Autor Wątek: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego  (Przeczytany 10712 razy)

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« dnia: 30 Maj 2018, 22:36:17 »
Witajcie! Od kilku lat wciąż poszukuję swego urządzenia, które przyrządzi mi naprawdę świetną kawę. Chyba się wyrodziłam z rodziny, bo większość wciąż popija zwykłą zalewaną kawkę. Mi niestety szkodziła fusiasta kawa, i kiedy pojawiła się rozpuszczalna, to było dla mnie całkiem dobre rozwiązanie :) Przed ok 15 laty wygrałam w jakimś konkursie ekspres ciśnieniowy DeLonghi EC190, to dopiero było coś! Ale już nie pamiętam, jak smakowała z niego kawa. W każdym bądź razie korzystałam z niego, zamiennie z rozpuszczalną. Potem mój DeLonghi trafił do piwnicy, bo otrzymałam w prezencie kapsułkowy Caffissimo i postawiłam na nowoczesność. Było fajnie, ale chciało mi się popróbować też innych, nowych producentów, pojawiających się na rynku, zatem mam krótki epizod korzystania z Tassimo, i długi (aż do dziś) z Dolce Gusto. Czasem w kawiarni piłam inną kawę, przepyszną, ale rozumiałam, że moje urządzenia nie zapewnią mi tego, ale nie narzekałam. Na rynku w międzyczasie pojawiły się przeróżne ekspresy, ale ich zaporowa cena odstraszała. Ok 2 lat temu otrzymałam w pewnej akcji do testowania, na miesiąc, wycofany już ze sprzedaży model Jura J85. Kawa była rewelacyjna, a w spienionym mleku się zakochałam. No i znów zmienił mi się mój punkt widzenia, i znów miałam o czym marzyć;) Zaczęłam dojrzewać do myśli, by jednak na stare lata zapewnić sobie trochę luksusu;)) W międzyczasie miałam możliwość testowania Philips/Saeco 3550 ( czy jakoś tak) i kawa ta również mi odpowiadała, choć nie tak, jak ta z Jury.
Wreszcie nastąpił moment zakupu. Przyznaję, że za sprawą Waszego forum, które podczytywałam, i również innych opinii, zdecydowałam się kupić Nivonę 778. Od pół roku mam ten ekspres i żal, że właśnie ten:( Kawa mi nie smakuje, jest jakby rozwodniona. Mówię tu o kawie typu lungo czy crema. Espresso jest lepsze ale też pozostawia sporo do życzenia. Kombinowałam różne ustawienia, niestety, to jest wg mnie nie kawa, tylko jakieś popłuczyny. Kawę kupowałam z rekomendacji sklepu z jakiejś palarni a potem też różne, z tych niby lepszych. Niestety, bardziej mi ten ekstrakt z ekspresu przypomina wyglądem mocno zaparzoną herbatę niż małą czarną. I nie pachnie aromatem kawowym, jedynie podczas mielenia, ale sama kawa już nie. Do mleka nie mogę się przyczepić, jest super spienione, chociaż zbyt chłodne. Ogólnie, bardziej mi smakuje kawa z Dolce Gusto, bo przynajmniej pachnie i nie jest wodnista. Zdecydowałam się sprzedać tę Nivonę, i doinwestować do lepszego ekspresu. Z rozrzewnieniem przypomniał mi się smak kawy z Jury, i zaczęłam szukać możliwości ich zakupu i wybrania modelu. Stanęło pomiędzy J6 a S8. Wkrótce moja córa wyjedzie do Niemiec do sezonowej pracy, już wstępnie obgadałam z nią, że przywiezie mi stamtąd wymarzone cacko. Tymczasem... dowiedziałam się, kiedy w Media Markt pracuje promotor od Jury, postanowiłam pojechać na rozmowę i degustację. Dobrze, że to zrobiłam! Spróbowałam 2 różne kawy z J6 i wiecie co... szok! To nie była dobra kawa! Bardzo mi przypominała tę z nieszczęsnej Nivony, była jakby "wyprana" ze smaku  :nienie: Nie było w tej kawie nic, co pamiętałam z tamtego J85:( Jak to możliwe?!
Jestem załamana! Przecież nie wydam kupy kasy na coś, co mi nie będzie smakować...
Wiem, że tu, na forum, jest więcej miłośników dobrej kawy i ekspresów kolbowych, znów zaczęłam czytać Wasze wpisy i uwagi. Mało tego! Odkopałam z piwnicy swój zakurzony pierwszy DeLonghi (zabytek!) i spróbuję zobaczyć, czy wciąż działa, i czy coś jeszcze potrafi. A dziś  wypiłam kawę w cukierni, z ekspresu La Cimbali, specjalnie tam poszłam, bo widziałam, że tam jest taki ekspres, czytałam o nich i jakoś wbił mi się do głowy. Kawa była dobra, ale stwierdziłam to dopiero w połowie dużej filiżanki, widziałam jak sprzedawczyni rozcieńcza mi kawę wodą, i wydało mi się, że jest zbyt rozwodniona, ale ta myśl potem odeszła, rozsmakowałam się nawet;) Przede wszystkim -ekstrakt był taki lekko "żurowaty", nie wodnisty, czuć było kawę. To był większy ekspres, typowo gastronomiczny, ale czytałam o modelu M21 (Junior), i taki używany może bym mogła kupić, bo na nowy mnie nie stać. Jednak nie rozumiem, jak to wygląda z podłączeniem do wody, bo takiej możliwości mieć nie będę, ekspres musiałby stać w pokoju bo w kuchni nie mam miejsca. Musi zatem mieć odpowiedni pojemnik na wodę.
Bardzo bym chciała, byście mi pomogli. Doradźcie proszę, jaki ekspres ( bo nie musi to być Cimbali) byłby dobry, myślę o ekspresie takim na pograniczu domowego z gastronomicznym. Bo to, że już nie kupię automata, jest pewne, szkoda pieniędzy. Wielu z Was pisze o Ascaso, czy faktycznie jesteście z nich zadowoleni? Oczywiście wiem, że młynek jest ważny, ale póki co rozważam temat ekspresu.
Wybaczcie ten długi elaborat i liczę na Wasze opinie.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maj 2018, 23:00:38 »
 
Nie było w tej kawie nic, co pamiętałam z tamtego J85:( Jak to możliwe?!

Nie da się  zapamiętać smaku sprzed dwu lat w celach porównawczych. A do tego wbrew pozorom w kawie najważniejsze jest ziarno a nie wersja automatu.

Żeby pomóc podaj budżet na młynek i ekspres kolbowy. Jak nie planujesz zakupu młynka to szkoda czasu i kolejnych rozczarowań. I jakie i ile kaw pijesz?

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maj 2018, 23:59:16 »
Nie da się, ale tamta kawa mnie zachwyciła, przede wszystkim smakowała i wyglądała jak kawa, była esencjonalna. Te, co piłam teraz ( z Jury) i z mojej Nivony - to mogę porównać niczym popularna dolewka do wypitej poprzednio fusiastej, takie wyprane, bez smaku. Ja się na tym nie znam, po prostu stwierdzam czy coś smakuje czy nie;) wtedy smakowała, teraz nie, a w czym tkwi przyczyna, nie mam pojęcia. Myślałam, że nowszy model Jury rzuci mnie na kolana, ale było tylko duże rozczarowanie.
Skoro chciałam kupić w Niemczech Jurę, znacznie taniej niż w PL, to myślę o budżecie ok.4000 - 5000 zł, już z młynkiem. Kawy lubię czarne, ale o pojemności szklanki, nie wystarcza mi mały łyk espresso, wolę delektować się trochę dłużej, kawą o średniej lub czasem trochę większej mocy. Lubię czasem wypić mleczną, dlatego chciałabym się też nauczyć samej spieniać mleko, też bym pewnie kupiła jakiś taki specjalny dzbanuszek.

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maj 2018, 00:06:16 »
i jeszcze jedno: wśród znajomych i rodziny, którzy mieli okazję wypić u mnie kawę, nikt nie pochwalił jej smaku, raczej byli zdystansowani. W przeciwieństwie do Dolce Gusto, gdzie niektórzy wyrażali w miarę pozytywne zdanie. A obracam się wśród kawoszy, więc coś jest z moim ekspresem nie tak :(

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Maj 2018, 00:58:16 »
Kolba służy raczej do espresso i kaw na jej bazie. Jeżeli zależy ci na dużej ilości smacznej kawy to ... pozostają alternatywy. Tutaj jest specjalistów wielu i coś Ci doradzą.
Jeżeli trochę zwiększysz budżet to to za 5350 zł masz taki super zestaw. https://www.coffeesite.pl/ekspresy/472-bezzera-bz10-s-pm-starterkit-macap-m2m.html
Dobre espresso, a z niego jad dolejesz wody to americano. Ale myślę, że jak zasmakujesz w espresso to będziesz robiła doppio.
I dostajesz jeszcze dzbanek i fajny tamper i tabletki do czyszczenia. W sumie starter kit.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maj 2018, 07:06:42 »
Przede wszystkim to człowiek robi dobrą kawę używając mądrze i świadomie odpowiednich narzędzi oraz surowców.

Konkretny młynek + solidny frenchpress + świeżopalona dobra kawa ze sprawdzonej palarni + odpowiednia woda. Do mlecznych kawiarka (kafetierka, moka) + spieniacz do mleka (polecam mały frenchpress - pięknie spienia mleko). Za ułamek podanej kwoty masz wszystko co potrzebne by cieszyć się przepyszną kawą.

Offline TK Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Ascaso Dream; Aeropress; Hario V01; GAT 3tz; tygielek
  • Młynek: MSJ; Rhinowares; stare ręczne stożki
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maj 2018, 07:46:09 »
Przede wszystkim to człowiek robi dobrą kawę używając mądrze i świadomie odpowiednich narzędzi oraz surowców.

Konkretny młynek + solidny frenchpress + świeżopalona dobra kawa ze sprawdzonej palarni + odpowiednia woda. Do mlecznych kawiarka (kafetierka, moka) + spieniacz do mleka (polecam mały frenchpress - pięknie spienia mleko). Za ułamek podanej kwoty masz wszystko co potrzebne by cieszyć się przepyszną kawą.

Do mlecznych kaw, bez potrzeby kupowania ekspresu, świetnie sprawdzi się Aeropress z nakładką Fellow Prismo plus wspomniany mały frenchpress do spieniania mleka.
Moim zdaniem taki zestaw pozwoli na przygotowanie kawy podobnej do espresso, kaw mlecznych na tej bazie, a także większej czarnej kawy o pojemności szklanki, o której pisała autorka postu.

Wciąż w tym zestawie brakuje najważniejszego - czyli młynka, bez tego ani rusz.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maj 2018, 09:05:08 »
Postaraj się znaleźć dobrą kawiarnie i spróbuj kawy z AeroPress, V60 i French Press. Do tego Americano.
Dwa, trzy dni smakowania i daj znać co było najlepsze.
Jak coś z pierwszych trzech, gratulacje, zostanie dużo pieniążków na kawę bo sprzęt do parzenia będzie niedrogi.
Jak Americano, wyjdzie drożej. Ja np. miło całej sympatii dla alternatyw dużo bardziej wolę espresso. Ale dużo osób ma odwrotnie, więc trudno wyrokować z góry.
W przypadku ekspresu kolbowego, przy odpowiednim sprzęcie i technice i kawie uzyskasz z 20g kawy 55-60 g espresso. Aby zwiększyć objętość będziesz już musiała dolewać przegotowanej wody lub mleka. Ile, to już sobie dobierzesz, ale raczej filiżanka niż kubek.
Ekspres Quick Mill Carola, grupa E61 więc i preinfuzja, spory bojler. Nie spieni mleka.
Prościej ASCASO Dream PID lub UNO PROF. Spieni mleko, ale nie testowałem UNO z taką dużą dozą i uzyskiem. Janusz powinien dać znać jak one się wtedy spisują (pewnie trzeba wymienić sitko na jakieś VST/IMS 20 g i może NPF - zresztą ta wymiana sitka też w QM potrzebna).
Tyle :)
Idę się napić kawy z kapsułki ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Maj 2018, 11:10:15 »
Ja się na tym nie znam
To jest sedno powyższych wpisów.

Jeśli po raz kolejny nie chcesz nieświadomie wydać sporo pieniędzy, to proponuję zacząć od poszerzenia wiedzy na temat kawy. Dlaczego ta czy tamta smakuje tak i tak?


Przekładając na bardziej zrozumiałe sprawy:
Szarlotka mojej babci to było to, kiedyś kupiłem piekarnik X i szarlotka z niego była całkiem ok. Ostatnio na degustacji jadłem szarlotkę z piekarnika Y -- myślałem, że nowszy model sprawi, że szalotka będzie przepyszna, jak mojej babci, ale nie, była marna, za mało jabłek. Jaki piekarnik kupić aby szarlotka była dobra?

Przecież szarlotka to jabłka(!) i przepis, czyli proporcje, czyli sposoby. Piekarnik to tylko narzędzie.




Moim zdaniem, z tego co czytam, nie potrzebujesz ekspresu. Potrzebujesz młynka, dobrej kawy i człowieka który doradzi Ci którym sprzętem najłatwiej będzie Ci osiągnąć ulubione proporcje ilości i intensywności.



Postaraj się znaleźć dobrą kawiarnie i spróbuj kawy z AeroPress, V60 i French Press. Do tego Americano.
Myślę, że ten test się nie sprawdzi. Myślę, że to zbyt duża loteria, może być kompot z porzeczek, a tu chyba chodzi o gęsty kubek czekolady w płynie.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Maj 2018, 11:49:25 »
Zacząć można inaczej. Gdzie mieszkasz? Można by było pokierować gdzie iść, żebyś mogła spróbować czegoś na odpowiednio wysokim poziomie, żeby mieć punkt odniesienia w którym kierunku iść. Choć gdyby rozważnie wybrać to w tym budżecie starczy na zestawy do ekspresu i do alternatyw... ;)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Maj 2018, 11:58:55 »
Dokładnie tak samo myślę. Brak Ci na pewno nieco wiedzy i doświadczenia. Radziłbym zacząć od podjechania do dystrybutora ekspresów kolbowych i spróbowania na miejscu kaw wykonywanych różnymi sposobami: espresso, doppio, americano, cappuccino, latte...Przy okazji spróbować samodzielnie wykonać kawy. Zdegustować i zdecydować czy te sposoby spełniają Twe oczekiwania. Jakby co to zapraszam do nas, do naszego biura w Łodzi.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Maj 2018, 14:54:04 »
Przede wszystkim to człowiek robi dobrą kawę używając mądrze i świadomie odpowiednich narzędzi oraz surowców.

Konkretny młynek + solidny frenchpress + świeżopalona dobra kawa ze sprawdzonej palarni + odpowiednia woda. Do mlecznych kawiarka (kafetierka, moka) + spieniacz do mleka (polecam mały frenchpress - pięknie spienia mleko). Za ułamek podanej kwoty masz wszystko co potrzebne by cieszyć się przepyszną kawą.
I tak i nie. Używam kawiarki, ale nigdy kawa z niej zrobiona nie będzie mi tak smakowała jak espresso. Ta kawa jest inna. Uzupełniając, co pisze kolega.
Niezależnie od wszystkiego sposób przygotowania kawy już wpływa na jej smak. Przenigdy kawa espresso nie będzie smakowała jak z kawiarki czy dripa. One po prostu są inne.
Musisz sama popróbować kaw z różnych urządzeń i wybrać co ci smakuje.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Maj 2018, 15:02:24 »
Moim zdaniem, z tego co czytam, nie potrzebujesz ekspresu. Potrzebujesz młynka, dobrej kawy i człowieka który doradzi Ci którym sprzętem najłatwiej będzie Ci osiągnąć ulubione proporcje ilości i intensywności.
Donkiszot już za Ciebie podjął decyzję. Dobrze, że ich nie słuchałem. Piłem kawy z różnych urządzeń i kawa z każdego była inna. Mnie smakuje po prostu espresso i na jej bazie kawy. Dlatego już na wstępie odrzucam jako zasadnicze sposoby parzenia kawy zalewajki, fusiarki, czajniczki, dripy, itp. itd.Nie dlatego, że są gorsze. Po prostu nie moje smaki.
Musisz znaleźć urządzenie z którego kawa ci najlepiej smakuje.I w tym kierunku iść.
Oczywiście, że większość z nas na tym forum pija kawy z różnych urządzeń. Także i ja na wyjazdach używałem kapsułek, moki, itp. Ale zawsze moją podstawową kawą jest espresso.
Dlatego znajdź swoją kawę. Dlatego ocena kogoś innego, że nie potrzebujesz ekspresu jest bzdurna. To TY podejmij decyzję czy potrzebujesz. A jak już podejmiesz decyzję to forumowicze ci pomogą. Tylko nie daj się wtedy wpuszczać w maliny o innych sposobach parzenia.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Maj 2018, 15:25:58 »
Że niby co zrobiłem? :o

Offline rena1963ta

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Nivona 778
Odp: Moje poszukiwania i decyzja o kupnie kolbowego
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Maj 2018, 18:37:31 »
bardzo Wam dziękuję za Wasze opinie, dają mi do myślenia. Pozwalają się zastanowić, czego tak naprawdę szukam. Wydawałoby się to proste, by odpowiedzieć, że kawy takiej jak z kawiarni, lecz dopóki mieszkam w domu, a nie w lokalu gastronomicznym, takiego pragnienia się nie zrealizuje. Byłoby ideałem spróbować kawy z tych różnych urządzeń, o których piszecie, jednak gdzie można tego dokonać? Nie chciałabym inwestować we wszystkie te urządzenia, a potem bujać się z nimi gdzieś po allegro :( Mieszkam w Białymstoku, bywam w kawiarni czasem, raczej z rzadka, ale zazwyczaj widzę stojące tam duże ekspresy kolbowe.
Myślę, że wolałabym od razu sie zdecydować na ekspres i młynek, niż na wymienione urządzenia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi