Autor Wątek: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?  (Przeczytany 15854 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6205
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #45 dnia: 11 Październik 2017, 00:26:21 »

@fux tak mi się przypomniało, że we Wro zrobili parę lat temu jakieś 10 minut pieszo od pl uniwersyteckiego coś takiego jak kawiarnia, w której płacisz za czas spędzony. Jak czytałem o tym to wydawało się opłacalne. Nie wiem czy dalej to tak działa. https://www.facebook.com/panatocafe/ nigdy tam niestety nie trafiłem.

Co do taniego przelewu oczywiście że się da i widziałem na filmie jak gość na jakimś amerykańskim targowisku ma deskę  z 6 sztukami plastikowych v60 i robi od razu do papierowego kubka przelew. Ma przygotowane porcje kawy, wodę chyba nawet na gazie gotuje.  Gdy jest duży ruch i zużcyje kawę którą ma w serwerze, dorobienie sporej ilości kawy trwa koło 3 minut, a ludzie mogą czekając popatrzeć jak to się zaparza. Jak się chce to wszystko można. Koszty takiego interesu są śmieszne.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #46 dnia: 11 Październik 2017, 02:07:21 »
Aha. To +/- tak; nie idę na kawę, bo mnie nie stać na 12 zeta a sprzedawca trzyma 12 zeta, bo ten co przyjdzie zapłaci za tych, co nie kupili, bo jest po 12 zł.
Fajnie, teraz stań po drugiej stronie i policz biznesplan po sile nabywczej, nie po zyskach i kosztach.

-- koszty wychodzą X, ale Student może zapłacić 1/2X, a to spoko, dołożę, że swoich, przynajmniej dużo sprzedam

Oczywiście, wiem, że duże zyski robi się na groszach, ale kawiarnia to biznes o wielu twarzach, kawa nie jest produktem, jest dodatkiem do miejsca, albo luksusem, albo modą. Itd.


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #47 dnia: 11 Październik 2017, 07:43:17 »
Nie dojdziemy do ładu.

Ja bronię klienta, Ty właściciela.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #48 dnia: 11 Październik 2017, 08:18:29 »
@fux, nie chcesz by klient spotkał się z właścicielem... ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #49 dnia: 11 Październik 2017, 08:34:14 »
Nadinterpretacja.
 :mrgreen:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #50 dnia: 11 Październik 2017, 09:26:28 »
Fajnie, teraz stań po drugiej stronie i policz biznesplan po sile nabywczej, nie po zyskach i kosztach.

-- koszty wychodzą X, ale Student może zapłacić 1/2X, a to spoko, dołożę, że swoich, przynajmniej dużo sprzedam

Odnoszę jednak wrażenie, że poziom cen nie jest tak mocno powiązany z kosztami funkcjonowania tylko bardziej z modą, lansem i próbami jak bardzo można wycisnąć klienta.
To samo jest z lodami. Były po 2-2,5zł gałka i jakoś nikt nie narzekał na niskie zyski. Ale przyszła moda i teraz są same "rzemieślnicze", "tradycyjne", "naturalne", "od pokoleń" po 4 złote gałka albo "tajskie" za min. 10zł/porcja.

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #51 dnia: 11 Październik 2017, 12:16:24 »
hmm   kawa  : lokal , barista , sprzęt, ziarno, prąd -zus podatek etc... to wszystko  składowe  ceny, We Włoszech już tez padł mit espresso za 1 eur. :sciana:
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2017, 12:21:43 wysłana przez KAKR »

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #52 dnia: 11 Październik 2017, 12:47:06 »
Niby padł, ale tylko z perspektywy specialty coffee. Wciąż się tam prześcigają w łapaniu klienta na niższe ceny za filiżankę.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6205
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #53 dnia: 11 Październik 2017, 13:53:08 »
No właśnie ja dalej nie rozumiem oczekiwań hipotetycznego czy nawet konkretnego studenta wg Fuxa. Student chce kawę czy chce ponarzekać? Niech aktywnie zadziałają, przejdą się do pobliskich już istniejących gastronomii studenckich i pogadają, może ktoś będzie chętny żeby robić kawę w ekspresie przelewowym dla studentów. Chyba nie oczekują że otworzy się dla nich kawiarnię w okolicach rynku z dużą mleczną kawą i syropem za piątkę. Koszty, problemy różne i nakład pracy przy takim interesie są niemałe. Ewentualnie widzę szansę żeby przejść się do małej kawiarni i jakiś rabat grupowy negocjować.

Tu mam wrażenie student chciałby aby było tanio, pod nosem i podane na tacy. Wszystko za piątaka, a gdzie jest miejsce na własny wkład w to dobro?

@ziarenko czasami tak jest, ale tylko u tych którzy chcą tłuc kasę najniższym kosztem. Ci co chcą uczciwie zatrudniać ludzi, świadczyć dobrej jakości usługi i mieć dobry towar może nie być stać na niższe ceny.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2017, 15:13:49 wysłana przez krystians »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #54 dnia: 11 Październik 2017, 20:45:38 »
Tarnowskie Góry, to nie Wrocław, ale Gryfny Kafyj jakoś żyje nawet z mlecznej kawy za 6 zeta. Kawa jest tam za 5-6 złotych, małe miasto (60 tysięcy) i rynek - kolejka czasem za drzwi... Pewnie wychodzi im na zero lub mały plus i dorabiają na innych rzeczach. Komuś nie będzie się nawet opłacać nawet za 20 złotych od espresso otwierać biznesu, zależy od podejścia :) Jak ktoś ma motywację i pasję, to wyważy odpowiednio cenę. Zależy ile by miasto chciało za jakiś mały mobliny punkt na Kuźniczej. 7 zeta za kawcię (za tanio też nie może być), 2 drippery Marco, jakiś pojemnik trzymający temperaturę na 1.5l - tylko miejsce musi być serio blisko Uniwerku - inaczej nie ma to sensu. Kiedy jeden się parzy - drugi działa. Ogarnąć przerwy kiedy się zaczynają i wtedy odpalać drugi. Kawę porcjować i mielić w domu do toreb ze struną i zamykać. Kupony zniżkowe na pierwszą kawę (6 zeta zamiast 7), jakieś karty na pieczątki - by związać klienta. Zrobić z miesiąc próbny czy się przyjmie i ewentualnie zainwestować :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6205
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #55 dnia: 11 Październik 2017, 22:29:53 »
Z tego co wiem to we Wrocławiu nie jest tak łatwo z mobilnymi punktami. Uniwerek niestety ma większość wydziałów przy rynku, a w tej części miasta koszty lokali użytkowych są kosmiczne.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #56 dnia: 11 Październik 2017, 23:21:10 »
A liczyliście wszystkie koszty dookoła? I konieczność kupna sprzętu na sam początek? Jak się ustawi kolejka, to kilka litrów to może być za mało...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6205
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #57 dnia: 11 Październik 2017, 23:25:01 »
to wtedy jak nic wodę należy grzać w beczce i przelewać kawę w dużej skarpecie :D

Offline maciekz

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #58 dnia: 12 Październik 2017, 01:04:50 »
Bo może pora zrobić kawę na stojąco za 3 zeta a na siedząco za 6.
Taka tam pora, od lat już jest na rynku, przynajmniej warszawskim. Ministerstwo Kawy - doppio siedzące 7 zamiast 9. Filtry - singiel stojący 5 zamiast 7. Pomysł oczywiście inspirowany zróżnicowaniem cen we Włoszech.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Studencki Wrocław-dlaczego taka drożyzna?
« Odpowiedź #59 dnia: 12 Październik 2017, 11:10:58 »
Zajrzałem na szybko. Ekspres Bravilor, który ogarnie 5,7 l w 15 minut to 7,7 tysiąca. Termosów nie ma w zestawie, dwa o tej pojemności to ciut ponad tysiąc. Młyn - kolejne, hmm... 3 tysiące. I jakoś nie wydaje mi się, że są to jakieś duże ilości - raptem 38 kaw po 300 ml... Kawa - 1,1 zł. Ekspres pobiera 3 kW, prąd - 10 gr za sztukę. Kubek papierowy - 50 gr. Pokrywka na kubek - 20 gr. Mamy 1,9 zł. Doliczmy filtry. Następna rzecz w kolejce - woda i środki czystości do mycia ekspresu i termosów. Papier. Średnio 2 torebki cukru na kawę - kolejne 10 gr. Mleko - zależy ile kto weźmie. Amortyzacja sprzętu, na wstępie do włożenia ponad 13 tysięcy. Koszt wynajmu lokalu. I się okazuje, że przy tych 5 zł za kawę wcale się za dużo nie zarobi w ciągu miesiąca, o ile w ogóle...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi