Autor Wątek: Melitta m 518  (Przeczytany 8597 razy)

Offline PEPE

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: brak
  • Młynek: ręczny
Melitta m 518
« dnia: 27 Sierpień 2014, 21:16:56 »
Witam,

Czy ktoś z forumowiczów może się wypowiedzieć na temat tego ekspresu?

Jestem w trakcie zakupu nowego ekspresu (do teraz zwykły przelewowy). Po przeczytaniu tego forum, odpuściłem sobie zakup ekspresu automatycznego i kolbowego, ze względu na koszty i fakt, że kawę piję tylko w weekend i wtedy ekspres przelewowy w zupełności mi wystarczy.

Natomiast chciałbym już ciut "lepszy" ekspres, który spełni warunek posiadania dzbanka termicznego/termosa (proszę czytać.....nie tłukącego się;) ).

No i wybór padł na Melitta m 518 (duży udział w tym właśnie wyborze miał pewien użytkownik tego forum donkiszot").

A więc po tym przydługawym wstępie pozwolę ponowić swoje pytanie, czy ktoś ów ekspres ma/miał i może na jego temat się wypowiedzieć (tzn. utwierdzić mnie w dobrym wyborze vel złym).

Przy okazji Witam wszystkich na forum jako, że to mój pierwszy chaotyczny post :)

Pozdrawiam

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Melitta m 518
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sierpień 2014, 21:48:50 »
Oj nie. To zły wybór - żartuję

Nie wiem ile ta maszyna kosztuje ale ja bym sie rozglądał za czymś gdzie mògłbym miec wpływ na temperaturę wody. Tak żeby móc wydobyć z kawy to co w niej najcenniejsze.

Ewentualnie dobrać kawe do właściwości ekspresu.

Mielić bedziesz w domu?
LMWDP #469

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Melitta m 518
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Sierpień 2014, 07:42:15 »
wpływ na temperaturę wody
A są takie przelewowce ? Po za tym Kitchenaidem o którym mowiliśmy w innym wątku.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Melitta m 518
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Sierpień 2014, 07:55:25 »
Te skandynawskie maszyny firmowane przez Tima. Wypadła mi nazwa z głowy. Wilfa?

Musze na komputerze linki sprawdzic bo jakieś 2 inne maszyny jeszcze kojarze.

LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta m 518
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Sierpień 2014, 10:18:01 »
Wywołany do tablicy, zgłaszam się ;)

Po przeczytaniu tego forum, odpuściłem sobie zakup ekspresu automatycznego i kolbowego, ze względu na koszty i fakt, że kawę piję tylko w weekend i wtedy ekspres przelewowy w zupełności mi wystarczy.
Wybór ekspresu przelewowego ma mało wspólnego z kosztami i weekendami. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytania: czy lubię kawę w wersji na duże kubki? oraz czy potrzebuję na raz dużej ilości kawy. Jeśli na oba pytania odpowiedzi są twierdzące, to żadne finanse wydane na żadną kolbę nie zastąpią kawy przelewowej (ręcznej czy z ekspresu).

Jeśli tylko pierwsza odpowiedź jest twierdząca, to proponuję pomyśleć o czymś mniejszym, ręcznym, do polewania.
Jeśli pierwsza odpowiedź jest negatywna, to trzeba szukać w zupełnie innym segmencie produktów.

Co do tego konkretnego modelu, to niestety nie miałem styczności, ale nie powinno być źle. Generalnie to są proste konstrukcje. 1400W powinno zrobić swoje. Fajne jest to, że najprawdopodobniej można użyć dzbanka i filtra do ręcznego polewania, a jeśli nie mamy czasu, to pod ekspres i już.

Najważniejsze pytanie jednak brzmi: co z młynkiem?
Z racji, że to nasz jedyny parametr (temperatura wody i sposób polewania są po stronie ekspresu, a czas jest wynikiem ilości wody), wziąłbym go szczególnie pod uwagę. Jedynie grubością mielenia można wpłynąć na efekt. Przy dużych ilościach (~1L) czysty, gruby przemiał jest bardzo wskazany.


Nie można też zapomnieć o filtrach. Melitta lub Technivorm, to jedyne godne filtry jakie można kupić u nas. Można też kombinować z chemexowymi lub z Hario, ale to już zabawa (te za duże, tamte za małe).


A są takie przelewowce ?
A mówimy tylko o domowych?
Bo w takim Fetco czy Bunnie, to całkiem sporo parametrów można ustawić. A małe gastro wcale nie takie duże i nie takie drogie (porównując do Technivorma, nie do Melitty czy innych małych, domowych sprzętów)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Melitta m 518
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Sierpień 2014, 10:26:26 »
Cytat: maro w Dzisiaj o 07:42:15
A są takie przelewowce ?
A mówimy tylko o domowych?
Bo w takim Fetco czy Bunnie, to całkiem sporo parametrów można ustawić. A małe gastro wcale nie takie duże i nie takie drogie (porównując do Technivorma, nie do Melitty czy innych małych, domowych sprzętów)


Poza tą nowością of KitchenAida w moich linkach znalazłem maszynkę. $200-$250 za oceanem
Cytuj (zaznaczone)
Behmor Inc. has developed the ability for the user to set the brew temperature from between 190-210°F, accurate to within 1 degree F. The Brazen Plus brewer can also ensure that the temperature is accurate regardless of how high above sea level with its altitude corrected calibration technology.

Z Wilfą to sie trochę pomyliłem - to bardziej czajnik i dripper w jednej podstawie - niemniej czajnik ma kontrolę temperatury. W tym linku jest filmik pokazujący jak to działą,
LMWDP #469

Offline PEPE

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: brak
  • Młynek: ręczny
Odp: Melitta m 518
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Sierpień 2014, 19:11:06 »
Właśnie.

Trafna uwaga donkiszot, zapomniałem wspomnieć, że w domu w weekend lubię wypić typową americane (tak to chyba się nazywa), czyli duży kubek kawy i zrobić sobie dolewki w ciągu dnia.

Na początku wyboru ekspresu i "szaleństwa" z tym związanego całkowicie pomijałem ten fakt.


Co do mielenia kawy, jak w weekend zmiele kawę to mogę wrzucić fotkę, ale mam ręczny młynek, który po zmieleniu daje duże frakcje.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta m 518
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Sierpień 2014, 19:24:49 »
americane
Espresso, cappuccino, to i americano. Wszystko z włoskiego, wszystko nieodmienne, żadne tam amerykańskie kawy czy inne amerikany.  :taktak:
No ale powyższe to wszystko z ciśnienia. Tu będzie: czarna kawa, przelewowa, parzona, filtrowana, kropelkowa czy co tam jeszcze wymyślimy.


Jeśli będzie Ci się chciało mielić 60g kawy (na 1L wody) w tej korbce, to wszystko powinno spełnić swoją rolę. Pozostaje dobrać kawę pod gust i parametry ekspresu.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2014, 19:26:58 wysłana przez donkiszot »

Offline PEPE

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: brak
  • Młynek: ręczny
Odp: Melitta m 518
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Sierpień 2014, 19:43:09 »
Cytuj (zaznaczone)
będzie Ci się chciało mielić 60g kawy (na 1L wody) w tej korbce

 ;D Jakbym słyszał znajomych. No jakoś tak mam, że lubię mielić kawę ręcznie, mimo iż wydaje się to żmudnym zajęciem, ale zapach i sam "rytuał" sprawiają mi przyjemność.

Cytuj (zaznaczone)
parametry ekspresu

O jakich parametrach mowa? Bo poza faktem, że jest duży dzbanek i to typu termos i w teście norwegów zebrał pozytywne opinię, to chyba wszystko i aż wszystko co zaważyło na wyborze (a no tak, oraz, że się mieści w kuchni w miejscu przeznaczonym na ekspres ;) ).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta m 518
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Sierpień 2014, 19:59:36 »
No jakoś tak mam, że lubię mielić kawę ręcznie
60g to już sporo kręcenia i najczęściej po pół roku zapał mija ;) a zamiłowanie do rytuałów można przenieść na całokształt i na polewanie. No, ale co kto lubi  :szampan:

O jakich parametrach mowa?
Na smak naparu wpływają głównie (poza kawą i wodą) czas parzenia, temperatura wody, sposób polewania (prędkość, ilość wody, kierunek itp.) -- na to nie masz wpływu, to parametry ekspresu -- i grubość przemiału (ona też wpływa na czas parzenia, ale również jest parametrem sama w sobie).
Ponieważ w ekspresie tym wielu parametrów nie da się zmienić, a i trzeba się dostosować w zależności czy parzymy 0,5L czy 1,2L, to nie wszystkie kawy zaparzą się najlepiej. Niektórym po prostu nie po drodze w tych warunkach.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi