Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224064 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #375 dnia: 02 Sierpień 2019, 19:20:26 »
@Marekjkraków

Sorry, że tak zapytam: Robisz to wszystko non stop? A płukałeś kolbę, grupę? Może spijasz "resztki"?

Twoja maszyna ma ćwierćlitrowy bojler - to chyba nie nadaje się do strzału za strzałem i chyba ekspres dobrał sobie wodę, dlatego spadła temp.

Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #376 dnia: 02 Sierpień 2019, 20:25:31 »
Nie no:) bez przesady:)


Kurde, a jak wam szybko spada temperatura? Zaczyna cię od temperatury i kończynie na jakiej

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #377 dnia: 02 Sierpień 2019, 22:26:30 »
Zanim zrobisz kawę robisz flush?
Jeżeli tak to zaczekaj aż zapali się lampka grzania i wtedy przestań lać wodę. PF z kawą podpinasz dopiero po jakiś 20 sek od zgaśnięcia lampki grzałki. Wtedy wszystko jest nagrzane i stabilne temperaturowo.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #378 dnia: 02 Sierpień 2019, 22:44:02 »
Ale w ekspresie MarkajKrakowa jest Pid, nie potrzeba patrzeć na jakieś lampki, flush także nie jest konieczny.
« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień 2019, 22:46:17 wysłana przez WS »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #379 dnia: 03 Sierpień 2019, 00:50:15 »
Kurde, a jak wam szybko spada temperatura? Zaczyna cię od temperatury i kończynie na jakiej

Za szybko piszesz :-) Sprawdź, zanim wyślesz :-)

Ja mam PID-a, ale nie mam termometra. Nie sprawdzam, bo nie sprawdzę bez urządzeń zewnętrznych (nie wiem nawet, czy by się dało). Kocioł ma za to 0,75l.

@WS

Ale ten ekspres ma mały bojler. Ile tu można robić kaw seriami? Przecież to nie tylko to, co idzie do filiżanki. A ile czasu trzeba, żeby nowo pobrana woda uzyskała należytą temperaturę? Myślę, że Marekjkraków ma z tym problem.
« Ostatnia zmiana: 03 Sierpień 2019, 00:59:35 wysłana przez rapoh »

Offline Marekjkraków

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Comandante c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #380 dnia: 03 Sierpień 2019, 07:51:36 »
Sory za pisownię. Piszę z telefonu, forum nie jest przystosowane. Żeby poprawić błąd muszę pół tekstu usuwać.

Na pewno nie mam problemów z temperatura. Pooglądałem filmiki na youtube. Wszystkim spada tak temperatura. 

Wcześniej kawa zwykła czarna wychodziła mi petarda. Tylko teraz z tym audunem mam problem.

Wczoraj wieczorem poszedłem do delikatesów(musiałem się napić czegoś i sprawdzić czy nie zepsuł mi się ten ekspres) kupiłem to;

bar italia saquella gran crema

Wyglądało najbardziej normalnie wśród tshibo i primy:)

Wróciłem do ustawień, 9 kliknięć comandante, 93 stopnie na PID, 25 sek, 17,5g/35g.

Crema tak  gruba mi wyszła ze na oczy takiej nie widziałem. W smaku 0 kwaśnego. Ciastko idealne, wszystko ok.

AUDUNa co kupiłem i próbuje zaparzyć to tak:
- pije, zostawiaM w ustach nie przełykam, to czuje po prostu kwas, jak bym miał kwasek cytrynowy w ustach.
Wypływam, nie ma co się oszukiwać i szukać cytrusów. Po prostu brak calkowoty smaku kawy. To nie posmak ani smak jakiś truskawek czy pomaranczy. Kwasek cytrynowy- tyle:)
- crema mizerna, zamieszanie to prawie nie ma
- już z 10 razy parzyłem za każdym razem coś innego. Dopiero 110 stopni zmieni smak, wtedy się przypala i jakoś to jest:) czy można na tak gorącej parzyć?
« Ostatnia zmiana: 03 Sierpień 2019, 07:58:53 wysłana przez Marekjkraków »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #381 dnia: 03 Sierpień 2019, 08:41:44 »
Myślę, że kwestie techniczne nie pozwalają Ci tego ziarna dobrze zaparzyć. Te ciemniejsze, włoskie kawy są zaś proste i łatwe, i pójdą dobrze na prostym sprzęcie. Zawsze dostaniemy dużo cremy i mocny napar. Łatwiej się to wszystko formuje...

Rwanda Mahembe jest świetnym ziarnem, bardzo je lubiłem. Bardzo lubię w ogóle ziarna z Rwandy. Możesz mi wysłać resztę tego co masz ;). Ciekawe co tam Audun wytworzył? W zamian dostaniesz coś stosownego ;).

Offline Ryan1985 Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Rocket R 58, Bialetti Venus 6 tz
  • Młynek: Fiorenzato F64 Evo
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #382 dnia: 03 Sierpień 2019, 08:46:58 »
Piłem jakiś czas temu Rwande Mahebe od Auduna i jakoś strasznie kwaśna nie była - doza ca. 18 g, pid 92 stopnie, czas ekstrakcji ca. 27-28 s., uzysk ca 36-40 g. Owszem dało się wyczuć lekką kwaskowość - jak dla mnie dominował posmak kojarzący się ze świeżym jabłkiem (papierówką) a nie cytryną.


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #383 dnia: 03 Sierpień 2019, 08:58:41 »
@WS

Ale ten ekspres ma mały bojler. Ile tu można robić kaw seriami? Przecież to nie tylko to, co idzie do filiżanki. A ile czasu trzeba, żeby nowo pobrana woda uzyskała należytą temperaturę? Myślę, że Marekjkraków ma z tym problem.

Kiedyś miałem ekspres z Pid-em i niewiele większym bojlerem. Czas na nagrzewanie wody, był mniej więcej równy temu, co trzeba było poświęcić na czyszczenie portafiltra, mielenie, dystrybucję itd. Tak, że w takim ekspresie, z prawidłowo ustawionym Pid-em, można rpbić jedną kawę za drugą. Przy założeniu, oczywiście, że to nie wyścigi.
A co do problemów MarkajKrakowa, to ma on dobrą kawę i przyzwoity ekspres. Tak, że problemem jest chyba on sam.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #384 dnia: 03 Sierpień 2019, 09:30:40 »
Tak, że problemem jest chyba on sam.

Dla tego napisałem, że zmiana kawy załatwi problem. przecież nikt nie powiedział, że trzeciofalowe espresso jest dla wszystkich.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #385 dnia: 03 Sierpień 2019, 12:05:02 »
Na pewno nie mam problemów z temperatura
Właśnie możesz mieć. Spróbuj przegrzać grupę, prysznic i pf temperaturą pary i krótkimi flushami a następnie ustawieniami pid określić zachowanie grzałki i jej agresywność ale tutaj musisz pozmieniać parametry p i d. 

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #386 dnia: 03 Sierpień 2019, 19:51:26 »
No faktycznie nie zauważyłem że ma PID'a... ale skoro pisze ze temp. mu spada aż do 87 stopni... może faktycznie przelać troszkę wody przez grupę do testów...

A zobacz może na jakiejś prostszej kawie...mi np. Ariadna od Antonia bez problemów wychodzi.



Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #387 dnia: 12 Sierpień 2019, 08:53:34 »
Hard Beans
Kolumbia Fernando Cardenas,
Castillo
Lactic
V60, metodą Hoffmana, 96degC

Bardzo słodka w stylu owoców tropikalnych, do tego kwasowość w rodzaju landyrnek albo kwaskowych żelków. Dość ciężka, czuć trochę "alkoholowych" smaków typu rum itp. jak w niektórych naturalach, ale czystsza i nie tak męcząca. Pewnie bardziej pasowałaby na chłodniejsze dni, ale ogólnie świetna. Super kawka, choć droga ;)

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #388 dnia: 13 Sierpień 2019, 11:05:59 »
Tę Rwandę od Auduna piłem, jak była sprzedawana jako espresso miesiąca u Deskowych. Wyśmienita kawa, wcale niespecjalnie kwaskowa, a patrzyłem we Flairze, w którym kwaski wychodzą dość mocno.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #389 dnia: 09 Wrzesień 2019, 15:05:44 »
brazylia-fazenda-moinho.jpg

Bardzo dobra kawa. Jak dla mnie dominujący migdał, marcepan).  Myślę, że zagości u mnie jeszcze nie raz. Java generalnie tylko raz mnie zawiodła. Ostatnio jakiś przelew podjeżdżał mi jakbym nie przelał filtra papierowego w kalicie, a robię to zawsze 3 razy. Masakra ...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi