Autor Wątek: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?  (Przeczytany 25128 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #45 dnia: 07 Styczeń 2023, 18:54:03 »
I co w związku z tym?
Nic. Inny kontekst.
》tertium non datur《

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Styczeń 2023, 20:32:05 »
Albo inaczej jak w chińskim powiedzeniu jeżeli dyskutujesz z głupcem to z powodu braku argumentów sprowadzi on dyskusję do poziomu głupoty.
hmmm, nie uważam cię za głupca, w sumie nie wiem dlaczego tak sam siebie oceniasz....

btw, akurat ta seria Jury to są profesjonalne ekspresy i mają profesjonalne młynki

Cały casz to mowisz, ty robisz nielegalnie reklame dla jury,?
lol

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #47 dnia: 07 Styczeń 2023, 20:51:23 »
hmmm, nie uważam cię za głupca, w sumie nie wiem dlaczego tak sam siebie oceniasz....

btw, akurat ta seria Jury to są profesjonalne ekspresy i mają profesjonalne młynki
Możesz mielić co chcesz i czym chcesz, możesz też wierzyć w zapewnienia producentów, marketingowy bełkot, garbate aniołki, zbawienie duszy i reinkarnacje. Nic mi do tego, ale akurat wygłaszanie takich ogólnych zasad bez potwierdzenia uważam za szkodliwe bo ktoś inny może w nie uwierzyć a są one jak widać wyssane z palca, braku wiedzy na tematy kawowe lub też zwyczajnie postawy opłacanej przez producentów.

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #48 dnia: 07 Styczeń 2023, 21:26:27 »
Dobra, dla mnie koniec tematu.
Zero merytoryki z waszej strony, same przytyki i ogólniki - na takim poziomie dyskusji prowadzić nie mam zamiaru.

A dla pytającego - w sumie sporo odpowiedzi dostałeś, w tym budżecie proponuję poszukać Melitty CI Touch F63-102 lub Nnivony, ale z serii 79x.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #49 dnia: 07 Styczeń 2023, 21:48:31 »
Jeżeli oczekujesz merytoryki to wymagaj jej też od siebie.

Offline nowicjusz

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: aeropress, V60, chemex, Hario Switch
  • Młynek: Fellow ode 2, comandante c40
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #50 dnia: 07 Styczeń 2023, 22:00:28 »
czytam ten wątek i widzę, że ostatnie 2 strony można streścić do: "moja prawda jest lepsza niż Twoja".
Mówienie ceramiczne jest be, stalowe cacy, nie rozwinie wiedzy tych co mają inne zdanie. A i nie znane są intencje czy też potrzeby tych co mówią że ceramiczne są cacy.
Wg mnie na przyszłość lepiej wytłumaczyć dlaczego ma się takie, a nie inne zdanie lub przenieść do artykułu, topiku czy innego źródła tłumaczącego.
Wiem, że to jest ogólnie dostępne ale niektórzy nie chcą lub nie umieją szukać. A jak nie chcemy im pomóc to... po prostu lepiej odpuścić temat i się nie wypowiadać. Takie coś będzie prowadzić do inwektyw i przerzucania się.

Co do tego off topiku o żarnach to może wyłożę swoją wiedzę (tak jakby ktoś tu trafił właśnie z powodu szukania automatu):

1. Ceramiczne są bardziej wytrzymałe od stalowych dlatego są w ekspresach obliczonych na duże obciążenie (np. automaty w pracy).
2. z powyższego powodu także są lepsze bo nie grzeją się. Natomiast aby stalowe się (prze)grzały to trzeba mieć naprawdę niezły ... obrót :)
3. Pkt. 1 nie dotyczy uszkodzeń mechanicznej. Ceramika jest bardziej podatna na kruszenie, stal na tępienie.
4. W stali możliwa jest bardziej precyzyjna obróbka i tym samym są one ostrzejsze od ceramicznych jak również precyzyjniej (tzn. bardziej symetrycznie) wykonane są żłobienia.
5. Powyższe ma wpływ na jakość przemiału -> młynek nie tnie ziaren, a je miażdży. Precyzyjnie wykonane żarna powodują, że "drobinki" kawy są bardziej jednakowe (tzw. równy przemiał) i/lub mniej pyłu powstaje.
5a. Jakość przemiału ma wpływ na zaparzanie kawy -> równy przemiał powoduje, że woda jednakowo wypłukuje każdą drobinkę kawy. W przypadku nierównych drobinek woda przepływa tam, gdzie spotka najmniejszy opór co oznacza, że część kawy będzie słabiej zaparzona. 

Powyższa dyskusja wg mnie może się sprowadzić do tego: żarna ceramiczne tak jeśli ktoś jest w stanie poświęcić jakość napoju na rzecz wytrzymałości (z wyłączeniem uszkodzeń powstałych ze zderzenia z twardym przedmiotem). Żarna stalowe jeśli priorytetem jest jakość naparu -> żarna zawsze można wymienić a i zajechanie ich nie jest takie proste.

P.S. Wyprostujcie moje myślenie jeśli gdzieś się mylę lub słownictwo bo mam jakiś dyskomfort z mówieniem, że ceramiczne są wytrzymalsze :)
P.S. 2. @siewcu pamiętam, że jak przyszedłem na forum i "się uczyłem" korzystałem m.in. z tej strony o młynkach https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?page=77 Może jak tu w wątku się wyklaruje to porównanie stali i ceramiki to warto rozbudować ten artykuł, żeby na przyszłość tylko podrzucać linka :)
P.S.3. Jak ktoś myśli, że nic twardego mu do młynka nie wskoczy to mam przykład kolegi, który pokazywał dziecku naszą starą zabawę tj. położenie kamyczka i monety na szyny tramwajowe (kamień staje się pyłem, a moneta traci jakiekolwiek elementy i staje się płaską blaszką). Dziecko zachęcone do eksperymentów powtórzyło zabawę w domu z młynkiem .... :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Styczeń 2023, 22:10:49 »
@nowicjusz powiem tylko jedno słowo na podsumowanie, amen ;-)

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #52 dnia: 08 Styczeń 2023, 03:27:51 »
Dobra, dla mnie koniec tematu.
Zero merytoryki z waszej strony, same przytyki i ogólniki - na takim poziomie dyskusji prowadzić nie mam zamiaru.

A dla pytającego - w sumie sporo odpowiedzi dostałeś, w tym budżecie proponuję poszukać Melitty CI Touch F63-102 lub Nnivony, ale z serii 79x.

ty tez niestety nic mądrego nie powiedziałeś.
lol

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #53 dnia: 08 Styczeń 2023, 11:47:43 »
Byłem pewien, że ktoś tutaj troluje i calkiem fajnie się to czyta z przymrużeniem oczu. :hihihi:

Dołoże swoje 5gr, na przykładzie żaren 54 mm Mahlköeniga.
 Żarna stalowe maja taka sama twardość jak ceramiczne, ale przerób roboczy jest 4krotnie mniejszy (stalowe 500 kg, ceramiczne 2000kg) i oprócz, tego argumentu, oraz "NIE zagrzewania kawy" nie widzę żadnych zalet ceramicznych.
No może jeszcze cena, jeśli ktos patrzy czysto ekonomicznie, ceramiczne są o ~33% droższe, ale przerób czysto teroretycznie maja 4 krotnie większy, no chyba że trafimy kamyk w kawie  :ups:

Nie wypowiadam sie na temat przemiału, "każdy chyba widzi" .
Poprzednicy napisali już wystarczajaco dużo.


Może trzeba przenieść wątek ? ;)

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #54 dnia: 09 Styczeń 2023, 13:16:31 »
Dopóki nie znajdziecie młynka z żarnami o identycznej geometrii ale z dwóch materiałów to nie ma co porównywać jakości przemiału - poza tym, że ceramiczne nie są tak ostre jak stalowe. A gdyby stalowe były be a ceramiczne były jedynym słusznym rozwiązaniem to młynków profesjonalnych nie byłoby za dużo z żarnami stalowymi. A za to z ceramicznymi nie znajdziesz...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Styczeń 2023, 13:24:09 »
Ceramikę można teoretycznie zaostrzyć bardziej niż stal, mniej się też tępi, ale byłaby na tyle krucha, że prawdopodobnie zaczęła by się kruszyć podczas przemiału, nawet bez udziału kamyczków.
Więc krawędzie tnące w żarnach ceramicznych są grubsze/bardziej tępe niż te w żarnach stalowych.
Noże ceramiczne, fajne, dobrze kroją pomidora czy cytrusy ale już do krojenia kości się ich nie poleca.

Więc mamy konflikt teorii z praktyką, i stalowe żarna na dziś, pozwalają dać lepsze efekty w mieleniu ziaren kawy. Może powstaną lepsze materiały za jakiś czas ale na dziś stal ciężko pokonać w tym zastosowaniu.

W automatach, IMHO to nie ma większej różnicy co wrzucą. Może i faktycznie tępa ceramika ma tam sens (spekuluję tylko), dłużej podziała, mniej się brudzi a i więcej pyłu w przemiale może pomóc w lepszej ekstrakcji i minimalizacji kanałowania.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2023, 13:35:27 wysłana przez pj.w »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #56 dnia: 09 Styczeń 2023, 14:35:06 »
Są. Widziałem gdzieś żarna z węglika wolframu :D

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #57 dnia: 09 Styczeń 2023, 14:41:42 »
Widziałem gdzieś żarna z węglika wolframu
Pewnie w tych lepszych Jurach? ;)

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #58 dnia: 09 Styczeń 2023, 17:36:29 »

Zgoda w zdecydowanej większości - oprócz punktu 4 (ceramikę jak najbardziej można równie dobrze obrobić, ale to kosztuje znacznie więcej) i związanego z tym punktu 5.
I to tłumczy dlaczego np. Jura wstawia takie młynki tylko do najlepszych i najdroższych modeli.

Ale meritum tej dyskusji i w tym szczególnie wątku jest zupełnie inne - w ekspresach za 2-3-5 tysięcy czy generalnie do użytku domowego nie ma żadnego sensu kierować się w wyborze tym, jaki młynek jest w środku.
Więc "doradzanie" (cudzysłów celowy, a od tego dyskusja się zaczęła) aby wybierać ekspres pod kątem młynka stalowego jest po prostu bez większego sensu, a wręcz potencjalnie szkodliwe dla pytającego.
I dlatego też np. pomimo mojego zdania odnośnie tego, który młynek jest "lepszy" - oba polecane przeze mnie modele mają młynek stalowy. Teoria i praktyka... w praktyce.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Najlepszy stosunek jakość/cena do 2,5k?
« Odpowiedź #59 dnia: 10 Styczeń 2023, 09:59:13 »
Widziałem gdzieś żarna z węglika wolframu
Pewnie w tych lepszych Jurach? ;)
Nie, aftermarket. Do VTA 6S są taniutkie, już całkiem zdatne do użytku auto można za to kupić :D Za to SSP 64mm są za 700USD. Gwarantują 20 ton przemiału.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi