Autor Wątek: Drip - pozbywanie się pyłu  (Przeczytany 15421 razy)

Offline ruseus

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: -
  • Młynek: -
Drip - pozbywanie się pyłu
« dnia: 01 Grudzień 2015, 07:34:41 »
Dopiero zaczynam, i co prawda nadal nie dotarł do mnie sprzęt, to chciałbym się dowiedzieć jak to jest z pyłem.
Gdzies wyczytałem że jak jest dużo pyłu to wolniej "ścieka" kawa w metodzie przelewowej (a konkretniej chodzi mi o drip) co oczywiście jest przez nas niepożądane.
Zatem jak się pozbywanie pyłu po zmieleniu?
Macie jakieś sitka czy coś innego o czym nie wiem?


Tapnięte dłutem do kamienia

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Grudzień 2015, 07:38:48 »
Są gastronomiczne sitka metalowe do przesiewania. Rozmiary oczek różne. Na forum gdzieś był opis. Po kilku przesiewaniach odechciało mi się tego. Czy była różnica pewnie tak ale u mnie wygrało lenistwo. A na koniec chyba na alieexpres można kupić różne rozmiary wymiary.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Grudzień 2015, 07:53:56 »
Poczytaj TEN i TEN wątek.

Offline piotr Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropres, Bialetti Brikka, Sama Export, La Cimbali m21
  • Młynek: Dienes, Concept KM5120, Mazzer S.J
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Grudzień 2015, 20:56:47 »
Beanbrothers z Pszczyny ma takie sprzęta

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Grudzień 2015, 11:55:14 »
Ja używam zwykłego sitka Fackelman kupionego w kauflandzie. Celujaco daje rade i jest wygodniejszy niż ten z Beanbrothers (tez mam)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Grudzień 2015, 20:00:37 »
Ja mam z fackelmana taki pojemniczek z sitkiem z nierdzewki. Gdyby był minimalnie większy i oczka też były trochę większe to był by ideał. A tak to zapychają się pyłęm i trzeba mocno uderzyć żeby się odetkały. 

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Grudzień 2015, 20:04:01 »
Ja używam tego białego plastikowego sitka z taką miękka siateczka i nic się nie zapycha. Faktycznie, ten metalowy Fackelman jest słaby do odsiewania pyłu:-)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Grudzień 2015, 20:29:04 »
Też wcześniej używałem tego plastikowego, ale nie wiem czy słusznie zamieniłem go na metalowego. Nie wiem ile w tym prawdy ale obawiałem się że odsiewajac pył w plastikowym, poruszając nim na boki, kawa ścierała się i ile bym nie "trzepał" to pył i tak leciał.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Grudzień 2015, 23:24:31 »
Myślę, że nie słusznie zamieniłeś to plastikowe sitko na metalowe. Mam oba i to plastikowe jest znacznie lepsze i wygodniejsze do odsiewania pyłu. Na podstawie smaku wnioskuję, że pył z całą pewnością jest odsiewany  :szampan:

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Grudzień 2015, 23:47:04 »
Ok wracam do plastiku, ale ono z czasem się "zmniejsza" tj. oczka stają się mniejsze.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Grudzień 2015, 00:13:36 »
Nie ma sensu aż tak doktoryzować się z przesiewania. Mam młynki Tchibo i Rhinowares i w obu przypadkach przesiewanie poprawia smak naparu. Jakbym jednak miał się zastanawiać, czy już odsiałem, czy może odsiać jeszcze pół grama pyłu, to by mi się odechciało :)

Też mam białe sitko Fackelman, o takie. Wsypuję, pomacham trochę nad miską i jest OK. Tego pyłu wychodzi dość sporo, ja zwykle mielę 36g, żeby uzyskać około 30g na pół litra kawy.

Takim plastikowym sitkiem przesiewa się o wiele szybciej i wygodniej. Mam też podobne do tego z BeanBrothers, kupione w Empiku. Strasznie szybko się zatyka i zamykanie jest niewygodne. Przy otwieraniu można łatwo rozsypać przesianą kawę
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Grudzień 2015, 00:25:36 »
Wsypuję, pomacham trochę nad miską i jest OK. Tego pyłu wychodzi dość sporo, ja zwykle mielę 36g, żeby uzyskać około 30g na pół litra kawy.
a możesz powiedzieć na jakiej grubości mielenia w rhinowares uzyskujesz taki efekt?

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Grudzień 2015, 00:34:01 »
U mnie to jest 5-6 kliknięć liczone od momentu, w którym nie da się już bardziej skręcić młynka, ale na Twoim miejscu bym się tym nie sugerował.
Już kilka osób pisało, że na kilku młynkach podobna grubość mielenia wychodziła na różnych ustawieniach. Mój młynek już trochę kawy zmielił i nawet przy maksymalnym skręceniu żarna się nie blokują, tylko trą o siebie.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Grudzień 2015, 00:55:51 »
ale jest to jakiś punkt odniesienia na początek, bo właśnie rhino planuję zakupić - skręcę do oporu, odkręcę do momentu gdzie przestaną się blokować i wtedy odkręcę. na początek dla testów coś jest... dzięki za info :)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip - pozbywanie się pyłu
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Grudzień 2015, 01:35:26 »
Przemyśl zakup Rhino czy porlexa. Sam kupiłem jako alternatywę dla mojego Severina 3873. Dużo bardziej pyli i ma nierównomierny przemiał. Bez przesiewania zatyka filtry bardzo szybko.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi