Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1066691 razy)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3780 dnia: 20 Sierpień 2020, 19:36:14 »
Zejdź z dozą.
Mielisz na Pharos czy C40?

Dlaczego proponujesz zejść z dozą? Sitko IMS 18-20. W teście monety 50 groszy nawet przy 21,5g minimalny odcisk...

Mielę na Pharos'ie.

zmniejsz dozę (18-19gram ?, nie wiem jakie sitko), miel drobniej, dłuższa preinfuzja
Zależy od ekstrakcji ale ratio w zakresie 2-3 do 1.

Preinfuzji nie zrobię niestety bo pompa wibracyjna...

Czasy ekstrakcji rzędu 40s są w porządku?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3781 dnia: 20 Sierpień 2020, 19:41:40 »
Niższa doza = wyższa ekstrakcja.
Możesz sprawdzić jak poradzi sobie C40 z jasnym paleniem. Nitro Blade dawał radę, nie wiem jak IH.
Bez preinfuzji, 40 sekund to już dość długo. Nie przekraczałbym 35 sekund na Twoim miejscu.
Generalnie, wysoka temperatura, mniejsza doza (ale taka aby nie powodowała nierównomiernej ekstrakcji), drobny przemiał i większy uzysk.


Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3782 dnia: 24 Sierpień 2020, 10:18:12 »
Niższa doza = wyższa ekstrakcja.

To była ta rada, której potrzebowałem - ekstrakcja bardzo się poprawiła, smak również. W efekcie moja "niechciana" kawa szybko się skończyła  :).

Rada o zmniejszeniu dozy była dla mnie ciężka do przyswojenia, również dlatego że walczę z "dołkami" w ciastku. Wydawało mi się, że wyższa doza trochę zmniejsza problem.
Załączam zdjęcia mojego ciastka - ekstrakcja przebiega wzorowo - żadnych kanałów, bardzo równa, do niczego nie mogę się doczepić - no ale jednak zawsze pojawiają się te dziwne dołki.

Jaka może być przyczyna ich powstawania?

skansen

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3783 dnia: 24 Sierpień 2020, 10:25:57 »
Załączam zdjęcia mojego ciastka - ekstrakcja przebiega wzorowo - żadnych kanałów, bardzo równa, do niczego nie mogę się doczepić - no ale jednak zawsze pojawiają się te dziwne dołki.
Jeśli używasz prysznica IMS sprawdź, czy da się ustawić prysznic względem krążka dyspersyjnego w taki sposób, żeby otwory w krążku nie trafiały w otwory w prysznicu (zagadnienie opisywane m.in. tutaj).

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3784 dnia: 24 Sierpień 2020, 10:40:01 »
Jeśli używasz prysznica IMS sprawdź
Używam, niby próbowałem nim kręcić, ale może niewystarczająco. Temat, który podlinkowałeś widziałem, kilka podobnych również. Wydaje mi się, że we wszystkich tych przypadkach układ dołków był symetryczny i same dołki były podobne średnicą i głębokością - u mnie są one ułożone nierówno i różnią się od siebie.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3785 dnia: 24 Sierpień 2020, 11:05:29 »
Śledząc kompatybilność pryszniców IMS (wszystkie do E61 pasują do Bezzery wg strony producenta) zauważyłem szczegół, na który wcześniej nie zwróciłem uwagi. Ja mam prysznic E61200RNT - cała powierzchnia jest pokryta otworkami.  Natomiast w modelach E61200NT i  E61200IM środek powierzchni jest zatkany. Może stąd te dołki u mnie...?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3786 dnia: 24 Sierpień 2020, 11:14:51 »
Grupa E61 wymaga zatkanego środka.
Te z otworami na całej powierzchni za to świetnie sprawdzają się w dźwigni.

Mam jeden prysznic z zatkanym środkiem od Londinium, (zanim zaczęli stosować IMS z pełnymi otworami).
Mogę odstąpić. Albo jak jeszcze masz wróć do oryginalnego i zobacz czy to coś zmienia.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2020, 11:18:23 wysłana przez pj.w »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3787 dnia: 24 Sierpień 2020, 12:27:50 »
Niższa doza = wyższa ekstrakcja.

To była ta rada, której potrzebowałem - ekstrakcja bardzo się poprawiła, smak również. W efekcie moja "niechciana" kawa szybko się skończyła  :).

Rada o zmniejszeniu dozy była dla mnie ciężka do przyswojenia, również dlatego że walczę z "dołkami" w ciastku. Wydawało mi się, że wyższa doza trochę zmniejsza problem.
Załączam zdjęcia mojego ciastka - ekstrakcja przebiega wzorowo - żadnych kanałów, bardzo równa, do niczego nie mogę się doczepić - no ale jednak zawsze pojawiają się te dziwne dołki.

Jaka może być przyczyna ich powstawania?
Dołki nie wyglądają tragicznie, ale nie zakrycie szczeliny w E61 może je powodować. Nie wyglądają, na mocne kanały (dziurka w dół).

Zmniejszenie dozy powoduje: podwyższenie temperatury ciastka kawy i większą ekstrakcję. Ciastko jest też mniej stabilne, wyższa szansa na kanały od optimum.
Dodatkowo zmniejszając dozę możesz mielić drobniej.

Wyższa doza od optimum, może pokazywać stabilne ekstrakcje, ale kawa może być pod-ekstraktowana, szczególnie że mielisz grubiej.
Są uznawane dwa optima ekstrakcji:
słodka kawa 16-16.5% (uzyskiwana często przez duże dozy i mniejsze ratio)
I optymalna kawa >18.5-19%
17-18% smakuje kiepsko i kwasem...

IMO lepiej mieć trochę mniej niż więcej. Na max w ciastku dla danej kawy masz test monety. Można oczywiście dać więcej ale celujesz w ekstrakcje 16% tutaj...

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3788 dnia: 24 Sierpień 2020, 13:21:25 »
Określenie "zmniejszenie dozy" jest dość mgliste. Przykładowo schodząc z 18g na 16g, starając się trzymać uzysk na założonym przez siebie poziomie zmniejszając dozę można:
- zmielić drobniej, zachowując uzysk (np. 1:2 czyli 32g) i czas ekstrakcji,
- zachować stopień zmielenia oraz uzysk (32g) a w wyniku czego czas się skraca,
- zachować stopień zmielenia, utrzymać czas ale zwiększyć uzysk by zgadzał się z tym z większej dozy czyli z 16g kawy otrzymać 36g naparu,
- zmielić drobniej, podciągnąć uzysk z 16g ziaren na 36g naparu, wydłużając czas.

I każdy efekt będzie inny.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3789 dnia: 24 Sierpień 2020, 14:36:59 »
Oczywiście, pomijając że standard (dla mnie) to jest ustalić najpierw dozę espresso, a ustawienia młynka, ratio itp. dostosować eksperymentalnie.
1g mniej w sitku zazwyczaj oznacza 1-2 kroki regulacji młynka.

Punkt wyjściowy dla ustalonej dozy gto  zazwyczaj 2:1 i czas ~30s. Ważniejsze jest aby preinfuzja i przepływ była równa.
Dużo zależy od kawy.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3790 dnia: 25 Sierpień 2020, 17:06:18 »
Grupa E61 wymaga zatkanego środka.
Fact - checked. Na innym prysznicu idealnie płaskie ciastko...

Za to pojawiła się dla mnie nowość - ciasto z wodą na wierzchu zaraz po wyjęciu z PF'a. Sitko VST 15g, doza 15g, 30s/30g. Przejmować się tym?

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3791 dnia: 25 Sierpień 2020, 19:40:56 »
Czy zawsze uzysk powinien być w stosunku 1:2? Czy dobrze rozumiem, że w takim przypadku np doppio, które ma 60gr powinno być zrobione z 30gr kawy?
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3792 dnia: 25 Sierpień 2020, 19:56:25 »
Nie zawsze uzysk musi być 1:2, aczkolwiek to bezpieczny punkt startu.
Najczęściej podwójne sitka mają pojemność 14-20 gram. Trzymając się uzysku 1:2 gramatura espresso będzie w przedziale 28-40 gram.

Jeżeli chcesz mieć z jakiegoś powodu 60 gram (pewnie ktoś podał uzyska w ml a nie gramach, stąd zamieszanie), przy standardowych sitkach musisz iść w uzysk 1:3 (co nie jest błędem jeżeli wie się co się robi, tradycyjne włoskie espresso to mniej więcej taka receptura, 7 gram kawy i około 20 gram uzysku).

ciasto z wodą na wierzchu zaraz po wyjęciu z PF'a. Sitko VST 15g, doza 15g, 30s/30g. Przejmować się tym?
Raczej nie pod kątem smaku. Pytanie bardziej techniczne czemu ekspres nie zasysa tej wody z powrotem po zakończeniu ekstrakcji. Może czyszczenie się przyda?
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień 2020, 20:34:03 wysłana przez pj.w »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3793 dnia: 25 Sierpień 2020, 21:25:37 »
Raczej nie pod kątem smaku. Pytanie bardziej techniczne czemu ekspres nie zasysa tej wody z powrotem po zakończeniu ekstrakcji. Może czyszczenie się przyda?
Ekspres jest utrzymany, nie chwaląc się :), we wzorowej czystości ;). Gdzie jeszcze mogę szukać powodu?

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3794 dnia: 26 Sierpień 2020, 11:38:26 »
W e61, po zamknięciu zawór powinien się otworzyć i zwolnić ciśnienie (dolna część grupy).

W dźwigni trzeba poczekać, jak otworzę zaraz jak skończy kapać to będzie bardzo mokre i pod ciśnieniem. Jak poczekam x sekund to będzie suche itp.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi