Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 270544 razy)

Offline Db1

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Kolbowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #645 dnia: 07 Luty 2018, 22:17:35 »

mlopus tak o ten chodzi: )

Ja mam bardzo podobny firmy G.A.T. Da się nim spieniać mleko tak, żeby coś tam narysować, ale musisz mieć osobno odpowiedni dzbanek do mleka, na rysowanie. Jeśli chodzi o samo urządzenie, to ja świadomie brałem metalowe, żeby mieć możliwość podgrzewać mleko na wyjazdach na palniku gazowym. W domu mam ekspres z zapasem pary, więc w domu nie używam. Gdybym miał jednak używać w domu to wziąłbym takim, który da się wstawić do mikrofali, czyli bez elementów metalowych w budowie samego dzbanka.

Marek.



Wiem, że musze miec jeszcze dzbanuszek do latte.art i wlasnie brac 0.35 czy 0.6 ? ;)

W sumie dobrze mowisz, bo podgrzanie w mikrofali wydaje sie łatwiejsze i szybsze.
 Co do tego ubijaka jak nie stalowy to jaki? Bo tam na aukcji każdy jest ze stali.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #646 dnia: 07 Luty 2018, 23:02:19 »
Szukaj frenchpressu, chyba Bodum ma szklane z plastikowymi elementami bez metalu.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kasiam Kobieta

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof, The Gabi Master A, V60, Chemex, aero, Moccamaster
  • Młynek: Ascaso i-1 mini, Comandante, Niche
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #647 dnia: 08 Luty 2018, 10:04:40 »
Jakiś czas temu w Lidlu był spieniacz do mleka Bodum Bistro. Pojemnik na mleko cały szklany i można bezpośrednio na płycie podgrzewać (tyle, że na indukcję nie działa). Do mikrofali chyba też się nada. Mam i polecam.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #648 dnia: 04 Lipiec 2018, 10:53:32 »
Od jakiegoś czasu próbuję dobrze spienić mleko. Jako punkt odniesienia mam kawiarnię deskowych na Wilczej i ostatnio wizyta u @DrUsagi. W obu tych miejscach ubite mleko było konsystencji jogurtu w miarę jednorodne. U mnie, w ekspresie Rancilio Silvia mleko jest wyraźnie rzadsze, nie takie kremowe oraz, co najważniejsze - wyraźnie oddziela mi się warstwa piany na górze.

Moja żona, która pija głownie białe kawy, mówi, że ciągle jest nie tak jak gdzie indziej. I tu, powiem szczerze, moja ambicja mocno cierpi  >:(

Teraz nie wiem, czy coś robię źle, czy to raczej wina ekspresu i nic lepszego z niego nie wyciągnę (ciśnienie, dysza)?
Może mam trochę za duży dzbanek - 500ml. Ale wątpię ze to jedyna przyczyna. Mleko 3,2% zarówno świeże jak i UHT. Mleko spieniam zanurzając dyszę i robię wir w dzbanku a ż zacznie parzyć w rękę. Za każdym razem ten sam problem - słaba konsystencja, plus sporo piany na górze. Tę pianę to rozumiem, ze można zlać, ale ciągle konsystencja pozostawia dużo do życzenia. Jak dłużej spieniam to mleko robi się za gorące....

Już zacząłem szukać innego ekspresu, bo po 3ch latach używania RS widzę jego słabe strony. Ale może jeszcze mogę coś z poczciwej Silvii wyciągnąć, zanim kupię DB za parę kPLN  [emoji38]?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #649 dnia: 04 Lipiec 2018, 11:08:29 »
Zawsze mogę zaplanować jakieś warsztaty u ciebie.  :evil:

RS nie rożni się od Ascaso Steel którego miałem, jest bojler, jest moc. Spróbuj może tak - odkręcasz zawór pary, włączasz grzanie na parę, jak przestanie "rzygać wodą" to zakręcasz zawór i grzecznie czekasz aż się nagrzeje. Potem odkręcasz, zrzucasz nadmiar wody z rurek, zakręcasz i podstawiasz dzbanek z mlekiem. Na początek dysza lekko zanurzona z tym całuśnym odgłosem, potem jak mleka przybędzie ~1/4 zanurzasz głębiej aby robić teksturę.
LMWDP #469

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #650 dnia: 04 Lipiec 2018, 11:32:21 »
Tytoos z tego co piszesz za dużo napowietrzasz, dysza bliżej mleka. Staraj się tak spieniać, żeby wir się zrobił w dzbanku, wtedy nawet jak za dużo napowietrzysz to się wyrówna. Termometr też by się przydał, zeby nie przekroczyć 65 stopni.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #651 dnia: 04 Lipiec 2018, 11:42:13 »
Mam wrażenie, że masz za mało mleka i jest za ciepłe. Musiałem się ostatnio podszkolić w spienianiu mleka jak nabyłem maszynę z czterema otworami w dyszy. To jest dopiero moc, która wymaga odpowiedniej ilości mleka. Dzbanek 500 ml jest ok napełniony tak w 2/3. Jest jeden, podstawowy warunek: mleko musi być b. zimne - prosto z lodówki. Ja przed spienianiem dodatkowo wkładam na ok. 10 min do zamrażarki. Spieniam bez pudła za każdym razem odkręcając zawór na maksa, ale to trzeba kontrolować kiedy zacząć przykręcać. Tu pomocny jest termometr. Jak Cię parzy w rękę to przegrałeś.

A dysza musi być przygotowana jak pisze DrUsagi - bez wody.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #652 dnia: 04 Lipiec 2018, 12:01:54 »
Dzięki chłopaki, potestuję tak jak piszecie wyżej. Na pewno przegrzewałem, bo dziś rano pijąc z mleczkiem (co mi się nieczęsto zdarza) poparzyłem język. Mleko do spieniania mam zimne. Chyba muszę spuszczać więcej wody po zagrzaniu bojlera - z dyszy po odkręceniu na full ma lecieć tylko para, bez żadnego plucia wodą, tak?
Termometr mam, ale dufny w swoje umiejętności zaprzestałem go używać  :picardpalm:

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #653 dnia: 04 Lipiec 2018, 12:19:58 »
Reasumując:  :)

1. Tak - ma lecieć tylko para bez plucia wodą, ale jak już spuścisz wodę po poczekaj chwilę aż bojler nabierze odpowiedniego ciśnienia.
2. Odpowiednia ilość mleka w dzbanku min. 300-350 ml. Więcej mleka = lepiej, bo łatwiej kontrolować. Mniej mleka = szybko przegrzejesz nawet nie zauważysz kiedy. Nawet termometr wtedy nie pomoże bo mleko się przegrzeje zanim termometr Ci to pokaże.
3. Mleko musi być b. zimne. Prosto z lodówki nie zawsze jest takie bo zależy gdzie w lodówce je trzymasz. Jak powiedziałem - na wszelki wypadek wkładam mleko na 10-15 min do zamrażarki. Zyskujesz czas i kontrole.
4. Zawór odkręć na maksa. Jak termometr ruszy i zacznie gwałtownie przybierać temperatura, zacznij stopniowe zakręcanie ale tak aby wskazówka powoli doszła do celu.
5. Używaj termometru. Na czuja to można spieniać w słabym ekspresie bezpośrednio w szklance.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #654 dnia: 04 Lipiec 2018, 12:25:51 »
Ja tam spieniam na czuja, chyba bym przestał robić sobie kawę jakbym miał chować mleko do zamrażarki. Czasem mam ochotę na kawę, spytam się żony czy chce i za chwilę zapominam, bo córka coś tam ode mnie chce, albo ktoś zadzwoni pogadać. Co później zrobić z takim zamrożonym mlekiem? Latte Art wychodzi mi całkiem zgrabny.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #655 dnia: 04 Lipiec 2018, 12:33:55 »
U mnie wcześniej był problem z przegrzewaniem, poszedłem na szkolenie u Brismanów, teraz mleko po spienieniu jest zimniejsze, słodsze z mniejszą ilością piany a i latte arty od  razu robi się łatwiej. Ponadto żona już nie słodzi kawy i mówi że jest dobra jak w dobrej kawiarni, znaczy lepsze niż w większości miejsc, więc jestem bohaterem w naszym mieszkaniu 8).

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #656 dnia: 04 Lipiec 2018, 12:38:50 »
i mówi że jest dobra jak w dobrej kawiarni, znaczy lepsze niż w większości miejsc, więc jestem bohaterem w naszym mieszkaniu

O, to to, chcę to samo usłyszeć :-)

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #657 dnia: 04 Lipiec 2018, 17:50:23 »
Krótszy czas, głębiej dysza.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #658 dnia: 04 Lipiec 2018, 19:54:29 »
Czarna magia z tym mlekiem ;)

Się wkłada odpowiednio dyszę, się mleko kręci, mleko zaczyna parzyć i już. Im mądrzej tym głupiej.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #659 dnia: 04 Lipiec 2018, 21:46:53 »
@tytoos
Daj znać kiedy Ci się uda, bo na pewno się uda.  :szampan:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi