Autor Wątek: Papua Nowa Gwinea, palarnia xCafe  (Przeczytany 5915 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Papua Nowa Gwinea, palarnia xCafe
« dnia: 12 Listopad 2013, 10:03:36 »
Papua Nowa Gwinea, palarnia kawy xCafe, z miejscowości Sielec pod Sędziszowem Małopolskim.
100 % arabika, cena 54,12 zł za 1 kg, są też mniejsze opakowania, nieco droższe. Palenie średnie, ziarenka sporawe, całe, nie połamane, ładnie pachnące. Kawa świeża, palona po złożeniu zamówienia, pita po dziesięciu dniach od palenia.
Crema w espresso brązowa, w miarę trwała, cętkowany tygrysek pojawiał się przy większej dozie, doppio lub dwa espresso. W smaku przeważa orzechowa goryczka, troszkę czekolady i wyraźne słodkie owoce, z dominacją gruszki. Właśnie przez gruszkę ta kawa jest rzeczywiście orzeźwiająca, jak to zapowiadał firmowy opis. Posmak orzechowy, dosyć długi, przyjemny. Temperatura parzenia nie miała negatywnego wpływu na smak, oczywiście temperatura w granicach rozsądku. Komponować z mlekiem jej nie próbowałem.
Bardzo mi posmakowała z aeropressa. Doza 12 g na 200 ml wody, temperatura 85 °C, metoda parzenia odwrócona, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia z przeciskaniem, 1 minuta i 30 sekund. W smaku przeważa przyjemna orzechowa goryczka, trochę słodkich owoców, jak dla mnie egzotycznych. Posmak orzechowy, wyjątkowo długi, pojawia się w chwilę po wypiciu.
Spróbowałem tej Papui także w dripperze. Wyszła łagodniejsza niż w aeropressie, ale smaczna, wypiłem ją z przyjemnością, choć w tej metodzie szukam raczej ostrzejszych akcentów.
Papua Nowa Gwinea z palarni xCafe to naprawdę dobra kawa, a przy tym niedroga. Sprawdza się przy parzeniu różnymi metodami.. Wrócę do niej na pewno.

Kawa-Swiezo-Palona

  • Gość
Odp: Papua Nowa Gwinea, palarnia xCafe
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Listopad 2013, 16:07:38 »
Jeżeli mam być szczera to mnie ta kawa nie zachwyciła,aromat w porządku,ale za to smak nie trafił w mój gust,nie jest taka ostra jak powinna być.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Papua Nowa Gwinea, palarnia xCafe
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Listopad 2013, 16:16:10 »
Czy ostra nie jest Papua z xCafe czy w ogóle kawa z Papui ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi