Autor Wątek: Workshop- Cult of Done Espresso  (Przeczytany 9002 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Workshop- Cult of Done Espresso
« dnia: 20 Wrzesień 2013, 12:45:33 »
W ramach wyrażania swojej dozgonnej wdzięczności  :blue: po akcji zakupowej Mazzerów, Poe obsypał mnie tytułową kawą. Naprawdę nie trzeba było ale jescze raz mu publicznie za ten mały prezent podziękuję.

W końcu w młynku widać żarna, kończy się poprzednia kawa więc zajudzę tytułem wprowadzenia.


Na razie tabliczka znamionowa:
Palarnia: Workshop
Odmiana: Cult Of Done Espresso
Data palenia: 29.08.2013
Metoda przygotowania: ekspres

A już za chwilę napisze coś więcej o tym co w filiżance i pokażę ziarenka.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Wrzesień 2013, 12:47:38 »
Czekam, czekam.... ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Wrzesień 2013, 13:37:40 »
Ziarna bardzo ładne, równe, palenie w sumie bardziej jasne niż ciemne.


Espresso przygotowane w 90C. Crema cienka, jasno orzechowa - brak tygryska :(. Pachnie słodko, marcepanowo-migdałowo. W smaku feria słodyczy i jak rany czuć wisienki, takie dobre dojrzałe słodkie i kwaśne jednocześnie. Gdzieś tam pod koniec czuć trochę czekolady, ale naprawdę trochę. Ogólnie bardzo fajna, rześka kawa.

Zobaczymy jak w 92C wyjdzie. No i przedripujemy też te ziarenka.

Poe - jak byś miał na zbyciu to przyjmę większą ilość tej kawy ;)
LMWDP #469

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Wrzesień 2013, 13:42:45 »
Swoją drogą gdzie można te ziarna zamówić bo na ich stronie jest informację, że nie wysyłają poza UK?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Wrzesień 2013, 13:51:13 »
O ile dobrze kojarzę, to są w Lublinie w Kap Kap. Ale to już Poe musiałby potwierdzić.

EDIT: 92C i nieco większa doza zdecydowanie zmieniło tą kawę. Jest jeszcze lepsza, wiśnie nadal są, ale słodycz jest teraz obłędna. Sama kawa ma dużo fajniejszą fakturę - coś jak kogelmogel który był długo ubijany. Słodycz dosłownie oblepia język. No i zostawia wyraźny długi czekoladowy posmak. A i byłbym zapomniał - jest tygrysek, aż miło.

Kawa ta jest zdecydowanie nie dla gości (sam ją wypiję), a że ci już niebawem to będzie okazja do przeprowadzenia testu kolejnej kawy...
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2013, 15:49:06 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Wrzesień 2013, 23:15:26 »
Bardzo się cieszę, że ziarenka spasowały :) Sam ich nie testowałem na własnym sprzęcie, jedynie we wspomnianej kawiarni, gdzie są używane do espresso. Koledzy zamawiają bezpośrednio w Workshopie i z reguły, po tygodniu, kilka dni po wypaleniu, paczuszka ze smakołykami dociera do Kap Kap, ale nie prowadzą jeszcze sprzedaży, generalnie, samych ziaren.

Ale co do zamówień, to zdziwiła mnie informacja, że Workshop nie wysyła swoich ziaren za granicę.

Doktorze, a próbowałeś kawy na "ustawieniach fabrycznych", tj. podanych na stronie workshopu?
http://www.workshopcoffee.com/dispensary/cult-of-done-espresso-v13

Cytuj (zaznaczone)
BREW RECIPE *

* Based upon our results, with our water, and our equipment. Don’t take it as gospel.

Rest
8 days
Dose
18.5g
Temperature
93.8C / 201F
Yield
32g
Time
30 - 32 seconds

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Wrzesień 2013, 13:33:28 »
Moja ignorancja nie pozwoliła mi zajrzeć do instrukcji obslugi. Na razie w młynku jest kawa gościnna. Do Workshopu wrócę po weekendzie.
LMWDP #469

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Wrzesień 2013, 13:36:55 »
Prawie zapomniałem - od dziś poza moimi standardowymi espresso w okolicach 90C +/-2C będę każdą nie gorzką kawę próbował zrobić w 94/95C.

CoD Espresso wyszło jeszcze słodsze, jeszcze pełniejsze. Co prawda prawie całkowicie zniknęły wisienki i kwaski, ale za to kawa smakuje jak słodzona :)
LMWDP #469

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Wrzesień 2013, 14:52:10 »
Tyle, co wypiłem na 88-90.
Zrobię próbę na 95.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Wrzesień 2013, 16:24:19 »
Zazdraszczam Wam PIDów.. oj zazdraszczam...

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Wrzesień 2013, 17:34:18 »
Poe, pidujemy termobloki? :D

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Wrzesień 2013, 18:10:00 »
Off-Topic:
PID to świetne rozwiązanie, ale między Bogiem, a prawdą, nie jest konieczne we wszystkich ekspresach. Na co dzień korzystam z dwóch ekspresów. Jeden jest z PIDem, mogę ustawić w nim wybraną temperaturę wody w bojlerze. W drugim nie mam tej możliwości, ale potrzeby też nie. Espresso jest inne, ale prawie zawsze smaczniejsze, a crema lepsza. Może to sprawa budowy grupy czy też elektronicznej preinfuzji, jaka jest w tym ekspresie zastosowana, tego nie wiem. Spory wpływ na cremę mają także sitka, ale to efekt raczej wizualny. W każdym bądź razie, w ekspresie z PIDem nawyginam się z ustawianiem temperatury, a w drugim tego nie robię i efekt jest lepszy, dokładniej smaczniejszy. A chyba o to właśnie chodzi. Przewagę PIDa widać jedynie przy wyjątkowo gorzkich kawy z dużą zawartością robusty, wymagających znacznego obniżenia temperatury, żeby dało się to jakoś wypić. Ale ja lubię kawę, więc byle czego, po prostu nie kupuję.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Workshop- Cult of Done Espresso
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Wrzesień 2013, 11:32:13 »
Off-Topic:
:ok:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi