Autor Wątek: Ekspres na początek przygody  (Przeczytany 5194 razy)

Offline Orinoco Eco Camp

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Rocket R Nine One
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #60 dnia: 11 Marzec 2024, 11:52:15 »
Wyciągnąłbym kolorymetr określiłbym stopień palenia kawy
Serio? Na bazie odczytu z kolorymetra tworzysz przepis na espresso?


W odniesieniu do ziaren kawy wywód brzmiał tak:
Obejrzałbym ziarna, określił gatunek. Rozgniótł. Wyciągnąłbym kolorymetr określiłbym stopień palenia kawy i zbudowałbym recepturę
I co do zasady nadal tak twierdzę, że te informacje są wystarczające do przygotowania wstępnej receptury espresso (pomijam tu kwestię sitka do kolby pomimo iż wpływa na przygotowanie receptury). Metoda jest skuteczna w ok. 90% przypadków.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2024, 11:55:18 wysłana przez Orinoco Eco Camp »

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #61 dnia: 11 Marzec 2024, 11:58:56 »
Niektóre twoje spostrzeżenia @Orinoco Eco Camp są interesujące i miło się to czyta, ale za to inne stwierdzenia są wręcz żałosne.
Jednak muszę też brać pod uwagę, że te informacje podano mi na szkoleniu nie po to bym je publikował, bo nie ja jestem ich autorem, ale bym sam z nich korzystał.
No i co z tego wynika? Że to wiedza okultystyczna tylko dla wybranych, czy "ja zapłaciłem za kurs, to za darmo nie powiem"?

- Tato, a dlaczego włączasz kierunkowskaz przed skrętem w lewo?
- Tego akurat nie mogę ci powiedzieć, bo to wiedza z płatnego kursu na prawo jazdy. Pan mi to powiedział żebym sam z tej wiedzy korzystał, a nie rozpowiadał na lewo i na prawo. Zapłacisz sobie kiedyś za kurs, to się dowiesz...


Uczciwość wobec trenerów wymaga lojalności.
Waw! :wow2: Brałeś udział w jakichś korporacyjnych praniach mózgów, czy gdzieś indziej Cię tak skrzywdzono? ;) Sorry, ale jedynie politowanie bierze, jak się coś takiego czyta.
I jak na ironię, dzielisz się takimi żałosnymi stwierdzeniami na darmowym forum internetowym, którego ideą jest swobodna wymiana informacji :picardpalm:.
Proszę, nie odbierz tego jako nieuprzejmy atak personalny - po prostu darmowo podzieliłem się swoimi refleksjami, którch nie potrafiłem zatrzymać dla siebie. I jak już wcześniej wspomniałem, nie oznacza to, że wszystko co napisałeś jest bez sensu.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2024, 12:04:47 wysłana przez popcorn »
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #62 dnia: 11 Marzec 2024, 13:29:08 »
Obejrzałbym ziarna, określił gatunek. Rozgniótł. Wyciągnąłbym kolorymetr określiłbym stopień palenia kawy i zbudowałbym recepturę
Tak robisz z każdą kawą, którą pijesz w domu? Bo szczerze powiedziawszy, to znam prostszą metodę zajmującą jakieś 30 sekund, żeby dowiedzieć się wystarczająco dużo o kawie, bez tych opisanych przez Ciebie wielu procedur wymagających m.in. kolorymetru kawowego. Poza tym palarnie, z których większość osób na forum kupuje, podają nie tylko gatunek, ale także odmianę, wysokość upraw i młyn/farmę skąd pochodzą ziarna.

W odniesieniu do tego forum, według mnie za duży nacisk kładzie się tutaj na „cudowne technik” takie jak WTD, „test monety”, krążki na dozę w celu uniknięcia kanałowania, oglądanie ciastka kawowego po ekstrakcji itd… Uwierzcie mi żadna z tych cudownych rzeczy nie była przedmiotem szkolenia.
Hmm, jakoś nie mam takiego wrażenia żeby powszchnie na forum kładziono na to nacisk. Wiele osób po prostu wskazuje że pomaga to uzyskać lepszą powtarzalność, także profesjonalni bariści.

Mam świadomość, że najlepiej byłoby podać szczegóły które zostały mi przekazane a którymi należy się kierować przy budowaniu receptury. Jednak muszę też brać pod uwagę, że te informacje podano mi na szkoleniu nie po to bym je publikował, bo nie ja jestem ich autorem, ale bym sam z nich korzystał. Uczciwość wobec trenerów wymaga lojalności.

To czy przekażesz jakieś informacje to już Twoja sprawa, miło że chcesz być w porządku wobec ludzi od których się uczyłeś, aczkolwiek to tłumaczenie dla mnie jest dosyć smutne i pokazuje jak bardzo nisko cenione są doświadczenie i umiejętności konkretnej osoby w tym kraju. Przecież to nie jest jakaś tajeminica alchemiczna którą, gdy ktoś uzyska to stanie się kawowym czarodziejem i już nikt nie będzie potrzebował szkoleniowców. Bo nie to jest kluczem szkoleń twarzą w twarz.
 
Ja akurat uważam, że szkolenie na żywo z doświadczonym trenerem baristów jest bardzo szybką ścieżką i trudną do przecenienia, ale nie ze względów na wewnętrzny tajemny krąg informacji, tylko rzeczy o których również pisałeś tj: bezpośredni kontakt, zwrotna informacja co robisz w danym momencie źle i dlaczego, gdzie można spotkać problemy, otrzymanie poprawnego i niepoprawnego naparu do porównania od kogoś kto wie "co i jak" powinno smakować.

Brałeś udział w jakichś korporacyjnych praniach mózgów, czy gdzieś indziej Cię tak skrzywdzono? ;) Sorry, ale jedynie politowanie bierze, jak się coś takiego czyta.
Ej, a mnie politowanie bierze jak Ty miłośnik teorii alternatywnej fizyki - płaskiej ziemi i chłodzenia przez promienie księżyca, tak się zachowuje. 
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2024, 13:32:32 wysłana przez krystians »

Offline bartis55 Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: AVX EM TB1, przelewowy, aeropress
  • Młynek: DF64 gen 2, Severin km 3873
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #63 dnia: 18 Marzec 2024, 22:44:34 »
@szwppl Jaki w końcu ekspres i młynek wybrałeś?

Offline degie79 Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: AVX Snow White
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #64 dnia: 19 Marzec 2024, 08:12:00 »
też jestem ciekawy, zwłaszcza jak wybrałeś któryś z AVX

Offline szwppl

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Przed kupnem
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #65 dnia: 25 Marzec 2024, 08:06:14 »
Wybór padł na:
1. Ekspres - SAGE DUO TEMP PRO
2. Młynek - Lelit Fred PL043MMI albo ASCASO I-1 MINI albo AVX CG1

Jeszcze nie zamówiłem. Zbierałem informację na temat innych cudów, ale raczej ten zestaw u mnie zagości.
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2024, 08:14:23 wysłana przez szwppl »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #66 dnia: 25 Marzec 2024, 08:31:29 »
Młynek - Lelit Fred PL043MMI albo ASCASO I-1 MINI albo AVX CG1
Z tych trzech ja bym wziął Ascaso i1, lelit fred to podobna konstrukcja do i2, a AVX za krótko jest na rynku żeby coś powiedzieć. Aczkolwiek osobiście mając oszczędzać na młynku wybrałbym ręczny 1zpresso, Kinu lub z budżetowych ręcznym typu Kingrinder K6.

Offline bartis55 Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: AVX EM TB1, przelewowy, aeropress
  • Młynek: DF64 gen 2, Severin km 3873
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #67 dnia: 25 Marzec 2024, 09:24:41 »
Myślałem że już coś dawno kupione  [emoji38]
Miałem podobny dylemat, podobny budżet i podjąłem dużo szybciej decyzję  [emoji38]
Ja wybrałem odwrotnie i wziąłem droższy młynek df 64 gen 2 a tańszy ekspres AVX EM TB1

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #68 dnia: 25 Marzec 2024, 13:48:54 »
I to jest dobry kierunek, zawsze trzeba patrzeć od strony tego co ma największy wpływ na rezultat końcowy czyli kawa > woda > młynek >  ekspres 

Offline dav Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Sage Barista EXPRESS IMPRESS
  • Młynek: DF64 Black Gen. II
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #69 dnia: 26 Marzec 2024, 11:21:27 »
napisz jak juz bedziesz po zakupie, i jakie wrazenia

Wysłane z mojego NoteAir3C przy użyciu Tapatalka


Offline szwppl

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Przed kupnem
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #70 dnia: 28 Marzec 2024, 11:36:21 »
napisz jak juz bedziesz po zakupie, i jakie wrazenia

Jeszcze mi namieszali w główie takim młynkiem: SAGE BCG600SIL vs ASCASO I-1 MINI
Kojarzy ktoś czy to jest warte do espresso?
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2024, 11:54:11 wysłana przez szwppl »

Offline dav Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Sage Barista EXPRESS IMPRESS
  • Młynek: DF64 Black Gen. II
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #71 dnia: 28 Marzec 2024, 12:04:58 »
a nie myślałeś o Sage - razem z młynkiem ?

Offline szwppl

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Przed kupnem
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #72 dnia: 28 Marzec 2024, 12:41:20 »
a nie myślałeś o Sage - razem z młynkiem ?
Nie, nie chcę takich połączeń, bo jak się młynek spierdzieli, to trzeba cały ekspres odsyłać itd.
Nie chciałbym takich kombo sprzętów, no chyba, że jest coś godnego do 2500 zł, ale nie wierzę, że te młynki z wbudowanych ekspresów mają jakiekolwiek zbliżenie do młynków zewnętrznych.

Offline szwppl

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Przed kupnem
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #73 dnia: 28 Marzec 2024, 13:01:09 »
Szczerze powiem, że oszaleć idzie.
Potrzebuję młynka do 1200 zł - ale takiego, który da się regulować przede wszystkim do ESPRESSO.
Nie wchodzą w grę, żadne przeróbki, czy trudność w używaniu.
Może był głośny, może sypać na boki - ale żeby mielił fajnie, żarnami stalowymi i był bezpieczny dla zdrowia i aby się dało normlanie regulować

Myślę o:
  • SCG820BSS
  • Baratza Sette 30 AP
  • SAGE BCG600SIL

Ze względu na problemy z ustawieniem grubości ASCASO I-1 MINI odpada.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #74 dnia: 28 Marzec 2024, 13:30:29 »
Ze względu na problemy z ustawieniem grubości ASCASO I-1 MINI odpada.

Chyba coś pomyliłeś. Jeśli szukasz młynka do espresso to regulacja mikrometryczna jest jak najbardziej wskazana. I to akurat w tym młynku znajdziesz. W wymienionych przez Ciebie nie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi