Autor Wątek: Zmiana filtra w V60-2 - problem z czasem przelewu  (Przeczytany 3495 razy)

Offline Na Rozne

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60-02 & Kalita Wave 180 & AP & Bialetti 3tz & Staresso Mirage & FP & Phin
  • Młynek: 1zpresso JE-Plus & Q2
Zmiana filtra w V60-2 - problem z czasem przelewu
« dnia: 01 Marzec 2021, 23:17:36 »
Cześć, mam taką zagwozdkę - po zakupieniu mojego pierwszego zestawu V60 Craft Coffee Maker popracowałem pilnie nad techniką i udało mi się zrobić kilkadziesiąt równych, fajnych kaw. I tak doszedłem do finału 40 filtrów które były w komplecie i otwarłem pudełko nowych, oryginalnych, białych Hario.

Już po otwarciu widać było lekką różnicę w kolorze, nie tak "śnieżnobiałe" jak te z zestawu, nie mają przetłoczenia z "V60-02" i tej małej falbanki ułatwiającej rozwarcie filtra - no ale oryginał!

I tu się zaczęły problemy - ta sama kawa, to samo ustawienie młynka (1zespresso Q2) i od razu czas przelewu krótszy o prawie 1 minutę - siurało jak z kranu. Kawa nawet przyzwoita no ale klasę niżej od poprzedniczek.
Próbowałem jeszcze dwa razy - zmieniając mielenie na drobniejsze (za każdym razem o jedną cyferkę) i chyba jeszcze dziwniej - nadal co najmniej 40 sekund za szybko a kawa w filtrze już bardziej błotnista.

Wygląda jakby za dużo szło bokiem - po ściankach, ale leję dokładnie jak przy poprzednich filtrach .

Czy macie pomysł o robić?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Zmiana filtra w V60-2 - problem z czasem przelewu
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Marzec 2021, 07:25:18 »
Dostosować się do filtrów i ich krótszego czasu przelewania. Czyli zmielić krócej. Może być nawet lepiej. Jeżeli rezultaty będą dalej niepokojące, to napisz jak polewasz, ile g kawy/g wody, itp

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Zmiana filtra w V60-2 - problem z czasem przelewu
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Marzec 2021, 07:26:50 »
Lepiej mieć filtry szybsze niż filtry wolniejsze ;)

Mielisz po prostu drobniej i patrzysz jaki efekt to przyniesie. Kieruj się swoim smakiem, a nie czasem czy wyglądem kawy w filtrze. Celem jest zaparzyć kawę tak aby była smaczna, a nie żeby przelała się w np. 3 minuty.

Gdy kawa będzie drobniej zmielona to łatwiej będzie te drobne cząstki zaparzyć przez co i czas może być krótszy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Zmiana filtra w V60-2 - problem z czasem przelewu
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Marzec 2021, 08:22:23 »
Czy macie pomysł o robić?

Mielić trochę drobniej, polewać wolniej i w częstszych porcjach, spowolni to czas ekstrakcji. Szybsze filtry, "teoretycznie", powinny być lepsze. Ale tak nie jest, bo trzeba mielić drobniej, co kieruje smak w nie zawsze lepszym kierunku. Wiem, że zrobi się trochę zamęt, ale warto mieć dwa rodzaje filtrów. I na przykład "szybsze" stosować do bardziej pylących ziarenek (Etiopia), a "wolniejsze" w celu podbicia kwaskowatości (grubsze mielenie).

Offline Na Rozne

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60-02 & Kalita Wave 180 & AP & Bialetti 3tz & Staresso Mirage & FP & Phin
  • Młynek: 1zpresso JE-Plus & Q2
Odp: Zmiana filtra w V60-2 - problem z czasem przelewu
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Marzec 2021, 09:21:51 »
Wielkie dzięki za odpowiedzi - szczególnie ta o własnym smaku jako przewodniku - bo faktycznie na początku to człowiek się fiksuje na przepisie.

Przystępuje do prób i zreferuje później efekty.

Dzięki!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 02 Marzec 2021, 09:37:38 wysłana przez ranGo »

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Zmiana filtra w V60-2 - problem z czasem przelewu
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Marzec 2021, 09:52:11 »
na początku to człowiek się fiksuje na przepisie.
Większość na początku swojej drogi fiksuje na przepisach. Ja w pewnym momencie przez tą obsesję przepisową o mały włos bym zrezygnował z mojej pasji kawowej bo zaczynały mnie męczyć tę odstępstwa od reguły przepisowej. Teraz dla mnie liczy się wyłącznie smak i w tym w głównej mierze się kieruję. Oczywiście koreguje ustawienia i staram się przybliżono trzymać się ustalonych przepisów przelewów czy espresso, ale bez zbędnej przesady. Więc tobie też rekomenduję tak robić i życzę smacznej kawki

Offline Na Rozne

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: V60-02 & Kalita Wave 180 & AP & Bialetti 3tz & Staresso Mirage & FP & Phin
  • Młynek: 1zpresso JE-Plus & Q2
Odp: Zmiana filtra w V60-2 - problem z czasem przelewu
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Marzec 2021, 21:23:55 »
No więc ruszyłem tropem własnego smaku, pełen motywacji jak Don Kichot pierwszego dnia podróży i..
... no nie jest dobrze :(

Zmieliłem drobniej aż o 4 numerki, polewałem partiami wg przepisu Jamesa Hoffmana (jak zwykle) i:
- przecieka dalej w tempie bardzo szybkim
- kawa coraz bardziej błotnista, na wierzchu trzyma już taką wilgoć
- zostaje na ściankach filtra dużo osadu ciemnego
- a najgorsze że kawa mętna i niedobra - już ta na którą narzekałem wczoraj była znacznie lepsza

Na dziś lekka załamka, ale rano zacznę próby od nowa!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi