Autor Wątek: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]  (Przeczytany 116396 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #30 dnia: 27 Lipiec 2013, 20:44:00 »
Mój aeropressowy zestaw kapiący zakończył kapanie z rana. Nie wiem dokładnie o której, ale o 9 było już po wszystkim.

Kawa wyszła mocna, mocna na tyle, że rozcieńczyłem + 100% zimną wodą. Tak osiągnąłem moc wyraźnego, acz zbalansowanego dripa. Czyli moje podwojenie proporcji dripowych było niepotrzebne. Aż strach się bać co wychodzi z proporcji 1:4. ;)

Co do smaku, smakowało. Ale czy to jakieś fajerwerki? Hm.. chyba wolę schłodzić dripa niż czekać 15 godzin. Może sprawdzę jeszcze z mniejszym ubiciem, z szybszym procesem (3h?). Tylko tak się zastanawiam, czy podczas tych ekstremalnie wydłużonych ekstrakcji aromaty nie uciekają ukradkiem niezauważone i niedoświadczone?  ???

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #31 dnia: 29 Lipiec 2013, 18:11:35 »
Świetnie, że sprawdziłeś w działaniu taki domowy Cold Dripper. Też mnie to kusi, będę musiał coś takiego zmajstrować. Prościej byłoby kupić, może Roger wprowadzi do oferty Cold Drippery. Ale przed wydaniem paru stówek chciałbym sprawdzić czy taki smak naparu mi odpowiada. Są dostępne laboratoryjne naczynia z zaworkiem, Olak pisała, że to biurety. Poniżej trzeba zamontować drugie naczyńko z kawą i filtrem, od biedy może być dripper. A na dole pojemnik na kawę.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Lipiec 2013, 18:33:08 »
Tylko że naczynia laboratoryjne też sporo kosztują :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Lipiec 2013, 18:46:12 »
Fakt. 100 ml biuretę ze szklanym  kranem znalazłem za 40 zł, z teflonowym kosztuje 80 zł. Pojemność niewielka, ale do sprawdzenia wystarczy.
« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2013, 18:52:13 wysłana przez WS »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Lipiec 2013, 19:32:48 »
Aeropress masz, sitko za 2zł, 10 minut roboty z ucięciem i masz zestaw: czysta woda -> kawa -> kapanie, a chyba o to w tym wszystkim chodzi. :)

To jeszcze dodam, że tę samą kawę zaparzyłem dzień później na ciepło ale do lodu. Różnica w saku jest, schłodzony drip jest lżejszy, klarowniejszy, rzadszy, ale chyba bardziej aromatyczny (a może aromaty też lżejsze, więc łatwiejsze?). W każdym razie, dla mnie różnica w smaku na poziomie: inna, ani lepsza, ani gorsza, a 15 godzin czekania to nie dla mnie ;) więc wkładam to w rozdział: ciekawostki. No i postaram się jeszcze spróbować z krótszym czasem, 3 godziny wytrzymam :D Zobaczymy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Lipiec 2013, 21:08:28 »
Masz rację. Faktycznie najlepiej będzie jeśli skorzystam z twojego pomysłu.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #36 dnia: 29 Lipiec 2013, 21:54:44 »
Biurety są takie drogie, bo to naczynia miarowe, kalibrowane na wylew. Kranik pozwala bardzo dokładnie sterować strumieniem. Dlatego musi być szczelny i łatwy w obsłudze. Ja pamiętam jeszcze biurety z kranikiem szklanym na szlif.
Ale nie o tym... A może zestaw do przetoczeń i strzykawka 100ml? Koszt znacznie mniejszy a przy odrobinie pomysłowości może być ciekawie. Chociaż z drugiej strony - skoro zestaw donkiszota się sprawdził, czemu z niego nie skorzystać?
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #37 dnia: 29 Lipiec 2013, 22:39:03 »
Czy się sprawdził? ??? Coś tam nakapało i tyle ;) Chętnie przeczytam wrażenia innych, a cena dodatkowego akcesorium niewielka (myślę, że i na ciepło da się skorzystać).

A jak się to ma do powyższego sprzętu, to przecież bez porównania nie ma co.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #38 dnia: 29 Lipiec 2013, 23:23:52 »
Cytat: WS
...może Roger wprowadzi do oferty Cold Drippery...
bardzo chciałem, niestety terminy realizacji zarówno z Tiamo jak i Hario były mocno odbiegające od tego czego chciałem. Tak więc Cold Brew będzie .... na zimę ;)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #39 dnia: 30 Lipiec 2013, 06:44:21 »
 :smiech:
Napisz marketingowo, że wczesną wiosną :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Sierpień 2013, 15:54:17 »
Właśnie zostałem powalony aromatami cold brew w Kelleranie. Ze wszystkich sposobów parzenia, ten miał najbogatszy i najbardziej wyraźny aromat. I teraz nie wiem, czy w moim cold brew wszystko wywietrzało, czy wszystko się na siebie nałożyło. Będzie trzeba spróbować metody zamkniętej. Ten mój zestaw, mimo wszystko, szczelny nie był.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Sierpień 2013, 22:25:16 »
W jakim urządzeniu został przygotowany ten Cold Brew? Kawa to bodajże Kenia.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Sierpień 2013, 00:39:34 »
Nie wiem w czym, ale było zalewane w całości, stało 12 godzin, temperatura pokojowa, potem filtrowane przez filtry tiamo. Proporcje standardowe 6g/100ml.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Sierpień 2013, 13:15:07 »
Ja też myślałem o zmontowaniu zestawu z użyciem szkła laboratoryjnego oraz drewnianego stelażu. Na razie pomysł jest w głowie, ale czy dojdzie do realizacji ? :nienie: :taktak: Sam nie wiem. :mrgreen: Na razie pokombinuję z aeropresem i innymi dostępnymi w domu rzeczami. :)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #44 dnia: 23 Maj 2014, 09:14:27 »
Na dworze ciepło - postanowiłem więc zabrać się za kawę na zimno. Z braku jakiegokolwiek drippera w "specjalistycznej maszynerii w ruch poszedł French Press.

Kawa - konkursowa Rwanda  Sake od Gorana - po zmieleniu i odsianiu pyłu 36g, przemiał to typowy gruz do FP.
Woda - dostarczona w postaci kostek lodu - 300g (więcej mi się nie mieściło do FP)

Technika - kawa trafia na dno FP, na kawę kładę tłok od FP na którego sitkach umieszczam kostki lodu. Sprzęt chowamy do lodówki. Całość nastawiłem w środę o 17:30, jeszcze wczoraj wieczorem na górze był lód. A terazc(po prawie 39 godzinach), piątek o 09:00, kawka trafiła do szklanki. Całość przed przelaniem wymieszałem w FP - były piękne warstwy kawy, na górze czysta woda. Do szklanki trafił piekny "herbaciany" w kolorze napój. Taka herbata jak leci z kranu zaraz po tym jak włączą wodę po awarii :) Mętne i brudne :P

Aromaty - napój pachnie identycznie jak nie mielone ziarna - ale co jest w aromatach tej Rwandy to się nie podejmuje opisać. Smak - na pierwszym planie owoce i lekka słodycz, coś jak brzoskwiniowe ice tea, ale brzoskwinie nie przytłaczają. Kawa ma moc, pobudza, ale jednocześnie bardzo lekko wchodzi :) Po chwili pojawia się lekka herbaciana goryczka. Orzeźwienie jest gwarantowane.

Co bym zmienił - mniejsze kostki lodu - wtedy łatwiej dodać lód a i więcej się go zmieści.

Zdjęcia może następnym razem ;)
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi