Autor Wątek: DRIP - wysoka temperatura zaparzania  (Przeczytany 23229 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #90 dnia: 15 Styczeń 2020, 13:08:40 »
warto wyciągnąć z kawy całą dobroć jaką ma. Więc dla mnie czym goręcej tym lepiej
Ale nie zawsze więcej (w tym przypadku temperatury) znaczy lepiej. Zgadzam się, że 'just of the boil' upraszcza pewne rzeczy. Ale używamy nie tanich ziaren, poszukujemy najlepszego smaku, więc nie powinniśmy upraszczać. Zresztą wynik to nie tylko czas, gramatura, temperatura, przepis, woda, ale też ziarno, sposób wypalenia, osobiste preferencje. Nie bez powodu nawet palarnie rekomendują różne temperatury (no dobra, dla V60 nie spotkałem się rekomendacją <92C).

Pobawiłem się kilka dni w te wyższe temperatury i wyniki potwierdziły wcześniejsze moje obserwacje - wyższa temperatura i mieszanie dają bardziej zbalansowany napar, niestety kosztem np nut owocowych.


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #91 dnia: 15 Styczeń 2020, 13:12:54 »
W okolicy Rabki 96 stopni,
Nie wiem co to znaczy w okolicach Rabki, ale w Rabce-Zdrój położonej na wysokości 500 m n.p.m. przy ciśnieniu atmosferycznym 955 hPa temperatura wrzenia wody to 98,4 °C.

To w ilu stopniach nie dam rady wyciągnąć 20% ekstrakcji?
Nie wiem do czego się odnosisz, jeśli do wypowiedzi Szczympka, to w niższych temperaturach niż od razu poniżej wrzenia, nie wyciągniesz "najlepszego" czymkolwiek to jest wg Szczympka.

Jak chcesz wyciągnąć z kawy co najlepsze to zalewasz zaraz po zagotowaniu

niestety kosztem np nut owocowych
A to już zależy od ziaren i pewnie innych czynników. Z mojego doświadczenia nie koniecznie nuty te są mniej wyraziste. Zdarzało mi się, że zalewając wodą 97-98 °C miałem bardzo wyraźną owocową kwasowość. Jednak była agresywna i mało zniuansowana w porównaniu do zaparzenia temperaturą 94 °C.

wyższa temperatura i mieszanie dają bardziej zbalansowany napar
Miałem podobne doświadczenia, tzn kawa jest słodsza, prostsza w odbiorze i profil większości kaw wychodzi w zbliżony sposób co jak komuś odpowiada, to może być jak najbardziej pożądane.  Także co kto lubi dlatego jestem daleki od autorytarnego stwierdzenia jak jest najlepiej.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2020, 13:47:31 wysłana przez krystians »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #92 dnia: 15 Styczeń 2020, 13:57:46 »
To może takim razie, dojdziemy do poszumienia patrząc na sprawę z dołu i damy jakiś punkt wyjścia do ewentualnych własnych eksperymentów.
Zakładając już rozgrzany, dripper, serwer, nie schodzimy z temperaturą w czajniku poniżej, 95C? (Co po przelaniu w temperaturze pokojowej da pewnie 94C).

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #93 dnia: 15 Styczeń 2020, 22:16:57 »
Nie wiem co to znaczy w okolicach Rabki, ale w Rabce-Zdrój położonej na wysokości 500 m n.p.m. przy ciśnieniu atmosferycznym 955 hPa temperatura wrzenia wody to 98,4 °C.

Ups, mój błąd. Źle spojrzałem na tabelkę. Chodziło mi o Kuźnice w Zakopanem. Na wysokości 1000 m n.p.m przy ciśnieniu 898 hPa temperatura wrzenia to ok 96 stopni. Dzięki za czujność.
nie wyciągniesz "najlepszego" czymkolwiek to jest wg Szczympka.
Padła na to odpowiedź:
ja osobiście, uważam, że w przypadku kaw speciality, warto wyciągnąć z kawy całą dobroć jaką ma.
A sam sobie odpowiedziałeś, o tu:
Zdarzało mi się, że zalewając wodą 97-98 °C miałem bardzo wyraźną owocową kwasowość.
Wg mnie to "najlepsze"  to maximum tego co kawa ma do zaoferowania zanim wkradnie się niechciana gorycz, powodowana przez nadekstrację. Maksimum nut kwiatowych, słodkich czy czekoladowych w zależności od kawy i jej przeznaczenia.
A później przez zabawy z przemiałem czy dozą dostrajam ją pod swoje preferencje. 
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2020, 22:22:07 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #94 dnia: 15 Styczeń 2020, 22:18:02 »
Nie wiem do czego się odnosisz
Do tych zbyt sztywnych, jak na kawę, ram, które w tym wątku są zbyt twardo postawione. ;)

Dziś zaparzyłem wodą 77°C (w konwece), a w cyfrach wyszło ponad 20% ekstrakcji. Kawa jak najbardziej do wypicia.

Dla mnie cuppingowe 93°C są znakomitym punktem wyjścia. I tak się zastanawiam, po co te WBrC skoro tak mało pola (just of the boil) do popisu? ;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #95 dnia: 15 Styczeń 2020, 22:29:36 »
Dla mnie cuppingowe 93°C są znakomitym punktem wyjścia.
Dla mnie nie, bo nawet jak zrobisz świetną kawę to nie masz pewności czy nie możesz zrobić lepszej. Jak używasz jak najgorętszej wody to odchodzi Ci jedna zmienna.
I tak się zastanawiam, po co te WBrC skoro tak mało pola (just of the boil) do popisu?
Kasa, kasa, kasa (SCA ~300zł za uczestnika + członkostwo) i trochę zabawy. Poza tym sędziowie mają się nie poparzyć podczas picia, a często bywa, że im chłodniejsza kawa, tym więcej aromatów się otwiera.
Te ich przepisy też mocno ograniczone, bo wymuszają dużo, szybkich zalań albo małe porcje więc jeszcze kreatywność ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #96 dnia: 15 Styczeń 2020, 22:51:31 »
ej skąd wy te ciśnienie bierzecie? 955? jak najniższy rekord Polski to 960 chyba było ;) 890 na 1000npm da trochę ponad 1000 dla znormalizowanego. A wogóle rabka jest ile? 600npm? to nawet jak 955 będzie bezwzględnym to da podobną co ta wartość dla kuźnic i w okolicy jedno-atmosferycznego 1013 się kręcicie ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #97 dnia: 15 Styczeń 2020, 23:08:35 »
A tu ciśnienie jakie podają?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #98 dnia: 15 Styczeń 2020, 23:22:39 »
Ha faktycznie za nisko :) szkoda że nie ma legendy, pewnie gdzieś w info będzie, a szkoda że podają taką. Zwłaszcza że izobary już do poziomu morza są z wyraźną informacją http://pogodynka.pl/polska/cisnienie wolę meteo.pl :D

a wogóle to niepotrzebnie wyskakuję, skoro do gotowania i tak was bezwzględne interesuje bardziej, przepraszam

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #99 dnia: 16 Styczeń 2020, 01:13:01 »
Ano bezwzględna, zredukowana do poziomu morza nie bardzo się przyda do wyliczenia temperatury wrzenia. ;)

Meteo było świetne kilkanaście lat temu. Od kilku lat coraz mniej dokładne te ich prognozy. Jednak dla mnie idealna forma przedstawiania danych pogodowych. Wszystko widać jak na dłoni.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2020, 01:15:19 wysłana przez krystians »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #100 dnia: 16 Styczeń 2020, 10:17:16 »
Ja po preinfuzji zalewa na raz. Nie dogrzewam już wody między preinfuzją a pełnym zalaniem.
W przypadku dwu lub więcej zalań, dogrzewacie wodę, czy powoli się studzi w czajniku?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #101 dnia: 16 Styczeń 2020, 10:44:01 »
Czy można to wszystko krótko podsumować? Większa temperatura = większa intensywność. Mniejsza temperatura = mniejsza intensywność. Do jasnych kaw stosowna jest większa temperatura, a do ciemniejszych mniejsza temperatura wody. Reszta jest grą, próbą, testowaniem, eksperymentem.

Osobną, ważną rzeczą jest kwestia dokładności pomiarów i przyrządów pomiarowych. Ale nie starałbym się jej zgłębiać do tak banalnej czynności jak codzienne zaparzanie kawy...

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #102 dnia: 16 Styczeń 2020, 10:48:13 »
Ja zalewam na 3 razy + preinfuzja. Między preinfuzją a pierwszym zalaniem nie dogrzewam, przed drugim czasami a przed trzecim zawsze bo już za chłodna się robi...

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #103 dnia: 16 Styczeń 2020, 11:36:47 »
Ja po preinfuzji zalewa na raz. Nie dogrzewam już wody między preinfuzją a pełnym zalaniem.
W przypadku dwu lub więcej zalań, dogrzewacie wodę, czy powoli się studzi w czajniku?
Robie dokładnie tak samo. Wyczuwam więcej słodyczy i fajniejszy balans miedzy słodyczą i kwasowoscia
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: DRIP - wysoka temperatura zaparzania
« Odpowiedź #104 dnia: 16 Styczeń 2020, 13:21:58 »
A jak długo u Was to główne zalanie trwa? Dla przykładu 300ml wlewacie w 5s, czy powoli celując w środek lub robiąc okręgi?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi