Autor Wątek: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł  (Przeczytany 1506 razy)

Offline 19fakir83

    • nie posiadam
  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: tygielek, kawiarka
  • Młynek: szukam
Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« dnia: 07 Lipiec 2020, 16:41:37 »
Witam i pozdrawiam.
Szukam młynka pod tygielek i kawiarkę może być ręczny albo elektryczny, cena do 1700zł.
Zastanawiam się nad : Baratza Sette 30 ap , 270, Preciso, Eureka Mignon, Mignon Classico, Comandante C40 MK3 lub Kazak Tura 3.
Proszę o poradę który lub jakieś inne propozycje.

Wysłane z mojego moto g(8) plus przy użyciu Tapatalka


Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lipiec 2020, 17:18:20 »
pod kawiarkę - wystarczy młynek za  1/3 czy nawet 1/5 tej kwoty - np Wilfa, Nivona, Severin

pod tygielek - jak mielisz okazyjnie - wyprawa po antykwariatch albo polowanie na allegro czy olx na mosiężny młynek do kawy - za ok 50-100zł masz gotowy młyn

te o których piszesz - są raczej do espresso - sprawdzą się te w kawiarce - ale - po co przepłacać  ::)
Never Give UP †

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lipiec 2020, 18:57:54 »
sette 30 do kawiarki wydaje mi się bardzo wygodny i regulacja wystarczająca ale do tygielka będzie mielić za grubo, przynajmniej bez korekty położenia żaren. Reszty z tych elektryków nie znam od praktyki.

Ręczne, c40 i tura, oba będą się świetnie sprawować do kawiarki. Przy tygielku już z uwagą, oba bez problemu zejdą do tygielka, tylko przy "szybkich" żarnach tury i jasnych ziarnach, a takie mi najlepiej wychodzą, mielenie będzie przypominać zawody pudziana ;)

C40 lepiej się sprawdzi, a i przy nim nieco siły się zużywa, sam go tak używam ale dla pojedynczego tygielka, zazwyczaj ~12 gramów, bo przy kręceniu dla dwóch już traci się urok i zastępuje go podirytowanie. Wtedy sięgam po stary i bardzo tani nożowy, pylenie aż tak bardzo nie przeszkadza, chodź nie jest prawdą legenda miejska, że w tygielku im więcej pyłu tym lepiej. Nie widać różnicy głównie jak się używa starych zjaranych węglików i 2 łyżeczek cukru ;)

Offline 19fakir83

    • nie posiadam
  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: tygielek, kawiarka
  • Młynek: szukam
Odp: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lipiec 2020, 20:28:46 »
Dzięki za szybką odpowiedź.
Pod tygielek to raczej nie okazyjnie na razie kupuję odrazy zmieloną a wolałbym sam zmielić i popróbować różne kawy. Olx i allegro nie za bardzo bo mieszkam w Niemczech to tylko jak jestem na urlopie w Polsce. Czy te młynki mosiężne zabytkowe to nie jest przypadkiem loteria przy kupnie przez aukcje internetowe?
Pod kawiarkę zacząłem czytać o podanych propozycjach.
Zapomniałem wspomnieć że posiadałem wcześniej młynek Melitta Molino i jak na laika to jakoś przemiału to była tragedia, nie wspomnę o wykonaniu itd...
Dobrze by było jak by to ogarnął jeden młynek ale jak lepiej dwa to będę szukać.

Wysłane z mojego moto g(8) plus przy użyciu Tapatalka


Offline 19fakir83

    • nie posiadam
  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: tygielek, kawiarka
  • Młynek: szukam
Odp: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lipiec 2020, 20:47:50 »
Trez dzięki za info. Ciężko znaleźć informacje które młynki mielą na pył pod tygielek. Mam nadzieję że ten wątek przyda się nie tylko mnie
Do Pudziana mi daleko ale trening a później dobra kawa 2 w 1

Wysłane z mojego moto g(8) plus przy użyciu Tapatalka

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lipiec 2020, 22:51:51 »
C40 odpada, nie ma to najmniejszego sensu - przynajmniej bez Red Clixa, będzie problem z wstrzeleniem się z ustawieniami. Tura spoko, przynajmniej ta pierwsza - ale bez bazy raczej nie ma co próbować, zamęczysz się, nie wiem jak z tą nową. Ogólnie z tych wszystkich wybrałbym sobie Kinu M47 Simplicity ;) Wychodzi najlepiej, gdyby nie problemy budżetowe to sobie na pewno bym już kupił... A tak to kupię dopiero jak będę mógł sobie na to pozwolić. Z przemyśleń i rozważań wyszło na to, że w tej cenie to najbardziej uniwersalny młynek - zmieli pod wszystko bez problemów.
« Ostatnia zmiana: 07 Lipiec 2020, 22:55:22 wysłana przez siewcu »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lipiec 2020, 23:07:04 »
Do kawiarki i do tygielka zmieli Nivona Cafe Grano za niecałe 400 zł. Ewentualnie do tygielka młynek ze śmigiełkiem za 50 zł w markecie, a do reszty jakikolwiek sprawdzony młynek czy ręczny czy elektryczny.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lipiec 2020, 23:32:12 »
C40 odpada, nie ma to najmniejszego sensu - przynajmniej bez Red Clixa, będzie problem z wstrzeleniem się z ustawieniami.

Przepraszam, ale to jest wierutną bzdurą i pisze to z pełną świadomością, jako wieloletni użytkownik kawiarki, komesia i tygielka, w kolejności chronologicznej :)

Tura spoko, przynajmniej ta pierwsza - ale bez bazy raczej nie ma co próbować,
...
Świetnie, tylko że i tura 1 i podstawka są niedostępne a valeri nie planuje powrotów do niej. Rynek wtórny to może kilka sztuk, tak że nie walają się zbytnio po olx-ie

Ja rozumiem, że kinu ci odpowiada, że lepiej spełnia twoje założenia i pewnie bym i przytakiwał, bo to faktycznie fajny młynek. Tylko zaproponuj rozwiązanie, uargumentuj je trochę, bo tak wyszło jak program Nie do wiary z tvn-u ;) ( ciekawe czy to jeszcze leci :D )

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Lipiec 2020, 00:09:03 »
Jeśli Sette, to bierz 270, bo ma mikroregulację. Może kiedyś przyda ci się do espresso. Szybsza i Łatwiejsza regulacja w dół i w górę, ale plastikowo.
Mignon raczej nie. Jeśli już, to ciut dołóż do Speciality. Ładny wygląd i dobry przemiał, ale trudna regulacja, bo mała śruba.

Tylko nie wiem czy one do tygielka dadzą radę. Chyba, że z lekkim przymknięciem oka...

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Młynek pod tygielek i kawiarkę do 1700zł
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Lipiec 2020, 00:31:56 »
A może zadaj sobie pytanie - jak często mielisz do tygielka???

sam robię 3 rodzaje kawy
espresso - i tutaj uzywam Niche Zero
Alternatywy - v60, chemex i phin - i tutaj mam 1zpresso JX
tygielek (sporadycznie) - i zakupiłęm albański młynek mosiężny - dlaczego - dlatego, że drobne mielenie na jakimkowliek innym młynku powodowało u mnie dreszcze - czy nie zbliżę za bardzo żaren itp - ponadto - ten młynek jest piękny ;) i jest ozdoba kącika kawowego - a jego cena - 65zł była dla mnie w 100% akceptowalna (podobnie jak czas mielenia - bo jak wspomniałem - tygielek jest sporadycznie używany)

tak więc można mieć młynek do wszystkiego a można mieć każdy do czegoś innego - tylko jak cos jest do wszystkiego - to albo nie jest dobre albo nie jest tanie ;) 


kawka kawka kawka
Never Give UP †

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi