Autor Wątek: Gaggia Classic  (Przeczytany 104699 razy)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #75 dnia: 03 Kwiecień 2020, 10:53:25 »
Troche wody może zostać ale tutaj raczej masz za dużo. Jak dla mnie zmiel grubiej albo doza za duża ale raczej to pierwsze.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #76 dnia: 03 Kwiecień 2020, 11:48:30 »
Z moich doświadczeń woda zostaje raczej przy zbyt drobnym zmieleniu lub przy za małej dozie.
Przed wszystkim to jaki miałeś czas wypływu na 2x30ml. Jeżeli powyżej 30 sekund to zwiększ miałkość. Dodatkowo postaraj się namielić tyle kawy aby po zaparzeniu na kawie lekko odbiło się sito lub zrób test monety (tylko nie 5zł ;) )

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #77 dnia: 03 Kwiecień 2020, 13:39:07 »
Doza za małą, a mielenie powinno być trochę grubsze.

Offline zloty_chlopiec

  • Wiadomości: 20
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #78 dnia: 03 Kwiecień 2020, 14:09:20 »
 Ok, zaraz sprawdzimy inne ustawienia.

Gdzie znajdę opis tego slawnego testu monety?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #79 dnia: 03 Kwiecień 2020, 17:08:41 »
Zastanawiam się na kupnem Gaggi classic wraz z młynkiem Comandante c40.
Czy taki zestaw ma sens? Ewentualnie co moglibyście polecić w zestawie  do około 2200zł?
Rozważ czy nie lepszy będzie 1zpresso JE - masz o nim cały wątek
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8718.0

A jeśli nie piszesz się na kręcenie (dosć upierdliwe jak masz zrobić np. 4 kawy ;) ) to poszukaj młynka gastro - na pchlim targu jest dostępne kilka naprawdę fajnych

Natomiast z Gaggią - uważaj, żeby szukając na promocji nie kupić starszej wersji - tej która jest "plastikowa"
Never Give UP †

Offline zloty_chlopiec

  • Wiadomości: 20
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #80 dnia: 03 Kwiecień 2020, 17:35:29 »
Natomiast z Gaggią - uważaj, żeby szukając na promocji nie kupić starszej wersji - tej która jest "plastikowa"


To jest starsza czy nowsza?


Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #81 dnia: 03 Kwiecień 2020, 20:06:44 »
Portafilter i wylewka pary wskazuje że to jest ta najnowsza.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #82 dnia: 03 Kwiecień 2020, 22:58:46 »
To jest starsza czy nowsza?
Zapytaj o rok produkcji
Never Give UP †

Offline zloty_chlopiec

  • Wiadomości: 20
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #83 dnia: 05 Kwiecień 2020, 12:29:51 »
Kolejny zestaw pytan od poczatkujacego:

1. jak czesto czyscicie filtr prysznica (czyli to cos przykręcone śrubą do ekspresu), czy po kazdym uzyciu przecieracie to szmatką?
2. jak czyscicie sam PF? Po kazdym uzyciu wyjmujecie sitko i oba elementy pod kran, czy sam PF pod kran i wystarczy?
3. zakladajac ze nie uzywacie wylewki pary tylko sam ekspres 2-3x dziennie max, czy w ogole uruchamuscie parę profilaktycznie zeby trochę wrzatku/pary polecialo przez wylewkę? Czy w ogole uzywacie guzika nagrzewania pary profilaktycznie bez zamiaru spieniania mleka? Gdzies czytalem ze z tym guzikiem caly ekspres nagzewa sie szybciej, wiec ktos wciskal go za kazdym razem zeby skrocic czas wystartowania maszyny.

4. Jaka jest wasza procedura uzywania gaggi dla najlepszych efektow? ja obecnie
- Guzik power on
- po 5min profilaktycznie troche goracej wody (100ml) przez zalozony PF (guzik brew)
- tą wodę zistawiam w kubku zeby sie szybciej nagrzal, a ekspres nagrzewam dalej z 10min
- po calosciowym nagrzewaniu ok 15min zdejmuje i przecieram PF, laduje kawę, zakladam PF i uruchamiam
- po zrobieniu kawy zdjemuję PF, przecieram filtr ekspresu, oplukuję PF podkranem, wylaczam maszynę
- jak PF trochę przeschnie to zakladam do wylaczonej maszyny, nie dokrecajac na 109%


Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #84 dnia: 05 Kwiecień 2020, 14:21:51 »
Już nie mam GC ale procedurę mam taką samą. Uruchamiam ekspres rano i pierwszy shot po ok. godzinie. Czyszczenie prysznica przez puszczenie wody na pusto i przeczyszczenie szmatką. Czyszczenie portafiltra po kawie przez opłukanie czystą wodą. Najczęściej używałem NPF więc było łatwiej o zachowanie czystości. Parę używałem tylko wtedy gdy jej miałem zamiar użyć. Ekspres wyłączam jak już nie mam zamiaru pić kawy w danym dniu. Portafilter zawsze w grupie nie dociśnięty na maksa na chyba że idzie espresso ;)

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #85 dnia: 05 Kwiecień 2020, 23:45:07 »
po zrobieniu kawy zdjemuję PF, przecieram filtr ekspresu, oplukuję PF podkranem, wylaczam maszynę

Ja jeszcze przed wyłączeniem przepuszczam gorącą wodę(przycisk brew) przez portafilter i dopiero potem wycieram. Opłukiwanie pod kranem było niewystarczające - pozostawało więcej nalotów.

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #86 dnia: 21 Wrzesień 2020, 10:17:32 »
Znalazlem ciekawy film, mysle ze warto sie nim podzielic.
Nie jest to moze nic odkrywczego, ale jestem ciekaw czy ktos spienia w ten sposob mleko, albo dodatkowo nagrzewa ekspres przed parzeniem

Offline Latte.Fart

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Rocket Appartamento, Aeropress, V60
  • Młynek: Eureka Specialità, Porlex Mini
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #87 dnia: 20 Grudzień 2020, 11:07:56 »
Ciekawa procedura, aż muszę sprawdzić!

Ja nigdy nie surfuję przed parzeniem, ale mleko spieniam po 30 sekundach od włączenia przycisku pary (lampka włącza się chyba po 45 sek), i mam jej zawsze wystarczającą ilość.

Offline Busteak

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Classic (2019)
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #88 dnia: 29 Grudzień 2020, 16:07:57 »
Cześć, z uwagi iż jeszcze nie za bardzo znam topologię forum postanowiłem umieścić moje pytanie tutaj.
Jestem użytkownikiem ekspresu Gaggia Classic. Trzeba też zaznaczyć że jestem nowy w obsługiwaniu kolby i póki co korzystałem z kaw mielonych (ale świeżo mielonych w miejscu kupna kawy). Aktualnie poszukuje młynka który miałby współpracować z ww ekspresem.
I tu powstaje pytanie ponieważ przeczytałem sporo wątków o różnych młynkach. Obejrzałem wiele filmikow dalej nie wiem jaką decyzję powiniennem podjąć. Kryteriów co do młynków mam kilka. Póki co wiem że mniej lub bardziej spełniającą je Sette 30 oraz Eureka Mignon (nie Specialita) Może ktoś stawał już przed takim wyborem i chciałby podzielić się przemyśleniami. Poniżej kryteria:
1. W miarę możliwości mały (mała kuchnia, mało miejsca)
2. Z uwagi na model rodziny współczesnej żona ma też coś do powiedzenia więc staram patrzeć się na kolor czarny aby pasował do kuchni
3. Ekspres służy raczej tylko mi i lubię mieć możliwość picia innej kawy każdego dnia więc próbowałem znaleźć coś co pasowało by do single dose
4. No i poki co chyba najgorszy punkt bo budżetowo celował bym raczej w bliżej 1k PLN niż 2k.

Pozdrawiam i witam wszystkich!  :bry:

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #89 dnia: 29 Grudzień 2020, 20:39:20 »
Sette 30. Chyba że jakieś używki lepszych młynków, ale to wtedy nie zawsze wychodzi single dose.
Ewentualnie zastanów się nad ręczniakiem - Kazak Tura jak chcesz wesprzeć polskich producentów, albo chińczyk jakiś (1Zpresso JX-PRO?). Jak mielisz dla siebie to te 30-40 sekund kręcenia to żaden problem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi