Autor Wątek: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)  (Przeczytany 2647 razy)

Offline Zgredzik

  • Wiadomości: 2
Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« dnia: 23 Listopad 2020, 18:50:39 »
Witam wszystkich
Poszukuje ekspresu kolbowego ze spieniaczem do mleka wbudowanym(pół automatyczny ekspres). ekspres jest dla kobiety w wieku 50+ więc nie ma to byc sprzęt za 3000zł itd, gdyż dotychczas piła kawy rozpuszczalne i od niedawna kapsułkowe (nescafe dolce gusto) z wiadomych racji to jest chemia nic wiecej. Budżet to 500 zł+/- .

1szym pomysłem był silvercrest z lidla, ale czytając opinie to jak grac w lotka, gdyż jedne działaja , a inne po paru kawach maja problem ze spieniaczem do mleka, a to jest kluczowe( głownie pije teraz kawe latte z tych kapsułek)

Kolejnym jest YOER Lattimo EMF01S znaleziony w ciekawej cenie bardzo
Opinie ma dobre, jakis cyrków ze coś się psuje nie ma, serwis polski(produkt polski) 3 lata gwarancji door to door tak samo jak w przypadku silvercresta

Ostatnim pomysłem jest marka SENCOR SES 4040BK lub SENCOR SES 4050SS
Jedyne co znalazlem, że to firma japońska, 2 lata gwarancji, nie jest firma krzak z serwisem polskim o dziwo, ale wysyłka osobista, też ma dobre opinie

Opcje typu ekspres kolbowy z dyszą, ekspres+ spieniacz osobno nie wchodzi w gre, bo to ma byc wygodne dla niej i ma nie zrobić sobie krzywdy np dyszą :)

I tu powstaje moje pytanie do was co z tego będzie najlepsze, patrząc watki na forum widziałem różne info o ekspresach po 3-5k, ale nie znalalzem wątków o tego typu ekspresach w takim budżecie. Rozumiem, że to może być śmieszny budżet, ale dla osoby pijącej całe życie kawę rozpuszczalna typu nescafe 3in1 to kawa z kapsulki jest rózniąca się bardzo, a nie wspomnę jakie mogą byc wrażenia z kawy zmielonej i zaparzonej.
Jeżeli to zły temat prosze o przeniesienie i z góry dziękuje za pomoc wszystkim i chylę czoła waszej wiedzy i doświadczeniu.
w razie pytań jeszcze jakiś walcie śmiało
Pozdrawiam  [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 24 Listopad 2020, 08:05:11 wysłana przez Fux »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Listopad 2020, 11:27:30 »
Za te pieniądze to kup młynek do kawy ręczny lub elektryczny, koszt to około 350 złotych. Dokup aeropress lub inny sprzęt do alternatyw i swiezopaloną kawę z dobrej kawiarni. Tani plastikowy ekspres sobie odpuść. Bez mlynka nie ma to sensu. I ekspres za kilkaset złotych to atrapa. Niestety. Jeżeli ta osoba chce pić kawę z mlekiem, to można je spienić na inne sposoby. Wpisz w internet jak zrobić cappuccino w domu, są tam różne sposoby, jak poradzić sobie bez ekspresu. Co prawda nie będzie to prawdziwe cappuccino, ale przy odrobinie chęci można zrobić pyszną, mleczna kawę..

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Listopad 2020, 13:47:55 »
Skoro w kapsułkach problemem jest tylko chemia, to za ten budżet kup tylko młynek elektryczny, dobra kawę i kapsułki wielorazowego użytku, będziesz wiedział co jest w środku.

Offline Zgredzik

  • Wiadomości: 2
Odp: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Listopad 2020, 15:32:36 »
Problem pozostaje co z mlekiem, nie chce by sama pienila mleko ,gdyż będzie to za dużo zabawy i obawiam sie, że może być to zbyt trudne i odpukac może krzywdę sobie zrobić, bo widziałem ekspresy z dyszą, ale to odpada. Rozumiem podejście,że ekspres za 3000 to tyko ekspres , a reszta syf, ale czy dla szarego człowieka taki starczy, gdy on nawet codziennie nie będzie używany. Nie znam tych marek stąd przyszedłem z tym tutaj. O osobnym młynku do takiego ekspresu to też myślałem bo lepsza zmielona niż kupiona zmielona. Proszę o wyrozumiałość :)
Ps to prezent na święta

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Listopad 2020, 19:44:51 »
Problem pozostaje co z mlekiem, nie chce by sama pienila mleko ,gdyż będzie to za dużo zabawy i obawiam sie, że może być to zbyt trudne

Więc niech pije to co do tej pory  a na dobrą kawę chodzi do kawiarni ;)


Za 500zł da się kupić naprawdę fajny zestaw do zrobienia kawy z mlekiem - Damian podał Ci kierunek - aeropres (lub kawiarka albo phina za 20zł) i ręczny młynek + ręczny spieniacz (albo biegnij do Lidla - jest całkiem fajny spieniacz elektryczny za kilakdziesiat złotych)

i albo to przyjmiesz - i kosztem ergonomii - masz kawę co najmniej porównywalną (a śmiem twierdzić, ze lepszą niż z ekspresu automatycznego za 3000zł) albo idź do Media Expert, Media Markt, Euro czy jakikolwiek elektro-market - i wybierz co Ci się najbardziej podoba - i też będziesz zadowolony - bo nie będziesz sobie nawet zdawał sprawy co mogłeś mieć ;)

"Bo w naszej firmie wszystko robimy szybko, tanio i dobrze - wybierz 2 z 3" ;)
Never Give UP †

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Listopad 2020, 20:14:27 »
Ale serio kobiecie 50+ proponujecie przeciskanie przez AP? No to nie jest jakieś super ciężkie, ale po pierwsze - jest wyraźnie cięższe jeśli próbuje się uzyskać bazę pod mleko, po drugie jest to zabawa w ważenie, stoper itd. Wiem że próbujecie doradzić jak najlepszy wynik w filiżance, ale tutaj chyba bardziej chodzi o jak najlepszy wynik przy jak najmniejszym nakładzie pracy?

Do mleka możesz kupić elektryczny spieniacz do mleka, jeśli w lidlu jest za kilkadziesiąt złotych jak radzi Jakub to myślę, że będzie działać tak samo jak inne za 100 czy 200 zł i nie ma co się zastanawiać za długo. Wlewasz mleko, wciskasz przycisk i czekasz, a spieniacz to podgrzeje i ubije.
Lepsze mleko wyjdzie z French pressa który dostaniesz od 20 zł, ale to kosztem tego że trzeba osobno podgrzać mleko i kilka razy machnąć.

Co do kawy to jeszcze możesz pomyśleć o kawiarce - dobra baza pod mleko, szybko się robi, dużo mniej zabawy i rytuałów jak przy przelewach i AP. Poza tym kawiarki bardzo wdzięcznie wyglądają i jest duży wybór, na pewno znajdziesz coś co się spodoba.

Młynek by się przydał, ale to już by wyszło poza budżet. Jeśli nie zamierza kupować lepszych gatunkowo ziaren (bezpośrednio z palarni zamiast z marketu) to i tak nie wiem czy różnica jest znacząca.
Moja mama pije kawę marketową z kawiarki, przekonać jej nie mogłem, mówi że jej smakuje, a kawa którą ja proponuję jest dużo droższa.

A jeśli źle zrozumiałem, i owa Kobieta chętnie się pobawi w "rytuały" kawowe, to wszystko co napisalem nie ma sensu, a Ty lepiej posłuchaj Damiana i Kuby ;)

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Listopad 2020, 20:17:42 »
No ale przecież przy ekspresie kolbowym jest zabawy  na maksa,  plus spienianie mleka dyszą jak rozumiem?
Mleko można spienić i podgrzać spieniaczem indukcyjnym za 150zl. Sama przyjemność.
Za resztę albo jak było napisane kapsułki wielokrotne go użycia,  albo jakiś przelewowy Za 200zl. Kawę można w niewielkich partiach kupować zmieloną, oby dobrą  nie z marketu i efekt powinien być piorunujący  w smaku

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Listopad 2020, 21:20:21 »
...Wiem że próbujecie doradzić jak najlepszy wynik w filiżance, ale tutaj chyba bardziej chodzi o jak najlepszy wynik przy jak najmniejszym nakładzie pracy....

Po to mamy forum i wspólną kawową pasję - aby uzyskać najlepszy wynik w filiżance. Nawet wtedy, gdy czasami opiera się to prawie o szamaństwo  :ogien:

Ale tak poważniej, to aeropress jest do okiełznania dla każdego. Można strzelić go w uproszczony sposób - płaska miarka kawy, zagotowana i odczekana parę sekund woda wlana do połowy, zamieszać dwa-trzy razy, dolać wody do pełna, zamieszać dwa, trzy razy, nałożyć tłok i zrobić tak, aby po dwóch minutach zakończyć przeciskanie. Ciężko coś zepsuć tą metodą przy dobrej kawie. Najwyżej nie uzyska się wszystkich niuansów smakowych czy pełnego charakteru danej kawy, ale jak już wspomniałem - ten sposób nigdy nie powinien zepsuć kawy. Nie ma wtedy całego procesu - waga, stoper i termometr odpadają.
No chyba, że ktoś naprawdę chce iść na łatwiznę z kawą, to zostaje mu kapsułka, którą może sam napełnić. Zależy to od chęci do zaangażowania się w proces przygotowywania kawy.

Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Listopad 2020, 21:28:38 »
Moim zdaniem dobrym kompromisem będzie ekspres na kapsułki z uniwersalną kapsułką do napełniania plus niezły młynek, a do spieniania mleka spieniacz elektryczny.
Przy dobrej kawie koszt niski, obsługa prosta, a walory smakowe o niebo lepsze niż rozpuszczalka.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres kolbowy półautomatyczny(uzytek domowy)
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Listopad 2020, 22:27:53 »
Ale właścicielka jak rozumiem ma już kapsułki i chce iść krok dalej?

Jeśli idzie o wygodę i efekt - "jak na Orlenie" - to spieniacz elektryczny naprawdę daje radę - a wygoda jest bardzo duża

a kawa - jesli ma kapsułki - to nic bym nie kombinował - kawa jest jaka jest - ale jest akceptowalna nawet z kapsułek które można kupić gotowe (zakładając poziom "jak na Orlenie")

jeśli chcemy iść krok wyżej - kawiarka, phin albo aeropress
i wtedy młynek to kolejny krok naprzód - i tutaj albo ręczny 1zpresso czy tańszy xeleo albo Wilfa, Nivona, Severin

innej drogi nie ma - tania "plastikowa" kolba czy automat - to krok wstecz...
Never Give UP †

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi