Autor Wątek: Czy da się poprawić fabryczne sitka?  (Przeczytany 2662 razy)

Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Czy da się poprawić fabryczne sitka?
« dnia: 25 Listopad 2020, 21:56:25 »
Czołem!

Zapewne większość z nas myślała o tym, jaki wpływ na ekstrakcję kawy ma sitko w naszym ekspresie. Wielu doszło do wniosku, że musi coś z tym zrobić, bo używając sitek dołączonych do ekspresu przez producenta nie jest zadowolony z efektów w filiżance. Pierwsza myśl, to wymiana fabrycznego sitka na takie, które wykonane jest precyzyjnie, czyli np. sitka wyprodukowane przez wyspecjalizowane marki jak VST czy też IMS. Takie sitka mają precyzyjnie wykonane otwory, mają tych otworów więcej, a blacha z której są wykonane jest pięknie wypolerowana. Polerka - prócz walorów wizualnych - ułatwia zachowanie sitek w czystości, natomiast równomierność rozmieszczenia i ilość otworów potrafi znacząco ułatwić poprawną ekstrakcję. Tu dochodzimy do jednego z ważniejszych parametrów sitka - wartość przepływu wody. W praktyce im jest ona wyższa, tym lepiej - to ciastko kawowe powinno tworzyć opór dla pompowanej wody, a nie samo sitko. W związku z tym mając pod ręką mini wiertarkę i spore doświadczenie w jej użyciu przy okazji wykonywania płytek drukowanych postanowiłem przeprowadzić prosty eksperyment polegający na skorzystaniu z wiertła o średnicy 0,3 mm:
w1.jpg

w2.jpg

Poniżej prezentuję dwa sitka sfotografowane przed i po korekcie otworów.
Sitko 1T przed:
m1.jpg

Sitko 1T po:
m2.jpg

Sitko 3T przed:
d1.jpg

Sitko 3T po:
d2.jpg

Jak widać, oprócz poprawienia kształtu otworów i delikatnym ich rozwierceniu (ich średnica wzrosła do około 0,4mm) wywierciłem brakujące otwory i dodałem kilka przy krawędziach.
Wartości przepływu wody dla sitka 1T wyniosły odpowiednio 8,5s przed i 4,5s po przeprowadzonej operacji. Przepływ przez sitko 3T wzrósł z 6s do 3s. Podane czasy odnoszą się do czasu potrzebnego na opróżnienie z wody wypełnionego nią sitka.
A teraz najważniejszy wniosek: poprawienie otworów w niskiej jakości sitkach w wyraźny sposób wpłynęło na ich łatwość użycia - efekty w filiżance są znacząco lepsze!
Użyłem wiertła VHM (węglik spiekany), koszt: 5zł. Oczywiście powyższa opcja może być interesująca wyłącznie dla osób posiadających miniwiertarkę i potrafi się nią posługiwać - tak twarde i cienkie wiertła są bardzo kruche.
Zanim zrobiłem to, co opisałem powyżej, rozwierciłem jeszcze jedno sitko (2T) wiertłem 0,6mm (wcześniej jedynie takie miałem pod ręką). W tamtym sitku przepływ wzrósł do ~2,1s jednak tak wielkie otwory przepuszczają już fusy, więc nie polecam.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Czy da się poprawić fabryczne sitka?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Listopad 2020, 12:04:03 »
Świetna robota. Coraz bliżej ideału 👍.

Vitalista

  • Gość
Odp: Czy da się poprawić fabryczne sitka?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Listopad 2020, 12:08:50 »
Zastanawia mnie dlaczego producenci nie robią czegoś tak oczywistego, jak polerka , odpowiedna warstwa ochronna i optymalizowanie otworów w sitku , przecież dla nich to żadne koszty.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Czy da się poprawić fabryczne sitka?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Listopad 2020, 12:14:38 »
Bo pewnie patrzysz na ceny końcowe w sklepach ;-)
W procesie produkcyjnym precyzyjne wykończenie to bardzo duże koszty, w porównaniu z samym wyprasowaniem. Więc wypada przy optymalizacji kosztów.

Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Odp: Czy da się poprawić fabryczne sitka?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Listopad 2020, 13:42:14 »
Zastanawia mnie dlaczego producenci nie robią czegoś tak oczywistego, jak polerka , odpowiedna warstwa ochronna i optymalizowanie otworów w sitku , przecież dla nich to żadne koszty.
Bo pewnie patrzysz na ceny końcowe w sklepach ;-)
W procesie produkcyjnym precyzyjne wykończenie to bardzo duże koszty, w porównaniu z samym wyprasowaniem. Więc wypada przy optymalizacji kosztów.
Jest dokładnie tak, jak pisze Henry. Samo tłoczenie i niedbałe przeszlifowanie jest o wiele tańsze w produkcji, niż dodatkowe polerowanie i precyzyjne nawiercenie otworów. Osobiście wolałbym od razu zapłacić więcej za maszynę wyposażoną w wysokiej jakości sitka, niż po jej zakupie dopłacać do kolejnych sitek (nie jest to ani ekonomiczne, ani ekologiczne). I są tacy producenci, którzy od razu dodają do swoich ekspresów wysokiej jakości sitka, spójrzcie:

IMG_0251.jpeg

To jest zdjęcie sitka fabrycznie dołączonego do Ascaso Arc (kaliber 57 mm), drugiego od dołu modelu tej firmy. I muszę przyznać, że te sitka od Ascaso są wykonane pięknie, mają gęstą i równą siatkę otworów, wszystkie otwory są nawiercone precyzyjnie, a powierzchnia sitka jest pięknie wypolerowana. Wiem już, że do Elizabeth nie będę się od razu rzucał na IMS czy tym bardziej VST, ale kupię sitko Ascaso. Jeśli wciąż nie będę zadowolony, kupię IMS i porównam.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2020, 13:44:16 wysłana przez KLS »

Offline pablockpl

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: NS Musica Lux ,Gaggia Baby Class ,Gaggia Gran ,Kalita WAVE 155, Hario V60 02, Aeropress
  • Młynek: F64E v2 , 1ZpressoK-Plus, timemore c3
Odp: Czy da się poprawić fabryczne sitka?
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Styczeń 2021, 21:20:54 »
 :brawa:  Nieźle, ale np. IMS ma sitka z otworami 0,3mm, czyli te twoje nie sądzisz że mogły by być ciut mniejsze niż 0,4mm nie przechodzi ci pył do kawy? ja miałem spore dziurki w sitku i w latte były widoczne drobinki które szły na dno, Teraz na IMS miele drobniej a drobinek nie ma. Być może najlepszym wiertłem byłoby 0,25mm lub 0,2mm żeby otwory były zbliżone do 0,3mm.
Kawa to zapach,aromat i smak, kofeina to dodatek.
Kawa z kolby >aeropress drobny filtr metalowy>Kalita wave > Express automatyczny>Hario V60> kawiarka>ekpress przelewowy >aeropress gruby filtr i papierowe> frenchpress>chemex

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi