Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 69261 razy)

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #330 dnia: 31 Styczeń 2023, 15:54:55 »
@skansen posiadasz może schemat na którym będzie numer części?  poszukam w sklepach

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #331 dnia: 31 Styczeń 2023, 18:25:05 »
znalazłem antivacum Lelit 9700052 zawór antypodciśnieniowy

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #332 dnia: 04 Luty 2023, 18:34:00 »
Takie tam

Offline Szymek10

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Lelit Elizabeth v3/ Ascaso Dream PID
  • Młynek: Niche Zero / C40 MK3
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #333 dnia: 16 Luty 2023, 22:40:04 »
Pomóżcie bo ogarnęło mnie delikatne zwątpienie  :sciana: ... Po przesiadce z Dream PIDa uczę się robić kawę na nowo - niestety póki co in minus w co ewidentnie nie mogę uwierzyć biorąc pod uwagę setup (Elizabeth + Niche).

Po wielu próbach i modyfikacji ustawień okazało się że najwięcej miesza preinfuzja - nie ma opcji aby wyszło coś smacznego niezależnie od ustawień obydwu preinfuzji (celowałem tak aby pierwsze krople z NPFa pojawiały się przy ostatnich sekundach preinfuzji). Mam wrażenie że ciastko stawia zbyt mały opór przez co druga część ekstrakcji leje się do filiżanki jak siury. Czy u Was wygląda to podobnie?

To co dotychczas zrobiłem:
  • Oczywiście standardowy dialling - zwiększenie dozy, uzysku, stopnia zmielenia itp.
  • Kilka różnych ziaren speciality które dobrze znam - średnie wypały ale w większości z gęstym body, typowe klasyki które mają sporą tolerancje na błędy
  • Zmiana ustawienia OPV aby w trakcie ekstrakcji wskazywało ~9 bar
  • Zmiana ustawień ekspresu wg. wskazówek Dave'a Corbey'a
  • Sitka: Stockowe Lelita (masakra) / VST 18g (doza z reguły 19g) / IMS 16 - 20 g (tutaj doza 18g - efekt jakby odrobinę lepszy)
  • Magiczne techniki: WDT + dystrybutor + tamper -> na NPFie równomierna ekstrakcja - ciastko bez widocznych kanałów, odbija się rewelacyjnie
  • Różne ratio 1:2 / 1:2.5 / 1:3 ... :NO:
  • Żywiecki kryształ

Okazało się, że całkowite wyłącznie preinfuzji pomogło ale wciąż jestem pewien że to nie jest to co można z tego sprzętu wycisnąć (Klasyczne czasy ekstrakcji 25-30s i ratio 1:2).

W kilku miejscach przeczytałem, że idealną dozą dla PL92T jest 15g - ale czy to nie zależy od użytego sitka? Czy budowa grupy kawowej/specyfika danego ekspresu może to jakoś definiować? Jakich sitek używacie i z jaką dozą startujecie?

Dzięki z góry!

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #334 dnia: 16 Luty 2023, 23:02:26 »
Zmiel grubiej do VST zawsze 18g (VST ma niska tolerancje wiec warto dwacac zawsze zgodnie z opisem )IMS mioim zdaniem jest łatwiejszy do opanowania szczególnie przy średnich  i ciemnych  paleniach .

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5218
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #335 dnia: 17 Luty 2023, 06:07:07 »
Zmiel grubiej do VST zawsze 18g
Ja zawsze tak ustawiam, że sypię mniej, niż pokazuje gramatura VST, poza tym nie wiemy, ile wystaje Szymkowi prysznic, ale nigdy więcej.
》tertium non datur《

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #336 dnia: 22 Luty 2023, 15:50:51 »
Wyłączanie boilera pary jest na stałe czy tylko do kolejnego włączenia i trzeba pamiętać żeby włączyć znowu? Rozumem że nie ma pstryczka tylko trzeba wejść w ustawienia, przeklikać się i wyłączyć?

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #337 dnia: 22 Luty 2023, 18:22:36 »
Wyłączanie boilera pary jest na stałe czy tylko do kolejnego włączenia i trzeba pamiętać żeby włączyć znowu? Rozumem że nie ma pstryczka tylko trzeba wejść w ustawienia, przeklikać się i wyłączyć?
Tak wyłączasz raz, ewentualnie po wykonaniu resetu ustawień lub wizycie w serwisie, będzie potrzeba ponownego wyłączenia. Tak, wchodzisz w ustawienia i przeklikujesz :) Smacznej Kawy

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #338 dnia: 22 Luty 2023, 21:11:11 »
Tak wyłączasz raz, ewentualnie po wykonaniu resetu ustawień lub wizycie w serwisie, będzie potrzeba ponownego wyłączenia. Tak, wchodzisz w ustawienia i przeklikujesz :) Smacznej Kawy

Dzięki za potwierdzenie. Chyba mało kto tej funkcji używa bo ciężko znaleźć jasny opis :-) Zastanawiam się nad zmianą ekspresu, bo żona z racji zdrowia pije mniej kaw mlecznych i taka opcja by była fajna. A z recenzji wygląda że na Elisabeth to sensowny wybór. Żeby tylko jeszcze nie był tak Lelitowo kanciasty ;-)

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #339 dnia: 22 Luty 2023, 22:24:00 »
Elizabeth to bardzo fajna maszyna, daje pyszne espresso i jest łatwa w naprawie...

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #340 dnia: 23 Luty 2023, 08:36:38 »
Wyłączanie boilera pary jest na stałe czy tylko do kolejnego włączenia i trzeba pamiętać żeby włączyć znowu? Rozumem że nie ma pstryczka tylko trzeba wejść w ustawienia, przeklikać się i wyłączyć?
Wyłączanie bojlera pary jest bardzo proste i nie trzeba wchodzić w ustawienia, wystarczy przetrzymać - przez 3 sec i tak samo włączamy

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #341 dnia: 23 Luty 2023, 10:57:07 »
Wyłączanie bojlera pary jest bardzo proste i nie trzeba wchodzić w ustawienia, wystarczy przetrzymać - przez 3 sec i tak samo włączamy
Faktycznie, zapomniałem o tym. Super sprawa

Offline Szymek10

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: Lelit Elizabeth v3/ Ascaso Dream PID
  • Młynek: Niche Zero / C40 MK3
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #342 dnia: 26 Luty 2023, 12:22:25 »
Zmiel grubiej do VST zawsze 18g (VST ma niska tolerancje wiec warto dwacac zawsze zgodnie z opisem )IMS mioim zdaniem jest łatwiejszy do opanowania szczególnie przy średnich  i ciemnych  paleniach .

Aktualnie odpuściłem jaśniejsze wypały bo z nimi to już kompletnie nie idzie. Dodatkowo zrezygnowałem całkowicie z preinfuzji i przeszedłem na sitko IMS (16-20 B70 2TC H26 E), celuję w 18g i jest odrobinę lepiej aczkolwiek wciąż to nie jest to. Wiadomo, że wraz z czasem rośnie "flow rate" ale w moim przypadku na NPFie zaczyna się bardzo powoli, z 3 strumieni robi się jeden, brak kanałowania (nie widać suchych plam na NPFie), zaczyna lecieć gęsty strumień (to jest to wg mnie) ale ostatnie 40-50% znacznie przyspiesza, strumień zmienia kolor w kierunku jasnego i uderza z taką siłą, że aż się kawa rozpryskuje w filiżance. Jest jeszcze kwestia odległości PF a samej filiżanki ponieważ nie używam podstawki espresso na tackę ociekową (nie zmieściła by mi się waga) aczkolwiek uważam że to nie tak powinno wyglądać jak poglądam filmy na YT - dajcie znać jak to wygląda u was.


Zmiel grubiej do VST zawsze 18g
Ja zawsze tak ustawiam, że sypię mniej, niż pokazuje gramatura VST, poza tym nie wiemy, ile wystaje Szymkowi prysznic, ale nigdy więcej.

Prysznic oryginalny, NPF Lelita, sitko IMS. Testów monety nie robiłem ale prysznic nie odbija mi się na ciastku.

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #343 dnia: 09 Marzec 2023, 21:20:33 »
Jakie czynności konserwacyjne wykonać maszyna mogła postać spokojnie nie używana 3 miesiące?

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #344 dnia: 09 Marzec 2023, 21:57:25 »
Ja bym spuścił jednak spuścił wodę 


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi