Autor Wątek: Wolnoobrotowy młynek elektryczny  (Przeczytany 4966 razy)

Online tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« dnia: 06 Grudzień 2017, 19:42:29 »
Czy są jakieś wolnoobrotowe młynki elektryczne. Myślałem że są to Ceado i stąd ich wyższość, w 1 sklepie był opis 340rpm. Ale okazało się że to błąd w opisie. Widzę wyższość swojego ręcznego nad Fiorkiem, myślę że to kwestia szybkości mielenia.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Grudzień 2017, 19:48:57 »
Stożki będą zasadniczo kręcić się wolniej. Płaskie żarna niestety wymagają wyższych prędkości
LMWDP #469

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2017, 20:10:08 wysłana przez pj.walczak »

Online tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Grudzień 2017, 20:37:18 »
Albo cena galaktyczna, albo jeszcze niedostępny :(

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Grudzień 2017, 20:40:41 »
Fakt:)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Grudzień 2017, 21:05:18 »
Czy są jakieś wolnoobrotowe młynki elektryczne. Myślałem że są to Ceado i stąd ich wyższość, w 1 sklepie był opis 340rpm. Ale okazało się że to błąd w opisie. Widzę wyższość swojego ręcznego nad Fiorkiem, myślę że to kwestia szybkości mielenia.

Do espresso to min. żarna 64 mm w osiowym przemiale. Może być ta wartość też jako max dla średnicy żarna tak samo jak obroty 1360.  Będzie wszystko ok dla smaku, dla ekstrakcji niekoniecznie.
58 mm, no cóż. Przykro mi, jest to stanowczo za mało na potrzeby espresso.

Dwa miesiące temu przymierzałem się ostro do kupna młynka La San Marco SM 97 Istant. Żarna 84 mm, 800 obrotów / min. stosowna moc silnika, niezbyt szybki przemiał. Super regulacja przemiału jest w tych młynkach, do tego jeszcze jest wyciszona komora tnąca. Jak dla mnie same zalety.
Tym bardziej, że wiem jakie młynki robi ta firma bo sam mam model SM 92 z żarnami 64 mm tylko, że on jest z dozownikiem.
Cena za nowy SM 97 Istant to 4000-4200 brutto w zależności czy z laserem lub bez.
Kupić nie kupiłem, bo trafiłem w pewien temat w necie. Było w nim zdjęcie tulei regulacyjnej z gwintem zrobionym w aluminium. :picardpalm:  A mój SM 92 ma ten element zrobiony z mosiądzu. :ok:
Podziękowałem od razu za taki postęp techniczny.  :NO:

Suma wszystkiego złego na dobre i tak mi wyszła. Kupiłem kolejny młynek. Mam teraz 2 szt. które robią przemiał lepszy od EVO 64.  :taniec:






Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Grudzień 2017, 21:19:26 »
Patrz ja mam 58 mm i espresso wychodzi mi smaczne i powtarzalne, nie sprawdzałem na Tedipresso, tu być może ma to znaczenie. Mam też 47 stożkowe i espresso jest również smaczne i powtarzalne. Wydaje mi się też, że jest znaczna różnica między żarnem płaskim i stożkowym i nie można przekładać tej średnicy w porównaniu 1:1, chyba, że wyłożysz mi jakieś twierdzenie Tediego z zakresu fizyki fantastycznej.

Zawsze lubiłem Lema, może za kilka dekad Twoje twierdzenia odnajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości jak niektóre obrazy Lema. Doszlifuj jeszcze składnię, gramatykę i ortografię, popracuj nad warsztatem pisarskim a może nawet się to sprzeda.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Grudzień 2017, 21:24:26 »
Patrz ja mam 58 mm i espresso wychodzi mi smaczne i powtarzalne
Ja w swoim młynku mam żarna 54 mm, i wychodzi tak samo, czyli smacznie i powtarzalnie. Fatum jakieś, czy co ? :wow2:

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Grudzień 2017, 22:40:48 »
Do espresso to min. żarna 64 mm w osiowym przemiale.
O patrz, od kilku tygodni używam do espresso młynka z 38mm żarnami, a jest smacznie i powtarzalnie ???

Mam teraz 2 szt. które robią przemiał lepszy od EVO 64. 
Rozumiem, że możesz przedstawić sprawozdania z odpowiednich badań przemiału potwierdzających tą lepszość?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Grudzień 2017, 23:52:05 »
Co chcecie? Mi też "widzisię" min. 64mm ;). Ale to tylko ze względu na szybkość. Bo espresso jest ok także przy mniejszych ostrzach.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Grudzień 2017, 00:01:26 »
Jeśli rozmawiamy o "widzisię" to mi się całkiem podoba ta armata z żarnami 83 mm od Ceado z targów w Mediolanie. Ale dla mnie to nadal sfera fantastyki

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Grudzień 2017, 08:11:46 »
Tedi, trochę broni Cię to co napisał Andrzej w tym wątku

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5139.0

Niemniej, nie napisałeś o pojedynczej dozie w kontekście mniejszych żaren, napisałeś coś o złej ekstrakcji.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Grudzień 2017, 08:19:14 »


Mam teraz 2 szt. które robią przemiał lepszy od EVO 64. 
Rozumiem, że możesz przedstawić sprawozdania z odpowiednich badań przemiału potwierdzających tą lepszość?

Powiedz mi na czym ma polegać badanie które stwierdzi który przemiał jest lepszy?
Ja ten parametr sprawdzam na dwa sposoby, które znając życie są inne od Waszych. :mhh:



Co chcecie? Mi też "widzisię" min. 64mm . Ale to tylko ze względu na szybkość. Bo espresso jest ok także przy mniejszych ostrzach.

Espresso jest ok na potrzeby smaku czy przeprowadzenia ekstrakcji w stosownym czasie?
Pytam się, bo 3 dni zajęło mi sprawdzenie tylko jednego parametru by wiedzieć jaki wpływ na smak daje przemiał z żarna 58 mm a jaki z 64.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Grudzień 2017, 08:29:11 »
Proszę pozostać w temacie RPM i konkretnych modeli - dywagacje smakowe i średnicowe w innym miejscu proszę prowadzić.

Compak K10 Conic u nas ma 340 rpm (230V, 50Hz), za oceanem 265 rpm (110V, 60Hz). Chyba koło 1300€ w wersji z dozownikiem...
LMWDP #469

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wolnoobrotowy młynek elektryczny
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Grudzień 2017, 08:29:53 »


Pytam się, bo 3 dni zajęło mi sprawdzenie tylko jednego parametru by wiedzieć jaki wpływ na smak daje przemiał z żarna 58 mm a jaki z 64.

Jakiego parametru? Pytam bo zastanawiam się jaki parametr należy sprawdzić, żeby wiedzieć czy na smak wpływa różnica średnicy żaren. Wydawało mi się, że smak to już parametr, który można wtedy sprawdzić jedynie organoleptycznie i to jedyny sposób, ale może jest jakiś parametr, który bezsprzecznie może w przewidywalny sposób wpłynąć na smak u każdego bez wyjątku. Zdziwiłoby mnie to bo smak jest pojęciem względnym, dla każdego innym, patrz twoje tedipresso.


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi