Autor Wątek: kawiarka a kawiarka  (Przeczytany 5977 razy)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
kawiarka a kawiarka
« dnia: 19 Maj 2017, 15:25:01 »
Kawiarka kawiarce nierówna,  miałem  tanie  aluminiowe, zepsułem:) złamała mi się:)
miałem nierdzekę i ciekawe, ta sama kawa wychodziła z tej nierdzewkowej..mniej kawowa?  inny kolor,bledszy, objętości kawy i wody te same. Jak myślicie od czego to zależy? kształt? Proporcje objętość wysokość?
 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10486
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Maj 2017, 15:33:59 »
Skoro urządzenie jest zupełnie inne, to i kawa jest inna ;). Inny materiał i rozmiary --> inna charakterystyka, inne przewodnictwo cieplne, inny rozkład temperatury...

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Maj 2017, 16:03:08 »
Rozmiar sitka może być różny. A to wpływa na moc/intensywność naparu.
Ja mam no-name 2tz do którego wchodzi 8g przemiału. Mam też Bialetti 3tz gdzie wchodzi 18g.
1tz więcej, a kawy aż 2 razy więcej.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maj 2017, 08:54:00 »
Rozmiar sitka może być różny. A to wpływa na moc/intensywność naparu.
Ja mam no-name 2tz do którego wchodzi 8g przemiału. Mam też Bialetti 3tz gdzie wchodzi 18g.
1tz więcej, a kawy aż 2 razy więcej.

Podejrzewam, że to "no-name" jest odpowiedzią na Twoje wątpliwości :) Ktoś w Azji musiał stwierdzić że takie sitko jest okej i już, bez pojęcia o tym ile kawy potrzeba do zaparzenia.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Maj 2017, 10:45:03 »
Kupiłem kawiarkę stalową na płytę indukcyjną i nie udało mi się z niej uzyskać takiej kawy, jak ze starej aluminiowej Pezzetti.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maj 2017, 18:07:15 »
Deskowy - czy mógłbyś sprawdzić pojemność sitka (ile gram kawy wchodzi) i zbiorniczka wodnego (ile ml przy zalaniu pod zaworek) w modelu Bialetty Kitty 2tz ? Zastanawiam się nad jego zamóweniem u Was ale nie wiem czy nie będzie za mały.

Jeśli to nie problem chciałbym również poznać analogiczny pomiar na aluminiowym modelu tego samego producenta.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maj 2017, 11:29:25 »
Deskowy - czy mógłbyś sprawdzić pojemność sitka (ile gram kawy wchodzi) i zbiorniczka wodnego (ile ml przy zalaniu pod zaworek) w modelu Bialetty Kitty 2tz ? Zastanawiam się nad jego zamóweniem u Was ale nie wiem czy nie będzie za mały.

Jeśli to nie problem chciałbym również poznać analogiczny pomiar na aluminiowym modelu tego samego producenta.

Ok zrobiłem mały eksperyment iii tak, do kawiarki 2tz Bialetti mieści się około 12 g zmielonej kawy, do 3tz zmieści się około 18 g . Piszę około, bo dochodzi odchył w przemiale między róznymi młynkami (ja mieliłem na wilfie ustawionej na najdrobniejsze mielenie), nie ugniatałem kawy, wsypałem do sitka i wyrównałem zgarniając górkę.

Pojemność wody tak jak w opisie, 100 ml to max co z niej wyciśniesz.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6144
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Maj 2017, 14:31:20 »
Ja mam no-name 2tz do którego wchodzi 8g przemiału
Może to być też rozwiązanie wychodzące naprzeciw praktyce użytkowania tych urządzeń przez konsumentów. Otóż często spotykam się z tym, że ludzie wsypują do kawiarki 2 - 3tz, dwie łyżeczki mielonki, co daje właśnie koło 7-8g kawy. Inaczej jest wg nich za mocna :)
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2017, 14:34:07 wysłana przez krystians »

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Maj 2017, 15:19:31 »
często spotykam się z tym, że ludzie wsypują do kawiarki 2 - 3tz, dwie łyżeczki mielonki, co daje właśnie koło 7-8g kawy
mam takie same obserwacje, ludzie kupują za duże modele "na zapas" a potem sypią sito do połowy, co powoduje zupełnie nieprawidłową ekstrakcję.

Którys z producentów mógłby się pokusić o dołączenie do swojej kawiarki 2-3 sitek o różnej pojemności, np. przy 2tz o poj 8g, 10g i 12g. Użytkownik sypałby wtedy sito do pełna za każdym razem zyskując poprawną ekstrakcję, a moc naparu regulował sobie w prosty sposób dobierając odpowiednie do potrzeb sitko. A może któryś z producentów wpadł już na ten pomysł?
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2017, 15:23:31 wysłana przez grex »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Maj 2017, 15:20:03 »
Ja jeszcze jedną dziwną rzecz zauważyłem w porównaniu Venus 4tz do Moka Induction 3tz.
Otóż mają taką samą pojemność sitka.
Do obu wchodzi 14g drobno zmielonej Pellini Top, albo 18g trochę grubiej zmielonego jasnego singla z Salvadoru. Test zrobiony bez ubijania, tylko wyrównanie kawy pod rant linijką.
Dodatkowo pojemnik na wodę z Venus 4tz mieści 230 ml pod zawór, a Moka Induction 3tz mieści 200 ml. Więc wychodzi nieznacznie inne ratio przy zaparzniu w tych dwóch kawiarkach gdyż ilość kawy w sitku taka sama.

Zagadka:
3tz = 200 ml
4tz = 230 ml
Ile wynosi zatem 1tz? :)



Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6144
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Maj 2017, 15:39:33 »
1 tz to jest zdaje się porcja naparu, a nie wody w zbiorniku.  Klasycznie liczone było chyba podobnie objętościowo jak espresso. W ekstrakcji ważne jest ile tej wody fizycznie przepłynie przez kawę, z jakim ciśnieniem, w jakim czasie i przy jakiej temperaturze.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Maj 2017, 16:06:41 »
Też tak bym to rozumiał ale w różnych źródłach podany jest różny rozmiar tego klasycznego espresso.
W jednym sklepie 50ml, w innym 40ml, jeszcze indziej 20-30ml.

A ile w praktyce wyjdzie naparu to inna kwestia. W mojej Moka Induction 3tz nigdy nie udało sie uzyskać więcej niż 120ml naparu po nalaniu 200ml wody (różnymi sposobami, czy z zimną wodą, czy gorącą, czy większa moc, czy mniejsza moc grzania).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6144
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: kawiarka a kawiarka
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Maj 2017, 16:16:37 »
200 ml to trochę dużo się zmieściło jak na 3tz. To na pewno poniżej zaworu bezpieczeństwa? Może to 4tz a nie 3?

Co do objętości espresso jest ustalona na 25ml +/- 10% tyle że z cremą. W kawiarkach będzie więcej gramów, ponieważ cremy brak. Tym bym sięjednak nie przejmował ile wychodzi, ważne żeby było smacznie.
Z mojego doświadczenia najsmaczniejsza kawa z kawiarki jest gdy stosunek ilości kawy w sitku do uzyskanego naparu jest w okolicach 1:3,5.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2017, 16:19:29 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi