Autor Wątek: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę  (Przeczytany 19274 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #60 dnia: 25 Styczeń 2017, 11:14:57 »
kwota, powiedzmy 300zł
Młynek pochłonie cały budżet, a i to na styk. Ale phin i ręczny spieniacz to kwoty dwucyfrowe z niskich stanów.

Przyjrzyj się młynkom do tzw. alternatyw.

Offline Vetch Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: brak:(
  • Młynek: brak:(
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #61 dnia: 25 Styczeń 2017, 11:27:27 »
Na targu jest na sprzedaż Hario Skerton - czy da radę?
obecnie cena: 90zł + kw

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #62 dnia: 25 Styczeń 2017, 11:34:55 »
Moim zdaniem:
- zwiększ budżet i kup młynek elektryczny/Wilfa, Nivona lub coś podobnego/
- kup dobrą kawiarkę, phina i French Press
To zakupy na dłuższy czas, kup raz a dobrze. Pozostaje znależć dobrą kawę, która będzie Ci odpowiadała i będziesz zadowolony :).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #63 dnia: 25 Styczeń 2017, 12:58:26 »
Na targu jest na sprzedaż Hario Skerton - czy da radę?
obecnie cena: 90zł + kw
Po japońsku: jako tako ;)

Po pół roku kręcenie do każdej kawy się nudzi. Lepiej od razu zainwestować w elektryczny -- raz a dobrze. Ręczne, jeśli już, to małe -- przydają się turystycznie potem.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #64 dnia: 25 Styczeń 2017, 13:26:31 »
Vetch, kup najpierw młynek, najlepiej elektryczny, może się okaże że to rozwiąże Twój problem z zaworkiem, bo nie będzie tyle pyłu w przemiale. Poczytaj to co zostało już napisane w tym i podobnych wątkach na forum, a wydasz pieniądze na porządny sprzęt, który zostanie z Tobą na długo.

Offline Vetch Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: brak:(
  • Młynek: brak:(
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #65 dnia: 25 Styczeń 2017, 13:43:11 »
dziękuję za podpowiedzi - tak się zatem stanie.
Obecnie już poczytuje tematy młynków, ale z racji ograniczonego budżetu prawdopodobnie skończy się na: Wilfa-Svart-Wscg-2
pozostaje jeszcze pozyskać akceptację od drugiej połówki :)

Offline Shushuda Kobieta

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Phin, Bialetti Moka Express 2tz
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130, Aergrind ("w drodze")
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #66 dnia: 31 Styczeń 2017, 14:27:01 »
@Shushuda proponuję zacząć od początku 6g/100ml i zmiel kawę grubiej niż do kawiarki, Różnica jednego stopnia to niewiele, kawa do phina moim zdaniem powinna być zmielona zdecydowanie grubiej. Jeżeli kawa będzie zbyt mało intensywna to zwiększ jej ilość na 100ml, zacznij jednak od grubszego mielenia.

Spróbuję, acz teraz borykam się z problemem braku kawy. Właśnie sączę ostatnią filiżankę, przepiłam już wszystkie ziarna jakie miałam. W dodatku jest środek sesji egzaminacyjnej, a ja leżę chora w łóżku i nie mam ani czasu ani siły podjechać do Synergii po więcej. Stąd mój wzrok wędruje na Coffeedesk, chyba zaryzykuję swoimi pierwszymi zakupami przez internet!

Widzę, że mają podział na espresso i przelewy. Rozumiem, że jeśli dalej gustuję w mlecznych kawach z kawiarki (phina na razie pomijam, zbytnio spodobała mi się zabawa z "kawowym czajniczkiem"), to rozglądać się w dziale espresso? Na co zwracać uwagę wybierając kawę pod mleko? Czym się kierować, czytając opisy tych kaw? :D

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #67 dnia: 31 Styczeń 2017, 14:42:07 »
Jeżeli będziesz zamawiać, to może zaryzykuj i weź po jednej sztuce wypalanej pod espresso i pod alternatywy (jakaś gwatemala czy inna brazylia będą na początek przyjemne).
Mi polecono kawy palone raczej ciemno, a do dzisiaj nie zapomnę pysznej Kenii Nyeri Mutibu (chyba taka była jej nazwa) od Synestezji i Guatemali El Cabro od CP

Próbuj, kosztuj - Twoje kubki smakowe są unikalne. Nikt i nic nigdy nie zastąpi doświadczenia :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #68 dnia: 31 Styczeń 2017, 14:47:46 »
Ja osobiście patrzę czy nie są zbyt mocno palone. Najbardziej lubię średnio palone troszkę ciemniej niż pod dripa, ale jeszcze niezbyt ciemne i bez świecących olejków na wierzchu ziarna.
W każdym sklepie znajdziesz coś ciekawego, szukaj wg preferencji najlepiej napisz do kogoś ze sklepu i powiedz czego oczekujesz po tej kawie, a wtedy ktoś pomoże Ci znaleźć coś ciekawego.
 W coffeedesku masz np kawę miesiąca. W tym miesiącu pod espresso jest kawa z Brazylii czyli dość klasyczne czekoladowo-orzechowe aromaty i trochę owoców, co wynika z obróbki suchej-naturalnej. Jeśli lubisz owocowe smaki to spójrz też na kawy w Mastro Antonio. Ja w kawiarce niedawno robiłem ich Honduras Marcelo Comsa natural i jak dla mnie jest świetna, krągłą słodko kwaskowo owocowa, bardzo wyrazista i przyjemna. Moja siostra lubi takie kawy z mlekiem, ja nie lubię mleka więc trudno mi się wypowiedzieć co do mleka. Poza tym dobre będą też różne mieszanki, zasada ta sama jak wcześniej, ważne żeby kawa nie była zbyt ciemno palona ani zbyt jasna. Ja z mieszanek lubię np Euro Cafe Arabica 9mix. 

Offline Shushuda Kobieta

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Phin, Bialetti Moka Express 2tz
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130, Aergrind ("w drodze")
Odp: Kompletny laik chce się nawrócić na dobrą kawę
« Odpowiedź #69 dnia: 31 Styczeń 2017, 20:26:56 »
Jeżeli będziesz zamawiać, to może zaryzykuj i weź po jednej sztuce wypalanej pod espresso i pod alternatywy (jakaś gwatemala czy inna brazylia będą na początek przyjemne).
Wolę jeszcze nie ryzykować dripem, dalej nie próbowałam jak taka kawa smakuje (Katowice mi ostatnio nie po drodze).

najlepiej napisz do kogoś ze sklepu i powiedz czego oczekujesz po tej kawie, a wtedy ktoś pomoże Ci znaleźć coś ciekawego.
Zgodnie z poradą napisałam do Deskowego i zamówiłam polecone kawki. Oczekuję właśnie na to espresso miesiąca oraz Arcaffe Roma, zobaczymy czy mi zasmakuje.
Co do owocowych smaków - nie wiem, powiem szczerze. To znaczy nie piłam jeszcze mocno owocowej kawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi