Autor Wątek: Słaby smak kawy mlecznej  (Przeczytany 2365 razy)

Offline darek025

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage dual boiler
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Listopad 2023, 20:05:11 »
A nie powinno być ze prawidłowe espresso jest z jednego? A
A ja myślałem, że robisz na raz dozy z 18g, a potem uzyskany napar rozlewasz na pół. Żeby zrobić poprawne espresso z pojedynczego sitka, to kurs baristy nie pomoże ;)

Ja dokladnie tak robię, do podwójnego sitka daje 18g kawy i dziele na dwa żeby uzyskac pojedyczne espresso, z pojedynczego sitka nie robię kawy ;)

Offline darek025

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage dual boiler
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Listopad 2023, 20:06:11 »
Generalnie cappucino robi się z pojedynczego espresso, ale po co pić z pojedynczego skoro można z podwójnego? ;) Piankę można sobie zrobić taką samą jak do cappu i tyle. Lepiej mieć w kawie więcej kawy.

Najczęściej gdy tu na forum zobaczysz espresso to będzie to znaczyło tak naprawdę podwójne espresso (z 18-21g) ;)
No to wszystko jasne, znaczy że po prostu muszę robić z podwójnego i traktować jako pojedyncze

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Listopad 2023, 20:15:04 »
No to wszystko jasne, znaczy że po prostu muszę robić z podwójnego i traktować jako pojedyncze

Robić tak, żeby pasowało mocą i smakiem robiącemu :) Jak do 36-40 g uzysku dołożę 160-180 ml mleka, to dla mojej PŻony, która lubi mleko o smaku kawy jest ok. Jak mnie najdzie na domową kapuczynę, to do tej samej ilości kawy idzie 100-120 ml mleka i jak PŻona podpija łyka, to mówi, że dobre, ale dla niej za mocne :D A najlepiej to strzelić afrykańskiego dripka 240 g z 15g kawy. Smaczny i mniej problemów :D

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Listopad 2023, 22:33:14 »
No to wszystko jasne, znaczy że po prostu muszę robić z podwójnego i traktować jako pojedyncze
No ba, jak zaczniesz pić z podwójnego to nie ma już odwrotu, pojedyńcze to słabizna aż szkoda sobie głowy i żołądka takim zawracać. 😉

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Listopad 2023, 20:21:22 »
No ba, jak zaczniesz pić z podwójnego to nie ma już odwrotu, pojedyńcze to słabizna aż szkoda sobie głowy i żołądka takim zawracać. 😉
Oj, może gdy się ma miedziane trzewia i 20 lat... ;)

Offline lomax Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Grudzień 2023, 12:49:08 »
Od 12 lat piję kawy mleczne, na początku przerobiłem gotowe mieszanki sklepowe, potem po kolei single z palarni. 90% ziaren nie nadaje się do mleka tzn. smak kawy zupełnie zanika po dodaniu mleka. Najlepsza na dzień dzisiejszy do mleka moim zdaniem to Kuba Serrano Superior, nieźle sprawdza się też Kolumbia Excelso. Oczywiście dobrze też zachowują się mieszanki z robustą, ale single te które wymieniłem są o wiele lepsze. Koniecznie je spróbuj. Ja robię doppio z 14g, czyli 60ml kawy + mniej więcej 180 ml tłustego mleka (czeska Olma, 4% tłuszczu, genialne do kawy) i jest idealnie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Grudzień 2023, 14:09:24 »
Jak smak kawy zanika? Zatem po co łączyć kawę z mlekiem?

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Grudzień 2023, 20:49:01 »
Z pojedyńczego pewnie i znika całkowicie bo to praktycznie samo mleko więc zdziwił bym się jakby było inaczej, no chyba że by było zrobione z piołunu. :lol2: ale z podwójnego dodanie mleka powoduje że espresso nie musi być idealne w smaku. Nawet jak się nie "wstrzelisz" i samo będzie zbyt gorzkawe czy kwaskowate to z mlekiem robi się całkiem przyjemne.  ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień 2023, 20:51:02 wysłana przez Artisz »

Offline lomax Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Grudzień 2023, 11:24:17 »
Jak smak kawy zanika? Zatem po co łączyć kawę z mlekiem?
Dylemat filozoficzno - egzystencjalny, czy szydera z tych co pija latte?
Smak kawy tak zanika, że czuć samo mleko, bez smaku kawy. A łączy się kawę z mlekiem po to, żeby pić płyn, który smakuje i pobudza w takiej formie na jaką się ma ochotę a nie w jedynie słusznej, prawilnej i siermieżnej formie gorzkiego naparu, który umówmy się, nie zawsze i nie wszystkim pasuje. Są chwilę, że ktoś potrzebuje mocnego intensywnego strzału, a są chwilę, że nie potrzebuje.
A po tylu latach wypalania kawy, nie wiesz drogi Antonio że jedne ziarna lepiej się sprawdzają w kawach mlecznych (bo ich smak nie zanika) a inne graja z mlekiem fatalnie i się nie nadają? Normalnie szok i niedowierzanie!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Grudzień 2023, 12:02:53 »
Wpadam do dyskusji teraz. Doppio i mleko. Pomogłem?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Grudzień 2023, 12:04:51 »
Najlepsza na dzień dzisiejszy
To pojęcie to masło maślane.

Dzisiaj.
😉
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Grudzień 2023, 12:11:51 »
siermieżnej formie gorzkiego naparu
a ja się z docinki Antonia akurat zaśmiałem ale koniec końców odrobinę smutno, że dobrej kawy jeszcze nie piłeś, spróbuj kiedyś może w jakiejś odpowiedniej kawiarni jakiegoś aero czy dripa z czegoś nie przepalonego, szok może być z tych cięższych ;)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Grudzień 2023, 15:25:32 »
siermieżnej formie gorzkiego naparu
To jakaś forma nieudanego espresso? :wow2:

Offline lomax Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Grudzień 2023, 16:17:17 »
siermieżnej formie gorzkiego naparu
ja się z docinki Antonia akurat zaśmiałem ale koniec końców odrobinę smutno, że dobrej kawy jeszcze nie piłeś

Skoro się zasmiałeś z docinki Antonia to widocznie też jesteś z gatunku tych wszechwiedzących, pewnie dlatego też wiesz (po przeczytaniu jednego posta), że nie piłem nigdy dobrej kawy :ok: Dripa ani aero nie piję, czasem lubię wypić espresso albo americano dla odmiany, ale dużo częściej pije latte i takie przytyki typu "po co dodawać mleko do kawy" mnie irytują, podobnie jak ludzie uważający się za chodzące legendy.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2023, 17:20:08 wysłana przez lomax »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Grudzień 2023, 17:50:32 »
Smak kawy tak zanika, że czuć samo mleko, bez smaku kawy. A łączy się kawę z mlekiem po to, żeby pić płyn, który smakuje i pobudza w takiej formie na jaką się ma ochotę a nie w jedynie słusznej, prawilnej i siermieżnej formie gorzkiego naparu, który umówmy się, nie zawsze i nie wszystkim pasuje. Są chwilę, że ktoś potrzebuje mocnego intensywnego strzału, a są chwilę, że nie potrzebuje.
Jedne ziarna lepiej się sprawdzają w kawach mlecznych (bo ich smak nie zanika) a inne graja z mlekiem fatalnie i się nie nadają
Spróbuj Java Classic Espresso Blend 001, gdyż jak żonie robię z mlekiem, to zawsze kręci nosem, że za mocna, przy takiej samej ilości mielonki, co jej ulubiony delikatny, średnio palony brazylijski singel.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2023, 18:16:36 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi