąż dąży do czegoś nowego, a jak raz kiedyś spróbowałam, tak mi po głowie pomysł na ekspres "chodził" i układał się w głowie;). Nie mam pojęcia z jakich automatów kawę pijałam, raz była lepsza, raz gorsza, ale zdarzało mi się otrzymywać własnie taką podobną do tej w filiżance. Kremowa, wyrazista, i taka, jakby to powiedzieć... tłusta. I taką chciałabym pić, to właśnie moje marzenie, które myślałam, że spełnię, kupując Nivonę. Niestety, nie udało się ;( Jakie dokładnie masz urządzenie i ile trzeba zainwestować w podobny efekt?
Czy możesz przetłumaczyć "z polskiego na nasze" zdanie dotyczące ekstrakcji wody? Wybacz, ale jak widzisz, jestem zieloniutka jak szczypiorek na wiosnę :D

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Maj 2018, 21:44:59 »
Na Facebookowym profilu Zmokłej Kury data wydarzenia/warsztatów to 9 czerwca. Mimo wszystko zadzwoń i dopytaj.
Dziękuję, z pewnością skorzystam z tych warsztatów, bo jestem ciekawa tych urządzeń, które poznałam z nazw tutaj na forum. "Zmokła Kura" nie działa zbyt aktywnie, zupełnie zapomniałam o jej istnieniu. Sprawdzałam tematy warsztatów w "Atutach", które znam jako uczestnik innych tematów;) Ale nic o kawie póki co nie mają.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi