Autor Wątek: Sencha  (Przeczytany 15115 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Sencha
« dnia: 12 Czerwiec 2013, 07:11:41 »
Wczoraj miałem okazję przygotować sobie Japońską Senchę (ok 5g/120 ml, temp.60*C, pierwsze parzenie 2 min, drugie 1,5 min.). Herbata z pierwszego parzenia była bardzo klarowna, w kolorze miodu lipowego, z drugiego lekko mętna. Przed zaparzeniem herbaty polecam przygotować sobie odrobinę makaronu :) Doznania smakowe? Pachnie gotowanymi na parze brokułami - poważnie! Natomiast smak - bulion warzywny na bazie brokułów z dodatkiem jakiś liści (wyobraźnia podsunęła mi wizję pływających w tym wszystkim zielonych listków podobnych do laurowych jednak o zupełnie innym smaku).
Nie ośmielę się jej nikomu polecić, smak ma tak alternatywny że trzeba samemu spróbować. Totalnie mnie zaskoczyła :)

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Sencha
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Czerwiec 2013, 07:34:10 »
Właśnie kończy mi się zielona herbata i myślałam o senchy na spróbowanie. Przyznam, że nawet miałam pisać do ziomiwana w tej sprawie. Trochę, Krzysztofie, wyszedłeś na przeciw moim myślom.  :lol2: No i ten bulion mnie trochę odstraszył a entuzjazm opadł. Brokuły bardzo lubię, ale ich zapach jest... średni.  :o
Może ktoś poleci coś innego? Zapas innych herbat mam, więc póki co w sklepach internetowych nie planuję zakupów. Może na alledrogo w związku z zaległym zestawem LEGO dla Nieletniego?
Proszę o jakieś propozycje dla wrażliwego, wysublimowanego podniebienia.  :blue:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Sencha
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Czerwiec 2013, 08:01:02 »
Mi podeszła herbata czarna Nepal Antu Valley - kwiatowy zapach i głęboki, lekko cierpki smak.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Sencha
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Czerwiec 2013, 10:50:05 »
Może napiszcie coś na temat sklepu/ów w których zakupiliście swoje herbaty, bo w zależności od sklepu ta sama herbata potrafi smakować zupełnie inaczej. Przekonałem się na własnej skórze, że jest bardzo dużo sklepów internetowych i na allegro w których jest bardzo niska, bądź co najwyżej średnia jakość herbat. Ze świecą wręcz trzeba szukać żeby znaleźć jakiś sklep z przynajmniej dobrej jakości herbatą, dobrze zapakowaną i opisaną jak parzyć. Jeśli idzie o sklepy, czy inne miejsca gdzie można się detalicznie zaopatrzyć to na rynku kawowym z pewnością nie ma tak dużego stężenia tandeciarzy co na rynku herbacianym  ::)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Sencha
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Czerwiec 2013, 10:53:16 »
Ja mam herbaty od Ziomiwana :)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Sencha
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Czerwiec 2013, 10:59:42 »
A Ziomiwan ma jakiś sklep internetowy, czy trzeba bezpośrednio się z nim kontaktować? :kwiat:

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Sencha
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Czerwiec 2013, 11:01:33 »
Nie, prywatnie i grzecznościowo przysłał mi jakieś próbki różnych cudów, które w miarę wolnego czasu staram się degustować. Najprościej napisz PW do niego albo Joanny LM polecą Ci dobre sklepy.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Sencha
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Czerwiec 2013, 12:11:03 »
Juz gdzies podawali w swoich pierwszych postach.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Sencha
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Czerwiec 2013, 18:59:44 »
Pobawię się w herbaciarza...

http://www.eherbata.pl/ - to jest fajny,dobry sklep polecany również przez w/w osoby. Herbaciarnia w Krakowie na Floriańskiej.




Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Sencha
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwiec 2013, 22:32:00 »
Olu odradzam Ci zakup herbat na allegro, łatwo kupić bardzo kiepską herbatę.
Japońska sencha jest fajna, na początku faktycznie jej aromat może niektórych od niej odrzucić, ale i tak uważam, że warto jej spróbować. Miałam przyjemność niedawno kosztować senche japońską z pierwszych zbiorów prosto z Japonii, niesamowite doznania  :D

>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Sencha
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Czerwiec 2013, 23:20:34 »
Joanna, a jak oceniasz senche w stosunku do białej herbaty, która jest bardzo delikatna w smaku i trzeba ją dłużej zaparzać ? Gdzieś czytałem że przez tą delikatność, jest zbierana przez dziewicy w białych rękawiczkach. Domyślam się że to jednak, nieletnie dzieci, wykorzystywane do pracy na plantacjach ale inaczej sformułowanie reklamy pobudza zmysły.

Offline Joanna Bożek Kobieta

    • Herbaciara
  • Wiadomości: 257
    • Joanna Bożek o herbacie
  • Ekspres: French Press, Kawiarka
  • Młynek: Made in Albania
Odp: Sencha
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Czerwiec 2013, 07:51:40 »
Generalnie to zupełnie dwa różne gatunki, smak jest zupełnie inny. Ja nie gustuje w białych herbatach, dla mnie mają za mało aromatu. Jedyna fajna biała jaką znam to ta http://eherbata.pl/produkt/opis/122
>Luty 2018 - Herbaciana wyprawa do Wietnamu!<
Prowadzę bloga o herbacie, herbatyzm jest moją życiową filozofią.
www.joannabozek.pl
https://www.facebook.com/joannabozekoherbacie/

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Sencha
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Czerwiec 2013, 20:55:33 »
Olak- a było pisać!!
Opisywana przez spinke sencha była właśnie Japońską i stąd ten smak ciężki do opisania. To tzw. umami które w tej herbacie i tak było mało wyraźne. Jednakże, trzeba jej spróbować aby jednoznacznie stwierdzić, że nie smakuje.
ALE! Alternatywą jest Chińska sencha która różni się bardzo mocno od Japońskiej, baa nawet nie przypominają siebie.
Chińska sencha jest delikatna, nieco słomkowa, odświeżająca. Bardzo dobra na co dzień.
Możesz napisać czego się spodziewasz, a znajdziemy herbatę odpowiednią dla Ciebie ;)

picasso83- sklep polecony przez Joanne jest świetny, a do tego fivestartea.pl

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi