Autor Wątek: GIANNINI giannina > kawiarka luksusowa  (Przeczytany 5129 razy)

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: GIANNINI giannina > kawiarka luksusowa
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Maj 2023, 19:10:53 »

Odnoszę wrażenie, że kawa jest mniej kwaśna plus jej smak jest nieco bardziej 'czysty' - mam na myśli, że jej smak poszedł nieco w stronę lekkości takiej jak przy dripie lub areopresie, ale dosłownie delikatnie. Ponadto w filiżance nie pozostają drobinki kawy, co też w minimalnym stopniu wpływa na finalny odbiór całokształtu napoju

Potwierdzam, u mnie też ekstrakcja zachodzi łagodniej i wolniej

Wypróbuj koniecznie

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 399
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: GIANNINI giannina > kawiarka luksusowa
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Marzec 2024, 14:48:51 »
Mam ją 5 dni, wersja 1/3. Super.

Realnie to jest 1.5/3 - licząc po 40 ml . Po paru próbach takie wnioski:

Kawa powinna być zupełnie nie ubita i sitko/lejek nie do pełna. Ciemna ok. 6.5/13 gramów, średnia ok. 7/14 gramów.

Wody 85/150 gramów.

Uzysk ok. 62/122 g. Czyli ratio w obu wersjach identyczne, ale w opcji mniejszej kawa nieco smaczniejsza.

Moc palnika nieduża.

Wtedy wg mnie najlepszy smak. W necie zalecają 17-18 g kawy na 3 cup z delikatnym ubiciem. Absurd wg mnie - napar wychodzi smolisty, jest go niecałe 100 g, a w bojlerze jest takie ciśnienie, że para wychodzi ze szczeliny między zbiornikami.

Technicznie bez zarzutu, zamykanie bdb, nie trzeba żadnej wielkiej siły, dociskania itd. Mam egzemplarz outletowy z 2015 roku.

Polecam, poziom wyżej niż Bialetti Venus.
« Ostatnia zmiana: 10 Marzec 2024, 14:51:19 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5299
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: GIANNINI giannina > kawiarka luksusowa
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Marzec 2024, 19:16:37 »
👍
Dzięki Miro za przepis. Wypróbuje Twoje wskazówki. Ostatnio nie używałem GG, tylko hiszpańską Bra. Trzeba będzie pokombinować z przemiałem.
》tertium non datur《

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 399
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: GIANNINI giannina > kawiarka luksusowa
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Marzec 2024, 09:59:42 »
Dodam, że warto dać filtr papierowy, np. wycięty z filtra do V60. Ekstrakcja wtedy trochę równiejsza, ciastko kawowe równe,  napar czystszy, choć ciut delikatniejszy w smaku. Co ciekawe, uzysk przy mniejszej porcji wzrasta do 63-64 gramów.
Dodam, że na razie używam do tej kawiarki tylko fabrycznie mielonej (sic!) Kawy Lavazza Tierra for Amazonia oraz Tierra for Africa, wypalonych w październiku 2023. Bardzo smaczne, szczególnie ta druga, średnia arabica. Jak się skończą,  to przyjdzie czas na ziarniste.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 399
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: GIANNINI giannina > kawiarka luksusowa
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Marzec 2024, 11:55:06 »
Mam już dobre kawy, więc kawiarka pokazuje moc. Po testach stwierdzam, że generuje troszkę większe ciśnienie niż Bialetti Venus o prawie identycznej wielkości sitka i objętości wody, w opcji redukcji w Gianninie. Z papierowym filtrem czasem mielę tylko 5-10 klików grubiej niżdo espresso na Je-Plus, czasem dużo grubiej. Kawy już sypię więcej niż 7 gramów. Kawiarka ma większą niż Venus tolerancję na ilość wody i kawy oraz stopnia zmielenia, więc uwzględniając jeszcze reduktor można dostosowywać różne parametry do danej kawy i niuansować napary praktycznie jak w espresso, żeby z danego ziarna wyciągnąć pasujący smak. Oczywiście to inny typ naparu, ale w sumie nie gorszy.  Jestem bardzo zadowolony z zakupu.
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2024, 11:59:03 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi