Autor Wątek: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn  (Przeczytany 2807 razy)

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« dnia: 04 Styczeń 2024, 10:20:28 »
Pytanie do doświadczonych:

Czy parzenie kawy dedykowanej do metod alternatywnych- ale w ekspresie ciśnieniowym, jest dopuszczalne, ??
Czy może dać to dobry smak?  Czy są jakieś wskazówki odnośnie takiego parzenia, jak zmielić ziarno, jaka doza? Czy różnice między ława do esspreso i alternatyw jest tylko w stopniu wypalania ziarna=delikatna lub bardziej mocna?

Zaparzyłam przed chwilą taką  (Caffe grano Costa rica) w swojej Victorii i muszę powiedzieć, że no nawet smakowała. Ustawienie młynka zostawiłam na takim, co robiłam espresso  (Brazyliana Blue Orca).
W końcu ładnie się lało z wylewki (z obu otworów, po 8 s od włączenia pompy), ciastko ładnie wypadło z sitka i było w końcu suche.. tego nie udało mi się uzyskać w kawie dedykowanej do espresso.

Szukam delikatnych smaków, sito do podwójnego espresso daje mi zbyt mocny gorzko-kwaśny smak, ta zrobiona z alternatywy na podwójnym sitku była bliżej tego, czego szukam.

Offline Kawko

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Styczeń 2024, 10:36:45 »
Można, oni tego nie sprawdzają. ;)

Jeśli uzyskałaś coś, co Ci smakuje to znaczy, że nawet trzeba próbować.
Doświadczony nie jestem (jeszcze), ale widzę we wpisach na forum dość często pojawia się informacja o pozytywnych efektach parzenia "alternatyw" w ekspresach ciśnieniowych.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Styczeń 2024, 11:07:42 »
Oczywiście, że można, ale czy to dobra droga? Większość kaw sprzedawanych teraz pod espresso to są jasno palone kawy które powinny być pod alternatywy, więc dziwne że musisz sięgać po jeszcze jaśniej palone... Sugestia żeby zostawić ekspres w spokoju i po prostu zacząć używać metod alternatywnych wydaje się bardzo rozsądna.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Styczeń 2024, 11:49:29 »
Można, oni tego nie sprawdzają.
:smiech: 👌

@Henry
Wystarczy poszukać do espresso - nic skomplikowanego.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2024, 11:52:17 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Styczeń 2024, 12:00:39 »
Moja przygoda z ekspresem kolbowym dopiero się zaczęła, nie chciałabym od razu odpuszczać, jeszcze do wypróbowania przede mną wiele kaw, kombinacji z ustawieniami. Po tym wszystkim nie chciałabym się przekonać, że niepotrzebnie zainwestowałam w sprzęt...

V60 + kawki do alternatyw Hayb, są dla mnie teraz mega miłą odskocznią od "tego" co mi wychodzi z ekspresu i to mnie bardzo przeraża..

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Styczeń 2024, 12:12:48 »
Po tym wszystkim nie chciałabym się przekonać, że niepotrzebnie zainwestowałam w sprzęt...
Spokojnie - dasz radę.  Jasne ziarno do espresso też jest fajne. Trzeba inaczej go mielić niż ciemne, tj drobniej, ale i stosować dłuższą ekstrakcję plus parzyć na wyższej temperaturze.
》tertium non datur《

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Styczeń 2024, 12:25:56 »
Szukam delikatnych smaków, sito do podwójnego espresso daje mi zbyt mocny gorzko-kwaśny smak, ta zrobiona z alternatywy na podwójnym sitku była bliżej tego, czego szukam.
To raczej przelewy niż ekspres. I ja bym zaczął od zmiany ziaren...

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Styczeń 2024, 12:37:42 »
To raczej przelewy niż ekspres. I ja bym zaczął od zmiany ziaren...

Jakieś sugestie? Chętnie skorzystam z porady

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Styczeń 2024, 12:40:21 »
Espresso piję z ziaren średnio palonych, ale zawsze mam pod ręką kawkę jasną i ciemną.
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Styczeń 2024, 16:44:22 »
Przy powyższym parzeniu (kawa dedykowana pod przelew parzona w w ekspresie kolbowym) uzyskałam ciśnienie 9 bar, gdzieś na forum wpadło mi w oko, że takie jest najbardziej odpowiednie.
Jak parzyłam kawę dedykowaną do espresso, to nigdy nie mogłam uzyskać 9, zawsze miałam wyższe 10-11, bliżej 11.

O czym to może świadczyć?

Że mieszanka była za drobno zmielona? (ziarenka wyraźnie czuję pod palcami)

Z ubiciem robiłam różnie, i lżej i mocniej, zawsze 11 bar.

Co mogę robić źle?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Styczeń 2024, 19:27:11 »
Co robisz ze swoim młynkiem?
-- bo warto coś robić ;). Młynek służy nie tylko do zmielenia kawy ale także do takiego doboru stopnia zmielenia, by uzyskać pożądany, odpowiedni proces zaparzania.

Siła ubicia kawy w sitku nie jest tak istotna jak dobór stopnia zmielenia kawy. Na razie po prostu używaj stałej siły nacisku tampera na kawowe ciastko, a przebieg procesu zaparzania reguluj stopniem zmielenia kawy -- przy ustalonej, stałej ilości kawy w sitku.

Twoim narzędziem pomiarowym jakości espresso jest smak i dotyk na języku i podniebieniu a nie pod palcami ;).

Cóż to jest kawa do espresso? Cóż to jest espresso? Dzisiaj są to filozoficzne pytania. Palimy, prażymy kawę, przekazujemy ziarenkom kawy ciepło w różnych piecach. W efekcie procesu palenia, ziarna zmieniają swoją strukturę i skład fizykochemiczny, zmieniają kolor, twardość, zawartość wody, gęstość itp. itd. Palenie kawy jest podróżą z punktu A do punktu B. Punkt A jest mniej więcej określony, natomiast punkt B może leżeć w różnym miejscu w przestrzeni określonej czasem oraz temperaturą, kolorem ziaren. Im więcej ciepła, tym większa bywa temperatura finalna procesu palenia, a ziarna stają się ciemniejsze. Im bardziej ciemne są ziarna kawy, tym bardziej stają się gorzkie a mniej kwaśne. Te smakowe parametry mają potem zasadniczy wpływ na espresso...
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2024, 20:18:33 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Styczeń 2024, 20:40:30 »
Ładnie napisane👍

Dodam od siebie to samo sitko, a przy: ciemnym ziarnie, większa objętość, grubsze mielenie, zaś jasnym mniejsza objętość i drobniejsze mielenie, więc należy zmienić też dozę, aby uzyskać zbliżone parametry końcowe ekstrakcji.
》tertium non datur《

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Styczeń 2024, 21:37:43 »
Wow! Coraz więcej kumam.
 Przy 2 kawach dziennie, czasem 3, to moje eksperymenty trochę potrwają 😀

Offline Furgalad

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Nivona Cafe Grano 130
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Styczeń 2024, 23:32:57 »
Moje świeże zakupy, dokonane po lekturze forum, mam nadzieję, że będą to smaczne zakupy😀, chociaż 001 chyba już drugi raz bym nie wzięła, bo podobno dosyć ciemna.

Przez wentylek pachną obłędnie!!!!
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2024, 00:50:42 wysłana przez Furgalad »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawa do alternatyw w ekspresie kolbowyn
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Styczeń 2024, 08:01:31 »
chociaż 001
Jest palona na włoską modłę, tylko dużo lepsza. Przy odpowiednim zgraniu parametrów (mniejsza doza i gubsze mielenie niż w średnim paleniu ziarna) dla początkującego kawosza sprawi, że jego kubki smakowe nie odczują dyskomfortu smakowego, a i z mlekiem jest dobra.

》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi