Autor Wątek: Aeropress, Skerton i mniejsze zło....  (Przeczytany 2444 razy)

Offline VandlSavage

  • Wiadomości: 6
Aeropress, Skerton i mniejsze zło....
« dnia: 19 Kwiecień 2020, 12:35:04 »
Cześć wszystkim, przychodzę do Was z pytaniem odnośnie pewnego wyboru. Zacznę może od tego że ostatnio postanowiłem przestawić się na alterantywy, zakupiłem aeropress i stwierdziłem że warto by dołożyć do tego młynek. Po wielu godzinach lektur na naszym forum i innych stronach, miałem dość duży problem, ponieważ budżet bardzo ograniczony( poki co max 200zł), a z lektur wynikało że czy kupię porlexa, rhino czy hario, to nie będzie miało w gruncie rzeczy żadnego znaczenia, bo przemiał i tak będzie pozostawał wiele do życzenia. Trafił się używany Skerton za mniej więcej połowe wartości rynkowej, więc stwierdziłem że i tak nic taniej nie kupię. I tu zaczynają się problemy. Byłem gotów na brak cudów w przemiale, ale przyznam szczerze że lepsze efekty smakowe uzyskiwałem dotychczasowo na udarowym młynku ostrzowym. Sugerując się poradnikami regulacji  znalezionymi w internecie, próbowałem zarówno dość drobnego przemiału(tu jest problem z przeciśnięciem tłoka), jak i grubego( tu znów ponad połowa wagi odmierzonej kawy to pył), jednak rezultaty smakowe są jednakowo słabe(jak mówiłem na ostrzowym było lepiej, aczkolwiek też bez szału). Zapytacie na pewno jakiej kawy używam, cóż tutaj jestem świadom że z gówna bata nie ulepię, jest to jakaś lavazza. Przechodząc do sedna, mam zamiar zakupić jakąś kawę speciality i tu staję przed dość trudnym, przynajmniej dla mnie wyborem. Czy lepiej będzie kupić kawę zmieloną pod aeropress ryzykując utraty smaku, czy też kupić w ziarnach i spróbować ją zmielić samemu, mając na uwadzę jakość przemiału Skertona? Z góry przepraszam za przydługi wywód i dziękuję za porady.

Ps. A co do samego Skertona mam zamiar przeprowadzić na nim jakiś tuning w celu stablizacji.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Aeropress, Skerton i mniejsze zło....
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Kwiecień 2020, 17:34:25 »
przy tej kawie ciezko na jakiekolwiek rezultaty. Tu tez nie chodzi bys wydawal nie wiadomo ile na kawe segmentu specialty... Kup po prostu kawe z lokalnej palarni i sprawdz. Proponuje nawet wez sobie paczke ziaren i paczke zmielona, zobaczysz jak powinien wygladac przemial, bedziesz mogl zrobic jedna z mlynka swojego i jedna z juz zmielona. Jesli jestes na poczatku drogi mimo zmielenia i tak bedzie smakowac duzo lepiej niz to co piles do tej pory. Nie kieruj sie tym ze drogie dobre kawy dadza Ci najlepszy smak... wcale tak byc nie musi a szkoda sie zawiesc i za to przeplacic. Kup cos świeżego i nie spalonego a bedziesz zadowolony, to tez narazie wystarczy by dojsc do wprawy.

stabilizacja cos poprawia choc wiem ze sa osoby ktore mowily ze roznicy nie czuja.. kwestia czy dasz rade wykonac to tanim kosztem bo te przerobki sa kosztowne jesli kupujesz gotowe i traci to sens
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2020, 17:37:24 wysłana przez minero »

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Aeropress, Skerton i mniejsze zło....
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Kwiecień 2020, 21:40:06 »
Ja sam mam skertona plus, nie wiem czy jest duża różnica między zwykłym a wersją plus, ale - tak, przemiał jest słaby, widać to gołym okiem, jednak nawet z tego przy dobrych ziarnach można uzyskać naprawdę dobrą kawę. Robię nawet dripa z tym młynkiem i da się, choć łatwo nie jest i na pewno będę chciał już niedługo zaopatrzyć się w porządny młynek; jako pierwszy młynek hario jeszcze przejdzie ale po pewnym czasie trzeba dorosnąć  ;)
Co do kawy zmielonej czy w ziarnach -  niektóre palarnie mają opcje próbek 50g lub małych porcji po 100g, więc tak jak pisze minero polecam kupić trochę takiej trochę takiej i samemu sprawdzić, a niezależnie od tego i tak będzie wielka różnica w porównaniu do lavazzy.

Offline VandlSavage

  • Wiadomości: 6
Odp: Aeropress, Skerton i mniejsze zło....
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Kwiecień 2020, 13:32:03 »
Dziękuję za odpowiedzi, zrobię tak jak mówicie, przede wszystkim zaopatrzę się w lepszą kawę. Jeszcze pytanie co do samego młynka, czy to normalne że zmielenie ~20g dość drobno zajmuje mi prawie 5 minut ciągłego i dość energicznego kręcenia(grubszy przemiał wcale nie lepiej)? Dodatkowo mam problem z ustaleniem grubości, nawet na 4 'ząbek' od lekkiego zakręcenia nakrętki przy zblokowaniu żaren, przemiał daje taki rezultat, że nie jestem w stanie przecisnąć tłoka do końca, a raczej na brak siły nie narzekam...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress, Skerton i mniejsze zło....
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Kwiecień 2020, 13:53:30 »
Ceramiczne stożki mielą bardzo długo i nierówno. Jeśli zatyka się AP, to znaczy, że musi być dużo pyłu. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na dobry młynek, to kup chociażby używany czy outletowy Severin 3833 albo Nivona Cafe Grano 130,  do 200 zł powinno udać się znaleźć. Do domowych zastosowańto fajne, niedrogie młynki. Nowe w okolicach 300 zł. Ewentualnie poszukaj ręcznego 1zpresso Q, będziesz miał w podobnej cenie jeszcze lepszą jakość.

Na pewno lepsza kawa będzie smakować lepiej, ale też zapewne dużo z jej potencjału stracisz mieląc takim młynkiem jak skerton. Dlatego nie warto używać kiepskich młynków, bo po pewnym czasie łączna wartość mielonych ziaren dość szybko przewyższy wartość młynka. Natomiast za każdym razem dość znaczną część dobra tracisz mieląc urządzeniem dającym przemiał niskiej jakości.
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2020, 13:55:41 wysłana przez krystians »

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Aeropress, Skerton i mniejsze zło....
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Kwiecień 2020, 14:08:27 »
Odnośnie czasu mielenia - 5 minut wydaje się dużo nawet jak na ceramiczne żarna, za dużo. Jak ja mielę 30g w miarę drobno to zajmuje mi to 2-3 minuty przy energicznym kręceniu. A aeropress nigdy mi się jeszcze nie zatkał więc może z Twoim młynkiem coś jest bardziej nie tak. Pod aero ustawiam tak 5-8 ząbków, zależy jaką metodą.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress, Skerton i mniejsze zło....
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maj 2020, 21:52:55 »
Dodatkowo mam problem z ustaleniem grubości, nawet na 4 'ząbek' od lekkiego zakręcenia nakrętki przy zblokowaniu żaren, przemiał daje taki rezultat, że nie jestem w stanie przecisnąć tłoka do końca, a raczej na brak siły nie narzekam...
To jest ultradrobno, daj grubiej i będzie lepiej. Da się z tym młynkiem parzyć więcej niż przyzwoite kawy. Nie poddawaj się, poznaj dobrze swój sprzęt, jego ograniczenia, jego cechy, dojdź do ściany, znudź się, a dopiero potem, jak już będziesz wiedział czego potrzebujesz, to pomyślisz o zakupach.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi