Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 160379 razy)

Offline bryndza4

  • Wiadomości: 7
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #420 dnia: 21 Listopad 2023, 09:31:44 »
Palarnia FRESCA dzisiaj na al......ro w cenach poniżej 50pln/kg. Kupiłem na próbę Honduras i jestem mile zaskoczony. Kawa wypalona na średnio, ziarna w większości duże i dorodne, ale zdarzają się również mniejsze - kawa nie jest jednorodna. Na razie próba w kolbie: 16 gramów, ratio 1:2,5, czas 28s, temperatura (wg.danych maszyny) 95C - kawa generalnie łagodna, gęsta, ładna średnio brązowa crema. Nie należy się w niej doszukiwać jakichś extra niuansów smakowych, nie ma sensu opisywać wrażeń smakowych - dla mnie pokrywają się mniej więcej z opisem, może tylko trochę więcej goryczki. Jutro próbuję przelew
No i z dripa Hario też przyjemna. Stosunek cena/jakość znakomity. Jako codzienna biurowa kawa budżetowa jak najbardziej godna polecenia dla amatorów łagodnych kaw.
Skuszony m.in. tą opinią, zakupiłem 1kg Fresco Honduras i z przykrością stwierdzam, że do przelewu/AP ta kawa jest fatalna, chyba że ktoś lubi gorycz i spaleniznę. Z resztą sama palarnia sugeruje, że kawa przeznaczona jest do metod ciśnieniowych. W tym budżecie i do przelewu o wiele lepsza jest Blue Orca, choćby najzwyklejsza Brazylia.

Offline ikpara

  • Wiadomości: 180
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #421 dnia: 09 Kwiecień 2024, 10:00:10 »
Moich poszukiwań kawy "biurowej" w cenie ekonomicznej ciąg dalszy (w tej chwili założenie - poniżej 65pln/kg). Tym razem razem wybór padł na Beskidzką Palarnię Kawy za niecałe 60pln/kg. - zamówiłem "typowo" Kolumbię Excelso i Brazylię Santos.
Oczywiście nie należy oczekiwać cudów, ale:
Santos - absolutnie poprawna kawa marki kawa, trudno wyczuć jakieś cechy charakterystyczne, powiedziałbym, że dobry, neutralny wypełniacz do mieszanek - nie zdominuje innych kaw. Ziarna nawet ładne, średniobrązowe, niespalone. Espresso  i z french press'u wychodzi poprawnie i jest pijalne.
Excelso - tu powiem tak: espresso jest całkiem, całkiem dobre (na mój gust gęste i takie lekko kwaskowe kakao z wyczuwalną goryczką, kawa nie jest moim zdaniem słodka) i mając pod ręka porównanie z Kolumbią La Meseta od Gorana mogę powiedzieć, że "Beskidy" dzielnie się bronią. Różnica jest, ale nie jest to przepaść. W Hario i french pressie ta kawa zupełnie się nie sprawdza - niezależnie jak kombinować z temperaturą i przemiałem moja kawa wychodzi po prostu gorzka (bez żadnych kwasków i innych smaków) i już, a w espresso goryczka jest niewielka i ogólnie przyjemna.
Czy wybiorę tą kawę "na stałe" do firmy - jeszcze nie wiem, ale będzie brana pod uwagę (do biura raczej Santos).
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2024, 10:03:07 wysłana przez ikpara »

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #422 dnia: 09 Kwiecień 2024, 13:39:18 »
Zachęciłeś mnie :) Zamówiłem tę Brazylię Santos - na znanym portalu aukcyjnym nawet niewiele ponad 50 złotych.

Offline NewbieOne

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: SES875
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #423 dnia: 17 Maj 2024, 15:51:14 »
Podpinam się pod antyczny wątek, żeby nie zakładać nowego.

Co macie do polecenia <100 zł/kg, co można dostać na Allegro? Co w tym segmencie daje najlepszy stosunek jakości do ceny?

Oczywiście trochę już tego przerobiłem w ciągu ostatnich 5–6 lat (m.in. prawie całą Czarną Kawkę i większość Blue Orci, wyrywkowo inne), ale nie będę się rozpisywał — poczekam na Wasze komentarze. Nie mam stałych preferencji, jeśli chodzi o nuty z ziarna, ale często przeszkadzają mi nuty z palenia. Jeśli coś mi nie podchodzi, to najczęściej z powodu palenia (pomijając przypadki, w których tańsza arabika smakuje robustą).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5355
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #424 dnia: 17 Maj 2024, 18:38:40 »
pomijając przypadki, w których tańsza arabika smakuje robustą).
👌

@Michał z Konesso ma w ofercie 4 kawki do 100zł. z darmową dostawą, które zaczynają się od 79/kg:

https://www.konesso.pl/pol_m_Kawa_Rodzaj_Kawa-ziarnista_Trip-Coffee-8766.html

Plus pakiety do wyboru jeszcze taniej oraz nasz WoK-owy rabat, bodajże 7%.
« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2024, 20:05:04 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline DoreK

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Yoer Barisso EMF03S
  • Młynek: Yoer Mullino BCG01BK
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #425 dnia: 17 Maj 2024, 20:27:39 »
Moich poszukiwań kawy "biurowej" w cenie ekonomicznej ciąg dalszy (w tej chwili założenie - poniżej 65pln/kg). Tym razem razem wybór padł na Beskidzką Palarnię Kawy za niecałe 60pln/kg. - zamówiłem "typowo" Kolumbię Excelso i Brazylię Santos.
Oczywiście nie należy oczekiwać cudów, ale:
Santos - absolutnie poprawna kawa marki kawa, trudno wyczuć jakieś cechy charakterystyczne, powiedziałbym, że dobry, neutralny wypełniacz do mieszanek - nie zdominuje innych kaw. Ziarna nawet ładne, średniobrązowe, niespalone. Espresso  i z french press'u wychodzi poprawnie i jest pijalne.
Excelso - tu powiem tak: espresso jest całkiem, całkiem dobre (na mój gust gęste i takie lekko kwaskowe kakao z wyczuwalną goryczką, kawa nie jest moim zdaniem słodka) i mając pod ręka porównanie z Kolumbią La Meseta od Gorana mogę powiedzieć, że "Beskidy" dzielnie się bronią. Różnica jest, ale nie jest to przepaść. W Hario i french pressie ta kawa zupełnie się nie sprawdza - niezależnie jak kombinować z temperaturą i przemiałem moja kawa wychodzi po prostu gorzka (bez żadnych kwasków i innych smaków) i już, a w espresso goryczka jest niewielka i ogólnie przyjemna.
Czy wybiorę tą kawę "na stałe" do firmy - jeszcze nie wiem, ale będzie brana pod uwagę (do biura raczej Santos).

Cześć, też zamówiłem u nich kawę miesiąc temu. Santos i Góralski Blend (arabika i robusta).
Co do Brazylii w pełni się zgadzam. Udana kawa, całkiem poprawna, do kaw mlecznych jak najbardziej.

Góralski Blend natomiast jest zawodem. Ziarna nierównomiernie wypalone, wyglądają słabo. Więcej nie kupię na pewno.
Dziś odbiorę kolejną paczkę Brazylii i tym razem Kolumbia. Parzę na razie jedynie espresso, ale muszę przyznać że jak na swoją cenę wychodzi naprawdę przyzwoicie ;)

Offline Wiszczu

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Ascaso Arc, Puristika, V60, phin, aeropress, switch
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #426 dnia: 17 Maj 2024, 23:06:41 »
Brazylia trip chyba po 60 na allegro jest/była. Jak na moje nie wyrobione smaki i średnie umiejętności mi pasowała. Bez szaleństw, przyzwoita kawa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi