Autor Wątek: Kolumbia Supreme  (Przeczytany 7014 razy)

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Kolumbia Supreme
« dnia: 26 Kwiecień 2013, 00:08:19 »
Kolumbia Supreme
Palenie: Spinka2
Data palenia 10.02.2013 (data „parzenia” 02 do 10.03.3013)
Metoda przygotowania: ekspres
Bardzo silny smak gorzkiej czekolady – wiodący, po chwili wyczuwalny smak śmietankowy – bardzo specyficzne odczucia. Ziarna równe z olejkami na wierzchu, zaraz potem matowiejące, ciemne.
Zapach przed zmieleniem mało przyjemny, ale nie odrzucający. Bardzo gruba crema, trwała, ciemno orzechowa z tygryskiem, nie znika nawet po kilku łyczkach. Niesamowicie długi posmak w ustach gorzkiej czekolady, delikatna goryczka, nie czułem jakichkolwiek owocowych nut, ale to było idealne dla tej kawy. Konstrukcja perfekcyjna - przywódca w postaci gorzkiej, ciemnej czekolady trzyma w ryzach pozostałe smaki i pozostaje na placu boju jeszcze długo po "osuszeniu" filiżanki. Od początku ekstrakcji grube stróżki z wylewek. Kawa doskonała!!! Świetna również w połączeniu z mlekiem. Hmmm jeszcze czuję jej posmak … mniaaaam :shock: . Chapeau bas dla Spinki!
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kolumbia Supreme
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj 2013, 19:43:37 »
Tym razem paliłem ją w niższej temperaturze i jaśniej. Jestem po zaledwie kilku cappu ale tym razem urzeka mnie w niej niesamowicie intensywny aromat wędzonej śliwki. w czwartek albo piątek wrzucą ją do aeropressa i opiszę moje wrażenia.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kolumbia Supreme
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj 2013, 19:46:21 »
Znowu przed wypalaniem kawy coś wędziłeś w palarce ? ;)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kolumbia Supreme
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj 2013, 19:49:42 »
Skarpety suszyłem... :evil:

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kolumbia Supreme
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Maj 2013, 10:55:54 »
Ta Kolumbia z aero daje wyjątkowo łagodny napar. Delikatne kwaski jak w herbacie z odrobiną cytryny uzupełniają czekoladowy pierwszy  plan. Łagodność to chyba najlepiej opisujące ją słowo :)

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Kolumbia Supreme
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Październik 2013, 22:33:52 »
Tym razem "konsumowałem" Kolumbię Supremo od Euro Cafe
Palona/paczkowana 27.09.13
Spożycie dwa dni później (skończyła się w kilka dni)
Metoda przygotowania: ekspres

Inaczej, niż w przypadku wypieków od Spinki, tutaj już nie tylko czekolada, ale cała masa owocowych smaczków.
Czekolada absolutnie nie wiedzie prymu w ferii smaków, gdzie owoce walczą na równi ze wspomnianą czekoladą.
Ostatni łyczek dawał wrażenie słodkawego akcentu w filiżance (mimo, że kawy nie słodzę).
Kawa oczywiście bardzo dobra, ale w moim odczuciu zupełnie inna, niż wersja Spinki.
W takich przypadkach mogę tylko stwierdzić, że "wiem, że nic nie wiem"  ;)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kolumbia Supreme
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Październik 2013, 23:04:28 »
Taki mały sekret tej kawy jest miejsce pochodzenia. Supremo oznacza jedynie jakość samego ziarna ( większe i później zbierane niż Excelso ) ale może być uprawiana w różnych częściach Kolumbii ( np regiony Medellin, Armenia, Manizales ... ). Wszystkie one mają wspólne podstawowe cechy ale smak każdej będzie inny. Rząd Kolumbii sprawnie dba o jakość tej kawy. Natomiast kawy z małych plantacji które plantatorzy sami eksportują ( teoretycznie bo m..ia. nie pozwała na takie działania ) mają zdecydowany smak, bo nie są mieszane z kawami z innych plantacji. Jak się jeszcze trafi na taki mikrolot, czyli to co najlepsze na danej plantacji, to niebo w gębie zagwarantowane.

 

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Kolumbia Supreme
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Październik 2013, 20:47:06 »
Naturalnie, "niebo w gębie" potwierdzam!  :)
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kolumbia Supreme
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Październik 2013, 10:37:24 »
O różnych obliczach tej kawy świadczą powyższe wpisy. Tym razem wypaliłem kawę nieco jaśniej niż za pierwszym razem ale ciemniej niż za kolejnym. W efekcie cieszę się czekoladą w cappu i przyjemnymi kwaskami w dripie i aero. Jednak ponieważ mam jeszcze wypieki Antonia trafia ona głównie do ekspresu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi