Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 118727 razy)

Offline figmenta

  • Wiadomości: 5
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #615 dnia: 17 Styczeń 2023, 18:44:38 »
Dzięki.

Za grubo mielona kawa.
Jaka ilość kawy w sitku ile czasu i ile jest kawy w filiżance?

OK, zrobiłem tak samo: 14 gram, ale za Twoją radą zmieliłem bardzo, bardzo drobno...
Mocno docisnąłem tamperem i... sukces, ciśnienie prawie 10;-)

W ciągu 30 sek., łącznie z preinfuzją, wyszło 30 g naparu, kompletnie inaczej niż wcześniej, gdy było 50-80.
Brak pianki, kawa (tinyurl.com/bdfhw87w) taka sobie w smaku, lepsza w Gaggia była...

Jak rozumiem sytuację, teraz pozostaje nauka robienia espresso, czyli znalezienie odpowiedniego stopnia zmielenia kawy, żeby pojawiła się pianka, smak... dobrze myślę?

Jeszcze raz dzięki, bo ekspres już nie tylko piękny, ale też sprawny;-)
A przy okazji, polecacie jakiś rodzaj kawy, który świetnie koresponduje z tym ekspresem, rodzajem zaparzania?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #616 dnia: 17 Styczeń 2023, 22:30:48 »
No to jeszcze drobniej, na 35-45 sekund nawet. Tak to wygląda w MarzeX właśnie.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline figmenta

  • Wiadomości: 5
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #617 dnia: 21 Styczeń 2023, 14:23:10 »
Dziękuję za: jeszcze drobniej, dziękuję za: nawet 45 sekund...
Popłynęła... a potem rozpłynęła się po kubkach smakowych cudowna oleistość, dom zaczął pachnieć...

Nie miałem okazji podziękować Panu Michałowi z Konesso, co też czynię;-)

Porywających kaw dla wszystkich!

Offline osinb

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Mara X
  • Młynek: Niche zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #618 dnia: 28 Luty 2023, 13:37:30 »
Cześć,

Mam do Was pytanie, bo zgłupiałem ostatnio. Mam ekspres trochę ponad rok i dałbym sobie uciąć, powiedzmy palec, że w momencie gdy ekspres jest już nagrzany i dioda przestaje migać, przełączenie ustawienia temperatury w dowolnym zakresie (czy to z I na II czy z II na 0), powoduje, że ekspres wchodzi w cykl zmiany temperatury i dioda zaczyna migać ponownie. Jak osiągnie pożądany zakres temperatury to przestaje migać. Od jakiegoś czasu tak nie jest. Rzadko zmieniałem to ustawienie więc już zwątpiłem czy tak powinno być ale pamiętam, że nawet gdzieś o tym czytałem. Jak powinno być?

pozdrawiam

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #619 dnia: 28 Luty 2023, 18:10:16 »
Rzeczywiście, mrugało, przynajmniej w wersji V1. Teraz mam elektronikę V2 i nie stwierdziłem migania, aż specjalnie sprawdziłem. Zdarza mi się tylko jeśli ekspres grzał się zaledwie 30 minut i przy długiej czasowo ekstrakcji, wtedy mruga przy dogrzewaniu.
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2023, 18:14:33 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #620 dnia: 01 Marzec 2023, 14:37:06 »
@osinb dostałem na YT odpowiedź od Lelit Insider. W wersji V2 po zmianie temperatury dioda już nie mruga.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline osinb

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Mara X
  • Młynek: Niche zero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #621 dnia: 02 Marzec 2023, 15:03:28 »
Super, dzięki za pomoc!

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #622 dnia: 15 Czerwiec 2023, 13:55:11 »
Cześć, czy ktoś dodawał do Mary X manometr na grupie i pokrętełko od regulacji przepływu? Znalazłem oryginalny zestaw za ok 1600zl i zestaw z firmy quick mill za 999. Pytanie czy ten tańszy też będzie pasował?

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #623 dnia: 18 Czerwiec 2023, 09:53:54 »
Na swoje powyższe pytanie znalazłem już odpowiedz i można zastosować tańszy zestaw.
Mam pytanie i prośbe o pomoc. Do tej pory używałem kolby Lelit Anita pid. Młynek mam tak ustawiony, że z 20g uzyskuje ok. 40ml w ok. 30sek. przy ok.8,5 bar. Teraz kupiłem Mare V2, młynek z płaskimi żarnami i mam problem. Te same ziarna Bazzara Brasiliana. Jeśli ustawie przemiał tak żeby z 20.3g poleciało ok. 39g w ok. 35-8 sek. Z preinfuzją to manometr pokazuje ponad 9.5bar. Jesli zmiele grubiej to ciśnienie jest minimalnie poniżej 9bar. Ale już leci za szybko. I zastanawiqm się czy wyregulować opv? Tylko z drugiejstrony opv to taki zawór bezpieczeństwa i jeśli wyreguluje go na 8.5bar to nawet przy zbyt drobnym przemiale mano.etr zawsze będzie polazywał poprawne ciśnienie i nie będzie to wynik dozy i przemiału tylko regulacji opv. Więc czy to ma sens?

I kolejne pytanie, w instrukcji przy nastawie temperatur jest podane:
Pozycja 0: 90C medium roast
Pozycja 1: 92C light roast
Pozycja 2: 94C Dark roast

Czy tamjest błąd?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #624 dnia: 18 Czerwiec 2023, 10:13:34 »
I kolejne pytanie, w instrukcji przy nastawie temperatur jest podane:
Pozycja 0: 90C medium roast
Pozycja 1: 92C light roast
Pozycja 2: 94C Dark roast

Czy tamjest błąd?
Zgłoś do
Ciemne wypały niska temperatura parzenia, a jasne wysoka.
》tertium non datur《

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #625 dnia: 18 Czerwiec 2023, 11:29:41 »
Z preinfuzją to manometr pokazuje ponad 9.5bar. Jesli zmiele grubiej to ciśnienie jest minimalnie poniżej 9bar. Ale już leci za szybko. I zastanawiqm się czy wyregulować opv? Tylko z drugiejstrony opv to taki zawór bezpieczeństwa i jeśli wyreguluje go na 8.5bar to nawet przy zbyt drobnym przemiale mano.etr zawsze będzie polazywał poprawne ciśnienie i nie będzie to wynik dozy i przemiału tylko regulacji opv. Więc czy to ma sens?

Dopóki smakuje Tobie kawa, to cisnienie jest poprawne. Nie dążyłbym za wszelką cenę do 9 barów. Dostęp do OPV jest bezproblemowy, możesz spróbować trochę obniżyć i sprawdzić efekty.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #626 dnia: 18 Czerwiec 2023, 15:40:13 »
I kolejne pytanie, w instrukcji przy nastawie temperatur jest podane:
Pozycja 0: 90C medium roast
Pozycja 1: 92C light roast
Pozycja 2: 94C Dark roast
Czy tam jest błąd?

Tez się kiedyś nad tym zastanawiałem i jak dla mnie coś poknocili.
Wg mnie powinno być:

Pozycja 0: 90C dark roast
Pozycja 1: 92C medium roast
Pozycja 2: 94C light roast
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline osa

  • Wiadomości: 6
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #627 dnia: 20 Czerwiec 2023, 07:12:26 »
Dzień dobry!
Od kilku kaw ciśnienie podczas robienia kawy osiąga 4 na mano. Podczas dobijania wody lub że ślepym bez problemu 10.  Macie jakieś sugestie? Co do przemiału nic się nie zmieniło

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #628 dnia: 20 Czerwiec 2023, 07:26:20 »
Dzień dobry!
Od kilku kaw ciśnienie podczas robienia kawy osiąga 4 na mano. Podczas dobijania wody lub że ślepym bez problemu 10.  Macie jakieś sugestie? Co do przemiału nic się nie zmieniło
Jeśli na  ślepym sitku jest 10 bara, a podczas ekstrakcji tylko 4, to mielonka w sitku nie stawia właściwego oporu, więc albo jest za gruby przemiał (starzenie ziarna), albo za mało mielonki w sitku, albo zła dystrybucja, albo stare ziarna.
》tertium non datur《

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #629 dnia: 10 Lipiec 2023, 20:59:11 »
Cześć, mam pytanie do posiadaczy wersji V2. Mianowicie ekspress w trybie "x mode coffe" zachowuje się praktycznie tak samo jak w "x mode steam". Jak maszyna się nagrzeje i ustsbilizuje to po kazdym załączeniu pompy słychać, że załącza się grzałka i już po 2 razach maszyna dobija do 1.5bar. Na tym filmiku widać wyraźną różnice między trybami . Czy ktoś miał podobnie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi