Autor Wątek: Słaby smak kawy mlecznej  (Przeczytany 2364 razy)

Offline darek025

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage dual boiler
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Słaby smak kawy mlecznej
« dnia: 23 Listopad 2023, 18:38:38 »
Cześć!
Jestem tu nowy jak coś ;)
Mam pytanie,
Od niedawna zacząłem interesować się bardziej kawą, odbyłem Kurs baristy również. Kupiłem parw dni temu ekspres Sage dual boiler i mam młynek eureka mignon specialita. Zrobiłem już trochę kaw przez te parę dni i powiedzmy, że espresso chyba wychodzi mi w porządku. Uzysk jest prawidłowy i czas prawie też, ale smak samego espresso jest w porzadku. Poprzednio miałem ekspres automatyczny siemens eq500. Dziś robiłem kawę w jednym i drugim dla porównania smaku bo coś mi nie pasuje. Robię espresso w kolbie i smak po wymieszaniu z mlekiem ( espresso robię z 18g i wychodzą mi 2 espresso) mniej więcej 150 ml, bo nie liczyłem dokładnie to ten smak kawy nie jest jakoś mocno wyczuwalny. Po zrobieniu kawy w automatycznym mam wrażenie że czuć jakoś bardziej. Nie wiem czy to moje kubki smakowe są takie jakieś dziwne  :D czy robię coś źle. Wolę dopytać, bo możliwe, że jednak jest wszystko w porządku. Sprawdziłem nawet uzysk z automatycznego i z jednego espresso robi niby 55 g uzysku więc to praktycznie wodą. Proszę o pomoc  :D

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Listopad 2023, 20:44:13 »
Znaczy:
Kolba: espresso 18g na pół = 9g uzysk 18g  + mleko = 150ml
Automat: uzysk 55g + mleko = 150ml?
« Ostatnia zmiana: 23 Listopad 2023, 21:04:10 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline darek025

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage dual boiler
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Listopad 2023, 21:58:00 »
No wynik finalny jest taki sam czyli te 150-180 ml. Ale pijąc same espresso przygotowane przez automat to jest mało smaczne, mocno wodniste, a z kolby ma smak i jest gęste. A jednak po wymieszaniu z kawą ten smak jakoś inaczej się układa w kawie mlecznej. Nie wiem czy to dobrze wyjaśniam.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Listopad 2023, 22:03:32 »
Lepsza kawa z mlekiem smakuje inaczej niż gorsza kawa z mlekiem, nie da się ukryć ;)

Może być, że jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia i będzie trzeba chwili aby przyzwyczaić się do nowego smaku.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Listopad 2023, 23:10:01 »
jednak po wymieszaniu z kawą ten smak jakoś inaczej się układa w kawie mlecznej.
Może większa ilość wody, a mniejsza mleka robi dla Ciebie tę różnicę. Zrób dodając 37ml wody do espresso z kolby i tę samą ilość mleka, co w automacie.
》tertium non datur《

Offline darek025

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage dual boiler
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Listopad 2023, 05:46:10 »
jednak po wymieszaniu z kawą ten smak jakoś inaczej się układa w kawie mlecznej.
Może większa ilość wody, a mniejsza mleka robi dla Ciebie tę różnicę. Zrób dodając 37ml wody do espresso z kolby i tę samą ilość mleka, co w automacie.
To spróbuję w ten sposób może

A może mieć na to wpływ spienione mleko? Bo takie spienianie w ekspresie kolbowym też daje inny smak temu mleku niż to w automatycznym. Chyba za długo piłem z automatycznego [emoji38]

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Listopad 2023, 06:23:54 »
Może większa ilość wody, a mniejsza mleka robi dla Ciebie tę różnicę. Zrób dodając 37ml wody do espresso z kolby i tę samą ilość mleka, co w automacie.

Ale po co dostosowywać w tę stronę? Skoro kawa ma być bardziej wyczuwalna, to ja bym zmniejszył ilość mleka albo wziął na warsztat jakaś mieszankę z robustą. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że być może kawa mleczna z automatu znajomych jest "mocniejsza" czy też bardziej "kawowa", ale żeby smaczniejsza od tej, którą ulepię na przecieku z Pico ...?

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Listopad 2023, 10:37:16 »
źle zaparzone wodniste espresso nie da nigdy dobrego smaku z mlekiem :(

Offline darek025

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage dual boiler
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Listopad 2023, 10:41:10 »
źle zaparzone wodniste espresso nie da nigdy dobrego smaku z mlekiem :(

Może niekoniecznie dobry smak, bardziej chodzi o samo wyczucie kawy. Z automatu czuć, a z kolby mam wrażenie, że ten smak jakby zanika i przebija się bardziej mleko


Offline darek025

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage dual boiler
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Listopad 2023, 10:45:23 »
Może większa ilość wody, a mniejsza mleka robi dla Ciebie tę różnicę. Zrób dodając 37ml wody do espresso z kolby i tę samą ilość mleka, co w automacie.

Ale po co dostosowywać w tę stronę? Skoro kawa ma być bardziej wyczuwalna, to ja bym zmniejszył ilość mleka albo wziął na warsztat jakaś mieszankę z robustą. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że być może kawa mleczna z automatu znajomych jest "mocniejsza" czy też bardziej "kawowa", ale żeby smaczniejsza od tej, którą ulepię na przecieku z Pico ...?

Fakt, wcześniej sporo piłem mieszanki z robustą. Może to kwestia przyzwyczajenia jeszcze? A może ja coś robię źle? Mam wrażenie jakby smak kawy uciekał w mleku

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Listopad 2023, 12:21:59 »
Nie rozlewaj espresso na pół tylko zrób kawę z podwójnego, ja tak zawsze robię bo z pojedyńczego jest za słaba. kawka

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Listopad 2023, 15:30:56 »
Nie rozlewaj espresso na pół tylko zrób kawę z podwójnego, ja tak zawsze robię bo z pojedyńczego jest za słaba. kawka

To też prawda. Nie doczytałem, że to tylko 18 gramów małej czarnej jest dopełniane do 150ml mlekiem. Nic dziwnego, że ginie :)

Offline darek025

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Sage dual boiler
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Listopad 2023, 19:15:01 »
Nie rozlewaj espresso na pół tylko zrób kawę z podwójnego, ja tak zawsze robię bo z pojedyńczego jest za słaba. kawka

A nie powinno być ze prawidłowe espresso jest z jednego? A z podwójnego to już na flat white? Przynajmniej tak mnie uczono. Z podwójnego też robiłem i tu już było w porządku. Zawsze myślałem, że to z pojedycznego się robi :D wy też robicie z podwójnego (ty juz wiem, że tak, a reszta?)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Listopad 2023, 19:36:58 »
Generalnie cappucino robi się z pojedynczego espresso, ale po co pić z pojedynczego skoro można z podwójnego? ;) Piankę można sobie zrobić taką samą jak do cappu i tyle. Lepiej mieć w kawie więcej kawy.

Najczęściej gdy tu na forum zobaczysz espresso to będzie to znaczyło tak naprawdę podwójne espresso (z 18-21g) ;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Słaby smak kawy mlecznej
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Listopad 2023, 19:39:35 »
A nie powinno być ze prawidłowe espresso jest z jednego? A
A ja myślałem, że robisz na raz dozy z 18g, a potem uzyskany napar rozlewasz na pół. Żeby zrobić poprawne espresso z pojedynczego sitka, to kurs baristy nie pomoże ;)
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi