Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066199 razy)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3795 dnia: 26 Sierpień 2020, 13:22:28 »
W e61, po zamknięciu zawór powinien się otworzyć i zwolnić ciśnienie (dolna część grupy).
Dokładnie tak się u mnie dzieje - jednak ciastko wychodzi z wodą na powierzchni. Na poprzednim prysznicu tego nie miałem. Udało mi się pożyczyć standardowy prysznic IMS 200 i rezultaty są dwa - płaskie ciastko, ale z wodą.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3796 dnia: 26 Sierpień 2020, 13:56:33 »
Abstrahując od smaku, zobacz co się stanie jak zmielisz grubiej i zwiększysz dozę o 1 gram.
Czy wtedy będzie sucho?

Mokre ciasto jest uciążliwe jeżeli chodzi o higienę i ergonomię użytkowania ale nie ma wpływu na smak.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3797 dnia: 26 Sierpień 2020, 13:57:54 »
Mi zostaje trochę wody na ciastku ale wychodzi ładnie czysto. Jak dokrecalem mocniej to znowu mi przyklejało się do prysznica wiec ignoruje to:) ważny smak tak jak mówią.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3798 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:14:50 »
Abstrahując od smaku, zobacz co się stanie jak zmielisz grubiej i zwiększysz dozę o 1 gram.
Czy wtedy będzie sucho?
Sprawdzone - dalej mokro. Za chwilę rozpoczynam nową paczkę kawy - zobaczymy co wtedy będzie się działo. Może akurat przy tym konkretnym ziarnie tak wychodziło...

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3799 dnia: 12 Wrzesień 2020, 18:15:40 »
Cześć,

Kupiłem sitko VST 15g. Doza 15g wymaga drastycznej zmiany nastawienia młynka.

Wcześniej podwójne sitko Profitec mieściło 20-21g mielone na ustawieniu 15-20 w zależności od kawy. Ciastko było suche, sitko czyste po wyrzuceniu ciastka.

Z VST przy 15g muszę mielić na 6-7 (kawa Brazylia Mogiana od Manufaktury Kawy). Ciastko mokre, w miarę zwarte, ale jednak rozpadające się. Dodatkowy gram kawy niewiele zmienia.

Smakowo nie czuję specjalnych zmian, więc założony cel zmniejszenia dozy osiągnięty.

Czy ktoś używa sitka VST 15g z dozą 14-16g i uzyskuje eleganckie suche ciastko? Czy może to sitko zostało zaprojektowane z założeniem, że ciastko po ekstrakcji nie będzie suche?

I drugie pytanie: czy zmiana ustawienia młynka była u Was równie drastycznie jak u mnie?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3800 dnia: 12 Wrzesień 2020, 18:32:00 »
Ja używam VST 15. Najczęściej dozy 14-14,7 g.
To trudne sitko, wymaga bardzo drobnego przemiału (ja np. jestem na skali mojego młynka na ustawieniach makro 2-3, przy VST 20, mielę grubiej o 1-2 ustawienia - czyli nadal w dole skali), oraz poprawnej dystrybucji. Młynek masz bardzo dobry, dystrybucja w przypadku Niche, kwestia treningu i czasu. Więc będzie coraz lepiej.
Sitka VST są dość głębokie, masz większą przestrzeń pomiędzy kawą a prysznicem. Jeżeli połączysz to z drobnym przemiałem, to może się okazać, że Twój ekspres mam problem z odsysaniem wody. U mnie ciasto jest suche, ale to specyfika dźwigni, przepycha całą wodę przez ciastko. Poza estetyką i uciążliwym czyszczeniem, mokre ciastko nie ma wpływu na smak. 
W Niche używasz dysku (anty-popcorning)? Jak tak, możesz zdjąć, będziesz mógł mielić grubiej.

PS. Fajnie, że coraz więcej osób używa 15 :).
« Ostatnia zmiana: 12 Wrzesień 2020, 18:39:38 wysłana przez pj.w »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3801 dnia: 12 Wrzesień 2020, 19:50:25 »
Ja przy VST 15 również ciastko mokre .

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3802 dnia: 12 Wrzesień 2020, 22:30:02 »
Dzięki za szybką odpowiedź.

Potwierdzam trudność. Kribli Grabli bardzo sie przydaje.

W Niche używam dysku, bo z nim przyjechał. Jaki byłby cel mielenia grubiej?

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3803 dnia: 13 Wrzesień 2020, 12:07:32 »
Mam VST 18 i ciastko też mokre. Próbowałem mielić grubiej, ale to nic nie dawało. Espresso lało się zbyt szybko.
Po prostu zaakceptowałem to, że musi być lekko mokre, choć, w związku z tym, że sitko jest głębokie, to nie brudzi bardzo sitka. Zawsze po zrobieniu espresso i tak puszczam wodę na sekundę i przecieram sitko.

Ps. Raz ciastko zostało na sitku po zdjęciu kolby. Nie wiem czy to dlatego, że było zbyt mokre czy co...

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3804 dnia: 13 Wrzesień 2020, 16:02:46 »
Ja mam 15, 18 i 22 g VST i każde jest mokre bez znaczenia czy wsypię 14,5, czy 17 g do 18 gramowego. Ciastko odpada, kawa jest taka jaka powinna być.


ps też mi się zdarzyło przyklejone ciastko do prysznica ale było za grubo zmielone wtedy.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3805 dnia: 13 Wrzesień 2020, 16:34:19 »
Mam VST 18 i ciastko też mokre. Próbowałem mielić grubiej, ale to nic nie dawało. Espresso lało się zbyt szybko.
Po prostu zaakceptowałem to, że musi być lekko mokre, choć, w związku z tym, że sitko jest głębokie, to nie brudzi bardzo sitka. Zawsze po zrobieniu espresso i tak puszczam wodę na sekundę i przecieram sitko.

Ps. Raz ciastko zostało na sitku po zdjęciu kolby. Nie wiem czy to dlatego, że było zbyt mokre czy co...
To działa tak że jeśli drobniej mielisz to musisz trochę zwiększyc dozę, jeśli grubiej to zmniejszyć. Jeśli jest trochę grubiej a doza została to lubi się przykleić bo nie ma wilgoci przy górze i zasysa

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3806 dnia: 14 Wrzesień 2020, 10:48:56 »
Tak wygląda ciastko z VST 15 z LR.
Doza 15 gram, kawa Square Mile Coffee RED BRICK.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3807 dnia: 14 Wrzesień 2020, 12:11:22 »
Ogólnie jeżeli jest miejsce pomiędzy ciastkiem a grupą to zostanie tam woda. Trójdrożny w zależności od ekspresu coś z tym zrobi ale zupełnie nie osuszy. A wtedy w zależności od grubości przemiału albo zostanie ona na górze (przy drobnym przemiale) albo pójdzie w dół i rozciapta ciastko (przy grubszym przemiale). Także jak ktoś bardzo chce się jej pozbyć to oprócz przemiału trzeba regulować dozę.

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3808 dnia: 15 Wrzesień 2020, 22:14:02 »
Tak wygląda ciastko z VST 15 z LR.

Nie no to jest elegancja. W moim przypadku ciastko rozpada się i trzeba ręcznie opróżniać sitko, ale smak jest naprawdę dobry.

Zauważyłem, że przy tym sitku 15g lepiej jest naprawdę delikatnie ubijać. Przy silnym tampowaniu kawa wypływa w sposób nierówny i ekstrakcja jest szybka. Jak ubijam lżej, ekstrakcja jest spokojniejsza i trwa dłużej. Do dystrybucji używam Kribli Grabli.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3809 dnia: 16 Wrzesień 2020, 11:26:00 »
Silnym tampingiem prowokujesz kanałowanie. Dobrej jakości przemiał wystarczy lekko wyrównać, silnie na tyle tylko by prysznic nie rozwalił ciacha.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi