Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522357 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1470 dnia: 13 Sierpień 2018, 18:55:34 »
Siła nacisku jest dość ważna, bo gdy za mocno przeciskasz woda wypływa bokami sitka i tworzy niejako kanał. We wszystkich swoich metodach przeciskam bardzo delikatnie nieraz kładąc tylko rękę na tłoku.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1471 dnia: 13 Sierpień 2018, 20:02:43 »
Mi szklanka wczoraj poszła bo próbowałem wcisnąć trochę większe prismo. Nie było tu dużej siły...
Rezultat lekko przecięty palec.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1472 dnia: 13 Sierpień 2018, 20:51:34 »
Jak tylko Aeropress trafił w moje lubieżne łapska, od razu intuicyjnie czułem, że przeciskanko będzie tylko do metalowego kubka. Przez myśl mi nawet nie przeszło, że można cisnąć do szklanych dzbanuszków. Może dlatego, że ja starej daty jestem  :diabelek:

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1473 dnia: 13 Sierpień 2018, 23:01:43 »
Ok, jako sneak peak przepisów napisze, ze dwa zwycięskie przepisy z dużych krajów były z użyciem porlexa, jeden severin, jeden hario v60  czyli tani graef, jeden... ten najtańszy plastikowy delonghi i jeden bonusowy z przemiałem drobniejszym niż do tygielka ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Kawko

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1474 dnia: 13 Sierpień 2018, 23:25:51 »
Dziękuję wszystkim za porady.  :kwiat:

Najpewniejszym wydaje się metalowy dzbanek do mleka lub

Lub? Chyba coś zniknęło.  :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1475 dnia: 14 Sierpień 2018, 09:14:48 »
Ja cisnę bezpośrednio do kubka i nic nie strzela ;) Tylko ciśnienie do góry :D A potem cały brudny chodzę :(

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1476 dnia: 14 Sierpień 2018, 10:11:58 »
Ok, jako sneak peak przepisów napisze, ze dwa zwycięskie przepisy z dużych krajów były z użyciem porlexa, jeden severin, jeden hario v60  czyli tani graef, jeden... ten najtańszy plastikowy delonghi i jeden bonusowy z przemiałem drobniejszym niż do tygielka ;)

Taka specyfika zawodów, nie są one aż tak poważne i profesjonalne jak te organizowane i kontrolowane przez SCA.
Sędziowie popijający piwko między kolejnymi kawami, ocenianie kaw w bardzo różnych i dziwnych warunkach itp itd. To raczej luźniejsza formuła.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1477 dnia: 14 Sierpień 2018, 10:49:58 »
Scott Rao często mówi że oficjalne zawody mają często niepijalną kawę ;) Ale wybór mniejszego zła

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1478 dnia: 14 Sierpień 2018, 12:34:36 »
Ale jakie oficjalne zawody? Barista, brewers czy tasting? Gdzie te zawody? Światowe czy lokalne? Wszystkich próbował? Wg niego niepijalne czy sędziowie tez nie mogą wypić, czy cyferki podczas ekstrakcji się nie zgadzają? Gość nie pije filtrów ani espresso
Chłopak się przyzywczail ze ludzie łykają bez popity wszystko co powie wiec gada glupoty już od jakiegoś czasu.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Jann

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Aeropress, Hario V-60, Cafflano Kompresso
  • Młynek: Feldgrind 2, Nivona 130, Rhinowares
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1479 dnia: 18 Sierpień 2018, 15:19:08 »
Czy ktoś wie może w jaki sposób przebiegają zapisy na tegoroczne Mistrzostwa Polski Aeropress? Czy przez FB czy jak?

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1480 dnia: 18 Sierpień 2018, 17:39:17 »
Ale jakie oficjalne zawody? Barista, brewers czy tasting? Gdzie te zawody? Światowe czy lokalne? Wszystkich próbował? Wg niego niepijalne czy sędziowie tez nie mogą wypić, czy cyferki podczas ekstrakcji się nie zgadzają? Gość nie pije filtrów ani espresso
Chłopak się przyzywczail ze ludzie łykają bez popity wszystko co powie wiec gada glupoty już od jakiegoś czasu.
James Hoffman też wspominał, że na zawodach jest często brak powtarzalności. W ćwierć finale świetna kawa, a potem kiepska.

Ale fakt faktem Scott Rao ostatnio lekko wariuje, np. posty o najlepszym espresso- 30s preinfuzji, ale jak się okazuje nie pije espresso tylko americano.

Offline dr_Evil

  • Wiadomości: 7
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1481 dnia: 19 Sierpień 2018, 23:06:03 »
Przeczytałem cały wątek, ale wciąż jednej sprawy nie ogarniam do końca- w sklepach (szeroko pojętych) jest podział z grubsza na "espresso" i "przelewy"- do Aeropresu powinienem (przynajmniej na początku, dokąd nie nabędę jako takiego rozeznania) szukać w grupie "do przelewów"- dobrze kombinuję, czy całkiem od czapy?
Jestem absolutnie zielony, dlatego proszę o wyrozumiałość i wytłumaczenie jak koniowi.
Dziękuję.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1482 dnia: 19 Sierpień 2018, 23:10:33 »
Można tak, i można tak. Aero to wszechstronne urządzenie.

Niemniej, skoro przychodzisz z herbaty, to polecam lekkie, owocowe przelewy: Kenie, Etiopie, Panamy, Kolumbie, Kostaryki, Rwandy itd.

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1483 dnia: 20 Sierpień 2018, 00:29:07 »
Polecam kawy jasno palone, rekomendowane do przelewów. Ale i mieszanki do espresso też można przygotować w aeropressie. Grunt to znaleźć swoje preferencje;) ograniczeń nie ma żadnych.

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1484 dnia: 24 Sierpień 2018, 10:03:05 »
Eksperyment nr2 na dziś - wolny przelew w ap. Metoda standardowa z papierkien. Zmielilem 17 g kawy jak do małego przelewu. Zalałem 60 g na preinfuzję. Dolalem w miarę wolno 200 g wody (ok. 93 st.), przykryłem nieszczelnie i zostawilem do przekapania. Zajeło to jakieś może 8 minut, nie sprawdzałem dokładnie. Efekt bardzo pozytywnie mnie zdziwił. Wyszedł owocowy, kragły i słodki kawowy eliksir.
Też próbowałem, póki co z średnim skutkiem.
Filtr stalowy, temperatura wody 94 st.
Kawa Kelleran Panama Geisha, zmielona Comandante na 15 kliku.
Preinfuzja 60 ml, 30 sek, po czym dolałem wody do 240 ml. Przykryłe kawę tłokiem (co było błędem, ponieważ spowolniłem możliwość skapywania). Ale kontynuując: w 3 minucie zdjąłem tłok, przykryłem ale nie szczelnie tym razem. Całość zakończyła się po 7 minutach.

Kawa słodka, owocowa z wybijającą się z lekką gorzkością.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi