Autor Wątek: Językowe potyczki i prztyczki  (Przeczytany 20221 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #45 dnia: 19 Lipiec 2023, 15:01:33 »
To chyba nieważne, wobec tego, że zastrzegli markę wraz z przyległościami, z nazwami produktów. Dosyć to dziwne. Firma ta istnieje od 2019 roku.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6258
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #46 dnia: 19 Lipiec 2023, 15:22:05 »
Hmm, a poszukaj wniosku jak wygląda na takie zastrzeżenie. Bo o ile dobrze pamiętam to oni deklarować powinni unikatowość tej nazwy w kontekście swojego produktu. Jednak jeśli Ty wcześniej używałeś tej nazwy, to moim zdaniem nie powinni mieć możliwości zablokowania używania przez Ciebie tej nazwy. Bo w ten sposób każdą nazwę jakiś cwaniak mógłby przejąć.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5088
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #47 dnia: 19 Lipiec 2023, 16:08:33 »
Idź do prawnika najlepiej od razu, tylko znajdź takiego, który siedzi w tej tematyce. Na logikę nie mają prawa mieć do Ciebie pretensji, ba - prędzej w drugą stronę, bo to oni "pożyczyli" Twoją nazwę. Ale do tego trzeba raczej fachowca, prawa autorskie to dziwny temat.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6258
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #48 dnia: 19 Lipiec 2023, 18:24:46 »
Może wystarczy zadzwonić do instytucji, która wydała takie zastrzeżenia prawne do używania nazwy. Powiedzieć, że używało się pięć lat wcześniej tej samej nazwy w swoim konkurencyjnym produkcie i czy może czegokolwiek domagać się ktoś kto to zarejestrował kilka lat później prawa do korzystania z takiej nazwy na danym polu.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #49 dnia: 19 Lipiec 2023, 19:48:38 »
nie wiem, czy bym wierzył im z automatu, no i nie mam pewności o której firmie dokładnie piszecie, ale po szybkim googlnięciu wyszła mi mieszanka do espresso simplo dla b2b: https://simploworld.com/pl/serwuj-simplo/

Nie jestem też specjalistą prawa towarowego ale z tego co się orientuję, to bazy znaków towarowych są publicznie dostępne, co jest logiczne bo skąd inaczej mielibyśmy wiedzieć o ich naruszaniu ;) W Polsce zajmuje się tym urząd patentowy, więc się rozejrzałem i o ile samo simplo jest faktycznie zastrzeżonym znakiem towarowym: https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/Z.489936?lng=pl i ten polski coś wygaśniety ale europejski jest w przydatności do spożycia: https://euipo.europa.eu/eSearch/#details/trademarks/017931480 (ps. zarejestrowany przez pośrednika z cypru :o )

poprzeglądaj np te wyszukiwarki:
https://www.tmdn.org/tmview
https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/

I stormy weather już zastrzeżonego nie znalazłem żadnego, nawet już nie że ważne w czasie i miejscu znaku z tą nazwą i dotyczącego kawy czy ogólnie "spożywki", bo o ubrania i brodziki oczywiście nie musimy się przepychać ale jak byś Antonio chciał wyskoczyć z linią koszulek to musisz uważniej to poprzeglądać ;)
Powszechne jest nie zastrzeganie wszystkich produktowych nazw, bo poprostu nie warto a marka głowna sama od siebie daje nam pozycję to nazw łączonych czy odmienianych, jednak dalej znak jest precyzyjną decyzją, obowiązuje w określonym obszarze, czasie i kategorii produktów, nie ma tu ogólności.

Podejrzewam, że raczej mniej kowowo-hobbystycznie nastawiony pracownik wykazuje się nadgorliwością i może ograniczać się do sugerowania i ostrzegania niż faktycznych gróźb prawnych. Liczę tu jednak na twoją nieustępliwość opieraną również na zauważalnej rozpoznawalności w kawowym półświadku.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #50 dnia: 20 Lipiec 2023, 16:01:41 »
@trez, dziękuję Ci bardzo. To bardzo konkretne spostrzeżenia. Dokładnie ta firma rości sobie pretensje, ale właśnie nie wiem na jakiej zasadzie. Poprosiłem ich o jakąś dokumentację, z której wynikać mogłyby ich prawa wyłączności do nazwy "Stormy Weather". Przed chwilą znalazłem w Ameryce (Ahoy Coffee Co. New Boston, New Hampshire) kawowy blend o takiej samej nazwie:

Clipboard01.jpg

I co teraz? Muszę im to nadać. Może tam w Ameryce nic nie wiedzą o Simplo? ;)
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2023, 16:04:33 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6258
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #51 dnia: 21 Lipiec 2023, 00:09:20 »
Czy ja dobrze rozumiem, że próbują Cię nastraszyć nie pokazując dotychczas żadnej konkretnej podstawy? Może ktoś Ci po prostu robi kawał?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #52 dnia: 21 Lipiec 2023, 05:48:12 »
Nie sądzę, by to był kawał. Wszak to konkretna firma ale chciałbym by tę pretensję wykazano formalnie.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2373
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #53 dnia: 21 Lipiec 2023, 08:32:17 »
Trez Ci podał link do bezpłatnej wyszukiwarki gdzie można sprawdzić czy dana nazwa jest zastrzeżona i co ważne, czy patent jest ważny na terytorium Polski. Jeżeli nazwa jest zastrzeżona, to nawet jeżeli użytkowałeś ją jako pierwszy, prawa i cofnięcie patentu możesz egzekwować tylko ugodowo lub sądownie.

https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/search-results/144675a8-14d2-4a3f-9112-a0a47e8e5051

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #54 dnia: 21 Lipiec 2023, 12:09:29 »
No właśnie, zdaje się, że pretensje do znaku "Stormy Weather" są nieuzasadnione. Ich narracja jest taka, że patent na znak "Simplo" sobie rozszerzają na wszelkie przyrostki i dodatki. Twierdzą więc, że skoro "Simplo Stormy Weather" jest znakiem zastrzeżonym, to "MA Stormy Weather" jest naruszeniem ich praw. Ciekawe.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5088
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #55 dnia: 21 Lipiec 2023, 12:28:01 »
No to niech dadzą papier, że ta konkretna nazwa jest dla nich zastrzeżona. Bo jeśli dobrze rozumiem to, co widziałem na necie, to musieliby osobno zastrzec simplo i osobno simplo stormy weather, a nie, że zastrzegają sobie simplo i wtedy wszystkie dopiski są już dla nich zastrzeżone. Albo poproś od razu o formalne wezwanie od ich prawnika do zaprzestanie używania nazwy stormy weather, z każdą podstawą prawną etc i wtedy skonsultuj ze swoim prawnikiem. Poprztykać się można, tylko w takim przypadku niech dadzą konkretną podstawę prawną. I albo korespondencja oficjalnie z paragrafami itd.(wezwanie czy co to tam sie wysyła w takim przypadku), albo niech spadają na drzewo. To już nie jest raczej poziom domysłów, bo konsekwencje mogą zaboleć.
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2023, 12:30:04 wysłana przez siewcu »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2228
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #56 dnia: 21 Lipiec 2023, 14:19:34 »
Słuchałem podcastu z właścicielem tej palarni, krótko mówiąc to bardzo roszczeniowa, nastawiona wyłącznie na zysk osoba z brakiem hamulców. Także nie sądzę ze to kawał, jakieś tam prawa może mieć i przeczuwam ciężką potyczkę.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5088
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #57 dnia: 21 Lipiec 2023, 14:40:51 »
Tylko te prawa podlegają pod odpowiednie przepisy i ustawy, a z tego co słyszałem to prawa autorskie i podobne nie są najprostszą tematyką i raczej trzeba szukać obeznanego w tym temacie fachowca. Na logikę rejestracja w urzędzie samej nazwy marki nie oznacza automatycznie rejestracji nazwy każdego produktu, nawet podobnie brzmią zapisy na wrzucanej tu stronie któregoś urzędu. Osobno musieliby zarejestrować simplo i osobno simplo stormy weather, bo gdyby to pierwsze z kontynuacją było przyznawane z automatu, to zaraz by się okazało, że na przykład simplo nitro blade wypędza z rynku comandante. Średnio możliwe to się wydaje.

Offline konrad.felinczak

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: lelit grace i inne
  • Młynek: komeś
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #58 dnia: 21 Lipiec 2023, 19:41:03 »
oni zastrzegli sobie tylko nazwę firmy, a nie produktów, nie mógłbyś używać ich znaku firmy lub nazwy bo mogłoby to wprowadzać w bląd konsumenta, używać nazwy kawy jak najbardziej możesz bo jest rozróżnialna od konkurencji, niefajne zachowanie :ups:

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Językowe potyczki i prztyczki
« Odpowiedź #59 dnia: 24 Lipiec 2023, 08:16:22 »
Patrząc na ich nastawienie to chyba najlepiej wydać parę złotych na konsultację z prawnikiem, który się specjalizuje w takich tematach i mieć czarno na białym czy ich roszczenia są uzasadnione czy nie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi