Autor Wątek: Bojler grupy kawowej - DIY  (Przeczytany 12082 razy)

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #60 dnia: 30 Listopad 2018, 20:31:58 »
Wychodzi na to, że na tyle skutecznie ograniczyłeś przepływ i transfer ciepła w pętli, że nie ma co przegrzewać. Chociaż ciekawe jak wyglądałaby sytuacja po kilku strzałach pod rząd. Na szczęście ruch jak w kawiarni na pewno Ci nie grozi  ;). Jestem pod mega wrażeniem :poklon: :poklon: :poklon:.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #61 dnia: 01 Grudzień 2018, 09:47:05 »
Kilka uwag, dzień po pierwszym razie...
- ekspres w tej konfiguracji sprzętowej i programowej nie zrobi prawidłowego espresso po 10 min.
- samo rozgrzanie bojlera głównego zajmuje 9min, więc HX nie wspomaga grzewczo bojlera grupy,

Niebawem:
- zmniejszenie objętości wody w bojlerze głównym,
- podzielenie grzania bojlera kawowego na etapy, o których wspominałem wcześniej.
Czyli manipulacja zadaną temperaturą w PID:
- I etap, temperatura zadana (w śrubie) 110st.C
- II etap, podtrzymanie tej temperatury przez 1min (lub inną wartość, wyjdzie w praniu)
- III etap, powolne schładzanie do osiągnięcia 93st.C w śrubie.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #62 dnia: 01 Grudzień 2018, 11:12:09 »
Radził bym Ci w pierwszym etapie używać temperatury nastawionej plus np. 12 stopni, a nie stałej i niezmiennej temperatury.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #63 dnia: 06 Grudzień 2018, 17:21:34 »
Testy, testy, testy...

od kilku dni staram ustawić parametry dla sterowania bojlera, tak aby osiągnąć mityczną gotowość w przeciągu 10min.
Na początek kilka uwag:
Ustawienia sterowania:
- I etap - rozgrzewanie bojlera do 114st.C
- II etap - podtrzymanie tej temperatury przez około 2 min (mam tą wartość w sekundach i nie pamietam jej dokładnie)
- III etap - automatyczny flash po 2,5 min od uzyskania 114st.C aby wyrównać temperaturę wody z temperaturą śruby i reszty żelastwa.

1. Bojler jest wpięty w układ grzewczy HX:
- z uwagi, że bojler grupy nagrzewa się znacznie szybciej niż bojler główny, termoobieg grupy, nagrzewa bojler główny. Czyli termoobieg w pierwszej fazie pogarsza sprawność bojlera grupy.
- w takim układzie najlepszy czas jaki udało mi się uzyskać do pełnej gotowości to 12-13min
- po upływie około 20 min HX bojlera głównego, zaczyna lekko przegrzewać bojler grupy
2. Bojler nie jest wpięty w układ grzewczy HX:
- w takim układzie najlepszy czas jaki udało mi się uzyskać do pełnej gotowości to 11-12min
- zamiast przyłącza do HX, wstawiłem czujnik temperatury
- po około 15 min, woda w bojlerze grupy zaczyna powoli spadać, a same strzały są coraz mniej stabilne.   
- woda wewnątrz bojlera grupy, sukcesywnie spada od 90 do 82st.C
- histereza temperatury w śrubie jest znacznie rozbujana, pomimo przeróżnych ustawień PID

Jednak te wszystkie pomiary w śrubie czy wody w bojlerze, teoretycznie można sobie wsadzić w ..., ponieważ ważna jest temperatura wody na ciastku. A tego nie wiem bez odpowiednich "narzędzi". Pomiary zawieszam do tego właśnie czasu.

W sume nie wiem w którą drogę iść, czy z termoobieg ale z wstawieniem ogranicznika, czy bez....

Zaczynam szczerze wątpić w mityczne parametry La Ma Mini. Z powodu wymiennika o innej konstrukcji, o większej wydajności, musieli zastosować miksowanie wody. Jednak jeżeli ekspres nie dostaje nowej porcji gorącej wody to jego temperatura spada. Wygląda na to, że termostat jest mocno "podkręcony" in + (może do 94,96 st.C) aby na wyjściu uzyskać zadane 93 st.C... lub coś koło tego.  Bardziej koło niż w punkt.

 
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2018, 18:18:24 wysłana przez hi_aro »

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #64 dnia: 06 Grudzień 2018, 17:36:47 »
Ale w drugim przypadku bierzesz wodę z wymiennika czy zimną z sieci?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #65 dnia: 06 Grudzień 2018, 17:40:55 »
Z wymiennika.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #66 dnia: 06 Grudzień 2018, 18:46:14 »
To w jaki sposób może Ci spadać temperatura? W wymienniku masz dobrze ponad 100C i wprowadzasz tę wodę do bojlera, który ma ponad 90C. Robisz jakiś strasznie długi flush?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Grudzień 2018, 20:26:26 »
W załączniku schematyczny układ HX z E61.
Ja mam boiler gdzie grzałka jest w poziomie.

Skoro grzałka jest w poziomie, poziom wody jest znacznie niższy niż na schemacie. Rurka wtrysku wody do HX jest ponad poziomem wody w zbiorniku. Wymiana ciepła w gorącej parze jest kilku krotnie mniejsza niż w cieczy. Wtryśnięta woda w połowie HX, nie zdąży się nagrzać.

Przynajmniej takie mam wytłumaczenie.

Jutro zamienię zasilanie termo-obiegu i wtrysku wody miejscami.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #68 dnia: 06 Grudzień 2018, 21:22:38 »
A nie myślałeś o elektrozaworze, który w zależności od czegoś tam(czyli temperatury w grupie na przykład) będzie dopuszczał obieg z HX? Robisz kilka shotów, temperatura zaczyna spadać, puszczasz wodę z wymiennika aż temperatura wróci do normy. Coś pomiędzy opcją 1 a 2 - obieg włączony jak trzeba dogrzać, ale po dogrzaniu wyłączony, żeby nie przegrzać. I to jakimś zwykłym elektrozaworem, bez kombinacji w jakieś iglicowe do regulacji przepływu etc...

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Grudzień 2018, 23:05:21 »
Wymiana ciepła w gorącej parze jest kilku krotnie mniejsza niż w cieczy. Wtryśnięta woda w połowie HX, nie zdąży się nagrzać.

Tu się nie mogę zgodzić. W kotle parowym jakim wg definicji jest bojler roboczy w ekspresach, para jest znacznie lepszym przewodnikiem ciepła niż woda. Jeżeli obniżysz poziom wody w bojlerze to będziesz miał wyższą temperaturę parzenia kawy przy tym samym ciśnieniu w bojlerze.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Grudzień 2018, 23:34:30 »
Tu się nie mogę zgodzić.
Masz 100% rację. Chyba dostosowałem  prawa fizyki aby wytłumaczyć swój problem.


To w jaki sposób może Ci spadać temperatura?
  :sciana: :nienie: - wiem

Flash-e mają zawsze 50ml. Jutro zobaczę jaką pojemność ma mój wymiennik i zobaczę jak szybko nagrzewa się w nim woda.


Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #71 dnia: 06 Grudzień 2018, 23:43:26 »
Ja przed oczami mam ciągle ekspres Saeco Aroma/Gaggia GD. Grupa jest ogrzewana grzałką patronową, sterowaną przez zwykły termostat kontaktowy 105C. Woda do grupy wpada prosto z wymiennika, nie ma termosyfonu. Efekt jest taki, że ekspres wiecznie zieje ogniem, ale makaroniarze lubią taką spaleniznę.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #72 dnia: 07 Grudzień 2018, 08:53:22 »
A jak byś ciut uprościł założenia. Nie skupiał się na gotowości do pracy w 12 minut bo to załatwi Ci najtańszy włącznik czasowy tylko na stabilności temperatury podczas ekstrakcji nie byłoby Ci prościej?:)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #73 dnia: 07 Grudzień 2018, 09:17:31 »
A nie myślałeś o elektrozaworze
Myśle... jest kilka problemów z tym związanych. Układ sterowania jest już "spory":
- musiał bym zastosować zawór "zero pressure start" a on ma jeszcze większą cewkę od standardowych.
- dodatkowo zawór jak wyżej i na odpowiednie ciśnienie ma mniejszy przepływ

nie byłoby Ci prościej
Stabilność temperatury w śrubie +-0,3stC mam po 15-16min.
Ale ja chcę w 10min  :sciana:....

Żartuję, no jak się nie da to te 5min dłużej poczekam  :jezyk:

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Bojler grupy kawowej - DIY
« Odpowiedź #74 dnia: 07 Grudzień 2018, 11:20:13 »
Trochę się zluzowałem. Ponownie przejrzałem dostępne informacje, kilka filmików. Pierwszy z brzegu link:
https://www.home-barista.com/espresso-machines/la-marzocco-linea-mini-warm-up-time-t52495.html

Miałem w głowie reklamowe fiszki, które jak wiadomo....

Dzisiaj trochę protestuję, mam kilka pomysłów, jednak na większym luzie.

P.S.
W nocy już rozkminiałem jak zrobić "nasyconą grupę", jakieś 300-500m, ale w kształcie jak nikt dotąd. Może po nowym roku...:)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi